Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как се смятат проценти? Какво е надценка? Какво е отстъпка?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Airfan написа:
    Идеята е следната, че при инкрементиране на стойността с даден процент е допустимо да се умножи по (1.стойността_на_процента), но това не е така при премахване на процента. Съвсем прост пример давам - колко са 20% отстъпка от 100 лв? Веднага ще кажете 20 лв, да така е, ама ако разделите 100 на 1.2, това не са 80 лв и изведнъж формулата се оказва че е 100 - 20%, което е 100 - 100*20/100.Това искам да кажа аз.
    Ем тъй де, ама според женшена, това в червеното си е точно така. Според него:
    jenshen73 написа:
    Отстъпката 50% върху 1500 обаче не е 750: 1500/1.5=1000
    Кво говорим изобщо? Прав ли е според теб?
    The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

    Коментар


      #32
      style34 написа:
      Airfan написа:
      Идеята е следната, че при инкрементиране на стойността с даден процент е допустимо да се умножи по (1.стойността_на_процента), но това не е така при премахване на процента. Съвсем прост пример давам - колко са 20% отстъпка от 100 лв? Веднага ще кажете 20 лв, да така е, ама ако разделите 100 на 1.2, това не са 80 лв и изведнъж формулата се оказва че е 100 - 20%, което е 100 - 100*20/100.Това искам да кажа аз.
      Ем тъй де, ама според женшена, това в червеното си е точно така. Според него:
      jenshen73 написа:
      Отстъпката 50% върху 1500 обаче не е 750: 1500/1.5=1000
      Кво говорим изобщо? Прав ли е според теб?
      Аз мисля, че той говори за същото, че е неправилно да се дели на простата дроб, но или не се е изказал правилно или нещо е объркал сметките. Ще ми се да вярвам, че не се е изказал правилно.

      Коментар


        #33
        Airfan написа:
        Значи, според теб ако премахна 20% от 120, това са 100 лв? Грешиш, 20 лв са 20% от 100 лв, а премахването на 20% от 120 лв са 24 лв.
        От 120лв като премахнеш 20% е = на 96лв. А формулата която аз знам при работа с калкулатор е100-20%=80 или 100*0.2- (тук получаваме отстъпката) след натискане на = крайния резултат Както и да го въртя не се получават сметките на някои хора ЕДИТ: ако е без калкулатор е 100*0.2=20 100-20=80

        Коментар


          #34
          chaveto написа:
          Airfan написа:
          Значи, според теб ако премахна 20% от 120, това са 100 лв? Грешиш, 20 лв са 20% от 100 лв, а премахването на 20% от 120 лв са 24 лв.
          От 120лв като премахнеш 20% е = на 96лв. А формулата която аз знам при работа с калкулатор е100-20%=80 или 100*0.2- (тук получаваме отстъпката) след натискане на = крайния резултат Както и да го въртя не се получават сметките на някои хора
          Ами ти казваш същото в случая - 20% на 120 лв са 24 лв отстъпка, т.е. остатъка е 96, което съм и написал по-горе.

          Коментар


            #35
            Така си го написал, че не само аз ами и още няколко човека си помислиха, че си на сметките на Женшен. За което грешката е моя.

            Коментар


              #36
              Airfan написа:
              Ще ми се да вярвам, че не се е изказал правилно.
              Ще ти се, но няма как да го вярваш при изказвания от рода на:
              jenshen73 написа:
              15900/1.5 (50%)=10900... Абе ти не можеш да смяташ май???
              The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

              Коментар


                #37
                Lane Staley написа:
                Не ми е приятно... опс, нека съм честен - приятно ми е да ви напомня с кого спорите:http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.p...er=asc&start=0
                ах куче, точно се зачудих как се появи тая тема

                Fiat Bravo T-Jet 120

                Коментар


                  #38
                  Вие ептен я задълбахте.А има и търговци които не могат да смятат.Я сега ми кажете колко е ДДС на КРАЙНА цена 100 лв и как се смята,да Ви видя?Или отиваш в един магазин и си купуваш нещо което струва 98 лв. ,но ползваш и 15% отстъпка,колко трябва да платиш?Някои почнаха да мислят нова математика !

