Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Неправилно отчитане на скоростомера

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Неправилно отчитане на скоростомера

    Някой да е засичал скоростомера на Брава/о? Моя показва с 5км/ч повече, а съм с правилните гуми - 185/60/14.
    Фиат Брава 1.9 JTD 105 99'

    #2
    Напълно нормално....няма кола, която да мери абсолютно точно. С джи-пи-ес съм мерил и Линеа-та и Авео-то....има си отклонение в плюс на скоростомера на колата

    Коментар


      #3
      Някъде из темите беше споменато, че така е заложено в компютъра на по-новите автомобили. Че според някаква си наредба нямали право да по-казват по-ниска скорост от реалната. До колкото аз знам - моята Мареа показва с около 7км повече...
      Steliyan's Life!
      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

      Коментар


        #4
        Честно казано и на мен скоростомера ми дава разлика 7-8 км/ч в + спрямо гпс-а. Мисля, че Илко беше правил някакви проби със същия резултат. С един колега (гпс експерт) имаме жесток спор, той твърди, че показанието на скоростомера е по-точно Неговите аргументи са, че гпс-а дава точност на отчетената позиция +/- 5 метра (поне в случая "в движение с моята играчка"). В покой след около 30сек точността става до 3м.Въпросът е: Тази грешка от 5м в отчета на позицията винаги ли е в една посока или е където си иска? Т.е. според гпс-а моментното местоположение е накъде в кръгче с радиус 5м. Какво би станало с отчитането на скоростта (S=V*t, S-скорост, V-разстояние, t-време), ако първия отчет е (приемаме най-гаден случай) на 5 метра по посока на движението, а втория на 5 метра обратно на посоката на движението? Сумарно грешката ще бъде 10 метра! При скорост 100км/ч (~27,78 м/сек) реализираме грешка над 30% Аз мисля, че ,,посоката
        Fiat Stilo 1.8 16V

        Коментар


          #5
          [quote:c67cb88915="Stoyan_68"]Честно казано и на мен скоростомера ми дава разлика 7-8 км/ч в + спрямо гпс-а. Мисля, че Илко беше правил някакви проби със същия резултат. С един колега (гпс експерт) имаме жесток спор, той твърди, че показанието на скоростомера е по-точно Неговите аргументи са, че гпс-а дава точност на отчетената позиция +/- 5 метра (поне в случая "в движение с моята играчка"). В покой след около 30сек точността става до 3м.Въпросът е: Тази грешка от 5м в отчета на позицията винаги ли е в една посока или е където си иска? Т.е. според гпс-а моментното местоположение е накъде в кръгче с радиус 5м. Какво би станало с отчитането на скоростта (S=V*t, S-скорост, V-разстояние, t-време), ако първия отчет е (приемаме най-гаден случай) на 5 метра по посока на движението, а втория на 5 метра обратно на посоката на движението? Сумарно грешката ще бъде 10 метра! При скорост 100км/ч (~27,78 м/сек) реализираме грешка над 30% Аз мисля, че ,,посоката
          "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
          (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

          Коментар


            #6
            [quote="charlie" ... но като цяло, показанията на ГПСа, със сигурност не бива да се приемат за 100% точни ...[/quote]Чак сега разбрах защо на военните им викат че са "прости шапкари"

            Коментар


              #7
              Миналата седмица вечерта след работа реших, че ще ида до Драма да пробвам на по-дълъг път как ще се държи новият термостат (стоя си на 90 градуса през цялото време).На връщане през едно най-обикновено кръстовище, на което има знак 50 гледам под знака някакви цифри светят и показват 47. Натиснах спирачката и показанието се промени на 35 - браво на Гърците, пак са по-напред от нас. Няма нито едно кръстовище (говорим кръстовище насред пътя, не в населено място), което да не беше осветено през ноща. Всички завои са с едни големи стрелки да се ориентираш през ноща по от далече на къде е завоя, след всяко кръстовище има знак край на ограничението от 50км/ч и забележете знак с максимално разрешената скорост, с която можеш да се движиш от тук нататък - най-често 90км/ч и да ви кажа спазват правилата гърците.Явно наистина показва малко повече (около 5км/ч) защото когато видях 47 погледнах и километража, а той показваше 1мм след 50. Гумите са стандартни за моята Брава 175/65/14.
              Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
              Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

              Коментар


                #8
                Познай какво ще правят нашите рацери, когато видят гръцките радари, поставили ги пред тунелите. Ще се появят теми от рода на "Какво е скоростното ограничение на радарите?".

