Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защита от токов удар - каква?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Защита от токов удар - каква?

    Здравейте колеги!Наскоро си взехме нов телевизор,и нищо че има застраховка искам да се подсигуря още малко.Чувал съм за устройства които предпазват от токов удар и др. подобни.Със сигурност има колеги които използват такива.Моля да споделите и да ме насочите какво да си взема!TV-то е LED 42"Искам да включа към това устройство и Булсата , буфера и лаптопа/с две думи -всичко свързано с телевизора/Благодаря ви в аванс!
    Fiat Marea 1.9 JTD

    #2
    UPS под 100лв са вече.
    F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

    Коментар


      #3
      Има разклонители с вградена защита от токов удар и претоварване. И въпреки всичко ти препоръчвам когтоа не си в къщи за повече от ден да изключваш тези техники от контакта. Токвите удари обикновено са много кратки, а амплитудата на напрежението е с много стръмни фронтве, което прави всякакви защити почти неефективни. Всичко е въпрос на бързодействие на защитиата и стръмност на фронта на амплитудата.
      emzo написа:
      UPS под 100лв са вече.
      Не върши никаква работа в този случай. Особено пък тези дето са под 200 лв.
      Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

      Коментар


        #4
        Мисля, че по-скоро се нуждаеш от това - http://bg.wikipedia.org/wiki/Дефектнотокова_защита Продава се в магазините, но се монтира от ел. техник в ел. таблото. Единственото условие да работи е таблото освен да е занулено да е и заземено - а до колкото знам това си е задължително.П.П. Не зная защо, но линка който дадох отваря началната страница на уикипедията и не зачита думите написани на кирилица и са част от линка.Ето друг http://www.elektrouslugi-sofiq.com/p...tita/51-defekt
        Peugeot 301
        Punto 1.9 JTD - на жената

        Коментар


          #5
          emzo написа:
          UPS под 100лв са вече.
          Извинявам се за тъпият въпрос , но UPS-са не е ли когато спре тока да поддържа за известно време напрежение за да можеш да си изключиш компа без някакви последствия
          Fiat Marea 1.9 JTD

          Коментар


            #6
            Dido_Lyubenov написа:
            emzo написа:
            UPS под 100лв са вече.
            Не върши никаква работа в този случай. Особено пък тези дето са под 200 лв.
            Доооообре.
            F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

            Коментар


              #7
              Аз си взех на Соно за ТВ, хладилника, пералнята и компа. За ТВ е този: http://www.sono.bg/bg/products/bg/9/.../133Слага се в контакта и в него бучиш ТВ-то или цял разклонител, има и защита за антенния вход, но не го ползвам, защото съм на IPTV.За бяла техника модела е различен.
              Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

              Коментар


                #8
                spark написа:
                Аз си взех на Соно за ТВ, хладилника, пералнята и компа. За ТВ е този: http://www.sono.bg/bg/products/bg/9/.../133Слага се в контакта и в него бучиш ТВ-то или цял разклонител, има и защита за антенния вход, но не го ползвам, защото съм на IPTV.За бяла техника модела е различен.
                Е това е, но има и цели разклонители с вградена такаwа защита. Колега emzo, нямаш идея колко изгорели компютри, и то от токови удри съм ремонтирал, точно зад такива UPS-и включени. Има такива които пускат директно през реле мрежовото напрежение, а при отпадане на мрежовото напрежение или пад на напрежение в мрежата, и то минимум един период, чак тогава включват инвертора и започват да подават "резервно" захранване. Това са точно тези евтините UPS-и. Да не казвам, че LCD TV със LED подсветка много бързо ще издъхне ако ползва ткъв UPS. Когато инвертора се включи и започне да генерира напрежение, на изхода трябва да има консумация на мощност поне 50% от капацитета на UPS-а, за да може да се гасят пиковете които се получват от правоъгълните импулси през трафа на инвертора, които достигат амплитуда до над 1000V.
                Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                Коментар


                  #9
                  Дефектнотоковата защита тук не върши работа. Нейното предназначение е друго.За защита от пренапрежения се използват катодни отводители (арестори) или максимално напреженови защити (хубаво е да са няколко и да са каскадно свързани...). Освен това електрическата ти мрежа трябва да е с трижилни кабели и добро заземяване. Тогава може да се надяваш на нещо.

