Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тази букса за какво е ?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Тази букса за какво е ?

    Здравейте, колеги. Днес си сменях 1 изгоряла крушка на таблото и като го отворих, видях, че има 1 букса - 4 пинова. Намира се отпред, до лоста за мигачите, но е под черния капак, който се сваля заедно с пластмасата около духалката отляво т.е. капакът, който се сваля, за да се извади самото табло. Към тая букса няма нищо свързано и ми е чудно за какво е. Някой може ли да ми каже ? Колата е Браво 1.6 16v SX 97-ма година.
    Renault Modus 1.2 16v 2006
    Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

    #2
    Изказвам само предположение, че това ти е буксата към която се закача кабела на потенциометъра за регулиране осветлението на таблото!Виж тази тема: http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=35411"Трябва да се разкачат и двете букси на копчетата за регулиране на фаровете и за осветлението на таблото"
    BRAVA 1,6 16V EL 96г. - АГУ "Landi"
    Среден разход на газ

    Коментар


      #3
      Като се замисля, тази букса е точно на мястото на копчето за ел. регулиране на фаровете. Има логика да е за това, но моята е черна и е само 4 пина на 1 ред.И ако допуснем, че тази букса е за това, а от другата страна нямам букса т.е. нямам букса за регулиране на осветлението на таблото, това какво означава ? Че имам готова инсталация за регулиране на фаровете ли ? Само трябва да си намеря пластмаса с копче ? Между другото като извадих този капак пред таблото, на него беше написано с маркер 5.90, което ме навежда на мисълта, че е сменян този капак с някой от някоя автоморга.Между другото аз извадих таблото без да махам капака на бушоните и пластмасите на кормилото, но при първото вадене, когато купих колата, ги вадих.
      Renault Modus 1.2 16v 2006
      Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

      Коментар


        #4
        Различните модификации SX, EL, ELX на Брава/Браво имат различни екстри, но предполагам доста неща са универсални като детайли/части.При мен (модификация EL) имам копче за регулиране осветеността на таблото от лявата страна на волана, но нямам копче за регулиране на фаровете от дясната страна на волана (модификация ELX го има).Смятам, че по-скоро и при теб буксата е за регулиране осветеността на таблото - над нея няма ли копче (потенциометър) за регулиране осветеността на таблото. Извади капака на бушоните и виж отдолу да не са забравили да пъхнат кабела в буксата! А за регулиране на фаровете мисля, че само модификация ELX има тази опция, но не съм сигурен - моите фарове нямат моторчета!Но тук пише, че и при теб я има тази опция: http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=12894 Стандартно оборудванеМодификация SX - Електроуправляеми предни стъкла, електроусилвател на волана, климатик с поленов филтър, инерционни предни предпазни колани регулируеми по височина, регулируема по височина предна седалка на водача, задна седалка с три подглавници, трета стоп светлина, предни фарове с електрическо регулиране по височина от мястото на водача, ... Най-добре погледни някое Браво като твоето - модификация SX
        BRAVA 1,6 16V EL 96г. - АГУ "Landi"
        Среден разход на газ

        Коментар


          #5
          Моето Браво е SX. Има регулиране на фаровете, няма копче за регулиране осветеността на таблото (няма и букса за тази функция), има и други екстри, характерни за HGT и ELX моделите. Просто зависи какво е поръчал първия собственик като екстри към базовата версия. Тези числа написани с маркер съм ги срещал на доста части по колата, което ме навежда на мисълта, че са някакви фабрични означения.
          Fiat Bravo 1.9 TD100

          Коментар


            #6
            Врътката за регулиране на осветлението на таблото има букса с два кабела. То всъщност е един и същи кабел - този за захранване на осветлението на таблото, но при моделите с регулиране на светлината, този кабел е резнат и на него е монтиран тоя потенциометър. Щом буксата от темата е с 4 кабела, тя със сигурност не е за регулиране на светлината на таблото. Остава да е за другото, което се намира там - регулиране на височината на фаровете. Има си го като кабели и букси, само липсват управляващата врътка и машинките на фаровете, и може би липсват кабелите от буксата в жабката до десния фар, а са налични само тези от таблото с бушони до буксата в жабката.Буксата, за която се пита, е 4-пинова, но трябва да е с 3 кабела. 4-ти кабел няма за какво да служи там.

