Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прочутото ДДС след като влезем в ЕС. В търсене на истината!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Прочутото ДДС след като влезем в ЕС. В търсене на истината!

    Здравейте колеги. Мисля, че това е въпрос, който касае всички нас, собственици, кандидатсобственици, продавачи и т.нПредлагам всеки да сподели информацията, с която той разполага по този въпрос. Ако някой знае къде в интернет има поместена такава, нека пусне линкове. Надявам се да се включат повече от всички вас, които ще прочетете темата!Това е, което аз разбрах съвсем на скоро след питане в Министерството на финансите и същото на Транспорта.Пратиха ми писмо, в което ми цитират закона, който влиза в сила след 2007, както и моето тълкуване на нещата:.....................След присъединяването на България към ЕС, закупено от държава членка на ЕС моторно превозно средство с обем на двигателя над 48 куб. см. или мощност над 7,2 киловата, ще се облага с ДДС в България, като вътреобщностно придобиване при условие, че това МПС е ново. За ново МПС се счита и това, което отговоря на едно от следните условия: към датата на прехвърляне на собствеността на МПС не са изминали повече от 6 месеца, считано от датата на първата му регистрация или към датата на прехвърляне на собствеността на МПС не са изминати повече от 6000 км. За придобиването на ново превозно средство ДДС ще дължи и лице, което не подлежи на регистрация по ДДС. В този случай лицето ще трябва да внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите дължимия от него данък. По отношение на МПС втора употреба, облагането с ДДС ще се извършва само в държавата членка, където е купен автомобилът при прилагане на ставката съобразно националното й законодателство.......................Та да кажа как според мен стоят нещата. Значи след като влезем в ЕС, ДДС на коли нов внос, втора употреба няма да се плаща в България, защото закупеното МПС няма да се води износ а вътрешнообщностна покупка, затова облагането му с ДДС, ще се извършва в момента на покупката в съответната държава, а там нещата хич не стоят добре, защото старите коли, там се облагат с по-високи данъци и такси, които ще трябва да плати на място купувача, така че такива коли ще идват в България с платено ДДС и тук единствено ще трабва да се регистрират, но самата покупка на такова МПС няма да е оправдана. Идеята е както на запад, колите по-стари от 8 години да се облагат с по-високи данъци, за да могат своевременно да излизат от употреба, и покупката на такива автомобили постепенно да отпадне. Автокъщите и тези които докарват коли от запад ще избягват да плащат скъпите ДДС-та и такси за стари коли, ще купуват по-нови, така че за сметка на качеството ще намалее количеството. Така, че който иска да си купи кола след 2007 от чужбина, ще трябва да брои същите пари както сега дори и повече, защото екотаксите ще са по-високи, както са в момента в ЕС. Това е моето тълкуване на нещата. Очаквам вашето.
    Fiat Marea 2.4 TD

    #2
    На мен това ми звучи много логично, но въпроса е как ще се запълни бюджетната "дупка" от ~ 360 млн. лв. Ясно е, че ще трябва да купуваме по-нови коли, не не нови, защото стандарта ще е нисък, а и все някой ще трябва да отърве 3-4 г. кола на европееца Варианта остава ЕС да субсидира нашата държава, но това не ми се вярва много Интересно ми е как ще стои тогава въпроса с вноса на инвалиди
    http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
    Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
    FIAT Punto 02' 1.9 JTD
    FIAT Punto 99' 1.7 TD

    Коментар


      #3
      Написаното е вярно. Значи ДДС- то ще се плаща веднъж за нова кола в държавата където е купена т.е. когато купиш кола втора употреба (не уточнявам на колко години) на нашата граница (то не би трябавало да я има) няма да ти искат да платиш ДДС, но със сигурност ще измислят да се плаща нещо друго. Например ако живееш в Австрия и решиш да си купиш кола втора употреба от Германия (където колите са по-ефтини, но не много де) задължително преди да си регистрираш колата трябва да платиш данък "изгорели газове" казва се NOVA.Така, че и нашите ще измислят нещо допълнително за да запълнят дупката в бюджета...
      FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
      ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

      Коментар


        #4
        Четох някъде че ще се плаща екотакса, която за автомобили над 4 години ще е по висока от сегашното ДДС, а за коли над 7 години ще е толкова висока,че на практика обезсмисля вноса им.
        Fiat Marea Weekend 1.8 HLX
        Renault Safrane 2.0 16V

        Коментар


          #5
          manot24, в момента всички такси са включени в цените на автомобилите втора ръка в ЕС. Логично е при влизането ни в ЕС промяната да е само с отпадането на ДДС, което се начисляваше на измислена база цена. Никакви допълнителни такси не са предвидени. Много малко фирми се възползваха от връщането на ДДС при износ от държавите членки на ЕС, сега вече ДДС логично няма да връщат.Tod_AD, препоръчвам ти да четеш жълтата преса само за развлечение Dodo 155, относно "инвалидите" предлагам всички които карат такива коли, да бъдат приведени в състояние отговарящо на привилегията която са ползвали, да се глобят в 10-торен размер спестеното ДДС, както и всички неплатени такси в полза на истинските инвалиди, по точно в привеждането на държавните учреждения и обществени сгради удобни за ползване и от хора в неравностойно положение.А дупката от 360 млн. лева ще я запушат като вдигнат акциза на горивата и сложат такъв на тези които все още нямат
          no pain no pain

