Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Избор на пенсионен фонд

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Избор на пенсионен фонд

    При предишен работодател бях в Алианц не по мой избор. При сегашният ми работодател мога да избирам. Това е материя, от която, признавам си, не съм в час. Какво трябва да гледам при избора на задължителен универсален и допълнителен задължителен пенсионен фонд?

    #2
    Да ти пратя личната си банкова сметка?Като дойде ред да се пенсионираш, ще ти дам толкова, колкото би ти дал и фонда?

    Коментар


      #3
      Пирамиди, фараони ...
      Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
      ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

      Коментар


        #4
        То е задължително за всички които получават законно парите си. Ако сам не си си избрал - става служебно Сега погледнах моята декларация - миналата година са ми внесли към 500 лева.В Алианц съм и ежегодно получавам едно писмо което пише колко са парите по личната ми сметка. Не знам къде инвестират парите но явно така е изчислено че печалбата е на 0. А си спомнях като идваха от Алианц да ни агитират да им станем клиенти едно време какви ги обещаваха ...

        Коментар


          #5
          Ако питаш мене стой си в Алианс. Все тая е къде ще си с тази разлика, че при всяка смяна ти вземат пари и никой не ти го обяснява.
          Ex. Fiat Marea 1,6-16V,98g.
          Ex.Opel Astra

          Коментар


            #6
            Кой е фонда няма никакво значение - те останаха 5-6! Пожелавам ти да си жив и здрав да се възползваш от дивидентите си! :D
            Fiat Tipo 1,6 ie; '93; engine 159А3048; clima.

            Коментар


              #7
              Благодаря на всички отзовали се! С тези темпове на вдигане на пенсионната възраст в този фонд ще натрупам пари за ново ФИАТ-че до пенсия

              Коментар


                #8
                И аз съм в Алианц, избора беше доброзорен - тогава работех в такава организация и няма искаш, не искаш.Пращат известия за натрупаните суми всяка година.Наскоро позната от ДСК ме облъчваше да съм се бил преместил в техния фонд ДСК Родиназащото видиш ли той имал най-голяма доходност.Мене обаче ме избива алергията само като чуя ДСК...
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #9
                  А каккъв е фонда освен че е пенсионен, задължителен или доброволен. И аз съм в Алианц, като бивш техен служител нямах много възможност да си избирам, така и не съм се местил после. А доброволния си го тегля всяка година, то е ясно че до пенсия няма да го докараме с това тютюнопушене, офис стрес и пенсионна реформа пп Аз изпитвам алергия и от Алианц и от ДСК.
                  Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                  (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                  Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                  Коментар


                    #10
                    Задължителното ми пенсионно беше в Алианс, ама преди години го преместих в Доверие, защото сестра ми работеше там един известен период от време.За сметка на това имам доброволно допълнително осигуряване в Съгласие, вече 6-7 години... Внасям малка сума всеки месец - започнах с 20лв, после 30, сега 50 на месец. Направо не ги виждам тези пари - вземат ми ги от заплатата и не стигат до мен въобще, което е добре.Равносметката е - от 2005та до сега - колкото съм внесъл, горе долу толкова имам налични - имат доходност някаква, но тя покрива таксите на фонда. В началото имаше добра доходност и дяловете поскъпваха бързо, сега дяловете вече 2-3 години са доста евтини, по едно време бяха паднали под доста. Факта е че това са спестени пари, скрити от самия мен Дали съм доволен - ми де да знам, то сумите са толкова малки че разликите в различните фондове се изразяват в стотинки...Ама ако продължавам в тоя дух след 30 години като се пенсионирам ще има за един круиз пари И аз ше вляза в тая категория - на богатите пенсионери!
                    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                    Коментар


                      #11
                      Няма никакво значение къде, всички са маскари и 1 лв няма да видиш от тези пари най-вероятно. След 20-30 години, я камилата, я камиларя. Макар, че баща ми отговаря на условията там след колко год може да си ги теглиш и беше взел някакви пари, но не помня колко
                      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                      Fiat Bravo'97 1,6 16v
                      Fiat Tempra'91 1,6 mono

                      Коментар


                        #12
                        pakumba написа:
                        Няма никакво значение къде, всички са маскари и 1 лв няма да видиш от тези пари най-вероятно. След 20-30 години, я камилата, я камиларя. Макар, че баща ми отговаря на условията там след колко год може да си ги теглиш и беше взел някакви пари, но не помня колко
                        Защо мислиш така?Аз мога още днес да отида да си ги изтегля - дължа им 10% данък, защото не са облагани с данък, и 3% неустойка за фонда.Ако си наблюдавам нещата и видя че фонда е на сгромолясване, винаги мога да си ги изтегля, а и до определена сума са гарантирани от държавата.За мен това е вид скрито спестяване.Ето - даже и баща ти е взел пари, а ти си скептичен.Една колежка, която наскоро се пенсионира, последните 3-4 години внасяше по 100тина лева на месец, сега си ги получи накуп и си направи ремонт на апартамента... Лошо ли е?НЕ съм наивен, знам че всички са мошеници.
                        Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                        Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                        ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                        Коментар


                          #13
                          Предимството е че всички тези разходи намаляват облагаемия доход. Ако сам си ги пазиш в собствена сметка първо вадиш данъка. Така че с едни 10% си напред който и каквото да ти разправя Ако имате близък който се води инвалид може да обявите че правите дарение - също намалява данъчната основа. Преди когато беше стапаловидното облагане много помагаше ... като си помисля 24% данък ...

                          Коментар


                            #14
                            Yavor написа:
                            pakumba написа:
                            Няма никакво значение къде, всички са маскари и 1 лв няма да видиш от тези пари най-вероятно. След 20-30 години, я камилата, я камиларя. Макар, че баща ми отговаря на условията там след колко год може да си ги теглиш и беше взел някакви пари, но не помня колко
                            Защо мислиш така?Аз мога още днес да отида да си ги изтегля - дължа им 10% данък, защото не са облагани с данък, и 3% неустойка за фонда.Ако си наблюдавам нещата и видя че фонда е на сгромолясване, винаги мога да си ги изтегля, а и до определена сума са гарантирани от държавата.За мен това е вид скрито спестяване.Ето - даже и баща ти е взел пари, а ти си скептичен.Една колежка, която наскоро се пенсионира, последните 3-4 години внасяше по 100тина лева на месец, сега си ги получи накуп и си направи ремонт на апартамента... Лошо ли е?НЕ съм наивен, знам че всички са мошеници.
                            Ти говориш за доброволен фонд, а аз за задължителен. Нормално е при доброволния да са по-добре нещата, иначе кой ще си даде парите там... При задължителния можеш да теглиш след като ти остават до 5 години до пенсия или нещо подобно, не ми се рови за точната цифра, нещо такова беше. На мен засега като ми остават над 30 години, как да повярвам, че ще взема някакви пари през 2045 и какви ли ще да са тези пари? Малко като онези с боновете за жилища, дето хора цял живот са отделяли за внуците да си купят апартамент като навършат пълнолетие, а сега внуците с тях могат да си купят външен клозет максимум.
                            Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                            Fiat Bravo'97 1,6 16v
                            Fiat Tempra'91 1,6 mono

                            Коментар


                              #15
                              ...хартия за външния тоалет...а не тоалет...

                              Коментар

                              Working...
                              X