Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Страннен шум от вибрация и резонанс?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Страннен шум от вибрация и резонанс?

    Здравейте колеги,След посещение преди около месец в един сервиз (DKV) забелязах, че автомобила ми издава странен звук, не мога да съм сигурен, че проблема е предизвикан там или, че е нарочно направено, но е факт, че го забелязах точно когато си взимах автомобила! Тогава се заклеха, че нищо не са правили и че така си е било В какво се състои проблема... в близост до двигателя от страната на шофьора се чува странен звук, бих го оприличил на звук на влачещ се синджир, но ако трябва да сме точни, все едно има шайба която свободно се удря в главата на болт или друга метална повърхност! Т.е. при вибрация (обикновенно като изпадне в резонанс) започва да "трака". В началото беше по-скоро периодично и наистина навяваше идея за вибрация и резонанс, но сега почти непрекъснато си "трака" (не е по-силно, просто е продължително) като сипра за много кратко време.Днес ходих във VantoTrade за смяна на Термостат и някой други дребни неща и поисках да направят щателен преглед и да разбера точно от какво се получава този шум! Едно от предположенията (за което не са 100% сигурни), че е шайба на коляновия вал (ако съм запомнил правилно), която се сменяла с цял пакет (т.е. не само самата шайба) и това нещо струвало (според приемчика около 300-400лв, а според майстора /питах в различен момент/ 500-600, като можело да стигне и 800лв) До колкто разбрах, сега тази шайба вероятно само си е "тръгнала", а когато се прецака тотално се чувало звук, все едно двигателя ще се разпадне всеки момент!Честно казано тези суми са много фрапиращи и дори не искам да си мисля за такъв вариант!Сега идва интересния момент, който не мога да си го обясня рационално! Та... когато колата беше вдигната на стенда и запалихме двигателя този шум изчезна напълно! Забравих да спомена кога този шум присъства: шума се чува винаги! независимо дали колата е спряна, дали автомобила е на празен ход или е в движение, шума не зависи от никакви външни фактори, освен на вибрацията и резонанса който се получава! Това ме навява на мисълта, че няма как да е от шайбата, тъй като тя би трябвало да се върти и трябваше да се "чува" независимо дали е на земята или е вдигната на стенда!?Както споменах автомобила беше в DKV сервиз.. там сменяхме свещи и консумативи (масло, филтри).. И биалетки! При мен са в момента старите биалетки и като ги гледам (според ръждата) те никога не са били завъртяни до края, което ме навежда на мисълта, че ако там има някаква шаба, която не е фиксирана може да резонира и да се чува този звук?Всякакви идеи са добре дошли!
    FIAT Marea 1.9 JTD HLX

    #2
    Ами щом имаш такива съмнения като за начало провери майсторите да не са забравили да затегнат нещо. Един познат преди няма и месец беше ходил да си сменя носач и "маисторите" бяха пропуснали да му завият гайката на шарнирният болт и познай ........... нестигнал много далеко от сервиза.
    PUNTO 1.1 94г.

    Коментар


      #3
      Хм.. мислех, че ще Ви заинтригува казуса! Днес си взимам автомобила от ВантоТрейд и очевидно няма да съм на ясно какво да правя И за момента ще трябва да я оставя така
      FIAT Marea 1.9 JTD HLX

      Коментар


        #4
        perlsite, мисля че имам подобен проблем с мойто Пунто, да не кажа същия. Но установих този шум преди два три дни и още не съм се консултирала с никого. Тъй че, моля те кажи какво стана във Ванто, за да знам какво да си мисля...
        Единственото сигурно нещо е, че няма нищо сигурно!

        Коментар


          #5
          perlsite написа:
          Хм.. мислех, че ще Ви заинтригува казуса! Днес си взимам автомобила от ВантоТрейд и очевидно няма да съм на ясно какво да правя И за момента ще трябва да я оставя така
          просто този шум може да е от много неща и така от разстояние няма смисъл да се гадае предполагам, че затова не се пише много по въпроса
          PUNTO 1.1 94г.

          Коментар


            #6
            velko_sz написа:
            perlsite написа:
            Хм.. мислех, че ще Ви заинтригува казуса! Днес си взимам автомобила от ВантоТрейд и очевидно няма да съм на ясно какво да правя И за момента ще трябва да я оставя така
            просто този шум може да е от много неща и така от разстояние няма смисъл да се гадае предполагам, че затова не се пише много по въпроса
            Да така е! Пък и е много трудно да се опише някакъв шум с думи! Винаги ще е нещо приблизително.
            VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
            VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
            VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
            VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
            Нека Силата на бъде с Нас...

            Коментар


              #7
              Нищо не откриха, но версията за биалетките не можах да я потвърдя или отхвърля, тъй като втори път на стенда не сме я качвали.Във Ванто ме забавиха няколко часа и след това в бързането не се сетих да проверя за шума. Днес като запалих двигателя шума не се чуваше Ще покарам малко и ще видя дали ще се появи шума отново За сега това... но се появи друг "интересен" проблем за който ще пиша в нова тема и ще ми трябва помощта на по-опитните колеги
              FIAT Marea 1.9 JTD HLX

              Коментар


                #8
                В момента шум практически няма! Въпреки това в някакви моменти се чува за много кратко, но няма нищо общо с това което беше преди няколко дена! Т.е. ако е шайба на колянов вал или нещо друго основно (скъпо) няма как така дразстично да се промени.. без причина! Продължавам да си мисля да не е някой изпаднал болт/шайба в някоя нисша на автомобила където да си дрънчи като монети в касичка Другото което ме дразни и подивявам е, че всеки път намирам в автомобила след сервиз по 1-2 винта/болта и т.н... за жалост ги виждам късно (обикновенно захвърлени на земята в купето) иначе ще има скандали за това, че са ги зарязали! А после се чудиш защо нещо трака, вие, скърца и т.н...
                FIAT Marea 1.9 JTD HLX

                Коментар


                  #9
                  Добре,че не ремонтират така самолетите,че......
                  Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
                  Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

                  Коментар


                    #10
                    dudulia написа:
                    Добре,че не ремонтират така самолетите,че......
                    А кой ти каза?
                    Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                    Коментар


                      #11
                      Това си е основен закон - при сглабянето на нещо разглобено Винаги остава поне един излишен болт или гайка!
                      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                      Нека Силата на бъде с Нас...

                      Коментар


                        #12
                        kiro_of_the_day написа:
                        Това си е основен закон - при сглабянето на нещо разглобено Винаги остава поне един излишен болт или гайка!
                        Е аз си ги събирам в колекция за резервни части Невероятно но понякога откривам откъде са
                        FIAT Tipo 1,4mi - EX
                        Alfa Romeo 146ti - EX
                        Alfa Romeo 156 2,4JTD

                        Коментар

                        Working...
                        X