Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данък върху инвалидна кола??

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Данък върху инвалидна кола??

    Здравейте колеги, имам питане относно данъка върху автомобилите собственост на инвалид. Ситуацията в която изпадахме е малко шокираща. Навремето (около 1992-93г.) баща ми купи Москвич 412 който регистрира на името на майка ми която е с намалена работоспособност над 60%. Карахме си го до 2003г., когато един познат на баща ми пожела да го купи. Грешка или не, не го прехвърли на името на новия собственик. Той пък съответно сменил няколко адреса, и в момента не можем да го открием. Проблема е, че към новата бележка за данък сгради, най-отдолу бе добавена и сумата от 67 лева данък за гореспоменатия автомобил за 2011г. Учудихме се с баща ми, пратих го в данъчното да пита, оттам без особени коментари цъкнали на ЕГН-то му, и не щеш ли, оказва се че дължи данък в размер от над 700 лева!!! Пет минути стоях и недоумявах... Майка ми е пожизнен ТЕЛК, и никога преди не сме получавали бележки за дължим данък... Той всяка година (естествено!) си плаща данък сгради и темподобните, и никой никога не му е споменал че дължи какъвто и да е данък за автомобил!Какво правим в такава ситуация???
    1997 Brava 1.6, 16V

    #2
    [quote:996df47967]С обнародването на Закона за местни данъци и такси в ДВ бр. 117 от 1997 г., в сила от 01.01.1998 г. в чл. 58, ал. 1, т. 4 ЗМДТ са регламентирани преференции по отношение на данъка върху превозните средства, в чийто регистрационен талон има надпис ,,инвалиден
    1997 Brava 1.6, 16V

    Коментар


      #3
      Колега това е поредната гнусна уловка в нашата мила родина. А сега по темата - ако автомобила се е водил на двамата ти родители, този който не е инвалид е длъжен да плаща данък, но щом се е водил на майка ти следва че вие не трябва да дължите нищо за него след 1999 година :"...С § 32, т. 14, буква ,,б
      Fiat Bravo 1.9 TD100

      Коментар


        #4
        [quote:513e55f004="sa6obravoto"]Колега това е поредната гнусна уловка в нашата мила родина. А сега по темата - ако автомобила се е водил на двамата ти родители, този който не е инвалид е длъжен да плаща данък, но щом се е водил на майка ти следва че вие не трябва да дължите нищо за него след 1999 година :"...С § 32, т. 14, буква ,,б
        Fiat palio 1.7td

        Коментар


          #5
          На мен дядо ми се води инвалид втора група и имаха Жигула и данък се плащаше само от името на дядо ми, а колата е била купена след като са се оженили. Същата работа е и при родителите ми - колите са закупени след сключване на брак, но данъчно задължено лица се води само баща ми. Апартамента се води и на двамата, а къщата само на майка ми. Има някаква уловка, която само тези които са писали законите я знаят или някой които е минал по този гаден път.За безплатната винетка и правото да спираш за престой на забранени места е така както каза колегата betuk.
          Fiat Bravo 1.9 TD100

          Коментар


            #6
            100% данък се плаща от двамата собственици. Както за недвижимото имущество, така и за движимото такова.Демек ако автомобила има годишен данък от 100лв по 50лв трябва да заплати всеки един от двамата.Ако единия е инвалид и в освободен от плащане на данъци, то останалите 50лв трябва да бъдат платени, защото са собственост на друг човек, който не подлежи на данъчни облекчения. Логично е.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #7
              Без да съм назидателен,дано повече хора го прочетат това,защото все още има хора,които доверявайки се на другия,правят продажба без да прехвърлят собствеността. На брат ми да продам нещо....пак ще го прехвърля,защото утре той може да реши да го продава и...пак трябва аз да се разкарвам с него по институции.А колега,най-добре се консултирай с юрист...не виждам иначе как ще разбереш къде е истината и има ли измъкване от ситуацията. Все си мисля,че веднъж пратили ти известие,няма отърване и ще се плаща.
              ex.Мареа ТД100

              Коментар


                #8
                ама не 100%. Вчера пристигнаха парапатките ,жената 50%-апартамент аз 50%-апартамент само жената 100%-кола /на неино име придобита след брака/как да го разбираме,маи на всякаде различно процедират.
                Аз знам, че нищо не знам, но има хора и това не знаят.
                Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                Коментар


