Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данък върху инвалидна кола??

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Със сигурност не сте сред лидерите по висок данък в страната дори напротив, но както и да е
    Alfa Romeo 159 1.9 16V JTDm powered by Sprintauto Service
    Fiat Bravo 1.9 JTD 105 GT powered by emzo Ex: Fiat Bravo 1.4 12v (вече в баща ми)

    Коментар


      #32
      BO написа:
      Dido_Lyubenov написа:
      Значи сега трябва да пратя съпругата на моя приятел и тя да провери в данъчното каква е ситуацията, защото те данък не са плащали на тяхната кола а е купена след склщчване на брака им Според думите му,по някаква причина са искали да я регистрират на двамата, но са им казали че тогава ще се плащ пълен данък, а ако е само на инвалида - никакъв. Странни неща стават в тия данъчни
      Ами така де.Нищо странно не се случва. Просто нещата са си такива. Ако само единия плащаше данък, то другия не се води собственик, помисли. Ако притежаваш някакви идеални части от нещо, то трябва да плащаш данъци. Не става хем това там, хем онова в рая Ама не слушаш като ти се говори
      Какви идеални части бе колега, аз притежавам тотална част от колата си - 100% То според теб и жена ми трябва да палща още един данък на колата МИ, така ли ? Тия простотии са за в случй на развод, продажба на колата или къщата. За данъците, ако аз не ги плащам и взема че пукна, тогава ще ги търсят от жена ми. Колата се води на мое име, в данъчното аз фигурирама като единствен собственик на колата и само на мен се трупат данъчни задъкжения като се забавя с плащането. Поне в наща община е така.
      Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

      Коментар


        #33
        Пуснахме днес молба до началника на МДТ за разнищване на случая, да видим какво ще решат старейшините...Между другото, каква е тая общинска лихва бе да я ева?!? 500 лева данък, 250лв лихви!!! Това нормално ли е, 50% лихва?!? Dido а колата преди или след сключване на брака си я придобил? За коя община става дума всъщност?
        1997 Brava 1.6, 16V

        Коментар


          #34
          данък инвалидна кола

          Кслеги,всичко зависи от самата община-в моята взимат данък 50 % от общата дължима сума,ако колата е купена по време на брака,регистрирана на един собственик-инвалид,а съпругата не е инвалид.Преди 7-8 години в същата община при същите условия друга кола не дължеше никакъв данък.В друга община в София скоро регистрираха кола на инвалид-женен със здрава жена без данък. Но едно нещо ми направи впечатление-колегата с Марея 100- тина коня пише,че плаща половината данък-36 лв.Мой близък с Рено 110 коня -30 лв.половината данък.Аз съм с колата от подписа Стило 115 к.с.2001 г. 90 лв. ми е половината данък-ЗАЩО ? Опитах се с някакъв калкулатор за данъци от НАП,но не можах да го намеря.Някой знае ли как точно се смятат данъците на колите и нека някой колега с такава кола да каже каква е сумата на данъка.
          Стило 1.9 JTD 115 к.с.5 вр.2001 г.

          Коментар


            #35
            Crash73 написа:
            Пуснахме днес молба до началника на МДТ за разнищване на случая, да видим какво ще решат старейшините...Между другото, каква е тая общинска лихва бе да я ева?!? 500 лева данък, 250лв лихви!!! Това нормално ли е, 50% лихва?!? Dido а колата преди или след сключване на брака си я придобил? За коя община става дума всъщност?
            Колата е на мой приятел, който за съжление се разболя от множествена склероза и сега е инвалид в инвалидна количка. Колата си я купи педи около 7 - 8 години, много след като вече беше сключил брак. С него се консултирах по твоя въпрос, за това и държа на това което казвам. Общиата е Русе, но това едва ли има значение, защото законите са еднакви за всички, само размера на данъка се определя от общината, като се вписва в някакви граници. Човека откакто е инвалид, данъци не плаща, нито пък съпругата му. Не го питах поради каква причина са се интересували , дали ако колата е регистрирана и на двамата ще плащат данъци, но той каза че ако един от собсвениците не е инвалид, от данъчното са ги предупредли че ще плащат пълен данък. Това той ми обясни, а аз му вярвам.
            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

