Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Слънчеви колектори

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #76
    Ъгълът е около 30-35 градуса. Изложението - юг-югозапад.Моите панели - 1 бр. - 2.3 кв.м. медни селективни ги дават за 120 л. вода... но аз мисля, че и 150 л. бойлер ще затопли без проблем 1 панел, ако и тръбния път не е дълъг....
    Fiat Punto 1.1-Синята птица
    Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
    Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

    Коментар


      #77
      по темата...инвестицията си струва! онзи ден платих ток 41 лв. за юли при положение, че плащах 75-78 лв. ток по старите цени... пускал съм бойлер 3 пъти април и май и 2 пъти август - една събота и неделя беше облачно и не стопли водата...На жената съм и забранил да ме пита има ли топла вода!!!сега с интерес чакам октомври и ноември да видя до кого ще откарат панелите....
      Fiat Punto 1.1-Синята птица
      Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
      Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

      Коментар


        #78
        Има ли слънце,ще има и топла вода,вече може да не успява да загрее напълно,но ще помага,все пак едно е да топлиш вода 20-30 градуса друго е 5- 10 градуса.Моя колектор дори и зимата като има слънце успява да вдигне някой и друг градус.Само не разбрах защо си го направил с отворен разширителен съд?
        Fiat Marea 1.8 16v HLX
        Hyundai Terracan 2.9 CRDI

        Коментар


          #79
          campain написа:
          Само не разбрах защо си го направил с отворен разширителен съд?
          щото не искам да купувам още един акумулатор и юпиес, или да качвам и свалям през 6 месеца тези от парното... парното и то ми е на отворена система - бомби в къщи не ща... въпрос на вкус...
          Fiat Punto 1.1-Синята птица
          Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
          Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

          Коментар


            #80
            Чакай сега,колко пъти спира тока в годината,че се притесняваш?Хайде да кажем,че за парното е по добре отворена система,защото като ти гори котела и спре тока,не е приятно,докато при колекторите,затворената система е доста по ефективна.Дори и ти сам казваш,че допълваш постоянно,докато моята преди три години съм я напълнил с пропилен гликол и оттогава не е допълвана.
            Fiat Marea 1.8 16v HLX
            Hyundai Terracan 2.9 CRDI

            Коментар


              #81
              Един познат има много интересна разработка за слънчев колектор и бойлер към него. При него са спестени всички проблеми с прегряване, връщане на топлина от бойлера към колектора и то без каквито и да е електроники. Колектора се състои от тръбички долната част от които е в колектора, а горната в бойлера. Тръбичките са заредени с флуид, който при около 60-65 градуса кипва. Парите се качват в бойлера там загряват водата и се втечняват. Връщат се надолу в колектора, където пак се изпаряват. При достигане на температура на водата от 65 градуса флуида остава в газообразно състояние и спира да пренася топлина към бойлера. При липса на слънце флуида си седи в течно състояние в долния край на тръбичките в колектора и не се губи топлина от водата в бойлера. Единствения недостатък е, че бойлера трбява да е навън над колектора, но при добра изолация и непрекъснато използване на вода от бойлера това не е проблем. Има такива системи в зимните ни курорти и никога не са замръзвали.

              Коментар

              Working...
              X