Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Слънчеви колектори

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Слънчеви колектори

    Трябва да си сменям бойлера и смятам да си взема бойлер със серпентина, към който после да присъединя слънчев колектор.Въпросът ми е ина ли някой представа дали към този болер http://eldominvest.com/bg/product/81.html мога да свържа този колектор http://eldominvest.com/bg/product/177.html Или трябва да бъде такъв http://eldominvest.com/bg/product/252.html т.е. с резервоар към самите колектори?
    like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

    #2
    Първо - хоризонтален бойлер не бих си взел по ред причини. Второ - посоченият от теб колектор е със 150 литров бойлер - идея си нямам за какво са ти 2 бойлера? Т.е. тоя хоризонталния дето е със серпентината се обезсмисля. Ако ще взимаш колектор за бойлер със серпентина - ти трябва само колектор, а не колектор с бойлер.
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар


      #3
      Бойлера си го вземам аз, за мен, с мои пари, така че и на чорчик да е, теб не те бърка, не това е въпросът.Зададох нормален въпрос, а твоя пост има малко общо с него.Ще те помоля или да отговориш на въпроса или да не се Абиш да пишеш. Ако края на поста ти означава, че само колектор ми е достатъчен, то благодаря.
      like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

      Коментар


        #4
        Lane Staley написа:
        Бойлера си го вземам аз, за мен, с мои пари, така че и на чорчик да е, теб не те бърка, не това е въпросът.Зададох нормален въпрос, а твоя пост има малко общо с него.Ще те помоля или да отговориш на въпроса или да не се Абиш да пишеш. Ако края на поста ти означава, че само колектор ми е достатъчен, то благодаря.
        Ти обаче пак се ръбиш, незнайно защо. Пиша ти, че Бойлер със серпентина + колектор с бойлер не ти трябват, ако целта на колектора е да ти помага на отоплението. Хоризонтален бойлер са ме съветвали точно приятели работещи в Елдом да не си взимам по ред изброени от тях пари. А ти ако искаш си купи 150 еднолитрови термоса и си ги вържи скачени - дреме ми за какво ще си изхарчиш парите. Питаш какво да вземеш има ли смисъл, бля-бля. Отговорих ти като човек, а ти - ръбче. Значи - ако ще си помагаш на тока да топлиш водата в бойлер при теб - колектор без бойлер + бойлер със серпентина. Ако ще искаш топла вода през лятото само от слънцето - преправяне на инсталацията (ако е вече готова) плюс бойлер със серпентина и колектор с бойлер и лятото да превключваш изцяло на топла вода от него.
        Steliyan's Life!
        FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

        Коментар


          #5
          Съществуват 2 системи за слънчево затопляне на вода:- т.нар. "термосифонен тип" - това е на последната снимка - колектор с бойлер НАД него.- втория тип си е с отделен колектор, свързан към бойлер със серпентина. Там се прави цяла система, състояща се от циркулационна помпа, тръби, "интелигентно" управление (електронен блок), разширителен съд и бля бля още простотии.Предимства на първия тип:-МНОГО по-евтин.Недостатъци:-Не може да се ползва през зимата, трябва да се източи;-Ако си в блок и не си на последния етаж, е на практика невъзможно да го монтираш-ПО-трудно се свързва към инсталацията в банята.Предимства на втория тип:-кръгът, който минава през колектора и серпентината може да се напълни с антифриз и да се ползва целогодишно-не се пипа нищо по съществуващата инсталация в банята, само се свързва към серпентината на бойлера-може да се монтира колектора на покрива и да си топлиш бойлера на 1-вия етаж в 15 етажен блок (ако някой комшия не реши, че тръбите му пречат);Недостатъци:-скъпо-ако не се използва електроника за управление, нощем вместо да ти топли бойлера, ще го изстудява;-трябва му и ток за електрониката и циркулационната помпа.

          Коментар


            #6
            боилер

            Ако ти трябва соларна система ти трябва нещо такова в което има почти всичко което ти трябва.http://www.emde-solar.com/%D0%BF%D1%...%D0%B8%D1%8FА ако ти трябва да похарчиш едни пари си купи Елдом.
            КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
            Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
            http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

            Коментар


              #7
              При хоризонталните бойлери контактната повърхност на студена с топла вода е много по-голяма и топлата вода "свършва" много по-бързо, тъй като по-бързо се смесва със студената.

