Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скоростомер <-> GPS тест

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Скоростомер <-> GPS тест

    Преди време имаше спор колко са вярни показанията на скоростомера на таблото през празниците направих малък тест като ги сравних с показанията на GPS приемник. Теста го направих на Хемус при идеално време и 10 използвани спътника от приемника.Грешка в показанията има като при мен тя се оказа +7км/ч. т.е. ако на таблото отчита 100км/ч реалната скорост е 93км/чЗасичането го правих от 100км/ч до 160км/ч по таблото и грешката винаги беше +7. Не посмях да вдигна повече но предполагам и нагоре положението ще е същото.

    #2
    Моето се оказа че при 93км/ч мери абсолютно вярно - не с GPS тест а с радар което ми струваше 16 точки и 70лв ама.....мери вярно.В смисъл че е много малък шанса и двете да са сгрешили с един и същ порядък.Иначе колко е гешката е доста относително - размер на гумите и джантата,колко са напомпани и т.н.Моето табло е електронно и там го няма момента с грешка от износване на стрелковия хенаизъм (по-старите са на магнитен принцип).
    Fiat Tipo DGT 1108cm3 Fire, VW Passat B3 1878cm3

    Коментар


      #3
      Да така е но аз съм със стандартните гуми които се препоръчват за модела. Който ползва същите би трябвало да получи съпоставими резултати.На Браво/а стрелката се управлява от специализиран чип който задава ъгъла и на отклонение. Това става с 2 намотки и отклонението е достатъчно прецизно като не зависи от износването на механиката. Самият чип получава сигнал колко да отклони стрелката в цифров вид от ECU -то.

      Коментар


        #4
        Re: Скоростомер &lt;-&gt; GPS тест

        ilkor написа:
        Преди време имаше спор колко са вярни показанията на скоростомера на таблото през празниците направих малък тест като ги сравних с показанията на GPS приемник. Теста го направих на Хемус при идеално време и 10 използвани спътника от приемника.Грешка в показанията има като при мен тя се оказа +7км/ч. т.е. ако на таблото отчита 100км/ч реалната скорост е 93км/чЗасичането го правих от 100км/ч до 160км/ч по таблото и грешката винаги беше +7. Не посмях да вдигна повече но предполагам и нагоре положението ще е същото.
        Щом при 100км/ч ти е дал грешка 7км/ч, при 160км/ч не трябва ли да ти даде отклонение 11км/ч

        Коментар


          #5
          Само за сведение GPS приемниците отчитат като в тях е заложен определен вид Геоид (идиализирана форма на Земното кълбо). Най разпространен е WGS-84 , но има много други например ED. При всяка една от тях местоположението на приемника сравнена с друга би могло да се различава и то със сериозна дистанция. В случая надморското равнище също оказва значение. Така поне е при професионалните приемници. Лично не съм работил със щатни монтирани на автомобили , но принципа е един и същ според мен
          VW Bora Variant 1.6 16V '01

          Коментар


            #6
            Само за сведение GPS приемниците отчитат като в тях е заложен определен вид Геоид
            Точно така. Но грешката може да се пренебрегне когато се движиш по равен участък. Всички измервания са правени само в една система на геогравски координати. Разликата между системите може да окаже влияние единствено ако налагаш координати от една система в друга.За сведение измерването беше направено по 2 начина. Първия по данните за скоростта които подава самия сателитен приемник и втория чрез софтуер който прави самостоятелни изчисления на скоростта като преобразува получаваните координати в изминато разстояние (по WGS84) и измерването му за единица време.А грешката +7км/ч явно не е грешка, а е заложена защото както казах по горе тя е константа - и при 100 и при 160 е еднаква.

            Коментар


              #7
              re

              И аз днес имах възможност да направя няколко измервания с GPS.Гумите ми са 175/65 , 14.При скорост 50км/ч---->45км/ч по GPS 100km/ч-->94км/ч 140км/ч--->131км/чИзлиза ,че е около 7-8%
              Fiat Bravo 1.9 JTD

              Коментар


                #8
                Абе няма ли някой приятел полицай (катаджия) та да се провери с радар.Аз имам ама нямат радари.Щото какъв е смисъла да правят километражите да ти показват по-ниска скорост ?Да караш по-бавно ? Или ?
                Ex Fiat 126P
                Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                Alfa Romeo 147 1.6 TS
                Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                Коментар


                  #9
                  При радара е по-особено (там зависи на какво разстояние си ти от него и на точно определено и кратните му разстояния мери вярно).В смисъл че той действа на принципа че изпраща определн тип вълна и мери времето за което ще се отиде,ще се отрази и ще се върне.Така че при тях е от доста голямо значението какво е разстоянието от радара до обекта и обратно.Аз съм с по-големи от стандартните гуми (по принцип за мен трябва да са 165/70/13 ама аз съм с 165/80/13 и мери уж вярно).Възможно е с амортизацията на датчика и т.н. да се изменя и показанието (стареене на кондензатори,празитни индуктивности и капацитети и т.н.) така че е нормално според мен да има някакво отклонение но ми е непонятно защо ще е еднакво при различните скорости.....така че може би мери вярно а грешката идва от GPS-а както спомена колегата.Успех!
                  Fiat Tipo DGT 1108cm3 Fire, VW Passat B3 1878cm3

                  Коментар


                    #10
                    доколкото съм чел от производителя си има зададена грешкаточно около 7%заради изисквания за безопасност
                    2015 Renault Megane Expression GT
                    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                    Всичко за FIAT Bravo 2007

                    Коментар


                      #11
                      Е поне при мен не е процент. Грешката е една и съща в широк обхват на скоростта.Не съм си играл да меря под 100км/ч защото мерих на магистрала а и по принцип по високите скорости са интересни ...километраж 100 -> реални 93 -> грешка 7%километраж 160 -> реални 153 -> грешка 4,4%

                      Коментар


                        #12
                        Не се кахъри за такива дреболии .Прави като мен гледай само оборотомера

                        Коментар


                          #13
                          Аз като служител в фирма, която пише софтуера за почти всички клъстери на новите автомобили мога да споделя, че повечето скоростомери се настройват с корекция +4км/ч + 5%. Има международно изикване, че уреда за скороста НЕ ТРЯБВА да показва по-малка от реалната скорост и затова ВСИЧКИ производители се презапасяват като имплементират "грешка", което не е грешка, а функционалност. По-скъпите клъстери имат амбицията да са по-точни и затова се залага по-малко отклонение, с което се гарантира, че показаната скорост НЯМА да е по-малка от реалната. При евтините модели нарочно процента е по-голям, тъй като може да има и реална грешка на уреда и ако посоката е обратна, може корекцията да не е достатъчна и да показва по-ниска от реалната скорост. Ако някоя комисия установи това - дупе да му е яко на производителя!Та така!

                          Коментар

                          Working...
                          X