Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

въпрос за дебелината на кабел

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    въпрос за дебелината на кабел

    Значи ако можете някаква формула да ми кажете за смятане. В смисал например за 12-14В и 40 ампера, какъв кабел ще ми трябва, колко квадрата трябва да е кабела минимум.10х
    Tofas- Sahin 1.6 карб.

    #2
    Формула - инженерите да ти кажат! :D Надявам се да ти е полезно това:Прието е (не ми се обяснява как), че по кабел със сечение 1кв.мм без проблем може да тече дълго време ток с големина 5А. Т.е. се изчислява съразмерно на това -> ако имате консумация 50А -> 10мм кабел, ако е 80А -> 16мм кабе и т.н.Източник: http://audio.carsbg.net/polezno.asp :D
    ex FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

    Коментар


      #3
      значи добре съм боцнал 10 квадрата на тези 40 ампера
      Tofas- Sahin 1.6 карб.

      Коментар


        #4
        Ако го сметнеш 3A/кв. мм -> 40/3 -> 13 и нещо кв. мм. Има таблици, по които се избират сеченията в зависимост от тока, изолацията и в каква среда се намира проводника - стена, въздушен, намотка на трансформатор и т.н. Също така е важно, колко ще е пада на напрежение, проводниците имат някакво съпротивление
        Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93

        Коментар


          #5
          Съотношението сечение/номинален ток зависи от вида на кабела и материала от който е направен, но спокойно можеш да приемеш че 40А ще минат без проблем по 3 квадрата меден кабел.Ако те интересува мога да ти дам и формула за сметки...

          Коментар


            #6
            Олелееее какви 13 квадрата му препоръчвате ???Я погледнете кабела за стартера колко е дебел и колко ток върви по него ?Освен това ако по един квадрат могат да минат 10А не означава че за 40А трябват 4 квадрата ...То е хубаво човек да се презапаси но 10 квадрата за 40А е направо двойно ...Ето как се смята:Първо се изчислява допустимото съпротивление на кабела - R=U/IR е съпротивлениетоU е допустимия спад в проводникаI e токът който тече в проводникаСлед това се смята сечението - S= L*RS/RS е сечениетоL e дължината на кабелаRS е специфичното съпротивление на материала (0.018 за мед)R е съпротивлението от горната сметкаРезултата го умножете по 2 за запас...... по 2 не по 5

            Коментар


              #7
              ilkor написа:
              Олелееее какви 13 квадрата му препоръчвате ???Я погледнете кабела за стартера колко е дебел и колко ток върви по него ?
              ... и колко време върви ...
              Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93

              Коментар


                #8
                ... и колко време върви ...
                Колега аз не преценявам на око. Сметни сам колко мощност ще разсее самия кабел при 40АСмята се по формулата P=U*I.Оловен акумулатор може да даде ток до 600-700А. Колко ли според теб трябва да е кабела за такъв ток? Че той ще е по дебел от самия акумулатор ...

                Коментар


                  #9
                  Съгласен съм, че сметката е консервативна. Според мен е по-добре да е повече или по-малко така, отколкото твърде оптимистична. Все пак има доста неизвестни - дължина, околна среда и т.н.
                  Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93

                  Коментар


                    #10
                    То от много не боли глава но защо е нужно да се прекалява ...Значи неизвестното тук е дължината на кабела но да кажем че е 2 метра - при 3 квадрата се получава съпротивление около 0,011 Ом-а. При 40А ток спада е 0,44V.Напълно приемливо според мен за захранване на усилвател. По скоро проблем ще бъде клякането на акумулатора при тези 40А ... сигурно ще е повече от тези 0,4V в кабела.Така мисля аз ...

                    Коментар


                      #11
                      Колегата ilkor е прав-при медни проводници плътността на тока е около 10 А/кв.мм.А пада при този дебел проводник е пренебрежимо малък.Така,че не прави колата си притегателен център за ромски "електротехници"!
                      Fiat Tempra 1.8 i.e. DOHC SW

                      Коментар

                      Working...
                      X