              Коментар


                #8
                Благодаря на Имортал за поясненията, както и за втория абзац от втория пост на Женшена.Женшен-е, не се ръбя, но имам конкретен въпрос и исках отговор, после с лакърдиите.Вземам хоризонтален бойлер, защото ми е такова помещението. Еърфена добре обясни недостатъците, но те не са предмет на разискване в момента.Ще ви го обясня иначе - аз не съм от хората дето ще пуснат тема "Какво да си купя" - сам си преценявам, въпросът ми беше само относно окомплектовката. Темата може да е полезна и за други колеги, затова благодаря за отговорите.
                like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                Коментар


                  #9
                  Airfan написа:
                  При хоризонталните бойлери контактната повърхност на студена с топла вода е много по-голяма и топлата вода "свършва" много по-бързо, тъй като по-бързо се смесва със студената.
                  В това изречение няма НИЩО вярно.Контактна повърхност между студената и топлата вода?!? WTF ис дис?!?Свършването на топлата вода зависи от 2 неща:-колко ще източваш от бойлера - колкото топла вода източваш, толкова студена влиза от другия край-колко е изолиран външно бойлера (да не изстива водата през околната повърхност).

                  Коментар


                    #10
                    Immortal написа:
                    Airfan написа:
                    При хоризонталните бойлери контактната повърхност на студена с топла вода е много по-голяма и топлата вода "свършва" много по-бързо, тъй като по-бързо се смесва със студената.
                    В това изречение няма НИЩО вярно.Контактна повърхност между студената и топлата вода?!? WTF ис дис?!?Свършването на топлата вода зависи от 2 неща:-колко ще източваш от бойлера - колкото топла вода източваш, толкова студена влиза от другия край-колко е изолиран външно бойлера (да не изстива водата през околната повърхност).
                    Дидо, знам че си специалист точно по това, ама Еърфана е много прав. Поне го наблюдавам от няколко човека, които като сложат хоризонтални бойлери и почват да се оплакват че доста по бързо свършва топлата вода. Като се замислиш предвид на конструкцията на бойлера има много логика.
                    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                    Коментар


                      #11
                      Логиката с хоризонталните бойлери е проста - двете тръби топла-студена вода са по принцип с различен размер - студената е по-къса, а топлата - съответно по-дълга и стига до горният обем на бойлера. По законите на физиката топлата вода е по-лека от студената и съответно е във високата част на бойлера. По разбираеми причини на хоризонталните бойлери тая система е в доста умален мащаб и съответно "усещането" за свършила топла вода го има. Предполага се, че хоризонталния обем пък е по-голям и съответно не би трябвало топлата вода да изстива толкова бързо, но е факт и е потвърдено от приятелите ми от Елдом. Бях в дилема да купя 2 хоризонтални бойлера и да ги кача на тавана в къщата ни на село. С малко гяволък и електроника - щях да имам вода дори когато в селото е спряна. Но само заради бързата загуба на топла вода се отказах и закупих отделни бойлери за всяка баня.
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #12
                        Трима човека с едни и същи глупости ми идват много.Че и работещи в Елдом...Абе къде сте учили физика бе??!?Тя тая топлина да не е уиски - да дойде Иммортала да я изпие!?!?Замислете се малко и не вярвайте на "гаражни" поверия.Свършвала по-бързо... и къде отива топлината?!?!??При еднакъв обем на водата и еднаква температура вътре в бойлера, НЯМА физически възможен начин единия да свършва по-бързо от другия.И моля ви, не казвайте - на теория не е възможно, ама на практика е така... НЕ Е така!!

                        Коментар


                          #13
                          Аз не твърдя, че свършва по-бързо, прочети точно какво съм писал Усета, че е "свършила"... допълнително, че на хоризонталните бойлери тръбите са малко шантаво монтирани. И Дидо, то физика, физика, но и аз точно за физика и конструктивни недомислици ти пиша бе Или и да ти го нарисувам колчава е разликата от хоризонтален и вертикален бойлер?
                          Steliyan's Life!
                          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                          Коментар


                            #14
                            Според мен при хоризонтален бойлер студената вода, която навлиза, по-бързо и лесно отнема топлина от топлата вода, която е била вътре, което създава субективното усещане, че топлата вода свършва по-бързо. Иначе е факт това, че топлината няма къде да отиде, там си е. При вертикален бойлер като че ли по-дълго време усещаш по-гореща вода, но като свърши - свършва рязко. При хоризонтален по-плавно свършва топлата, за по-дълго време. Това показва моят опит с хоризонталния ми бойлер.

                            Коментар


                              #15
                              Има ли модели на хоризонтален бойлер с мантел? Щото така ще е по-добре мисля.

                              Коментар

                              Working...
                              X