Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спирачна течност в горивото

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Спирачна течност в горивото

    Здравейте колеги. Наскоро едно приятелче се ядосвасе, че не му върви дизелака, че е за смяна на разпръсквачи, че ще ходи на майстор да му чистят дюзите и други подобни (всичко това в здрава компания на маса с вълчо мезе и страст на кристали), когато един комшия тираджия му даде акъл да сипе спирачна течност в резервоара и щял да рахатяса. Последва дружен смях и с това разговора по темата приключи. След седмица гледам аверчета се ухилило до уши. Рещил пича и пробвал със спирачната течност. Сега вика, братле колата не можеш да я познаеш - хвърчи като луда, не прекъсва и въобще всичко и е ОК. Питам го колко е сложил, а той ми разправя че на половин резервоар шибнал 2 шишета DOT4. Понякога и аз слагам добавки затовареших и да пробвам, но ме достраша и на почти пълен резервоар сложих само едно шише. В рамките на седмица издухах горивото (предимно извънградско) и трябва да ви кажа, че определено има ефект. Колата върви по добре, наема по-бързо, поутихна двигателя. Като цяло само хубаво до тук. ВЪПРОСЪТ МИ Е: 1. Може ли употребата на спирачната течност да прецака нещо по помпата или дюзите? 2. Някой ползвал ли е и този вид почистваща добавка? 3. Какви са рисковете от нейната употребата?
    TEMPRA 1,9D 1994г. седан - преди
    ТЕMPRA 1,9TDS 1993г. комби - сега
    НЕ КАРАЙ С ПО-ГОЛЯМА СКОРОСТ ОТ ТАЗИ, С КОЯТО МОЖЕ ДА ЛЕТИ ТВОЯ АНГЕЛ-ХРАНИТЕЛ

    #2
    Re: Спирачна течност в горивото

    zdrawko написа:
    Здравейте колеги. Наскоро едно приятелче се ядосвасе, че не му върви дизелака, че е за смяна на разпръсквачи, че ще ходи на майстор да му чистят дюзите и други подобни (всичко това в здрава компания на маса с вълчо мезе и страст на кристали), когато един комшия тираджия му даде акъл да сипе спирачна течност в резервоара и щял да рахатяса. Последва дружен смях и с това разговора по темата приключи. След седмица гледам аверчета се ухилило до уши. Рещил пича и пробвал със спирачната течност. Сега вика, братле колата не можеш да я познаеш - хвърчи като луда, не прекъсва и въобще всичко и е ОК. Питам го колко е сложил, а той ми разправя че на половин резервоар шибнал 2 шишета DOT4. Понякога и аз слагам добавки затовареших и да пробвам, но ме достраша и на почти пълен резервоар сложих само едно шише. В рамките на седмица издухах горивото (предимно извънградско) и трябва да ви кажа, че определено има ефект. Колата върви по добре, наема по-бързо, поутихна двигателя. Като цяло само хубаво до тук. ВЪПРОСЪТ МИ Е: 1. Може ли употребата на спирачната течност да прецака нещо по помпата или дюзите? 2. Някой ползвал ли е и този вид почистваща добавка? 3. Какви са рисковете от нейната употребата?
    А, сега де?Това е доста интересно и определено аз го чувам за първи път, а и досега доста теми за добавки в дизела съм изчел по форума, но такова чудо не бях срещал. Ще бъде интересно да се поинтересуваме повече хора и да видим дали някой друг ползва подобна практика.
    Fiat Marea 2.4 TD

    Коментар


      #3
      дот4 съдържа етиленкликол и полигликоли - това са алкохоли (не стават за пиене, отровни са, смъртоносната доза за дот4 е 1 милилитър на кг. живо тегло). Странно, може би влияят върху вискозитета или върху размера на капчиците, които дюзите правят.
      Тойота Приус

      Коментар


        #4
        Като се замисля слагал съм спирачна течност на разни клеясали болтове и гайки за по-лесно развиване. След като е...ава мамата на ръждата, защо да не прави същото и с разните налепи и отлагания по системата. Доколкото знам тази течност е силно агресивна към гумата и понеже не познзвам подробно устройството на ГНП-то и дюзите, единственото което ме притеснява е, да не се прецака някоя гумена мембрана, уплътнение или нещо подобно.
        TEMPRA 1,9D 1994г. седан - преди
        ТЕMPRA 1,9TDS 1993г. комби - сега
        НЕ КАРАЙ С ПО-ГОЛЯМА СКОРОСТ ОТ ТАЗИ, С КОЯТО МОЖЕ ДА ЛЕТИ ТВОЯ АНГЕЛ-ХРАНИТЕЛ

        Коментар


          #5
          До колкото знам спирачната течност е много добър разтворител. Предполагам е прочистила налепи и други боклуци както каза zdrawko. Действието на някои добавки за прочистване на горивната система сигурно е подобно. Не бих си я сипвал в моята кола често.
          FIAT Bravo JTD GT '99

