Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой как се пазари при покупка на стока втора употреба?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Като говорим за пазарлъци по магазини и сергии - заблязал съм, че у нас, в България като цяло пазарлъка не върви.Брат ми е успявал да вземе на цената на 1 - 2 фанелки от магазин в Испания. Тук това няма как да стане. Дори и на пазара не върви много пазарлъка... За Турция и по-нататък да не говорим. Там ако не се пазариш, ще се обидят. Вярно, че цената почва от истинската цена поне по 3 Пазаренето доставя удоволствие и на двете страни. Купувачът си тръгва с мисълта, че е надхитрил продавача. Продавачът си тръгва с удоволствието, че си е продал стоката. Като цената е фиксирана - продавачът може и да се задоволи с продажбата, но клиента със сигурност няма да изпита удоволствие от сделката. Не говоря дали ще е доволен от стоката, а от самия процес на купуване. В крайна сметка, стоката сменя собственика си срещу някаква цена, и в общия случай няма никой измамен, но чувството на удовлетвореност е различна.Момчето от което купих Капата можеше да напише цена 2000 лв и да не се пазари изобщо. Цената и без това е доста ниска за това, което купувам.Но той беше написал 2100, и направихме малък пазарлък, макар и с две думи да се нави Ама и аз останах с (фалшивото) чувство, че съм го надхитрил и съм успял да "спестя" 100 кинта. Макар и двамата предварително да знаехме, че цената е 2000 Та толкова за пазарлъците... На мен ми доставя удоволствие

    Коментар


      #32
      Аз съм продавал на пазар. Верно, преди 20 години. Обаче знам как опипват бабишкерите стоката. На петата бабишкера доматите са за хвърляне. Като казваш ’избирам’ значи гледам - пипам - вземам, или гледам - пипам - пипам следващото - опипвам всички - вземам? На третия ден ти се изпарява толерантността като продаваш плод-зеленчук, само да те усетят че позволяваш избиране и ИЗРИВАТ всичко за два домата. Пазар пазар, но при нас едно време в хлебарницата пишеше ’Културата на обслужване изисква взаимно уважение’. Така че специално на пазара се мусят и зъбят продавачите като реакция на нагли клиенти. Българина дотолкова е притискан отвсякъде, че види ли възможност да се почувства ’отгоре’ - ела и гледай. Може нищо да не купи ама ще те направи на маймуна, ей тъй, да възстанови самочувствието след големия дето му го е набил шефа в офиса (например).

      Коментар


        #33
        ls1 написа:
        Аз съм продавал на пазар. Верно, преди 20 години. Обаче знам как опипват бабишкерите стоката. На петата бабишкера доматите са за хвърляне. Като казваш ’избирам’ значи гледам - пипам - вземам, или гледам - пипам - пипам следващото - опипвам всички - вземам? На третия ден ти се изпарява толерантността като продаваш плод-зеленчук, само да те усетят че позволяваш избиране и ИЗРИВАТ всичко за два домата. Пазар пазар, но при нас едно време в хлебарницата пишеше ’Културата на обслужване изисква взаимно уважение’. Така че специално на пазара се мусят и зъбят продавачите като реакция на нагли клиенти. Българина дотолкова е притискан отвсякъде, че види ли възможност да се почувства ’отгоре’ - ела и гледай. Може нищо да не купи ама ще те направи на маймуна, ей тъй, да възстанови самочувствието след големия дето му го е набил шефа в офиса (например).
        Имайки предвит,че България 20 години е в застой,то дериджето по пазара,е все още същото.До миналата зима ходих на пазари,обаче с дрехи.Идва човека сърдит,намусен,сякаш света му е крив,не купува,обаче пазари се,избърше си ръцете едно хубаво и си тръгва.Имал съм случеи не веднъж,влиза в пробната,с малък номер,понеже се е надценила гозпожата"не аз №54/6 никога няма да си взема"(тя за №60,ама как да е),излиза и вика "няма да го взема",гледам след малко панталона,той цепнат.Как да толерираш такова поведение,максимата "клиентът винаги е прав" за мен не въжи,ако човека не покаже,че е възпитан.
        Fiat Punto`04 1.2 60hp.
        Renault Kangoo 1.9 DTI 80hp.
        ex: FIAT Marea Weekend 1.8 16v ELX; FIAT Brava TD100 SX.

        Коментар

        Working...
        X