Тези жила между скоростния лост и скоростната кутия, дали може да се регулират? Да не би пък от тях да идва проблемът....?
Реклама
Collapse
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скоростен лост Стило 1.6 се движи напред-назад сам - РЕШЕН
Collapse
X
-
Колега, отделих тука едни минути да почета малко тази стара и нерешена тема. Моля те, чети внимателно и вниквай, пък дано да излезе проблемът. Приятно четене
За по-точно установяване на проблема трябва да знаеш как точно работи системата, а от темата останах с впечатление, че не си сигурен за някои неща. Тъй като съм имал част от проблемите, ще ти кажа и как ги реших.
Значи лостът има две посоки на движение: наляво-надясно и напред-назад. Някои лостове са 3D, мърдат нагоре и надолу, но засега се ограничаваме до двете. Предполагам, че можеш съвсем ясно и категорично да разграничиш луфт в лоста от здрав лост? Луфтът се усеща при най-елементарното побутване в различни посоки, с усилие, клонящо към нула. Нормално е да няма луфт. Но на практика това е неизбежно в коли на тази възраст. Ако има - то е добре да се отвори да се провери къде е хлабината, за да се елиминира, при възможност. Най-примитивната причина да ти мърда лоста е точно луфт в самия лост и по-точно захващането му към корпуса и към жилата. В зависимост от позицията на лоста, може в един момент едното жило/щанга да успява да компенсира луфта и лостът да не мърда, а в друг момент жилото/щангата да не компенсира и лостът да е напълно свободен. Тъй като там е добре гресирано, може да се случи така, че при подаване и отнемане на газ от чисто инерционни сили лостът да мърда напред и назад. Това е случаят, при който имаш луфт в лоста и неговото захващане към корпуса и жилата/щангите. Имай предвид, че лостът се върти около "ябълка" и заради това, че е дълъг, дори и хлабина по-малка от милиметър може да доведе до отклонение от 10-15-20 мм в края на лоста - където ти го виждаш и те дразни.
В другия случай, ако там всичко е здраво - как лостът е свързан със скоростната кутия? Използват се два начина - в единият случай се използват щанги (прътове) - 2, 3, 5.... колкото да се преодолеят кривините от корпуса на лоста до кутията. Разбира се, целта е да се използват най-малко щанги, защото всяка щанга внася допълнителни "стави" по пътя, което не е желано. Щангите имат свойството да не си променят формата и размерите, което води до това, че двигателят, чрез скоростната кутия на практика е твърдо свързан с лоста. Това значи, че при липса на други хлабини, всяко едно движение на двигателя се предава директно върху лоста и той вибрира, мести се, подскача... Заради това и във "време оно" инструкторите биеха през ръцете, ако държиш скоростния лост при включена предавка и пречиш на свободните му вибрации, защото така вибрациите натоварват връзките между щангите и втулките се износват ускорено, появяват се нежелани хлабини и затруднено включване на предавки. На полския ми Фиат 125 имаше такъв проблем - износени втулки при лоста и поради ограничения му ход, като исках да включа 1/2 предавка, бутах лоста наляво но огромния луфт "изяждаше" почти целия ход и лостът не можеше да премести щангата достатъчно.
В другия случай се иползва система с жила. В случая - 2 бр., едното за посока наляво-надясно, другото - за напред-назад. Жилата, по своята гъвкава природа, могат да променят формата и положението си в пространството, в този случай, но не и размерите си. Представи си жило на велосипед - можеш да го местиш и закрепваш за рамката на колелото както пожелаеш, почти, без това да пречи на нормалната му работа. Или си представи спирачен маркуч. Или мека връзка за бойлер. Така е и при скоростната кутия - жилото (всъщност - бронята на жилото) може да се мести и по този начин донякъде двигателят става независим по отношение на лоста (или обратно). Това значи, че от страна на купето жилото е свързано към лоста, а от страна на двигателя - към скоростната кутия за избирача (планката, която си снимал по-горе) и все пак може да мърда независимо спрямо едното или другото. Заради това лостът остава много по-спокоен и на практика - неподвижен, защото независимо от движението на двигателя в пространството, жилото с бронята си се мести заедно с двигателя, но понеже не променя размера си - не влияе на лоста, не го мърда.
