Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изплащане на издръжка

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Изплащане на издръжка

    Добър Ден!Дали сред нас имаме адвокати или хора, срещали се с проблем като моя? На 19 години съм, тази година ще стана на 20. Баща ми и майка ми са разведени от 18 години. През тези 18 години баща ми е плащал минималната издръжка, да не говорим, че мен не ме е поглеждал (за мен той е непознат човек). От миналата година започна да пропуска месеци, в които трябва да плаща и изпраща пари в края на месеца. Когато му се обадя и го питам какво става с издръжката от миналия месец, той се прави на гръмнат. Преди месец отново направи този номер и майка ми му се обади и той поискал документ, че все още уча "нямало да ме издръжа цял живот". Всъщност съм студент, редовна форма на обучение. Този месец пак не беше плащал издръжка. Обадих му се, първия път не ми вдигна. Втория път ми вдигна, честитих му 3-ти март, но от негова страна получих само "Какво искаш?". Попитах го дали ще изплаща издръжка и кога и къде мога да му покажа студентската си книжка или иска да взема бележка от университета, че съм записан и уча. Затвори ми телефона, след това не съм се мъчил да осъществя контакт. Мисля да отида при адвокат. Можете ли да ми дадете някакви съвети? Доколкото знам в момента е на борсата и ме е страх да не си изгубя правата за издръжка.
    Fiat Bravo HGT 1997, 147 h.p. - LPG BRC - My first love <3

    #2
    Издръжката можеш да я търсиш максимум 12 месеца назад. Издръжката е дължима до 25 годишна възраст в твоя случай. Можеш да заведеш дело по всяко време и да искаш по-висока издръжка. Съдебните разходи са за негова сметка.Действай смело, намери си адвокат и го осъди. Законът е на твоя страна!
    Няма начин да няма начин!

    Коментар


      #3
      Пречи ли, ако той е в момента е на борсата?
      Fiat Bravo HGT 1997, 147 h.p. - LPG BRC - My first love <3

      Коментар


        #4
        Тъй като съм бил в абсолютно същото положение като твоето, дори и годините съвпадат... да, пречи, че е на борсата.Ако е безработен, не можеш да му вземеш нищо. Друг е въпроса, дали наистина е безработен и дали не работи някъде без да е осигурен.Не вярвам да седи и да чака на помощи.

        Коментар


          #5
          Колега, ако не си на зор за тези пари - не се занимавай.

          Коментар


            #6
            Airfan написа:
            Колега, ако не си на зор за тези пари - не се занимавай.
            Manowar - Татко
            Еx Fiat Brava 1,6 16v 103hp ELX '97 LPG - Брависима
            Ex Fiat Marea Weekend 2.0 20v 147hp HLX '97 CNG - Марчето
            Ex Lancia Thesis 3.2 V6 230hp '06 LPG - Теси
            Fiat Multipla 1,6 16v 103hp Bipower '00 - Боко

            Коментар


              #7
              Проблемът е, че съм на зор - 300 лв ми е семестъра + около 100 лева (минимум) за транспорт и издръжка на месец.
              Fiat Bravo HGT 1997, 147 h.p. - LPG BRC - My first love <3

              Коментар


                #8
                vladrak написа:
                Проблемът е, че съм на зор - 300 лв ми е семестъра + около 100 лева (минимум) за транспорт и издръжка на месец.
                Разбирам. Според мен, вземи се в ръце, намери си работа и не разчитай на тези пари повече, щом е безработен биологичният ти баща.

                Коментар


                  #9
                  - студент - без стаж - в Шумен - работа която да съвместява с учението - да получава заплата от която да може да отдели и за семестър...Никакъв шанс!

                  Коментар


                    #10
                    Жоре, няма начин, да няма начин. Не казвам, че е лесно, но не е и невъзможно.
                    Manowar - Татко
                    Еx Fiat Brava 1,6 16v 103hp ELX '97 LPG - Брависима
                    Ex Fiat Marea Weekend 2.0 20v 147hp HLX '97 CNG - Марчето
                    Ex Lancia Thesis 3.2 V6 230hp '06 LPG - Теси
                    Fiat Multipla 1,6 16v 103hp Bipower '00 - Боко

                    Коментар


                      #11
                      vladrak написа:
                      Проблемът е, че съм на зор - 300 лв ми е семестъра + около 100 лева (минимум) за транспорт и издръжка на месец.
                      Трудно е, но не мисли, че на него му е лесно. Аз лично като студент редовно обучение съм работил от първата година без много да подбирам... работил съм в началото като крупие, а към края на образованието вече по специалноста.Аз също те съветвам да не разчиташ повече на баща си за месечни помощи и да се опиташ да се сближите. Зарежи законовите процедури и съда, баща и син сте. Отношението на единият зависи от това на другият. Теб някой ако те притиска за пари докато нямаш работа, а е в трудова възраст, как би реагирал? Нали се сещаш, че по-скоро нищо добро няма да излези с такъв подход. Той също има законови възможности да предяви издръжка от теб.
                      The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
                      Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
                      Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