                  #9
                  За колата дължи данък само този на чието име е регистрирана, независимо преди или след сключване на брак е придобита. Ако ще и харем да имаш, като се води на името на инвалид, данък не се плаща. Като сте продали колата, е трябвало да се сключи договор за покупко-продажба и да е подписан от поне двама свидетели. Сега вече искат да става в присъствието на нотариус. С този договор колата се отписва от данъчното и новия собственик се спасява както си иска. Сега не знам как ще се оправяте, защото сигурно нямата никакви документи за тая кола, освен данъчно известие. Трябва да се спре от движение, но за това са неоходими тлона на колата и регисрационните табели. Тръгвайте по слдите на москвето и се оправяйте, че цял живот ще му плащате данъци. Другия вариант е да го обявите за откраднат, ама да не ви изловят че ги мамите, че става още по-лошо.
                  Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                  Коментар


                    #10
                    BO написа:
                    Логично е.
                    Логично е и когато си плащаш данък сгради, да те питат "А за колата няма ли да си платите? Дължите еди-колко-си". Това е от години, не от вчера. То накрая да не се окаже че и майка ми дължи 700 лева....
                    1997 Brava 1.6, 16V

                    Коментар


                      #11
                      Логично е колега, ама все пак не забравяй къде живееш. Дано се оправите с този проблем, че това не са малко пари. А поне имате ли сключен договор за покупко - продажба или там както се е наричал по времето на сделката, защото ако нямате наистина може да се обяви за открадната, но ако имате недей те да рискувате с полицията ами издерете собственика.
                      Fiat Bravo 1.9 TD100

                      Коментар


                        #12
                        Crash73 написа:
                        BO написа:
                        Логично е.
                        Логично е и когато си плащаш данък сгради, да те питат "А за колата няма ли да си платите? Дължите еди-колко-си". Това е от години, не от вчера. То накрая да не се окаже че и майка ми дължи 700 лева....
                        Не е логично да те питат, защото ти си човека, който трябва да плати, ако не искаш да плащаш след това глоби.Логично е след това ако не плащаш този, на който му дължиш да те потърси, защото имаш насъбрани борчове към него и да си ги иска, това е логично.А касиерката знаеш ли колко и дреме дали имаш да плащаш за каквото и да било. Ти си този, който отива доброволно и решава какво да си платиш.А до колегата, ако има договор за продажба няма проблеми, ако няма договор за продажба, то има проблеми.@Dido_Lyubenov
                        За колата дължи данък само този на чието име е регистрирана, независимо преди или след сключване на брак е придобита
                        Това въобще не е така. Имаш ли такъв автомобил в семейството, че да твърдиш това, или просто разпространяваш неверни информации?
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #13
                          Това въобще не е така. Имаш ли такъв автомобил в семейството, че да твърдиш това, или просто разпространяваш неверни информации?На нашия автомобил плащам само аз данъка потвърдено въпреки че когато съм го придобил сме били женени от 13-14 години.

                          Коментар


                            #14
                            lubomm написа:
                            Това въобще не е така. Имаш ли такъв автомобил в семейството, че да твърдиш това, или просто разпространяваш неверни информации?На нашия автомобил плащам само аз данъка потвърдено въпреки че когато съм го придобил сме били женени от 13-14 години.
                            Това може единствено да стане ако жена ти не е описна в данъчна декларация.Демек, когато се попълва декларацията за регистрацията на автомобил, ако не си спомняш вътре се пише колко процента притежаваш. Ако си женен към датата на обявяване на автомобила в данъчното, там трябва да напишеш, че 50% е твой, а другите са на жена ти. Или ако напишеш 100% твой и ако си женен, това се води за измама. Ти вече си прецени какво си направил.
                            A20DTH ЖТД ама не баш
                            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                            Коментар