Там, където жилата са закрепени за планката, си е мръсно място - кал, прах, жега, студ, дъжд... А там все пак е подвижна част (жилото спрямо бронята) и затова са тези маншони - да предпазят от навлизане на тези боклуци между жилото и бронята му. Понякога е достатъчно съвсем малко, за да корозира и да започне да се движи трудно. При по-студено време е по-изразено, защото може би бронята леко се свива и го стиска допълнително, не знам. Факт е, че малко да се постопли колата, движението става лесно, бронята отпуска. При мен този проблем (имах проблем само с наляво-надясно) го борих така: давам лоста наляво или надясно (различно на различните коли и скоростни кутии), така че жилото, отговарящо за тази посока да се покаже максимално навън от бронята си. С почистващ спрей ВД 40 започвам леко да пръскам в основата на жилото, където влиза в бронята, даже направо си му наливам, а през това време друг човек започва интензивно да мести лоста наляво и надясно, без много сила, важно е да има движение открай докрай. Това го правя 10-15 секунди, изчаквам малко и после с масльонка започвам да наливам капка по капка масло, спирачна течност, или друго подобно, каквото ти попадне, което да може лесно да се стече навътре. Наливам много, като много значи наистина много, да речем 1 супена лъжица. Гледам да не капе отстрани, а само да влиза навътре по жилото. Човекът вътре не спира да мести лоста. След известно време повтарям с ВД-то, после пак с маслото, и така например 8-10 пъти. Повтарям, докато от жилото, показващо се от бронята, спре да излиза ръжда и мръсотия. Заминава наистина много ВД и много масло наливам в жилото, но ако всичко е наред след това, лостът се движи изключително плавно и лесно. Дори смяната на предавки от избирача на кутията е толкова лесно, колкото от купето с лоста. Това го правя и с двете жила.
Задължително е да се огледа захващането на жилата към избирача, защото луфтът там може да доведе до подобни проблеми, като с луфта в лоста, за който по-горе ти писах. Ако всичко дотук е здраво и стегнато, то при най-малкото отместване на лоста от изходна позиция - 3-5 мм, веднага трябва да видиш движение и на самия избирач. Все пак остави толеранс от няколко мм луфт в лоста заради това, че колата ти не е на 3 седмици, а на 15 години (примерно).
След като вече изяснихме как работи системата с жилата, може би сам си достигнал до извода, че позицията на двигателя спрямо купето/шасито не е от особено значение и това дали някой тампон държи здраво или не - няма влияние върху движението на ск. лост. Има значение само дали този тампон успява да погаси вибрациите или не.
Основният въпрос - какво ти движи лоста - ако всичко е здраво и приемем, че не се вживяваш прекалено много (пак казвам - колата не е на 3 седмици, а на над 10 години, нормално е да има хлабини тук-там), то нещо кара самия избирач да мърда. А той е твърдо свързан с чарковете вътре в кутията. Върни се малко назад и виж мнението на колегата k76 - обсянил е общо взето за какъв проблем иде реч, който е вътре в самата кутия. Трябва да се свали, незибежно е (ако всичко друго е проверено и е наред ). Обаче дали си заслужава да се занимаваш с ремонт на тази кутия или е по-добре да потърсиш друга кутия - изборът е твой. При свалянето на кутията се подготви за възможна смяна на съединител.
При мен имаше проблем от много години с лагер на първиния вал. Така си я карах 6-7 години, докато в един момент сравнително бързо започна да отказва да включва на първите две предавки. Лостът винаги ми е мърдал малко. Не съм мерил колко, но с ръка на него се усещаше. Смених цялата кутия, а с новата не съм гледал мърда ли, не мърда ли, но тя е перфектна, много лесно и плавно влизат всички предавки.
Жилата не могат да се регулират както имаш предвид, те са с фиксирана дължина и от мястото, на което са закрепени броните им за лоста и за ск. кутия трябва да се подават навън от бронята точно определена дължина, за да може когато лостът е в изходна позиция, да няма включена предавка. Ако има регулиране - то е само за това - за да ги наместиш първоначално на точна позиция. В хода на експлоатация няма региулиране. Те не командват нещо, което се износва във времето и променя хода си.
И все пак - ако нямаш необичайни шумове от кутията, ако предавките влизат лесно и без затруднения, ако съединителят е нормално мек и отделя нормално, обмисли идеята да не сваляш кутията. Това, което е 100 % сигурно - движението на лоста не е заради това, че двигателят се мести из коша, защото си с жила. Това им е функцията
Успех, надявам се да съм ти помогнал.
Защо не направиш един клип на това, да видим всички за какво движение става въпрос?Последна редакция от ogi28b; 20.02.2018, 03:38.
Коментар
-
МНОГО блаодаря колега за отделеното време. Както и за дългият и изчерпателен отговор.
След месеци опити да се установи проблема и след всичко написано от теб, поне на 100 % ми се изясни как точно е свързан и как работи целият този механизъм.
За съжаление, за клип-че как се мести лоста вече е късно, защото преди няколко часа оставих колата в "болница" за операция. Колкото и да не ми се искаше, реших, че ще се сваля скоростната кутия.
Едно е сигурно, че всичко до този " избирач" е горе долу добре . Правихме въпросните опити, както е споменал колегата К76 по горе. Включително и при последният майстор . Нещо в СК, кара този избирач да мърда. Дали е лагер или нещо друго, след като се отвори, ще се разбере. Надявам се. За съжаление, това сваляне на СК ще струва повече пари, отколкото очаквах...
А защо може да се наложи да се сменя съединителя?? При свалянето има възможност да се повреди ли?
Коментар
-
S_BANKOV написа: Преглед на мнениетоБрутално
Коментар
Реклама
Collapse
Коментар