Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

относно покупка на фиат МАРЕА

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    относно покупка на фиат МАРЕА

    Хора, моля за съвет, тъй като ще си купувам кола. Въпроса ми е относно регистрацията,защото ще я купувам от София. Трябва ли да имам бележка от данъчното, че не дължа данъци. Къде трябва да я регистрирам колата, трябва ли да си направя договор за покупко-продажба или само прехвърлянето в КАТ е достатъчно. Въобще ако някой ми каже цялата процедура ще му бъда много благодарен (нали и аз ще ставам фен на фиат).Предварително благодаря.

    #2
    ще ти разкажа за моята покупка:Колата беше с фактура и нямаше такова прехвърляне а само договор, отидохме до счетоводителката на продавача и тя направи застраховка и даначна оценка.После трябва да се плати данъка на колата и тази данъчна оценка която е ококо 50 лв или някъде там после се отива в КАТ това е ако не си разбрал нещо питай
    Fiat bravo 1.6 16v 103hp

    Коментар


      #3
      Re: относно покупка на фиат МАРЕА

      voices77 написа:
      Хора, моля за съвет, тъй като ще си купувам кола. Въпроса ми е относно регистрацията,защото ще я купувам от София. Трябва ли да имам бележка от данъчното, че не дължа данъци. Къде трябва да я регистрирам колата, трябва ли да си направя договор за покупко-продажба или само прехвърлянето в КАТ е достатъчно. Въобще ако някой ми каже цялата процедура ще му бъда много благодарен (нали и аз ще ставам фен на фиат).Предварително благодаря.
      Здрасти колега!Ще се опитам и аз да кажа каква е процедурата!Самата покупко-продажба става при нотариус, /около 60лв/който изготвя договора. По принцип при него се представя и документ за платен данък МПС, но може и да мине без тази бележка. Нотариуса изготвя договора, подписвате се и след това гледаш да вземеш всички документи на колата от продавача. Гледай и за комплекта ключове. Два сини и един червен мастер ключ. Имаш две седмици срок да я регистрираш по населено място.Ако колата вече е била регистрирана един път и си е с номера, караш си спокойно до населеното място и там вече в КАТ трабва да смениш регистрацията и талоните /някъде към 60лв/. Там представяш договора за покупко-продажба, бележка за платен данък МПС,талон за годишен преглед и платена гражданска отговорност. След това по каналния ред те ще те опътят. После имаш два месеца да отидеш и да я зачислиш в данъчна служба.Общо взето това е.Ако имаш други въпроси, питай! Ще помагаме с каквото можем!
      Fiat Marea 2.4 TD

      Коментар


        #4
        Това за нотариуса важи само ако купуваш колата от човек. Ако я купуваш от фирма (99% от автоджамбазите са така) тогава не се минава пред нотариус, а ти дават договор и фактура, обикновено на по-ниска цена от тази която реално плащаш за колата.За регистрацията в КАТ са ти нужни: Ако е от фирма - копие от фактурата, копие от митническата декларация заверена от продавача с "вярно с оригинала", копие от италианския талон (или в зависимост от държавата от която е колата). Данъка го плащаш после - след като си купил колата в едномесечен срок отиваш в данъчното.
        Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
        Fiat Linea 1.3 Multijet'08
        Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
        http://forum.fiat-bg.org

        Коментар


          #5
          Благодаря колеги. Всичко ми стана ясно. Само където никой не продава с червен ключ, а вече 1 месец търся. А от автокъщите също не знаят за този прословут червен ключ.

          Коментар


            #6
            Благодаря колеги. Всичко ми стана ясно. Само където никой не продава с червен ключ, а вече 1 месец търся. А от автокъщите също не знаят за този прословут червен ключ.

            Коментар


              #7
              Re: относно покупка на фиат МАРЕА

              manot24 написа:
              Ако колата вече е била регистрирана един път и си е с номера, караш си спокойно до населеното място и там вече в КАТ трабва да смениш регистрацията и талоните /някъде към 60лв/. Там представяш договора за покупко-продажба, бележка за платен данък МПС,талон за годишен преглед и платена гражданска отговорност. След това по каналния ред те ще те опътят. После имаш два месеца да отидеш и да я зачислиш в данъчна служба.
              Тук леко се притесних.. хвърлихте ме в джаза И по-специално това за 1,2 месечния срок за регистрация в данъчното!Миналата година като купувах колата ходих до общината по местоживеене и там попълних един лист, в който се посочва, автомобила, кубатурата/мощноста, цвета и т.н. и си платих съответния данък на колата... Без да си платил този (местен) данък просто не можеш да си регистрираш колата в КАТ...След като си платих въпросния данък в общината и регистрирах колата в КАТ не съм ходил след това в никакви други данъчни и т.н. да ми я зачисляват...Нещо се бъркате за подредбата на зачисляванет/плащането или наистина от 1 година не съм ходил да ми я зачислят някъде Ако ДА.. къде трябва да отида? Отново в общината (местни данъци и такси) или в данъчното (там където нормално се плащат годишен данък, здравни и пенсиони осигуровки)... П.П. Постояния (лична карта) адрес не е в София.
              FIAT Marea 1.9 JTD HLX