                  Коментар


                    #10
                    Нъмра е най в час от казаното до тук.Само трябва перфектно земно.Сега узаконяват мисля и на 20 ома-навремето беше при не повече от 4-5 ома.Добрите монофазни уреди са около 80лв а трифазните150-170лв.
                    Умные не бывают учены; ученые не бывают умны. - Лао-цзы FIAT BRAVA TD100

                    Коментар


                      #11
                      MAKELSAN Powerpack PLUS On-Line UPS, 1 Phase Input 1 Phase Output, 2kVA (LCD), 19/8 min, RS232, Comm. Soft., SNMPНещо от тоя род. От Макелсан и Мустек съм много доволен. Обаче online ups-ите струват доста. Цените почват от около 600лв и варират нагоре споредзависи колко са живички. Точно този струва около 600$, а 3kvA e 750$. Доста сериозно инвестиция.

                      Коментар


                        #12
                        Humppa написа:
                        Дефектнотоковата защита тук не върши работа. Нейното предназначение е друго.За защита от пренапрежения се използват катодни отводители (арестори) или максимално напреженови защити (хубаво е да са няколко и да са каскадно свързани...). Освен това електрическата ти мрежа трябва да е с трижилни кабели и добро заземяване. Тогава може да се надяваш на нещо.
                        Правилно, а и хубаво си го казал накрая - МОЖЕ да се НАДЯВАШ на нещо след тези действия, но не и да си 100% сигурен, че няма да "светне" нещо.

                        Коментар


                          #13
                          http://www.infosec.fr/en/products/surge-protectors/От няколко години съм набучил всичката техника в такива разклонители и нямам нищо думнало:http://www.infosec.fr/en/products/su...-6-ge.htmlНе можеш да си представиш колко често изключва защитата
                          Alfa 159 SW 2.4 Ti
                          Fiat Marea '99 1.6 16V ELX
                          "...внимавай че тези италиански кочини много вървят."

                          Коментар


                            #14
                            Orcinus написа:
                            Humppa написа:
                            Дефектнотоковата защита тук не върши работа. Нейното предназначение е друго.За защита от пренапрежения се използват катодни отводители (арестори) или максимално напреженови защити (хубаво е да са няколко и да са каскадно свързани...). Освен това електрическата ти мрежа трябва да е с трижилни кабели и добро заземяване. Тогава може да се надяваш на нещо.
                            Правилно, а и хубаво си го казал накрая - МОЖЕ да се НАДЯВАШ на нещо след тези действия, но не и да си 100% сигурен, че няма да "светне" нещо.
                            Напротив! Вече 10 години съм с защити на СОНО и няма нищо "думнало" вкъщи!Преди 6-7 години, тъкмо бяхме направили основен ремонт на жилището и бяхме заминали на море. Като се върнахме на стената, където минаваше кабела от кабелната телевизия, имаше черно петно с диаметър около 40 см, което показваше, че по кабела е влязла мълния. Поражения нямаше никакви. Телевизора, домашното кино и всичко което бе включено заработи веднага след включване от дистанционното.Преди 4-5 години един познат, който по моя препоръка си купи такава защита за кабелния Интернет дойде да се похвали, че след като мълния е ударила блока, освен неговия други здрави компютри не са останали. За съжаление устройството бе изгоряло, защото не го заземил, но 28 лв. са за предпочитаре пред 600-700 лв. за нов компютър или 100 лв. за ново дъно.
                            Няма начин да няма начин!

                            Коментар


                              #15
                              Слагай си на Соно и няма да имаш грижи. При повечето подобни защити СЛЕД токов удар защитата спира да работи, т.е. се изключва като продължава да си подава напрежение към уреда и трябва редовно да следиш дали лампичката на самата защита свети, т.е. дали работи изобщо. Други защити при токов удар направо изключват подаването на напрежение след токовия удар, а както съм вързал хладилника например това хич не ме устройва. Защитата на Соно предпазва от ниско и високо напрежение, дори да няма токов удар. Е миналата година блока беше останал на 1 фаза - 110 волта без да има никакви токови удари. При това напрежение не се знае кой уред ще сдаде багажа, особено на компресора на хладилника хич няма да му хареса.Малко съм резервиран към разните му разклонители и защити на други марки визирам APC. Ми то като вземеш защитата в ръка ти се струва, че е правена от рециклирана пласамаса от бъркалки за кафе, кой знае още какво е спестено. А не знам вие виждали ли сте, но аз съм виждал гръмнал UPS APC след токов удар. Стаята миришеше цяла седмица на бакелит и на не знам си какви химии, направо не можеше да се диша, отврат.Ако не ползваш кабелна или не те притеснява тока по нея може да си вземеш просто този за около 15лв:http://www.sono.bg/bg/products/bg/15...s/85Иначе защитата на Соно за ТВ представлява горния продукт + 2 модула за антенния вход, разни кабелчета и т.н. за което даваш още 15лв.
                              Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                              Коментар

                              Working...
                              X