            Коментар


              #7
              Така, значи на баща ми е Брава ELX и има и регулиране на осветеността на таблото и регулиране на фаровете. Но Браво нямат ELX. Тия екстри, ако ги има, по-скоро ще ги има при GT и HGT. Иначе аз имам само 1 букса, няма потенциометър, няма нищо. Но ви казвам, че на капачето, на което по принцип седи този потенциометър, пише с маркер 5.90 и си мисля, че е сменено. Отдясно обаче, където трябва да е другият потенциометър, няма букса или поне не видях. Как да разбера дали фаровете ми имат моторче ? Като гледам на вид са еднакви с на баща ми.Мисля си, да не би да имам този потенциометър вляво, който е за регулиране на фаровете или осветлението на таблото, но при смяна на това капаче, да не са намерили такова с потенциометър и да са орязали модела откъм екстри :D Иначе тия нива на оборудване не са много верни, защото аз нямам и задни подглавници. По-скоро да е, както колегата казва - каквото си поръча собственика - това да има.А и колкото Бравота SX да съм гледал, все нямат такива потенциометри. Повечето даже нямат и ел. огледала. Такива потенциометри съм виждал само на HGT. Също така си мисля, че може би колегата Оги е най-прав от всички ни и това е направено за ел. фарове, но липсват 80% от нещата, за да станат фаровете ел. :DКато се замисля, тия коли са толкова различни. Колкото и еднакви да изглеждат 2 коли, то може да се открият 1000 разлики между тях. Само италианците си знаят тая букса за какво е.
              Renault Modus 1.2 16v 2006
              Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

              Коментар


                #8
                uBaHoBB написа:
                Как да разбера дали фаровете ми имат моторче ?
                Фар без мотор:Фар с мотор:
                00' Bravo 105 JTD

                Коментар


                  #9
                  Сега си гледах фаровете.. с моторче са и двата. Това какво ще рече, че колата е имала ел. фарове, но са сменили капачето с потенциометъра или че не е имала ел. фарове, а са я блъскали и са намерили ел. фарове вместо обикновени ?
                  Renault Modus 1.2 16v 2006
                  Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

                  Коментар


                    #10
                    uBaHoBB написа:
                    Сега си гледах фаровете.. с моторче са и двата. Това какво ще рече, че колата е имала ел. фарове, но са сменили капачето с потенциометъра или че не е имала ел. фарове, а са я блъскали и са намерили ел. фарове вместо обикновени ?
                    а свързани ли са ? моторчетата с кабели (има ли инсталация)ако не се бъркам беше писал че баща ти има ел. регулиране на фаровете свали неговото копче и пробвай да видиш дали ще работи
                    Шофирай разумно, на пътя не си сам.
                    Fiat Stilo Dynamic 1.6 16V 103hp Grigio Sassi
                    Mercedes-Benz ACTROS 4141 - The big BOSS :D
                    Forever in my heart: Fiat Punto II ELX 1.2i 60к ; MAN TGA 33.360 Blue Bird

                    Коментар


                      #11
                      todorshalev написа:
                      uBaHoBB написа:
                      Сега си гледах фаровете.. с моторче са и двата. Това какво ще рече, че колата е имала ел. фарове, но са сменили капачето с потенциометъра или че не е имала ел. фарове, а са я блъскали и са намерили ел. фарове вместо обикновени ?
                      а свързани ли са ? моторчетата с кабели (има ли инсталация)ако не се бъркам беше писал че баща ти има ел. регулиране на фаровете свали неговото копче и пробвай да видиш дали ще работи
                      Колега, има кабели до фаровете, има кабели и до буксата на таблото, но след буксата няма нищо. Добра идея ми даваш да пробвам с на баща ми копчето какво ще стане.
                      Renault Modus 1.2 16v 2006
                      Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

                      Коментар


                        #12
                        Е какво може да стане, наистина? Направо започвай да си търсиш пластмасата с копче. Някога е имало проблем с таблото, сменили са го, а заедно с него - и тази пластмаса, ама не са имали под ръка каквато трябва и са сложили каквото имат, а то е струвало 5.90.

                        Коментар


                          #13
                          ogi28b написа:
                          Е какво може да стане, наистина? Направо започвай да си търсиш пластмасата с копче. Някога е имало проблем с таблото, сменили са го, а заедно с него - и тази пластмаса, ама не са имали под ръка каквато трябва и са сложили каквото имат, а то е струвало 5.90.
                          Точно така, колега! Това е и моята теория и започвам да си търся пластмасата
                          Renault Modus 1.2 16v 2006
                          Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

                          Коментар


                            #14
                            Така и така ще търсиш - търси такава с двете врътки - отляво за нивото на фаровете и отдясно за силата на осветление на таблото.

                            Коментар


                              #15
                              ogi28b написа:
                              Така и така ще търсиш - търси такава с двете врътки - отляво за нивото на фаровете и отдясно за силата на осветление на таблото.
                              Ами, то такава с 2 ще намеря по-лесно май. Честно казано съм виждал или без врътки или и с 2-те. А колега, втората врътка как ще се направи да работи ? Там нямам букса, няма нищо.
                              Renault Modus 1.2 16v 2006
                              Fiat Bravo 1.6 16v 1997 - EX

                              Коментар

                              Working...
                              X