              Коментар


                #8
                Re: относно покупка на фиат МАРЕА

                perlsite написа:
                manot24 написа:
                Ако колата вече е била регистрирана един път и си е с номера, караш си спокойно до населеното място и там вече в КАТ трабва да смениш регистрацията и талоните /някъде към 60лв/. Там представяш договора за покупко-продажба, бележка за платен данък МПС,талон за годишен преглед и платена гражданска отговорност. След това по каналния ред те ще те опътят. После имаш два месеца да отидеш и да я зачислиш в данъчна служба.
                Тук леко се притесних.. хвърлихте ме в джаза И по-специално това за 1,2 месечния срок за регистрация в данъчното!Миналата година като купувах колата ходих до общината по местоживеене и там попълних един лист, в който се посочва, автомобила, кубатурата/мощноста, цвета и т.н. и си платих съответния данък на колата... Без да си платил този (местен) данък просто не можеш да си регистрираш колата в КАТ...След като си платих въпросния данък в общината и регистрирах колата в КАТ не съм ходил след това в никакви други данъчни и т.н. да ми я зачисляват...Нещо се бъркате за подредбата на зачисляванет/плащането или наистина от 1 година не съм ходил да ми я зачислят някъде Ако ДА.. къде трябва да отида? Отново в общината (местни данъци и такси) или в данъчното (там където нормално се плащат годишен данък, здравни и пенсиони осигуровки)... П.П. Постояния (лична карта) адрес не е в София.
                Здравей, колега!Значи, там където си платил "съответния данък на колата... ", това е данък МПС. Когато се сменя собствеността и регистрацията на едно МПС, то новия собственик е длъжен след като отиде в КАТ и смени регистрацията, да отиде и в съответната данъчна служба в общината по местоживеене, в рамките на 2 месеца след датата на договора за покупко-продажба. Ако колата вече е била регистрирана в България по друго населено място и в друга община, то тя вече би трябвало да има бележка за платен пътен данък. Ако колата се преригистрира в началото на годината, то в момента на втората регистрация е валидна и се представя бележката за платен данък МПС за предишната година. Ако е към края на годината, предишния собственик би трябвало да е платил данъка и тогава да извършва покупко-продажба, защото тази бележка за платен данък МПС е нужна на новия собственик при пререгистрацията в КАТ и в данъчна служба. Така, че колега, щомн миналата година си ходил и си плащал в общината данък МПС, то той трябва да е за 2005г. , което значи, че трябва да отидеш и да платиш същата сума и за 2006г, защото тя изтича. Данъка се плаща всяка година от началото до годината до края, когато намериш възможност, най-вече финансова. Така, че най-добре иди до началото на Декември и си плати данъка за 2006г.Дано да съм ти бил полезен!П.С. Що се отнася до покупко-продажба чрез фирма, естествено че реда е по-различен но, колегата не беше уточнил това от частно лице ли купува или от автокъща/фирма/.
                Fiat Marea 2.4 TD

                Коментар


                  #9
                  Да, мерси много! Миналата година го плащах (между другото само за времето от дата на придобиването на МПС-то до края на 2005-та, а не за цялата 2005-та), тъй като предишния собственик не ми беше дал въпросната квитанция за платен данък и трябваше да отида до общината, да го платя и тогава в КАТ.Това което беше интересно, че ми взеха около 20 лв за данък, което по мои груби сметки е точно за времето от въпросния ден до края на годината. Сега обаче като ходя ми е ясно, че ще над 100лв
                  FIAT Marea 1.9 JTD HLX

                  Коментар


                    #10
                    perlsite написа:
                    Да, мерси много! Миналата година го плащах (между другото само за времето от дата на придобиването на МПС-то до края на 2005-та, а не за цялата 2005-та), тъй като предишния собственик не ми беше дал въпросната квитанция за платен данък и трябваше да отида до общината, да го платя и тогава в КАТ.Това което беше интересно, че ми взеха около 20 лв за данък, което по мои груби сметки е точно за времето от въпросния ден до края на годината. Сега обаче като ходя ми е ясно, че ще над 100лв
                    Пак съм аз!Понеже видях, че си JTD мотора, как е колата? Да очаквам ли с интерес да се кача и на такава Marea или?Колко KW е 1.9 JTD? 2.4TD e 91 и данъка е към 150лв.
                    Fiat Marea 2.4 TD

                    Коментар


                      #11
                      Привет

                      Аз мога да ти кажа как си взех моята марейка. Беше нов внос с транзитни номера, написахме протокол и договор за покупко-продажба. С митническата декларация, договора и фактурата за покупка отидох да я регистрирам в КАТ. Сменихме номерата и имаш срок от 2 месеца да я регистрираш в общината по местоживеене.Плащаш данъка и таксата и си готов.Успех !!!
                      Fiat Marea 1.8 16 V

                      Коментар

                      Working...
                      X