                  Коментар


                    #39
                    VIT написа:
                    Вие ептен я задълбахте.А има и търговци които не могат да смятат.Я сега ми кажете колко е ДДС на КРАЙНА цена 100 лв и как се смята,да Ви видя?Или отиваш в един магазин и си купуваш нещо което струва 98 лв. ,но ползваш и 15% отстъпка,колко трябва да платиш?Някои почнаха да мислят нова математика !
                    Най-бързият начин за изчисляване на ДДС-то на дадена сума е да е разделиш на 6-в конкретното питане е 100/6=16.66....лв.Навремето преподавателката по финанси го отрече "панически" ,защото го нямало никъде по учебниците като формула,но се съгласи като го изведох като следствие от други формули... :Dпп. Другият начин е делите сумата на 1.2 и изваждате от нея-но е повече смятане - 100-100/1.2=100--83.33333=16.66666
                    LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
                    LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
                    LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
                    Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
                    Grande Punto 1.2 LPG

                    Коментар


                      #40
                      VIT написа:
                      Вие ептен я задълбахте.А има и търговци които не могат да смятат.Я сега ми кажете колко е ДДС на КРАЙНА цена 100 лв и как се смята,да Ви видя?Или отиваш в един магазин и си купуваш нещо което струва 98 лв. ,но ползваш и 15% отстъпка,колко трябва да платиш?Някои почнаха да мислят нова математика !
                      83,3лв. За мен винаги е било по-лесно да премина в десетична дроб, която да умножиш с началната стойност. За чуденето не остава място :D

                      Коментар


                        #41
                        Абе верно ли толкоз математически неграмотни хора има в тоз форум?!?!

                        Коментар


                          #42
                          VIT написа:
                          Вие ептен я задълбахте.А има и търговци които не могат да смятат.Я сега ми кажете колко е ДДС на КРАЙНА цена 100 лв и как се смята,да Ви видя?Или отиваш в един магазин и си купуваш нещо което струва 98 лв. ,но ползваш и 15% отстъпка,колко трябва да платиш?Някои почнаха да мислят нова математика !
                          Въпроса е подвеждаш Защото преди да се начисли ДДС се е стигнало до някаква сума и на тази сума се добавя ДДС в случая 20%.83.33 + 20%=100 Само че за да разбереш колко са тези 20% не трябва да смяташ 100-20% А когато се смята отстъпка си се смята 100-20%=80 като ми я сметне по друг начин и му пожелавам приятен ден

                          Коментар


                            #43
                            chaveto написа:
                            VIT написа:
                            Вие ептен я задълбахте.А има и търговци които не могат да смятат.Я сега ми кажете колко е ДДС на КРАЙНА цена 100 лв и как се смята,да Ви видя?Или отиваш в един магазин и си купуваш нещо което струва 98 лв. ,но ползваш и 15% отстъпка,колко трябва да платиш?Някои почнаха да мислят нова математика !
                            Въпроса е подвеждаш Защото преди да се начисли ДДС се е стигнало до някаква сума и на тази сума се добавя ДДС в случая 20%.83.33 + 20%=100 Само че за да разбереш колко са тези 20% не трябва да смяташ 100-20% А когато се смята отстъпка си се смята 100-20%=80 като ми я сметне по друг начин и му пожелавам приятен ден
                            Как ще е подвеждаш въпроса, питам колко е ДДС-то на крайна цена 100лв. По ясно от туй здраве му кажи.

                            Коментар


                              #44
                              Подвеждаш е защото допреди това спора беше в съвсем друга посока. Всеки в бързината ще сметне 100-20% и веднага ще бъде нападнат, не всички от пишещите в темата изчисляват всеки ден ДДС...Аз всеки ден правя отбиви, когато направя на 100кг 20% отбив не е 83.33кг ами е 80кг. И ако бях написал отговор машинало и веднага щях да бъда оплют

                              Коментар


                                #45
                                VIT написа:
                                Как ще е подвеждаш въпроса, питам колко е ДДС-то на крайна цена 100лв. По ясно от туй здраве му кажи.
                                Пример 1:Цена без ДДС: 83,33ДДС (20%): 16,67Цена с ДДС: 100,00Цена с отстъпка 20%: 80,00ДДС се изчислява на базовата цена, а отстъпката на крайната цена. Кое не е ясно?Веднъж смяташ "надценката" на 83,33, а следващия път смяташ отстъпката от 100,00. Много ясно, че при различни изходни данни ще имаш различни крайни стойности.
                                Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                                Коментар

                                Working...
                                X