                              #15
                              BO и ти си прав колега, но при положение че в данъчното ти цъкат по ЕГН и им излиза какво дължи лицето (поне в Добрич е така), следователно при системно неплащане на този данък МПС поне един от касиерите би забелязал и попитал гражданина. А и самата система.. при системно (повече от 10 години) неплащане, следва да получиш писмено уведомление, или не??Другото което е, аз лично ЕДВА СЕГА НАУЧАВАМ че кола регистрирана на инвалид ДЪЛЖИ ДАНЪК.... честно... По-горе някой написа "добре е да се прочете това от повече хора" - имайки предвид задължителното прехвърляне на имуществото след продажба. Аз бих добавил още нещо което дано се прочете от повече хора: КУПУВАНЕТО И РЕГИСТРИРАНЕТО НА МПС НА ЛИЦЕ С ТЕЛК, НЕ ВИ ЛИШАВА ОТ ПЛАЩАНЕ НА ДАНЪК. Наистина никога не съм го знаел, въпреки че майка ми е повече от 30 години в тази категория. И никой никога дори не го е споменавал. А и НИКОГА НЕ СМЕ ПЛАЩАЛИ ТАКЪВ ДАНЪК...............Логично е и да се познава добре закона, но както се вика - не всеки разполага с интернет или е абониран за Държавен вестник.Благодаря на всички които откликнаха, тези дни ще отида лично в данъчното за подробна информация и ще ви кажа какво е положението. Междувременно докато рових из мрежата, попаднах на това: http://www.vedomost.info/mestni-dana...4-ot-zmdt.html
                              Ползване на преференция за освобождаване от данък на лек автомобил - съпружеска общност, предвидена в чл.58 ал.1 т.4 от ЗМДТ Местни данъци и такси - Местни данъци - Писма и указания на НАПНаписано от Ведомост Инфо Петък, 03 Декември 2010 17:49РАЗЯСНЕНИE ИЗХ. № 3-1575 ОТ 28.05.2010 Г. НА НАП ОТНОСНО: ПОЛЗВАНЕ НА ПРЕФЕРЕНЦИЯ ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ ДАНЪК НА ЛЕК АВТОМОБИЛ - СЪПРУЖЕСКА ИМУЩЕСТВЕНА ОБЩНОСТ, ПРЕДВИДЕНА В ЧЛ. 58, АЛ. 1, Т. 4 ОТ ЗМДТ НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕСпоред изложеното в запитването физическо лице притежава лек автомобил Рено Лагуна, придобит по време на брака и регистриран на негово име в КАТ. При декларирането на автомобила в Община - гр. Х е представено решение на ТЕЛК - гр. П, с което е определена степен на трайно намалена работоспособност 74 %. В резултат на изложеното е поставен въпроса относно освобождаването от данък върху превозните средства за лекия автомобил.При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ, обн. ДВ бр. 117 от 1997 г., посл. изм. ДВ бр. 95 от 2009 г.) изразяваме следното становище:Лицата, които дължат данък върху превозните средства, са собствениците на превозни средства по силата на чл. 53 от ЗМДТ. За превозни средства, които принадлежат на няколко лица, данък се дължи от всеки от съсобствениците съобразно притежаваната от тях идеална част. Собствениците на превозни средства декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. Съгласно чл. 54, ал. 5 от ЗМДТ подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици.На основание чл. 58, ал. 1, т. 4 ЗМДТ от данък върху превозните средства се освобождава лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100%, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117.64 KW. Освобождаването от данък настъпва при комулативното наличие на всички изисквани от закона условия.За ползването на предвидената преференция е необходимо представяне на документ, удостоверяващ степента на намалена работоспособност на задълженото лице, т.е. решение на ТЕЛК или НЕЛК.Когато лекият автомобил, за който се претендира освобождаване от данъци, е съпружеска имуществена общност, освобождаване е допустимо само на идеалната част, притежавана от лицето с намалена работоспособност. Съпружеска имуществена общност съгласно чл. 19, ал. 1 СК (отм.) са вещите и правата върху вещи, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, независимо от това на чие име са придобити. Вещите и правата върху вещи, придобити през време на брака по наследство и по дарение, представляват лична собственост на съпруга, който ги е придобил по силата на чл. 20, ал. 1 СК (отм.).Следователно, когато лекият автомобил, за който се претендира освобождаване от данък, е съпружеска имуществена общност, преференцията се прилага само относно идеалната част, притежавана от лицето с намалена работоспособност.Доколкото в настоящия случай лекият автомобил не е изцяло лична собственост независимо, че е регистриран на и се ползва от лицето с намалена работоспособност, то няма законово основание за освобождаване от данък за целия автомобил, а само за неговата собствена идеална част.
                              1997 Brava 1.6, 16V

                              Коментар

                              Working...
                              X