Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

трудово-правен въпрос

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    трудово-правен въпрос

    Лицето Х работи на постоянен трудов договор във фирма АБВГД, от фирмата му плащат заплати, осигуровки, всичко както си му е реда.Лицето Х заедно с негово аверче Пешо от махалата, който пък е безработен, те двамата регистрират У ООД с по някой лев капитал с цел ако намерят обект който да работят да си имат фирма и всичко да им е легално, но фирмата У ООД е регистрирана от вчера и все още не извършват дейност чрез нея, нито се осигуряват, но пък се водят управители и ще управляват заедно и по отделно.Фирма АБВГД решава, че има много персонал и тръгва да намаля бройката на служителите си с предложения по чл. 331 от КТ.Лицето Х е привикан и му се предлага обещение по реда на чл. 331 от КТ.В задачата се пита, ако Лицето Х се съгласи да приеме и се споразумее с работодателя, има ли право да се възползва от парично обезщетение за безработица по реда на глава IVа от Кодекса за социално осигуряване чрез Бюрото по труда, след като се води Управител на фирма У ООД, която все още не извършва дейност но пък чинно са му внасяни осигуровките по ДОО и до този момент няма задължения към държавата.

    #2
    има
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    Коментар


      #3
      Благодаря за бързия отговор.А какво ще последва ако, през месеците през който лицето Х получава обезщетение за безработица, фирма У ООД на която се води Управител започне да функционира?Ще трябва ли да подаде някакви документи в Б по Тр? Ще трябва ли да започне да се самоусигурява?

      Коментар


        #4
        ele написа:
        има
        А може и да няма , зависи как е сключен договора за управление на фирма У, и дали е приравнен на трудов договор, което е възможно от януари 2010год. или е по ЗПДФЛ.ако е приравнен на трудов догово няма право на обещетение, ако е по ЗПДФЛ има право на обезщетение. А и като гледам че ще го освободят от АБВГД с обезщетение като нищо ще е по взаимно съгласие и после Борса ама само за търговия на едро Или поне аз така ги тълкувам нещата
        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

        Коментар


          #5
          S_BANKOV написа:
          ele написа:
          има
          А може и да няма , зависи как е сключен договора за управление на фирма У, и дали е приравнен на трудов договор, което е възможно от януари 2010год. или е по ЗПДФЛ.ако е приравнен на трудов догово няма право на обещетение, ако е по ЗПДФЛ има право на обезщетение. А и като гледам че ще го освободят от АБВГД с обезщетение като нищо ще е по взаимно съгласие и после Борса ама само за търговия на едро Или поне аз така ги тълкувам нещата
          Може ли малко повече разяснения, че нещо не разбрах.Под "договора за управление на фирма У" какво трябва да се разбира?Къде е описано дали е приравнен на трудов договор или не ?Извинявам се за тъпите въпроси но сам лаик от всякъде.

          Коментар


            #6
            Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;2. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране в Република България, или пенсия за старост в друга държава;3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4След като фирмата не работи, значи не се осигурява на друго основание и след като е внасял във фонд безработица, няма причина да не получава обещетениеТъй аз го тълкувам.
            Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

            Коментар


              #7
              Re: трудово-правен въпрос

              mnpenchev написа:
              .....В задачата се пита, ако Лицето Х се съгласи да приеме и се споразумее с работодателя, има ли право да се възползва от парично обезщетение за безработица по реда на глава IVа от Кодекса за социално осигуряване чрез Бюрото по труда, след като се води Управител на фирма У ООД,[color=red] която все още не извършва дейност но пък чинно са му внасяни осигуровките по ДОО и до този момент няма задължения към държавата[/color].
              Повярвай ми при това услови, никой не го интересува дали си имал приходи от продажби, щом си се осигурявал значи си работил като служител. Имайки предвид че си плащал осигуровки редовно съм почти 100 % сигурен че договора ти за управление е приравнен на трудов договор. Просто провери.
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #8
                Re: трудово-правен въпрос

                S_BANKOV написа:
                mnpenchev написа:
                .....В задачата се пита, ако Лицето Х се съгласи да приеме и се споразумее с работодателя, има ли право да се възползва от парично обезщетение за безработица по реда на глава IVа от Кодекса за социално осигуряване чрез Бюрото по труда, след като се води Управител на фирма У ООД,[color=red] която все още не извършва дейност но пък чинно са му внасяни осигуровките по ДОО и до този момент няма задължения към държавата[/color].
                Повярвай ми при това услови, никой не го интересува дали си имал приходи от продажби, щом си се осигурявал значи си работил като служител. Имайки предвид че си плащал осигуровки редовно съм почти 100 % сигурен че договора ти за управление е приравнен на трудов договор. Просто провери.
                Тук мисля, че съм представил грешно фактите, лицето е усигурявано от фирма АБВГД като служител на трудов договор, към собствената му фирма, която е регистрирана онзи ден не е извършвал нищо, даже още печат няма.

                Коментар


                  #9
                  Re: трудово-правен въпрос

                  mnpenchev написа:
                  S_BANKOV написа:
                  mnpenchev написа:
                  .....В задачата се пита, ако Лицето Х се съгласи да приеме и се споразумее с работодателя, има ли право да се възползва от парично обезщетение за безработица по реда на глава IVа от Кодекса за социално осигуряване чрез Бюрото по труда, след като се води Управител на фирма У ООД,[color=red] която все още не извършва дейност но пък чинно са му внасяни осигуровките по ДОО и до този момент няма задължения към държавата[/color].
                  Повярвай ми при това услови, никой не го интересува дали си имал приходи от продажби, щом си се осигурявал значи си работил като служител. Имайки предвид че си плащал осигуровки редовно съм почти 100 % сигурен че договора ти за управление е приравнен на трудов договор. Просто провери.
                  Тук мисля, че съм представил грешно фактите, лицето е усигурявано от фирма АБВГД като служител на трудов договор, към собствената му фирма, която е регистрирана онзи ден не е извършвал нищо, даже още печат няма.
                  значи има право на платена борса. Много е тъпо и недомислено да се плащат осигуровки през фирмата, пък тя да не работи затова предположих, че не си се изразил правилно.освен това ДОО няма отношение към безработицата, тя се плаща по отделен параграф, но това няма значение, защото за хората на ТД това е задължително.
                  Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                  Коментар


                    #10
                    Re: трудово-правен въпрос

                    ele написа:
                    Тук мисля, че съм представил грешно фактите, лицето е усигурявано от фирма АБВГД като служител на трудов договор, към собствената му фирма, която е регистрирана онзи ден не е извършвал нищо, даже още печат няма.
                    значи има право на платена борса. Много е тъпо и недомислено да се плащат осигуровки през фирмата, пък тя да не работи затова предположих, че не си се изразил правилно.освен това ДОО няма отношение към безработицата, тя се плаща по отделен параграф, но това няма значение, защото за хората на ТД това е задължително.[/quote]Това вече е друга бира, ЕЛЕ е права, обаче щом почнеш да се осигуряваш в новата фирма се спира регистрацията и помощите, поради факта че вече не си безработен.
                    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                    Коментар


                      #11
                      Колеги, много ви благодаря за отговорите.

                      Коментар

                      Working...
                      X