          Коментар


            #6
            коли

            това последното за инвалидите мисля че няма да стане да се връщат пари/далаверата е голяма за търговците на коли щото по лесно продават колите като са по евтин/като не се възползват от неплащане на ДДС след 2007 за инвалидите ще има други облекчения
            КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
            Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
            http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

            Коментар


              #7
              manot24 написа:
              Значи след като влезем в ЕС ДДС, на коли нов внос втора употреба няма да се плаща в България, защото закупеното МПС няма да се води износ а вътрешнообщностна покупка, затова облагането му с ДДС, ще се извършва в момента на покупката в съответната държава, а там нещата хич не стоят добре, защото старите коли /по-стари от 5 години/, там се облагат с по-високи данъци и такси, които ще трябва да плати на място купувача, така че такива коли ще идват в България с платено ДДС и тук единствено ще трабва да се регистрират, но самата покупка на такова МПС няма да е оправдана. Идеята е както на запад, колите по-стари от 8 години да се облагат с по-високи данъци, за да могат своевременно да излизат от употреба, и покупката на такива автомобили постепенно да отпадне. Автокъщите и тези които докарват коли от запад ще избягват да плащат скъпите ДДС-та и такси за стари коли, ще купуват по-нови, така че за сметка на качеството ще намалее количеството. Така, че който иска да си купи кола след 2007 от чужбина, ще трябва да брои същите пари както сега дори и повече, защото екотаксите ще са по-високи, както са в момента в ЕС.
              Да ама сега като отидеш на автокъща например в германия цената си включва ддс щото тя къщата не е безмитна зона ... и трябва след като си закарал вече колата в друга държава - при ново ходене до германия да си искаш ддс-то или от митница или от собственика на автокъщата (ако изрично той е обявил такава възможност още в обявата (MwSt=DDC, www.mobile.de) ) ... , така че сега дефакто ние си го плащаме и на двете места - само дето то е включено в цената и в гармания по сметката на държавата го превежда търговеца, а купувача дори и не разбира че е платил ддс.Имаше тема за облагането тук ... и най-парадоксалното е, че у нас на колите им пада данъка колкото повече остарявят ... освен спрямо конските сили ... това дето си го писал май важи предимно за чисто нови коли от автосалон ... и например произведени извън европа
              Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
              http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

              Коментар


                #8
                Ако си физическо лице и сам си тръгнал да си купуваш колата може да случи така, че да платиш ДДС-то в чужбина и в България, но автоджамбазите се стремат към най-ниската възможна цена за даден автомобил,така че не се опасявай че ще го плащаш двойно.
                Брава 1.6 16V ELX
                Пунто 1.2 60 S.S.Cult - на жената

                Коментар


                  #9
                  AlBundy написа:
                  manot24, в момента всички такси са включени в цените на автомобилите втора ръка в ЕС. Логично е при влизането ни в ЕС промяната да е само с отпадането на ДДС, което се начисляваше на измислена база цена. Никакви допълнителни такси не са предвидени. Много малко фирми се възползваха от връщането на ДДС при износ от държавите членки на ЕС, сега вече ДДС логично няма да връщат.Tod_AD, препоръчвам ти да четеш жълтата преса само за развлечение Dodo 155, относно "инвалидите" предлагам всички които карат такива коли, да бъдат приведени в състояние отговарящо на привилегията която са ползвали, да се глобят в 10-торен размер спестеното ДДС, както и всички неплатени такси в полза на истинските инвалиди, по точно в привеждането на държавните учреждения и обществени сгради удобни за ползване и от хора в неравностойно положение.А дупката от 360 млн. лева ще я запушат като вдигнат акциза на горивата и сложат такъв на тези които все още нямат
                  Тази държава ме ш**а от както съм се родил Вкарвам 2-ри път кола с правата на баба ми (дано е жива и здрава още дълги години) и ще вкарвам докато мога И знаеш ли защо Защото всички лъжат и крадат, за да съм аз единственият балък Не мога да кажа честен, защото това си е чиста порция БУДАЛА Ако ти нямаш такава възможност ... не се нервирай, а кажи да уредиме нещо Или може би имаш излишни 1500-2000 лв. за 8-10г. кошник, на който са му скъсали гъза по магистралите За какво плащаме това ДДС Колата на запад струва 300Е, значи трябва да платя 60Е ДДС, а не по някаква си тяхна система "Болен на легло се е*е" Държавата тези 20% така ги разтегля, че в някои случаи са 90% от стойността на колата Ебати математиката ... чудно ми е когато трябва да даде защо смята всичко в хилядни Кой както може да спестява, че скоро не се знае дали "ДАНЪК КИСЛОРОД" няма да плащаме
                  http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                  Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                  FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                  FIAT Punto 99' 1.7 TD

