Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за електронен подпис

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Такаааа... Разговарях с Банксервиз.jenshen73 се оказа прав.Всички издатели са задължени да преиздават сертификата на третата година.До тогава, ако не се изпусне срока на валидност сертификата се подновява.2 години подновяване на 3-тата - преиздаване.Изискването е наистина на нац. регистър а не на издателя. Тоест по тази точка инфонотари са невинни.Няма "не искам" няма "недей"!Обвинението от моя страна, че ме цакат с топла бира е неоснователно.Ценните - тъ сейм шит.Банк сервиз позволяват онлайн подновяване на сертификата.Плащаш по банка и не ходиш до офис.Това от една страна е голямо удобство от друга не е много сигурно.Важното е, че клиентът има избор.При Инфонотари - само в клон на банка ЦКБ.Хардурера (смарт карта и карточетец) не е задължително да се заменя но е силно препоръчително.@ele - последно: Исках да кажа, че е мазохизъм човек да не ползва ел. подпис и съответно онлайн подаване на данъчна декларация.Тоест да се натиска да се реди на гише Има лека разлика в подновяване на срока / преиздаване в началото на третата година но както и да е.Едно време след преиздаване се налагаше да се обадя на съответният съпорт ( електонното банкиране на ПИБ например).Те изтриваха старият сертификат ръчно и след това след успешно логване аз съответно регистрирах новият.При просто подновяване срока на валидност, горното не се правеше.Тази процедура всъщност е въпрос на функционалност на ел.банкиране в този случай и може би вече да става без тел.обаждане.Както и да е. Май няма да подменям издателя в този случай.Отивам до ЦКБ да правя нов пак през Инфонотари
    I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

    Коментар


      #17
      Esper: Миналата година май месец в ЦКБ ми казаха, че има възможност за подновяване онлайн без да се ходи в ЦКБ. Може да питаш, не съм се интересувала, защото и без това ходя до ЦКБ. Колкото до ПИБ, много неприятно наистина, при мен става с няколко щраквания на мишката без да изтривам и добавям нищо.
      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

      Коментар


        #18
        Преиздадоха ми го.По отношение на неудобствата с обаждане до съпорта, за които споменах по-горе - вече не са актуални.Току що си регистрирах онлайн новият подпис на следните 3 места без необходимост от обаждане:- Онлайн банкиране на OBB- Онлайн банкиране на ПИБ (Евала!)- ePayЗа онлайн подновяване не съм питал - това ще ми бъде актуален въпрос догодина Явно нещата се развиват и аз съм поизостанал... Още влакове взривявам тука
        I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

        Коментар


          #19
          Esper написа:
          Такаааа... Разговарях с Банксервиз.jenshen73 се оказа прав.Всички издатели са задължени да преиздават сертификата на третата година.До тогава, ако не се изпусне срока на валидност сертификата се подновява.2 години подновяване на 3-тата - преиздаване.Изискването е наистина на нац. регистър а не на издателя. Тоест по тази точка инфонотари са невинни.Няма "не искам" няма "недей"!Обвинението от моя страна, че ме цакат с топла бира е неоснователно. ...
          Да ми е опита само с моя - да не съм прав. Но ми е писнало от тъпотиите на останалите издатели на УЕП... Просто с Инфонотари не съм имал проблеми. Последния голям зор беше с един B-Trust след преинсталация на Windows XP заради лицензиране на последния. Изтеглих от сайта на B-Trust всичкия софтуер, който го има наличен и така и не успях да подпиша декларациите за НАП. Накрая сложих за експеримент и софтуера на Инфонотари (за картата) и всичко си дойде по местата. Клиента не е сменял доставчика на УЕП откакто го има, но явно парче от софтуера липсва на сайта по неведоми причини. Не защитавам никой в тезите си. Само споделям + и -.
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #20
            И аз имам проблем с КЕП-а си, моя го поднових през ноември, ама тъй не си поднових сертификатите за регистрите където влизам и сега ми е ограницен достъпа до доста регистри с който работя, ама нали съм си чаровник, , все се намира някоя колежка дето да ми направи справките. Както се казва мързела не морял а мъчел
            Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
            (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
            Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

