Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смяна на предни накладки Брава

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Смяна на предни накладки Брава

    Май ще трябва да ги сменям, защото от дясно са 4-5 мм, а в ляво още по-малко.И като спирам се чува нещо като стъргане.За смяна са нали?Ще ми тряват ли някакви по-специални инструменти за смяната?Разбрах че ще ми трябват: - клещи - отверка - ключ 7 мм - нещо като гумен чукНякой може ли да ми каже колко струват самите накладки?Мерси
    2015 Renault Megane Expression GT
    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
    Всичко за FIAT Bravo 2007

    #2
    Re: Смяна на предни накладки Брава

    sev написа:
    Май ще трябва да ги сменям, защото от дясно са 4-5 мм, а в ляво още по-малко.И като спирам се чува нещо като стъргане.За смяна са нали?Ще ми тряват ли някакви по-специални инструменти за смяната?Разбрах че ще ми трябват: - клещи - отверка - ключ 7 мм - нещо като гумен чукНякой може ли да ми каже колко струват самите накладки?Мерси
    Хм, свети ли лампата за накладките? Щото има датчик и ако са за смяна има лампичка, която светва.
    FIAT Bravo 1.6 16V '97

    Коментар


      #3
      не светино ме притеснява това стърженене свирят, но стържатпедала потъва доста докато колата започне да спира добре - даже това става чак в най-долна позицияиначе и когато е малко натиснат пак се усеща, че колата спира
      2015 Renault Megane Expression GT
      2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
      Всичко за FIAT Bravo 2007

      Коментар


        #4
        sev написа:
        не светино ме притеснява това стърженене свирят, но стържатпедала потъва доста докато колата започне да спира добре - даже това става чак в най-долна позицияиначе и когато е малко натиснат пак се усеща, че колата спира
        аз съм с почти нови дискове и накладки и при мен се чуват звуци от трамвай, доколкото знам това се получава от вида на "материала", т.е. феродото
        "То, правото, е като хубава кобила на пазара. Който има повече пари, той я купува..." Йордан Радичков.

        Коментар


          #5
          Най добре си ги смени, но все пак при възможност купи от вносител, защото трябва да са качествени. Комплекта е на цена от около 40лв., ако не се лъжа (александър ауто ). Също така добре е да извършиш подмяната в сервиз(15лв.) Да внимаваш само да не ти отрежат датчика за накладките.

          Коментар


            #6
            4-5мм е много малко за дебелина на феродото. По принцип след като феродото се износи с повече от половината от дебелината си спирачките намаляват с 30% спирачните си възможности. Накладките се сменят лесно и по принцип не създават главоболия.
            BRAVA 1,4 12V
            Nissan Navara

            Коментар


              #7
              благодаря на всичкисигурно ще ги сменя като съм свободен
              2015 Renault Megane Expression GT
              2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
              Всичко за FIAT Bravo 2007

              Коментар


                #8
                аз си ги смених сам - операцията е много лесна и отнема сравнително малко време.1) след като си свали гумата, с отверка сваляш едни притискащи пружини клипчета; 2) от задната страна на държача на спирачния апарат се развиват 2 водача с 6то-грам 7мм (при монтирането е хубаво да ги смазеш) 3) разхлабваш спирачния апарат и го вадиш заедно с накладките, слагаш новите, като имаш в предвид, че датчика е от шофьорската страна и действаш по обратен ред. това са стъпките - успехп.с. провери защо феродото на накладките ти е с различна дебелина - това не е нормално.
                "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
                (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

                Коментар


                  #9
                  Здравейте, исках да ви разкажа моята история преди месец по смяната на предни накладки (Lancia Dedra), но се отказах след като я написах, щото стана много дълга. С една дума - загубих много време да търся представителите в БГ на "Textar" и - като алтернатива - магазина на www.kanex.bg (2 пъти ходих да обикалям и да търся къде са), изхабих бензин за 20 лв., потроших си колата по индианските шосета (тип "селски черни") докато намеря къде са гореспоменатите. Последствията - скъсан болт на тампон на двигателя, дърпане с въже по околовръстното от Shell до Люлин, висене при майстор, разкарване и търсене на болт с фина резба (нов тампон се продава без болт, а моя беше в добро състояние), накрая един стругар ми го направи за 3-4 лева.Исках сам да сменя накладките - хем да спестя някой лев, хем ми прави удоволствие. Преди да тръгна да купувам нкладките свалих старите, за да се убедя че мога. Изпотих се 100 пъти в клекнало положение, нацапотих се, изгубих време, но в крайна сметка бях удовлетворен, че мога сам. За тези шестограмните болтове от вътрешната страна и не предполагах, затова свалих целия спирачен апарат - остана да виси на маркуча!!!.След всичките преживявания с търсенето на накладки и оправянето на скъсания болт, влезнах в първия магазин (мисля, че беше от веригата "Радиал") и си избрах "Bendix", седнах да пия 1 кафе докато хората отидат до Канекс и да ми ги купят от там (без надценка на цената) и за 10 лв. ми ги смениха (тогава установих наличието на тези шестограмни болтове и начин за смяна без да се сваля целия спирачен апарат). И си казах:"Гледай, мама му стара, исках да спестя тези 10 лв., а се набутах много повече по разни непредвидени ремонти и загубих ден и кусур!"Но вярно удоволствието да си оправиш сам нещо по колата е по-голямо и в бъдеще (дори след тази история) мисля пак да се "оправям" сам когато мога. Относно цени - погледни на www.kanex.bg, но гледам, че има 2 системи (ATE и Lucas) за твоята кола. И при мен беше така и тия от сервиза ми свалиха старите и отидоха да пазаруват с мостра, за да няма грижи. Хм, разликата в цените е сериозна - едните са 80 лв, другите са 40 лв.Успех в ремонта, верно е лесно.П.С. Пак стана дълго, за което се извинявам
                  Lancia Dedra '96 / 1.8 LS (16V 113 hp 182А2000)