                Коментар


                  #9
                  Между другото по повод "няма точни коли" и " дали е верен GPS-a ще ви кажа, че на мерцедес спринтер е точен с точност до 0км да ти е кеф да го гледаш. Ако едното показва 49 и другото. Ако едното показва 101 и другото. Така че има точни скоростомери и GPS-a винаги е верен. Може да му се вярва 100%. Сателитите нямя как да объркат. А това дали е точен до 2 или 5 метра е друго. то е на база географска ширина, а не скорост.
                  Фиат Брава 1.9 JTD 105 99'

                  Коментар


                    #10
                    tsanibaytchev написа:
                    Между другото по повод "няма точни коли" и " дали е верен GPS-a ще ви кажа, че на мерцедес спринтер е точен с точност до 0км да ти е кеф да го гледаш. Ако едното показва 49 и другото. Ако едното показва 101 и другото. Така че има точни скоростомери и GPS-a винаги е верен. Може да му се вярва 100%. Сателитите нямя как да объркат. А това дали е точен до 2 или 5 метра е друго. то е на база географска ширина, а не скорост.
                    горе са ти изброени 2 причини GPS приемниците да дават отклонения когато се използват за скоростомери - може би не си ги видял или пък разбрал? ако е второто мога да се опитам да ти го обясня по-подробно.
                    "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
                    (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

                    Коментар


                      #11
                      charlie написа:
                      точноста зависи предимно от чипа, койте се използва в у-вото. примерно тези които продаваме ние, са с процесор SiRF star3 ( http://www.sirf.com/products/gps_chip3e.html ), при този чип точността е: Horizontal Position Accuracy o Autonomous <2.5 m o SBAS <2.0 mа честотата е " Max update rate 1 Hz", но като цяло, показанията на ГПСа, със сигурност не бива да се приемат за 100% точни, но в същото време, нямаме основание да смятаме, че устройството ще работи винаги в с най-голямата възможна грешка. м/у има и други причини освен изброените за получаване на грешки - примерно отражение на сигнала и т.нт..
                      Добре, а в случая на SBAS за някаква корекция ли говорим? Защото другия режим го разбирам като "автономен". Ако говорим за корекция, това диференциален GPS ли означава или е друга технология? Честно казано <2,5m ми се струва ужасно висока точност. Вярно е, че преди известно време американците обявиха, че са премахнали изкривяванията дето бяха пънати нарочно, но все пак....2,5м! В България има ли референтни излъчватели за GPS (защото за EGNOS знам че има) и ако да знаете ли кеде и колко? И още един въпрос извън темата-на тези играчки колко им е вертикалната точност?@tsanibaytchev тая кола да не би да има вграден GPS и да коригира скоростта на дисплея и по него?
                      Fiat Stilo 1.8 16V

                      Коментар


                        #12
                        Да вметна по темата...при 90 км/ч по скоростомер отклонението ми е +7 спрямо показанията на GPS-апри 200 км/ч - +13км/чСкалата на скоростомерите ако трябва да е точна не би трябвало да е с правилна оразмереност на отметките.Мисля че зависимостта беше логаритмична, но може и да греша с понятията.

                        Коментар


                          #13
                          За коя кола става въпрос?
                          Фиат Брава 1.9 JTD 105 99'

                          Коментар


                            #14
                            За Stilo 1.6 16V - оригинални гуми 195х65R15; GPS: Starsnav BT-74R http://www.starsnav.com/BT-23.htmсофтуер: Tomtom, сателити: 32, точност < 5 м, отклонение от сателитното време: +-100ns, водач: опитен; пасажер: красив ; челяд: послушна...пътуване: приятно

                            Коментар


                              #15
                              За точността на GPS-ите мога да ви говоря с дни Общо взето чипсета има най малко влияние на точността. Чипсета влияе на други параметри но това е друга тема ...Далеч по голямо влияние имат разполжението и броят на сателитите по които се извършва измерването спрямо точката където се намира приемника.Но дори и в идеални условия измерването на скоростта по GPS никога няма да е точно защото той не отчита вертикалното движение при калкулиране на скоростта. Това е така защото за простота в тази координатна система земята се представя от една фигура наречена геоид. Тя наподобява много формата на Земята но не е абсолютно точна с нея. Не се отчита релефа на земната повърхност. Например ако автомобила се движи по наклон GPS приемника не отчита този факт и бърка за реалната скорост защото според него сме изминали по малко път отколкото реално сме изминали (скоростта е изминат път за определено време )Но за сравняване с километража на кола - става :D

                              Коментар

                              Working...
                              X