Здравейте , мой колега е изправен пред следния казус: Има наследствен апартамент от майка си и баща си ( те са починали ) . Няма сестра или брат ,женен е , но жена му от 10 год. е забегнала в чужбина,нямат развод, има две деца на по 30 год. с които не се имат и не се уважават ( на тях на времето им е дал по 1 апартамент ) . Въпроса е дали може да прехвърли , продаде , дари този наследствения апартамент без да е нужна жена му да подписва (Иска да го даде на негов далечен роднина които е без дом ) и дали децата му могат да имат претенции.
Реклама
Collapse
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Прехърлане на апартамент - възможно ли е по този начин ?
Collapse
X
-
Наследствените имоти не се считат за обща съпружеска собственост, не подлежат на делба със съпругата/съпруга и тя няма право върху тях, независимо дали са придобити преди или по време на брака.В този смисъл не е нужен подпис на другия съпруг при прехвърляне/продаване на този имот от собственика му.Не съм юрист и не съм сигурен с последното, но така е логично.
Коментар
-
СЕМЕЕН КОДЕКС:Чл. 20. (1) Вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити преди брака, както и вещите, правата върху вещи и паричните влогове, придобити през време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил.***Чл. 23. Когато семейното жилище е лична собственост на единия съпруг, той може да се разпорежда с него само със съгласието на другия съпруг. Ако липсва съгласие, разпореждането може да се извърши с разрешение от районния съд само ако се установи, че не е във вреда на децата и семейството.Тълкувание от юрист по отношение семейно жилище ли е жилище, собственост на един от съпрузите, след като семейството живее в друго жилище:Семейното жилище според съдебната практика обхваща жилищните и сервизните помещения, предназначени да задоволят битовите нужди на цялото семейство. Това е жилището, което семейството преимуществено обитава. Тъй като семейството Ви не живее в имота, които е Ваша лична собственост, то не е семейно жилище и Вие може да се разпореждате свободно с него, без да е необходимо съгласието на съпруга Ви.Google
Коментар
Реклама
Collapse
Коментар