            Коментар


              #21
              Уфф...Точно преди Нова Година реших да си сменя линукс дистрото на лаптопа.Не бях пипал Slackware от почти 10 години и реших да си го припомня.Всеки път ми е като за 1 път с този сертификат. Този беше 2 дни за да подкарам четеца и софтуера.Добре, че не се налага да го правя толкоз често.След всяко подкарване се каня да опиша стъпките.И като всеки уважаващ себе си компютърджия не го правя! Абе важното е, че сега всичко баца. Мога да подписвам, да нареждам... Само да има какво :D
              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

              Коментар


                #22
                И аз си взех на InfoNotary обаче сега не мога да се справя с регистрацията на сертификата за ПИБ. Там в обясненията ми пише да си инсталирам това e-fibank Root CA, линка към него трябвало да бъде под името и паролата на логин страницата, аз така и не го намирам. Как става това?

                Коментар


                  #23
                  Първо сигурен ли си че твоят собствен сертификат е инсталиран правилно?Важното е да го виждаш в браузера си.После в браузера трябва да инсталираш Root CA на издателя на сертификата си, тоест този на Infonotary.Ако ползваш Mozilla типовете са направили плъгин който инсталира сертификата автоматично - потърси в Extentions за " Infonotary".Какъв браъзър всъщност ползваш?
                  I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                  Коментар


                    #24
                    Ползвам Мозила. Моя сертификат би трябвало да е инсталиран, след като успах да подпиша и подам онлайн документи. Но с ПИБ нещо не успявам да го регистрирам.

                    Коментар


                      #25
                      Това, че можеш да подпишеш документ не е гаранция, че браузера ти вижда сертификата нормално.Като отваряш e-fibank.bg иска ли ти изобщо PIN за сертификата? Ако не го прави провери нещата по-долу:Виж в Personal Certificate дали виждаш своя собствен:След това провери дали имаш инсталирал root CA на инфонотари в браузера:И накрая както казах, инсталирай добавката, както е показано по-долу.Не е задължителна но с нея можеш да тестваш сертификата си през браузера а освен това сваля и инсталира сама root CA-то.Иначе трябва да го свалиш и инсталираш ръчно от тук.
                      I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                      Коментар


                        #26
                        Значи това от първата снимка го нямам. Как се инсталира? Всичко останало си го имам.

                        Коментар


                          #27
                          Firefox браузера ползва различен механизъм за четене на сертификата от картата.Трябва да имаш PKCS#11 секюрити дивайс:Следвай инструкцийте на Инфонотари, секция "Инсталация на хардуерeн криптографски модул".Онова с addon-a не съм сигурен дали можеш да го ползваш под уиндовс но ако стане, той прави и горната стъпка самичък.
                          I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                          Коментар


                            #28
                            Стана, получи се. Общо взето всичко ми е било инсталирано. Аз нищо ново не съм инсталирал, просто изпълних условието да е включен стика преди да включа Мозила и сертификата ми се появи в моите сертификати. Влязох си вече в банкирането нормално. Благодаря за помощта!

                            Коментар


                              #29
                              Е да... Това го пропуснах.На служебният лаптоп имам вграден четец за смарт карти и там не се налага да се съобразявам с подобна последователност.Затова и не се сетих да ти обърна внимание.На личният лаптоп аз също вкл. карточетеца в USB-то преди да пусна бъгзилата.Картата мога да я набутам и после в четеца но той трябва да е включен предварително.Явно и при стика е същото.Е... Всяко нещо е ОК когато завърши добре
                              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                              Коментар


                                #30
                                2 Въпроса:1. Еспер какво направи в крайна сметка? Смени ли Инфо-минфо или не?2. Кога ще започнете да използвате Опера?

                                Коментар

                                Working...
                                X