                  Коментар


                    #10
                    AlBundy написа:
                    ... да се глобят в 10-торен размер спестеното ДДС, както и всички неплатени такси в полза на истинските инвалиди, по точно в привеждането на държавните учреждения и обществени сгради удобни за ползване и от хора в неравностойно положение.А дупката от 360 млн. лева ще я запушат като вдигнат акциза на горивата и сложат такъв на тези които все още нямат
                    Ти на кокошкаря залъка от устата искаш да извадиш :D :D :D Глоби само в 2-ен размер всички, които ограбиха държавата и продължават да го правят
                    http://free.bol.bg/dodo155/AlfaRomeo/Punto_JTD_all.JPG
                    Alfa Romeo 147 07' 1.9 JTDm Q2
                    FIAT Punto 02' 1.9 JTD
                    FIAT Punto 99' 1.7 TD

                    Коментар


                      #11
                      Dodo 155 написа:
                      За какво плащаме това ДДС Колата на запад струва 300Е, значи трябва да платя 60Е ДДС, а не по някаква си тяхна система "Болен на легло се е*е" Държавата тези 20% така ги разтегля, че в някои случаи са 90% от стойността на колата Ебати математиката ... чудно ми е когато трябва да даде защо смята всичко в хилядни Кой както може да спестява, че скоро не се знае дали "ДАНЪК КИСЛОРОД" няма да плащаме
                      Напълно съм съгласен ... и да не защитавам държавата, която е обречена на фалит без подобни практики, ама ще ти отговоря, че според тях за добавена стойност като търговска операция със стоката се счита това дето колата е преминала през внос ... и този внос трябва да бъде натоварен с такси, за да не се стимулира изтичането на пари от нашия БВП за чужда продукция ... или нещо такова (в смисъл това вече не е Ябълка, ами вносна ябълка - следователно ДДС върху продажната цена ... е да ама не - ДДСто е върху определена по митническите закони схема на изчесляване ... например за мойта кола излиза стойност 9310 лева - и съответно си платих 1862 лева (20%)..., а ако бях внесъл японска кола например даже 2700 щях да платя барабар с Мито - при липса на сертификат за произход от Европа. Аз немското ДДС не съм го платил щото я взех от предния собственик без посредници ... и понеже държа на българския регистрационен талон на моето име ... ги прежалих - кво да се прави - "имал съм пари бол - дал съм ги "... поне сега се возя на меко и спестявам от таксита и автобуси нали? ... пък ако и след 2007ма (вероятно 2008ма) пак ми искат ДДС ... ще направя завой на обратно и оставям следващата колата извън България ... та дори и пътен данък да не получи нашта грижовна родина. Отделен въпрос е че митническата стойност е около два пъти над реялната ... но за по-ефтинките таратайки наистина е тъпо и непрактично да оттурваме запада от скрап - за наша сметка (можеби- би трябвало и за екологично рециклиране на отпадъци да се ползват тези ддс-ета а не за мерцедеси на депутатите). Извода е карайте европейски коли ама не много стари, поради липса на произвеждани у нас чисто нови.Ако искате още по фактологичен коментар от личен опит вижте какво съм писал за данъка на бравата в тази тема: http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...олегите тази информация са я давали и в други теми подобни на сегашната, ама определено чакам с нетърпение за възможно още по нов автомобил за по-малко пари след 2007маДано като човек с икономическо образование да съм ви дал на по-достъпен език картинката как да си представяте ситуацията и не ми се смейте за образното изразяване.
                      Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
                      http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

                      Коментар


                        #12
                        Калкулатор Авто.Митница.Ком

                        Ето още нещо много полезно, което аз ползвах доста докато решавах какъв автомобил да си взема на връщане от Германия и дали да си вземам въобще. Като активен потребител на форума, който сам черпи много полезна информация, и като чавек с личен опит при вноса на старо през митници - там с всичките му бомащини - съм длъжен да ви дам следния адрес - за да си правите по-лесно сметката:http://auto.mitnica.com/там ще намерите калкулатор за дължимите митнически сборове ... базиран на всички закони за разните видове събирания и подлежащи на облагане подробности - като например: при повече конски сили - акциз за вредност на МПС-то и така нататък - отворете и попълнете и вижте сами, дори и да не сте на път да сменяте возилото с "нов внос" - пак може да видите колко би ви излязла само да си я вкарате количката, която вече си имате.
                        Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
                        http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

                        Коментар


                          #13
                          Подсетих се и за тази тема свързана малко или много с ДДСто дължимо и в момента:http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...=2741&start=30
                          Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
                          http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

                          Коментар


                            #14
                            ...

                            Коментар


                              #15
                              а ето какво друго - ново намерих и аз като се поразрових:http://forum.mitnica.com/viewtopic.p...tart=0Това е аналогична тема във форума към сайта на митниците.
                              Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
                              http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

                              Коментар

                              Working...
                              X