Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

PHP - да пиша сам или да ползвам "framework"?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    PHP - да пиша сам или да ползвам "framework"?

    Темата е просто за събиране на лично мнение Та на въпроса - захванал съм се от едно известно време да чета и да пиша (заедно с други прилежащи неща), пиша си разни работи, измислям си задачки, малко по малко навлизам в материята. По принцип не мисля да е за нещо комерсиално, за сега не смятам да го правя и професия, но знае ли човек, както ряако смених хобито в професия (сегашната), а сеа съм си намерил ново хоби... - Самостоятелното писане повече ми харесва, може да се научи нещо ново, научават се различни хватки. Към момента ми помага даже в работата, да си дебъгвам понякога творчеството сътворено от фирмените девелопери Недоимък - отнема много време, трудни за дебъгване след време скриптове, като за писани от новобранец...- Преди няколко дена ме открехнаха на та наречените frameworks - не че не бях чувал но за пръв път един колега много нахъсано ме въведе на 2-3 стъпки какво е това, как се работи с него, и как може ако го овладееш може да сглобиш апликация за около 2-3 часа, което би отнело много повече време да си го напиша сам. Недостатък - получаваш всичко на готово и ако те накара някой да напишеш сам страничка "Hello World!" - гледаш като теле...Лично моето мнение е, първо да се научи човек да пише сам, да овладее не само основата, а след това заслужено може да се отдаде и на по-мързеливи техники, но от друга страна струва ли си загубата на време с ръчно писане, когато имаш вече някаква по-широка ит базовата основа?

    #2
    Нищо сериозно не може да се сглоби за няколко часа. Инак фреймуърка е полезно нещо, но не за всяка задачка.

    Коментар


      #3
      И двете - колкото и frameworks да ползваш, ако не познаваш основата, все някъде ще закъсаш яко. Затова - учи си чистото php, но ако се захващаш с конкретна задачка - провери дали няма да се улесниш с някой framework - той само ще улесни нещата, няма да напише изцяло приложението вместо теб, но ще ти позволи да се концентрираш върху по-важни неща от писането на приложение.

      Коментар


        #4
        Като за начало ако искаш да си поиграеш с езика да видиш кое как става може да си ги пишеш и на ноутпада нещата. Обаче за професионални цели забрави. Днес например си дебъгвах едно приложение дето е около 2500-600 реда код, ако нямам под ръка някаква развойна среда просто него виждам как ще стане.
        Fiat Coupe 1.8

        Поведението на пътя е ПРЯКО отражение на възпитанието на всеки водач.

        Коментар


          #5
          Е как ще стане - var_dump в несвяст
          Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

          Коментар


            #6
            Турай си един Eclipse/Netbeans, и учи чисто РНР. Framework е чудесно нещо, но и той е написан на РНР (който да вземеш от популярните - WordPress, Drupal, Nuke...), така че без да знаеш РНР няма да стане. А и ако трябва да пишеш плъгин за някоя свободна платформа.. съвсем си умрял тогава. Затова сядай и чети дебелата книга Да добавя: наблегни МНОГО СИЛНО на MySQL
            "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
            Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
            Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

            Коментар


              #7
              Synthy написа:
              Турай си един Eclipse/Netbeans, и учи чисто РНР. Framework е чудесно нещо, но и той е написан на РНР (който да вземеш от популярните - WordPress, Drupal, Nuke...), така че без да знаеш РНР няма да стане. А и ако трябва да пишеш плъгин за някоя свободна платформа.. съвсем си умрял тогава. Затова сядай и чети дебелата книга Да добавя: наблегни МНОГО СИЛНО на MySQL
              Към момента точно това правя от няколко месеца, но нередовно, само когато имам време и ме споходи музата Ползвам Netbeans, изчетох една дебела книжка за това как да си напишем зами CMS и сега вече съм се нахъсал да пиша и мои си работи

              Коментар


                #8
                Еми ако успееш да напишеш.. добре Аз съм писал някакво CMS на .нет, и трябва да ти кажа че е кошия... туткава и досадна работа е. А и юзърите са тооолкова изобретателни Но ти опитай. Ще ти бъде чудесна тренировка. Много неща ще научиш
                "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
                Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
                Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

                Коментар

                Working...
                X