какво трябва да означава леко омаслено турбонеска го видях омаслено е турбото и малко покрай него за какъв проблем трябва да ми говори това и спешно ли е зимането на мерки за отсраняване на проблема
По принцип е нормално около турбото и по-специялно маркуча от турбото до интеркулера да е омаслен леко и окалян (незнам защо но и на чисто нови JTD-та става така). Ако обаче тече масло трябва да се огледат маслените щуцери и да се оправи проблема за да не падне налягането на маслото и да се озъбиш
какво трябва да означава леко омаслено турбонеска го видях омаслено е турбото и малко покрай него за какъв проблем трябва да ми говори това и спешно ли е зимането на мерки за отсраняване на проблема
Ако имаш съмнения за турбото, извади входящия маркуч/ най-долния/ и виж има ли масло в него или не!
Все чувам за това омасляване на турбото,но не можах да намеря тема,където да е обяснено каква е повредата в турбото ако е омаслено(да го кажеме повечко от нормалното).От къде може да е това масло,сериозна ли е такава повреда,може ли да се оправи и дали е скъп един такъв ремонт?Надявам се на отговори по темата,че да е ясно на хората,които са решили да си купуват турбо дизелова кола,колко големи да са им притесненията относно това омасляване.
Относно омазняването. За да работи му трябва масло за да се смазва.Също като ДВГ.Като се износи почва да харчи масло.Също като ДВГ.Разликата е че като се износят уплътнителните сегменти на турбото пропускат маслото по посока на смукателния колектор и то постъпва в ДВГ,а износените сегменти го пропускат директно в горивната камера.С две думи маслото си отива в крайна сметка през едно и също място.Съвременните дизели са с турбини и повреда в тях е възможна и за това трябва да се ремонтират.Маслата също са скъпи и при разход от 1 л. на 1000км. и нагоре сметни какво става.
Добре,за да започне да изпуска масло повече от нормалното,кое му се износва.А и за да се получи това,означава ли че колата е издухана от каране или поне е карана със скапано масло и това означава,че може да има проблеми и по двигателя.
Износва се втулковият лагер на оста. Той се маже от маслото на двигателя. Предполагам, че е с втулка, защото нормален лагер не би издържал на тези обороти и температура.
Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше
Износва се втулковият лагер на оста. Той се маже от маслото на двигателя. Предполагам, че е с втулка, защото нормален лагер не би издържал на тези обороти и температура.
Това е така,но какво държи маслото да не излиза към турбините,как е решен там въпроса,понеже при тези температури и обороти,кое ще издържи?
То защото ми е ясно, че няма как да е със смемеринги, заради това питам. Значи се разчита на малката хлабина между оста и отворите в корпуса, през които тя преминава.
Износва се втулковият лагер на оста. Той се маже от маслото на двигателя. Предполагам, че е с втулка, защото нормален лагер не би издържал на тези обороти и температура.
Абсолютно правилно.Една от причините за това износване вероятно е НЕ "издухан двигател", а неправилната експлоатация на двигател с турбо.Сиреч, след по-дълго и натоварващо турбината шофиране, ДА НЕ СЕ ГАСИ ДВИГАТЕЛЯ веднага след спиране или паркиране, а да се изчака да се поохлади турбото.В противен случай маслото се изпарява от нагорещената ос и образува нагари, които и "разказват играта".По-умните от нас също съветват турбодвигател да се кара предимно с висококачествени синтетични масла, те имат по-малка склонност да образуват нагари.
Износва се втулковият лагер на оста. Той се маже от маслото на двигателя. Предполагам, че е с втулка, защото нормален лагер не би издържал на тези обороти и температура.
Колеги лагеруването на турбините се реализира на практика с хидродинамочен/втулков/лагер или чрез съчмен лагер.Японците много често предпочитат лагеруване със съчмени лагери.Например двигателите на Исузо.Предимството при тях е че много лесно се развъртват от ниски обороти на двигателя/имат малък лаг/.Турбото започва да се чувства от 1200-1500 об. на двигателя когато е под товар.Разбира се лагерите са специални.Тези турбини не търпят ремонт и фирмата им дава живот с ресурса на двигателя.Другия вид лагеруване е това с хидродимамиочен лагер или просто казано втулков/по масово използвания/.При него оста е задължително с радиална хлабина спрямо втулката/чувства се със ръка като се пипне оста на турбината,че има малка радиална хлабина/ и при работа двете повърхнини нямат контакт.Работят винаги под маслен клин и живота прктически е неограничен/разбира се с необходимото масло и налягане/.Тези турбини са с по-голямо вътрешно съпротивление при въртене и имат винаги по-голям лаг от сачмените.Нормално се усещат от 2000 об.нагоре.И при двата вида турбини уплатненията им са лабиринтни/с едни специални малки сегментчета/.Те също са със неограничен живот,защото в реален режим са неподвижни или почти неподвижни.Гумени или пластмасови уплътнители не се допускат.Предполагам че съм ви бил полезен да се запознаете с конструкцията на най масово използваните турбини.
Много полезен отговор.Ако имаш и някакво чертежче на това направо става чудесно.А както ти казваш,че турбото е направено да работи много дълго без да се износва(разбира се при правилна употреба),какво се скапва тогава когато казват:"Турбото хвърля масло"?Тези сегментчета на лабиринтите ли се износват и започва да пропуска масло към турбините?Предполагам че това ще е полезно на много хора,поне на мен ще ми е интересно да ги разбера тези неща.
.............,какво се скапва тогава когато казват:"Турбото хвърля масло"?Тези сегментчета на лабиринтите ли се износват и започва да пропуска масло към турбините?Предполагам че това ще е полезно на много хора,поне на мен ще ми е интересно да ги разбера тези неща.
Kакво и кога се скапва на турбото:турбото може да хвърля масло от лошо уплътнение на външните въздуховоди.Това е много често явление но е бял кахър.Двигателите с турбо изискват по високо качество масла.Трябва да са много вискостатични т.е. да не губят вискозитет при високи температурни натоварвания,защото при загуба на вискозитет настъпва разкъсване на масления филм и следва веднага полусухо триене.За това много често се прилага допълнително охлаждане на маслото чрез маслени радиатори.А има и турбини,които са свързани с водната риза на двигателя и получават допълнително охлаждане.Освен това маслата за турбо трябва да имат много ниско отлагане на високотемпературни окиси/това са отлагания под формата на много твърд нагар,който може би сте виждали по буталата и горивните камери/.Този нагар е доста твърд и има абразивни свойства когато попадне между триещи повърхнини/между повърхнините на уплътнителните сегментчета/.Точно тези високотемпературни окиси са проблема на турбините с променлива геометрия.До тук с маслата.Когато въздушния филтър не си изпълнява коректно предназначението/има пропуски от лошо уплътнение,разкъсвания ,продължително несменяване и др./във всмукателния тракт на двигателя постъпват различни нечистотии с абразивен характер и отново следва износване.Да не говорим за случаи на засмукване на твърди предмети макар и с малки размери.Какъв е извода.Добре пречистен въздух и качествено масло са гаранция за неограничен живот на турбоагрегата.Разбира се с уговорката,че фирмата производител е добре разчела всичките му експлоатационни режими.Поздрави.
Коментар