Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

моля за помощ ако някой знае как да си вържа диодите

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    моля за помощ ако някой знае как да си вържа диодите

    та купих си диоди OSW5SL5111A-E-VW 3.2 волта 15 градуса та въпроса ми е според вас ако ги вържа последователно по 4 диода накрая колко съпротивление трябва да сложа така че хем да светят много силно хем да не изгорят .Моля помагаите защото не знам закона на ома и не знам как да боравя с него. и втори въпрос кое краче беше плюса дългото или късото че забравих да питам продавача

    #2
    За сметките виж тук: http://download.fiat-bg.org/Books/Ge...ED.pdfМоят съвет е да ги свържеш в групи от по 3 броя последователно.Погледни светодиода странично - анодът обикновено прилича на цифрата 1 Дължината не всеки път е критерий.

    Коментар


      #3
      аз смятах и накрая реших че най добре за мен и да не слагам много съпротивления реших да ги направя в блок последователно и на + да вържа едно съпротивление от 60 ома . А сега колега кажи това ли е най удачния вариянт или не ако не кажи според теб кой е

      Коментар


        #4
        В твоя случай анода (+) е дългото краче а катода (-) е късото.Освен това за диодите е важен тока протичащ през тях а не напрежението.Последното е следствие За твоите диоди дават номинален ток от 30mA или 0,03А.Според същия този закон на Ом, ако свържеш 4 броя последователно и напрежение 12V не е необходимо никакво съпротивление.Пък и не само според закона на Ом - и според аритметиката пак 4 броя се получават Нали знаеш какво значи последователно свързване?Анод с катод на първия, анод с катод на втория и така нататък...
        I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

        Коментар


          #5
          Не си и помисляй да връзваш светодиоди без резистор. Слушай колегата ilkor, в линка който е дал пише всичко което ти трябва.
          ex. Fiat Marea 1.6 16 - 1999
          Mazda 6 2.0 Petrol GY 2006

          Коментар


            #6
            Esper написа:
            В твоя случай анода (+) е дългото краче а катода (-) е късото.Освен това за диодите е важен тока протичащ през тях а не напрежението.Последното е следствие За твоите диоди дават номинален ток от 30mA или 0,03А.Според същия този закон на Ом, ако свържеш 4 броя последователно и напрежение 12V не е необходимо никакво съпротивление.Пък и не само според закона на Ом - и според аритметиката пак 4 броя се получават Нали знаеш какво значи последователно свързване?Анод с катод на първия, анод с катод на втория и така нататък...
            да колега ама ако знаеш напрежението на колата скача до 14.4 волта това ме притеснява да не вземат да горят

            Коментар


              #7
              Няма.При 14В тока през всеки диод ще стане не 30 а 35mA - чудо голямо. Ще ги поеме.Така или иначе, със или без резистор, само с пасивни компоненти не е възможно да изкараш максимума светлина от диода и изобщо този метод е импровизация.Това е така поради факта, че диода позволява да му бъде подаден 3 пъти по-голям ток но в специален, импулсен режим.За твоите диоди този ток е 100mA ( 0,1A ).Той се осигурява посредством специална интегрална схема.По този начин печелиш по-голям интензитет на осветеност без да съкращаващ живота да диода драстично.Изобщо разгледай линка, който ти даде Ilkor - примера за управление на диодите с драйвер беше накрая.П.С: Данните на диода ти са взети от ТУК.Подчертаните параметри са тези, за които ти говорех по-горе.
              Прикачени файлове
              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

              Коментар


                #8
                четох там и четох тук http://www.led.omega-light.com/Leds/leds.htm но не съм сигурен че съм избрал супер вариянта да ми светят силно но и да не горят моля помагаите

                Коментар


                  #9
                  lubomm написа:
                  ...моля помагаите
                  Как?Ето ти ще един вариант - 3 броя диода в група и резистор от 100 Ohm / 0,5W или 1W последователно на диодите.Следващ, още по-конкретен вариант е някой са вземе и да ти ги свърже.При положение, че вече имаш предложения за повече от 2 конкретни реализации на мен друго не ми идва на ум.Все пак един светодиод не може да се свърже по хиляди начини :D
                  I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                  Коментар


                    #10
                    Искам така http://www.led.omega-light.com/Leds/...les/LEDUM2.jpg защото мисля че е по удачно за мен ама не знам какво съпротивление моля казвайте колко ома е много добре

                    Коментар


                      #11
                      аз вече вързах 5 диода последователно и светят просто перфектноще пиша тема като стане и ще покажа мерси на отзовалите се колеги

                      Коментар


                        #12
                        И аз си играх да ги вързвам без нищо ... и като накачих няколко светеха добре ... ама като запалих колата .. и нещо зеха да чернеят и ... май дотам бяха :P
                        Красота - http://www.youtube.com/watch?v=Fe-w2TdG0Qo

                        Коментар


                          #13
                          От опит 1.8к върши перфектна работа, ако се връзва на всеки диод по отделно.
                          Fiat Tipo 1.4i.e. 72hp 1993 - истинският автомобил
                          Fiat Coupe 2000 16V 139hp 1995 - като хубавата жена - кеф ти е да си с нея, но ти къса нервите и джоба - продадена
                          -------------------------------------------------------------

                          Коментар


                            #14
                            http://ledcalc.com/
                            Powered by Emzo

                            Коментар


                              #15
                              Преди 2 години си бях купил габаритни диоди бели - изгоряха и реших да ги "тунинговам" - запоих по три силносветещи бели светодиода последователно, сложих едното съпротивление от съществуващите габаритни диоди, поставих полученото самоделие във "цокъла" на изгорелите и вече имам доста добре светещи габарити - без никакви проблеми са. Е, изгорих един-два диода в експериментите, но пък си имам и стабилизирани 12V захранване и мога да си играя с тестовете..
                              Steliyan's Life!
                              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                              Коментар

                              Working...
                              X