Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кое изречение е написано грешно? (кратък курс по български)

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Кое изречение е написано грешно? (кратък курс по български)

    В кое от двете изречения в анкетата има грешка? Не бързайте с отговора, помислете, внимавайте. Който желае - може да обоснове отговора си писмено.Анкетата е активна за 9 дни.

    #3
    Аз да се обоснова ли? Гласувах с първия отговор, защото "човека" в даденото изречение не е подлог за да се членува с пълен член.Ако греша, ме поправете. Ще съм благодарен.
    "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

    ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
    Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

    Коментар


      #4
      Така, както са дадени, второто е грешно, но зависи, какъв смисъл иска да предаде изречението. Ако трябва "човекът" да е подлог, то изречението трябва да бъде "Кого иска да ощастливи човекът".
      Fiat Marea Weekend 1,6 16V

      Коментар


        #5
        Първото изречение е написано граматически вярно: Кой (той, подлог) иска да ощастливи човека (него, правилно е написано с непълен член)?Сега, как точно той ще ощастливи него, предпочитам да не знам :D .Във второто е допусната грешка. Sugarboy е обяснил защо. И все пак зависи какъв е смисълът на изреченията. Ако смисълът и на двете изречения е, че човекът иска да ощастливи някого, тогава и двете са написани грешно, като второто е по-малко грешно .
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #6
          tyson написа:
          Аз да се обоснова ли? Гласувах с първия отговор, защото "човека" в даденото изречение не е подлог за да се членува с пълен член.Ако греша, ме поправете. Ще съм благодарен.
          Категорично е така!
          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

          Коментар


            #7
            tyson написа:
            Аз да се обоснова ли? Гласувах с първия отговор, защото "човека" в даденото изречение не е подлог за да се членува с пълен член.Ако греша, ме поправете. Ще съм благодарен.
            Не разбрах какво искаш да кажеш. Хем си гласувал за първото изречение (т.е. смяташ, че в него има грешка), хем обясняваш, че "човека" правилно не е членуван с пълен член.
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #8
              Кой иска да ощастливи човека? - Кой иска да ощастливи него и да обобщя простото правило - ако може да се замести думата с "него" значи е кратък член, а ако може да се замести с "той" е пълен член.

              Коментар


                #9
                И аз смятам, че второто е грешно, но без да искам гласувах за първото, защото недогледах, че трябва да се гласува за грешното, а не за вярното :D
                Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
                ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

                Коментар


                  #10
                  Ех, да му се не види! Прочел-недочел по инерция гласувах за верния вариант (Кой иска да ощастливи човека?), така съм свикнал. После прочетох, че в условието пише кой е грешният вариант. А той е Кой иска да ощастливи човекът?Най-лесният начин за определяне е този, посочен от Airfan.
                  Войната по пътищата не спира! Карай умно, стигни жив!

                  FIAT Bravo_SX 1.6 16v 103 hp '97 + АГУ LOVATO

                  Коментар


                    #11
                    Интересно ми е, някой от тези вече 8 човека (сигурно ще станат и повече), който е гласувал, че в първото изречение има допусната грешка, ще обоснове ли отговора си?Само първото изречение би могло да е граматически вярно, ако смисълът на зададения въпрос е да разберем кой иска да ощастливи него (човека). Второто изречение е написано грешно, независимо какъв е смисълът на въпроса.П.П. Сега прочетох, че поне двама са гласували за първото изречение, защото са смятали, че в анкетата се пита кое изречение е написано правилно.
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      #12
                      snake написа:
                      Интересно ми е, някой от тези вече 8 човека (сигурно ще станат и повече), който е гласувал, че в първото изречение има допусната грешка, ще обоснове ли отговора си?Само първото изречение би могло да е граматически вярно, ако смисълът на зададения въпрос е да разберем кой иска да ощастливи него (човека). Второто изречение е написано грешно, независимо какъв е смисълът на въпроса.П.П. Сега прочетох, че поне двама са гласували за първото изречение, защото са смятали, че в анкетата се пита кое изречение е написано правилно.
                      Трима!
                      I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

                      Коментар


                        #13
                        И аз по инерция гласувах за правилното. Не трябва да има пълен член. Второто би било вярно също ако е написано "Кoго иска да ощастливи човекът?"
                        The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                        Коментар


                          #14
                          dikanio написа:
                          И аз смятам, че второто е грешно, но без да искам гласувах за първото, защото недогледах, че трябва да се гласува за грешното, а не за вярното :D
                          Абсолютно същото направих и аз
                          == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                          На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                          Коментар


                            #15
                            Мани бегай, и аз съм гласувал грешно... Гласувах за вярното...Оги, освен да нулираш анкетата...
                            Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                            Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                            ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                            Коментар

                            Working...
                            X