          Коментар


            #6
            Аз тези дни питах едни колеги, които казаха, че преди години старите шофьори са слагали корселин в дизела за да повишава цетановото число, така че разни хора разни идеали. Та си мисля, че дори и да има ефект тази спирачна течност то би трябвало да се прилага доста рядко и в ограничени количества, че явно няма изпитано действие във времето.
            Fiat Marea 2.4 TD

            Коментар


              #7
              За първи път чувам за спирачна течност в горивото,аз лично пробвах със киросин(на 10 литра нафта 1,5 литра киросин-това ми го каза лаборантка която работи в Петрол),и да ви кажа честно останах много доволен,колата спря да пуши,взе да върви по добре изобщо все хубави работи.И сега като няма от как да си набавя направо ме е яд,като гледам как колата се мъчи със скапана ни нафта по бензиностанцийте.
              FIAT BRAVA 1.9TD-182A8.000

              Коментар


                #8
                BVLGARI написа:
                За първи път чувам за спирачна течност в горивото,аз лично пробвах със киросин(на 10 литра нафта 1,5 литра киросин-това ми го каза лаборантка която работи в Петрол),и да ви кажа честно останах много доволен,колата спря да пуши,взе да върви по добре изобщо все хубави работи.И сега като няма от как да си набавя направо ме е яд,като гледам как колата се мъчи със скапана ни нафта по бензиностанцийте.
                Хъмм... аз пък се притеснявах днес, като сложих литър керосин на 45л. нафта Явно допустимото съотношение е доста по-либерално! :D
                Frontera Sport, X20SE март 1998

                Коментар


                  #9
                  Не,не се притеснявай,ако имаш слагай смело така както ти казвам в такова съотношение,много по добре си върви дизелака :D
                  FIAT BRAVA 1.9TD-182A8.000

                  Коментар


                    #10
                    BVLGARI написа:
                    Не,не се притеснявай,ако имаш слагай смело така както ти казвам в такова съотношение,много по добре си върви дизелака :D
                    Ммда... заредих и нафта на Еко и честно казано колата като, че ли пуши по-малко! Едва ли е от единият литър керосин в нафтата... като шибна повечко ще кажа, как е!
                    Frontera Sport, X20SE март 1998

                    Коментар


                      #11
                      По темата

                      Значи, да допълня, аз съм сипвал и бензин в дизела на 10 литра 1 бензин, но това зимните месеци, за по-лесно палене . Иначе също съм чувал за керосина. Една година на предишната ми кола мисля, че слагах, защото успях да си набавя от един познат, който тогава работеше към железниците. Определено се повишава цетановото число и изгарянето е по-пълно, както и вдигане на мощността. Керосина трудно се намира иначе е добре като добавка, но в умерени граници.
                      Fiat Marea 2.4 TD

                      Коментар


                        #12
                        BVLGARI написа:
                        За първи път чувам за спирачна течност в горивото,аз лично пробвах със киросин(на 10 литра нафта 1,5 литра киросин-това ми го каза лаборантка която работи в Петрол),и да ви кажа честно останах много доволен,колата спря да пуши,взе да върви по добре изобщо все хубави работи.И сега като няма от как да си набавя направо ме е яд,като гледам как колата се мъчи със скапана ни нафта по бензиностанцийте.
                        Коя е тази лаборантка? От любопитство питам, няма да й кажа, спокойно Не съм го пробвал това със спирачната течност, виждал съм да сипват двигателно масло в нафтата, за да се смазвала помпата, ама това на вехти дизели на по 20 години. Бензин също съм виждал да сипват през зимата, ама пак на стари кошници. Мисля да пробвам в края на месеца, какво пък толкова може да стане?
                        Fiat Marea 130JTD Weekend HLX

                        Коментар


                          #13
                          По въпроса колко керосин се слага в нафтата, смело мога да заявя, че се познавам хора, които си караха колите само с такова нещо. Говоря за времената, когато не бяха сринали авиацията на България и керосина се лееше с тонове- жалко само, че тогава карах бензинка. Иначе рецептата е следната на 20 литра керосин / литър масло. Няма проблем и с чист керосин да се кара, но той е сух и няма мазане на ГНП-то. Ако някой може да издуха един резервоар с тази адска течност после ще види какво значи вървене на колата.
                          TEMPRA 1,9D 1994г. седан - преди
                          ТЕMPRA 1,9TDS 1993г. комби - сега
                          НЕ КАРАЙ С ПО-ГОЛЯМА СКОРОСТ ОТ ТАЗИ, С КОЯТО МОЖЕ ДА ЛЕТИ ТВОЯ АНГЕЛ-ХРАНИТЕЛ

                          Коментар

                          Working...
                          X