                      Коментар


                        #12
                        wwalker написа:
                        vladrak написа:
                        Проблемът е, че съм на зор - 300 лв ми е семестъра + около 100 лева (минимум) за транспорт и издръжка на месец.
                        Трудно е, но не мисли, че на него му е лесно. Аз лично като студент редовно обучение съм работил от първата година без много да подбирам... работил съм в началото като крупие, а към края на образованието вече по специалноста.Аз също те съветвам да не разчиташ повече на баща си за месечни помощи и да се опиташ да се сближите. Зарежи законовите процедури и съда, баща и син сте. Отношението на единият зависи от това на другият. Теб някой ако те притиска за пари докато нямаш работа, а е в трудова възраст, как би реагирал? Нали се сещаш, че по-скоро нищо добро няма да излези с такъв подход. Той също има законови възможности да предяви издръжка от теб.
                        Човекът е абсолютен боклук. Има пари да си купува алкохол и мезета, но няма пари да изплаща издръжка на децата си? Както казах има още две деца от други две различни жени. Няма да го оставя, защото той просто не е човек и аз няма да постъпя човешки.
                        Fiat Bravo HGT 1997, 147 h.p. - LPG BRC - My first love <3

                        Коментар


                          #13
                          Е тук вече има намесени и други чувства и мотиви. Бих те посъветвал както колегите - работа. Ако караш Браво-то, зарежи го за момента- и без това се постопля времето. А пари от безпарковец не можеш да вземеш. Успех и да знаеш, че ще се справиш. Всички го правим

                          Коментар


                            #14
                            wwalker написа:
                            vladrak написа:
                            Проблемът е, че съм на зор - 300 лв ми е семестъра + около 100 лева (минимум) за транспорт и издръжка на месец.
                            Трудно е, но не мисли, че на него му е лесно. Аз лично като студент редовно обучение съм работил от първата година без много да подбирам... работил съм в началото като крупие, а към края на образованието вече по специалноста.Аз също те съветвам да не разчиташ повече на баща си за месечни помощи и да се опиташ да се сближите. Зарежи законовите процедури и съда, баща и син сте. Отношението на единият зависи от това на другият. Теб някой ако те притиска за пари докато нямаш работа, а е в трудова възраст, как би реагирал? Нали се сещаш, че по-скоро нищо добро няма да излези с такъв подход. Той също има законови възможности да предяви издръжка от теб.
                            Трудно е, знам, но се опитай да подходиш с добро към него, защото на добро имаш шанс да се върне добро, но на лошо - винаги лошо се връща. Нервите, които ще похабиш, кофтите емоции, които ще си вкараш не си струват пикливите пари, които ще получиш след много време, когато вече няма да са ти нужни.

                            Коментар


                              #15
                              Re: Изплащане на издръжка

                              vladrak написа:
                              През тези 18 години баща ми е плащал минималната издръжка, да не говорим, че мен не ме е поглеждал (за мен той е непознат човек). От миналата година започна да пропуска месеци, в които трябва да плаща и изпраща пари в края на месеца. Когато му се обадя и го питам какво става с издръжката от миналия месец, той се прави на гръмнат. Преди месец отново направи този номер и майка ми му се обади и той поискал документ, че все още уча "нямало да ме издръжа цял живот". Всъщност съм студент, редовна форма на обучение. Този месец пак не беше плащал издръжка. Обадих му се, първия път не ми вдигна. Втория път ми вдигна, честитих му 3-ти март, но от негова страна получих само "Какво искаш?". Попитах го дали ще изплаща издръжка и кога и къде мога да му покажа студентската си книжка или иска да взема бележка от университета, че съм записан и уча. Затвори ми телефона, след това не съм се мъчил да осъществя контакт.
                              Мисля, че колегата е описал точно ситуацията!Ето какво казва Семейният кодекс:
                              Чл. 144. Родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения. Плащане на парична издръжка Чл. 146. (1) Паричната издръжка се изплаща ежемесечно. При забава се дължи законната лихва.(2) Искът за издръжка се разглежда по реда на бързото производство по Гражданския процесуален кодекс.
                              Закона определя какъв може да е минималният размер на месечната издръжка, но никъде не казва, че родителя се освобождава от издръжката при каквито и да е условия!
                              Чл. 142. (1) Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи.(2) Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.
                              Ако е отказал да плаща и има пропуснати издръжки единственият разумен ход е жалба в Районния съд по местоживеене. Така получаваш гарантираната от закона защита, както и лихвите върху пропуснатите вноски. В противен случай губиш безвъзвратно всичко една година назад.
                              Чл. 149. Издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска.
                              Когато съдът е определил сумата заедно със законната лихва, то тя остава дължима и не се губи в бъдеще!
                              Няма начин да няма начин!

                              Коментар

                              Working...
                              X