            Коментар


              #36
              Dido_Lyubenov написа:
              Какви идеални части бе колега, аз притежавам тотална част от колата си - 100% ...
              Само така си мислиш, че притежаваш 100% от колата.Ако колата е придобита по време на брак може да притежаваш 100% от нея само ако ти е била дарена или ти е била наследство.При всички други положения колата е разделена на по 50% собственост между двамата.Иска ти се да имаш нещо на 100% ама май не става
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                #37
                Re: данък инвалидна кола

                bobo50 написа:
                Кслеги,всичко зависи от самата община-в моята взимат данък 50 % от общата дължима сума,ако колата е купена по време на брака,регистрирана на един собственик-инвалид,а съпругата не е инвалид.Преди 7-8 години в същата община при същите условия друга кола не дължеше никакъв данък.В друга община в София скоро регистрираха кола на инвалид-женен със здрава жена без данък. Но едно нещо ми направи впечатление-колегата с Марея 100- тина коня пише,че плаща половината данък-36 лв.Мой близък с Рено 110 коня -30 лв.половината данък.Аз съм с колата от подписа Стило 115 к.с.2001 г. 90 лв. ми е половината данък-ЗАЩО ? Опитах се с някакъв калкулатор за данъци от НАП,но не можах да го намеря.Някой знае ли как точно се смятат данъците на колите и нека някой колега с такава кола да каже каква е сумата на данъка.
                Ето ти един точен данъчен калкулатор http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html Проверих го Моя данък е 29.97 лв. и това чудо толкова го сметна.
                Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                Коментар


                  #38
                  Сега виждам темата, и тъй като нашето Браво е регистрирано на майка ми, която е инвалид, знам със сигурност.Въпреки, че по талон колата е САМО на майка ми, се плаща 1/2 от данъка, което е данък за 50%-собственост на втория ми баща.Аналогично - колата на братовчед ми се води по същия начин на майка му. Но тъй като тя и вуйчо ми са разведени (живяха много години разделени, а след развода пак се събраха - ирония на съдбата ), не се плаща никакъв данък, тъй като колата е 100% собственост на вуйна ми.Т.е. - ако инвалидът е неженен, вдовец, разведен - не се плаща данък (за коли до 160 к.с.)Ако инвалидът е женен, се плаща 50% данък, независимо дали колата се води само на него или на двамата съпрузи. Изключение прави, ако и двамата съпрузи са инвалиди.

                  Коментар


                    #39
                    Re: данък инвалидна кола

                    Dido_Lyubenov написа:
                    Ето ти един точен данъчен калкулатор http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html Проверих го
                    Супер калкулатор! Поредното "доказателство" че община Добрич е в зоната на здрача...
                    1997 Brava 1.6, 16V

