Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Подходящо масло за Punto HGT

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Подходящо масло за Punto HGT

    Сега карам с Eurolub GT SAE 10W40. Колата не харчи никакво масло. Живея в Дания и в момента е около 20-25 градуса, есента е около 5-10, зимата е между -10 и 0. По километраж колата е на 170k. В аутодата го дават при каране в студен климат да се кара с 5W40. Та въпроса ми е - при следваща смяна да сложа ли 5W40 и ако да, каква марка?
    Fiat Punto MK2 Sporting
    Fiat Punto MK2 HGT

    #2
    Мойто след ремонта го карам с Мотул 8100 X-cess 5W40, 100% синтетика има и одобрение на фиат, мисля да карам само с такова масло за момента
    punto HGT

    Коментар


      #3
      Колега, моят съвет е да ползваш 5W40. Марката няма голямо значение, особено щом живееш в Дания, там едва ли продават ментета по магазините, както е тук. Май ще е по-лесно да кажеш какво се предлага при теб в ценовата категория, която можеш да си позволиш и тогава да те посъветваме на кое да се спреш.
      Dacia Duster 1.6 4WD

      Коментар


        #4
        Ами възможностите, за които знам са*:Castrol Edge Sport 0W/40Castrol Magnatec 5W/40IQ-X SUPER 5W/40 (не съм го чувал)Shell HELIX Plus 5W-40Mobil Super 3000 5w-40Liqui Moly Leichtlauf HC7 5W/40 Liqui Moly Top Tec 4100 5W/40 Liqui Moly Synthoil High Tech 5W/40 (идва една идея по-скъпо)ELF Evolution SXR 5W/40Общо взето е това...* тук не е като в България да отидеш в 1 магазин и да има всичко, всяка верига (малка/голяма) си има определена марка, която продава
        Fiat Punto MK2 Sporting
        Fiat Punto MK2 HGT

        Коментар


          #5
          От тия масла в Бългрия не бих сложил нито едно. Аз винаги слагам или Фюкс или Аджип
          Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
          (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
          Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

          Коментар


            #6
            Ето моят коментар по въпроса с посочените масла;1. Castrol Edge Sport 0W/40 - много хубаво масло, с вискозитетен индекс 171. Но няма хомолгация от Фиат и ме притеснява факта, че кинематичния му вискозитет при 100 градуса по Целзий не е особено висок, едва 12,8 сантистокса. Това ще рече, че ако обичаш да караш по-спортно, е напълно възможно при загряване на двигателя, да започне да ти премигва лампата за маслото, поради недостатъчно налягане на смазване. Бих го избрал за нормално шофиране при по-студен климат.2. Castrol Magnatec 5W/40 - масло от среден клас, с не особено добър вискозитетен индекс 164 за синтетично масло. Покрива хомолгация Fiat 9.55535-S2 и има сравнително нисък кинематичен вискозитет при 100 градуса по Целзий от 13,2 сантистокса, т.е. важи това което казах и за горния Кастрол. 3. IQ-X SUPER 5W/40 - доколкото успях да намеря инфо в нета, това си е някаква местна марка масло, което няма хомолгация на Фиат. Няма технически данни за него и не мога да коментирам. Според хомолгациите, които притежава е висок клас масло, но нищо повече не мога да кажа. 4. Shell HELIX Plus 5W-40 - отлично масло, с огромен вискозитетен индекс 183 !!! Това говори за изключителна стабилност на базата. Не е хомолгирано от Фиат, но притежава много добър кинематичен вискозитет при 100 градуса Целзий - 14,5 сантистокса. Лично аз бих избрал това масло.5. Mobil Super 3000 5w-40 - среден клас масло, със сравнително добри показатели. Кинематичният му вискозитет при 100 градуса по Целзий е приличен - 14,1 сантистокса. Не е хомолгирано от Фиат и за съжаление в спецификациите не му дават вискозитетния индекс. 6. Liqui Moly Leichtlauf HC7 5W/40 - хубаво масло, с добър вискозитетен индекс 171. Не е хомолгирано от Фиат, но притежава много добър кинематичен вискозитет при 100 градуса по Целзий от 14,4 сантистокса. Добър избор за масло, въпреки че е по-слабо като характеристики от SHELL-а. 7. Liqui Moly Top Tec 4100 5W/40 - висок клас масло, което е одобрено от Фиат. По параметри е по-слабо от горното Лики Моли, вискозитетен индекс 170 и кинематичен вискозитет при 100 градуса Целзий от 14,0 сантистокса. Не бих ти го препоръчал за по-спортно каране. За нормална употреба е перфектно. Скъпо е, защото го дават с удължен интервал на смяна. Дали наистина може да се кара по 30000км е отделен въпрос. 8. Liqui Moly Synthoil High Tech 5W/40 - висок клас масло, което по параметри е почти идентично с горното. Няма хомолгация на Фиат, но е подходящо за употреба в автомобили на марката. Важи същото, което казах и за горното масло. 9. ELF Evolution SXR 5W/40 - това е масло за дизелови двигатели с DPF филтри. Това мога да кажа на база техническите характеристики на маслата. Лично моят избор би бил номер 4 или номер 6. По технически параметри SHELL-а е недостижим от другите масла. може би съвсем не е случайно, че SHELL Helix Ultra 5W40 се зарежда в двигателите на всички автомобили FERRARI, които излизат от завода в Маранело...
            Dacia Duster 1.6 4WD

            Коментар


              #7
              Аз пък винаги съм си мислел че Ферари ползват маслата на Аджип/Ени
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #8
                Тъй като съм тук с кола от не много време и не съм много наясно с магазините и кой откъде пазарува (въпреки че повечето хора просто си оставят колата в сервиза и си я взимат готова, за какъвто и "ремонт" да става въпрос), попитах в датския фиат клуб откъде си набавят те маслата и какви възможности има
                Fiat Punto MK2 Sporting
                Fiat Punto MK2 HGT

                Коментар

                Working...
                X