                  Коментар


                    #10
                    понякога става такано какво да се правичовек хем не вярва много на "майсторите", хем се опитва да спести някой лев
                    2015 Renault Megane Expression GT
                    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                    Всичко за FIAT Bravo 2007

                    Коментар


                      #11
                      колега abyser, забъркал си се в нещо странно и загадъчно и колегата дето е постнал темата ще земе да се уплаши и да се изпрати при некое майсторче ... Спирачния апарат дефакто се държи само на водачите и не знам как си го махмал без да ги махнеш първо тях... също ми направи впечатление, че доста си пообиколил за да намерищ накладки, явно ланчата е са някакви мноо особени - за браво/брава се намират много лесно и се сменят също толкова лесно, така че колега sev - дерзй и не се плаши.аз купих комплект накладки за 37.00 от александър ауто. в Т&Н, бяха май около 40.00 лв аиде успех със смяната!
                      "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
                      (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

                      Коментар


                        #12
                        ок мерсикато ги сменя ще пиша
                        2015 Renault Megane Expression GT
                        2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                        Всичко за FIAT Bravo 2007

                        Коментар


                          #13
                          Колега charlie, пообикалях да търся, щото много чета форуми и вярвам на юсерите - след това жена ми как ще ми вярва, че страшно се дразня като я гледам как попива всичко, което прочете от forum.bg-mamma.com и само олекотява семейния бюджет . Затова ми се щеше да са "Textar", щото за тях само добри неща четох по форумите. А иначе за Ланчия се намират части точно толкова, колкото и за Фиат - всичко е Фиат, и Алфата и тя.А през тези ями, през които минах докато търсих Канекс, на няколко пъти така хлътвах и нещо издрънчаваше отдолу, че направо ме заболя сърцето, но издържа колицата, чак на другия ден ме остави отведнъж - страшно трещене и вибриране, дано на микой не му се случва, а и кви ли не тъмни мисли ми минаха през главата какво се е прецакало (съединител на парчета или скоростна кутия - мани-мани, не ми се мисли!!! ), а то се оказа 1 болт за 4 лв (3 за труда + 1 бакшиш).Не знам кое са "водачите", развих два дебели болта (май N19 бяха), които държат цялата далавера и мнооооого внимателно издърпах целия спирачен механизъм от диска и той остана да виси на маркуча - имам и свидетел. След това махнах една пружина тип "леко-крива-тел" и външната накладка падна. А може и първо да махнах тази тел, не помня, но така или иначе за да стигна до вътрешната накладка мислех, че трябва да развия и сваля всичко. След като се наиграх видях по-голям зор при връщането на нещата по местата им.Не искам никого да плаша че е трудно, напротив, казвам че е лесно дори по моя начин за махане на накладките .Ама след всички премеждия по търсенето на разни магазини - предпочитам да пия кафенце и хората за 10 лв. да се разкарват по магазини и да ти търсят частите, след което и да си свършат работата, освен това ти вдигат колата във въздуха и спокойно можеш да си я разгледаш отдолу
                          Lancia Dedra '96 / 1.8 LS (16V 113 hp 182А2000)

                          Коментар


                            #14
                            Аз също имам проблем със накладките и трябва да ги сменям. Утре ще пътувам към Русе. Звънях там на един магазин и намерих комплект предни спирачки марка ФЕРОДО червена серия за петдесет и няколко лева, а в Т&Н кар в София има някакви италиански (не бях чувал марката преди) за тридесет и няколко лева и се чудя дали си заслужава да дам двадесетачка по-вече само заради това че марката ФЕРОДО е известан и частите и са качествени.Ако някой може да даде съвет...Благодаеря!

                            Коментар


                              #15
                              Humppa написа:
                              Аз също имам проблем със накладките и трябва да ги сменям. Утре ще пътувам към Русе. Звънях там на един магазин и намерих комплект предни спирачки марка ФЕРОДО червена серия за петдесет и няколко лева, а в Т&Н кар в София има някакви италиански (не бях чувал марката преди) за тридесет и няколко лева и се чудя дали си заслужава да дам двадесетачка по-вече само заради това че марката ФЕРОДО е известан и частите и са качествени.Ако някой може да даде съвет...Благодаеря!
                              ако са истински си струва не се замисляй инвестицията ще се избие със времето със добро спиране и запазване на дисковете
                              TEMPRA 1.8 SW.SLX-продадена и заменена със БМВ 318TDS
                              UNO 1.0 FIRE

                              Коментар

                              Working...
                              X