                    Коментар


                      #40
                      Crash73 написа:
                      Колеги, ще се опитам да обобщя ситуацията и да добавя новите неща които научих в данъчното...Не знам дали думата "парадокс" е уместна в случая, но ще си позволя да поизползвам в повечко в следващите редове. Както казах, Москвича беше продаден без нотариален договор за покупко-продажба. Ясно ми е, грешката си е наша. Но...След направената справка в данъчното, се оказва че за това МПС няма информация за първоначална регистрация, НО ТО ФИГУРИРА В СИСТЕМАТА ИМ. Съответно, от периода на закупуване (около 1990г.) до 2002 година не се дължи никакъв данък (няма информация). Същата тази система в един момент (2002г.) решава че ще събира данък. Парадокса е че той е в пълен размер, а не 50% от идеалната част. При проверката се оказа че той е регистриран само на името на баща ми, който не е инвалид. Не помним какво пишеше в талона, мина толкова много време вече... На името на майка ми няма никакви задължения, всички са лепнати на баща ми, както казах - 100%. Друг парадокс - според данъчното, този данък се изисква защото не сме били представили решение от ТЕЛК когато е регистриран. Вече разбрахме че те дори не знаят кога е регистриран... Ако този данък е на местно ниво, БИ СЛЕДВАЛО когато отидеш да си плащаш данък сгради, служителя зад бюрото да ти каже "Г-не, от 2002г. община Добрич прие закон според който трябва да плащате данък за това МПС". Такова нещо не е направено, и ние като граждани няма откъде другаде да го научим. Следващия парадокс е, че уж не сме представили ТЕЛК, а мпс-то е с регистрационен номер с буквичка "И". На въпроса защо е така - не получих отговор. На въпроса "защо данъка започва внезапно от 2002г. а преди това не е бил изискван" - не получих отговор. На въпроса "защо след като общината е приела този закон не сме били уведомени" - не получих отговор. На въпроса "защо този данък е 100% а не 50%" - не получих отговор.Това което ми предложиха, е да пуснем Молба/Жалба в която да опишем всичко това, и евентуално след проверка е възможно да приспаднат 50% от сумата (според законовото облекчение за хора с увреждания). Не пуснах молба защото бях емоционално разстроен. И защото в тази молба щях да напиша прекалено много въпроси, на които конкретни отговори едва ли ще получа. Но ще го направя, просто исках да избистря мислите си. Ще им задам всички тези въпроси и ще настоявам за адекватни отговори.Нещата са сериозно объркани... Като се почне от КАТ, мине се през данъчното, и се стигне до община Добрич. Нашата вина в случая, то дори не е вина а недоглеждане, е единствено че не сме прехвърлили колата на името на новия и собственик, с което щяхме да си спестим 700 лева и много нерви. Вероятно ще се окаже и че сме виновни за това че сме си купили кола, или поне това че сме я регистрирали на инвалид. Аз лично не вярвам че има служба и служител който ще се абстрахира от личните си проблеми и ще се опита да влезе в нашия за да го реши. Може би единствения способен е някой адвокат, но тук ми мирише на още 700 лева.Ако някой има какво да добави, ще се радвам да го прочета.
                      Колега, Crash!- много кофти ситуация сте, нито можете да заведете дело, нито да намерите вратичка от тази каша.Едиственото решение е да отстоявате да платите половината данък,но тук има още една подробност, е че всеки български гражданин на Република България , не се освожбождава от ОТГОВОРНОСТ, от факта че не е бил информиран , или от факта че незнаеш законите или наредбите. Единственото решение е да подадете една жалба,с която да преразгледат данъка за съответният период, като споменете и опишете в жалбата (обезателно) за неточната и липсваща информация от данъчна служба. Да но с тази жалба се размекне някой инспектор , и да минете само с повин данък.Друг изход не виждам!
                      Fiat palio 1.7td

                      Коментар


                        #41
                        betuk написа:
                        но тук има още една подробност, е че всеки български гражданин на Република България , не се освожбождава от ОТГОВОРНОСТ, от факта че не е бил информиран , или от факта че незнаеш законите или наредбите.
                        Всъщност, се оказа че не е съвсем така. Точно поради факта че не сме били информирани - или казано конкретно "държавата по никакъв начин не си е потърсила данъците" - има вратичка наречена "погасителна давност". в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). В чл. 171, ал. 1, е разпоредено, че "публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща тази, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закона е предвиден по-кратък срок". Този текст се отнася и до данъците, тъй като те са публични вземания. От него следва също, че ако се дължат данъци за 2001 г., то те се погасяват по давност като задължение на 31 декември 2007 г., ако са за 2002 г. - на 31 декември 2008 г. и т.н. Това е така, защото примерно при данъците за физически лица за 2001 г. годината, в която е трябвало да бъдат платени, е 2002 г.Трябва обаче да се знае, че 5-годишната давност е идеалният за длъжника случай. Защото законът предвижда спиране и прекъсване на давността.Затова и 5-годишна давност има само в случай, когато държавата по никакъв начин не си е потърсила данъците. Вчера получихме отговорът от общината, в който освен "copy/paste цитиране на закона" няма нищо съществено, нито един отговор на зададените от наша страна въпроси - липсата на информация в системата им, защо не е събиран данък преди 2002г., коя е причината той внезапно да се появи и т.н.... КАК ДА ИЗЧИСЛЯВАМЕ ДАВНОСТТА, ПРЕДВИДЕНА В ДАНЪЧНИТЕ ЗАКОНИ http://magazine.askana.com/ver_05/ar...art_id=108Ще пускам възражение по давност. И те така...
                        1997 Brava 1.6, 16V

                        Коментар

                        Working...
                        X