Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

От къде ви е Фамилията?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Мене и брат ми по комунистическо са ни записали не с уникалната фамилия Виднярски, а с дядовото Кирилови за да не мъкнем поне на пръв поглед тегобата "врагове на народа", "фашисти" и прочее...Иначе съгласно Закона за гражданската регистрация и двете хипотези са разрешениЧл. 12. (1) Собственото име на всяко лице се избира от родителите му и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане. (2) Ако двамата родители не са постигнали съгласие за името, длъжностното лице вписва в акта за раждане само едно от имената, предложени от родителите. (3) Ако родителите не посочат име, длъжностното лице определя името, което сметне за най-подходящо в случая. (4) Ако избраното име на детето е осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо или несъвместимо с националната чест на българския народ, длъжностното лице има право да откаже вписването му в акта за раждане, като приложи разпоредбите на ал. 2 и 3.Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите. Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго. (2) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име при сключване на граждански брак се формира съгласно правилата на Семейния кодекс. (3) Децата от едни и същи родители се вписват с еднакво фамилно име. (4) Когато едно лице е известно в обществото с псевдоним, същото лице може по решение на съда да прибави псевдонима към своето име. Чл. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща. (2) В случаите по ал. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.
    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
    Нека Силата на бъде с Нас...

    Коментар


      #17
      Аз съм с фамилия Аврамов.Дядо ми и братът на бащами са с фамилия Радеви.И до ден днешен не разбрах защо аз съм Аврамов , а дядо ми и чичо ми са с фамилия Радеви.
      първият ми автомобил беше ЖИГУЛИ
      Lancia Kappa 2.020v 155 H.P
      Велико Търново/ Горна Оряховица там ми е корена

      Коментар


        #18
        Това с тези фамилии е ебати и.... Когато се е родил брат ми/по-голям от мен/ фамилията ни е била Михайлови. Нооооо тогава някоя патка в гражданското е казала ,че не може да носи тази фамилия,а трябвало да е с Фамилията на бащата на бащата и е станало Тоневи!и От тогава Аз и брат ми сме ТОНЕВИ а майка ми и баща ми/бог да го прости/ Михайлови. Т.е ние не сме деца на родителите си!!!!

        Коментар


          #19
          фамилия

          Има такива аномали на жената фамилията е различна от това на баща и .
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #20
            Re: фамилия

            kluchar написа:
            Има такива аномали на жената фамилията е различна от това на баща и .
            Ти наясно ли си какво е това аномалия?В закона ясно е написано, че това е възможно.П.П.: Аномалии са твоите драсканици във форума
            Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

            Коментар


              #21
              VIT написа:
              Това с тези фамилии е ебати и.... Когато се е родил брат ми/по-голям от мен/ фамилията ни е била Михайлови. Нооооо тогава някоя патка в гражданското е казала ,че не може да носи тази фамилия,а трябвало да е с Фамилията на бащата на бащата и е станало Тоневи!и От тогава Аз и брат ми сме ТОНЕВИ а майка ми и баща ми/бог да го прости/ Михайлови. Т.е ние не сме деца на родителите си!!!!
              Баща ми е Атанасов, съответно и аз съм Атанасов, но чичо ми е ... Дончев, като това е правилната фамилия - прадядо ми се е казвал Атанас Дончев, но понеже преди 1973та, когато се въвежда номерацията на овцете (ЕГН) в разните служби са спали и са образували фамилните имена безразборно - т.е. както им падне, а не както трябва. А и някои фамилни имена са били крайно неподходящи за такива - Кьортанасови, Арабаджиеви, Башибозукови - всичкото това не е пасвало с идеалите на БКП...
              Steliyan's Life!
              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

              Коментар


                #22
                Имам някакъв пра-пра дядо, който е бил известен в пазарджишко (и не само) ловец на снейкове . Ловял е гадините заради отровата и кожата, доколкото ми е известно. Та от него ми е фамилията, съвсем сериозно. Спомням си много ясно, че когато си вадих първия паспорт на 16 г. майка ми каза, че ако не си харесвам фамилията, мога да взема за фамилия името на дядо ми. Но аз си я харесвам и през ум не ми е минавало да я сменям.В Пазарджик фамилията ни е доста разпространена, но на други места бая се пулят като се представя.С фамилията ни почти винаги е имало интересни случки. Майка ми дълги години беше лекарка в Пазарджик. Когато бях дете ми разправяше, че някакъв пациент циганин редовно й казвал, че много му харесва тази фамилия и иска да се прекръсти и той така. Докато един ден с гордост й показал новия си паспорт, в който вече се мъдрела нашата фамилия :D .
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  #23
                  snake написа:
                  Имам някакъв пра-пра дядо, който е бил известен в пазарджишко (и не само) ловец на снейкове . Ловял е гадините заради отровата и кожата, доколкото ми е известно. Та от него ми е фамилията, съвсем сериозно. Спомням си много ясно, че когато си вадих първия паспорт на 16 г. майка ми каза, че ако не си харесвам фамилията, мога да взема за фамилия името на дядо ми. Но аз си я харесвам и през ум не ми е минавало да я сменям.В Пазарджик фамилията ни е доста разпространена, но на други места бая се пулят като се представя.С фамилията ни почти винаги е имало интересни случки. Майка ми дълги години беше лекарка в Пазарджик. Когато бях дете ми разправяше, че някакъв пациент циганин редовно й казвал, че много му харесва тази фамилия и иска да се прекръсти и той така. Докато един ден с гордост й показал новия си паспорт, в който вече се мъдрела нашата фамилия :D .
                  Майка ми е от фамилията Домусчиеви. Съответно приема фамилията на баща ми при бракът им. Предполагам, че от турски времена им идва тази фамилия. Имали сме "свинари" сред пра - родителите...Сега ни остана само Кирил Домусчиев - шефът на Лудогорец от град Разград.
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    #24
                    Това ще ви е интересно...писано е от Катя Бакърджиева. Има списък на популярни имена, свързани с професии.
                    Прикачени файлове
                    Сега Фруктиера в БГ и Додж навън
                    Карал Типо 1.6 75 ->Пунто 1.2 75->Браво 1.9Д->Стило 1.9 JTD

                    Коментар

                    Working...
                    X