Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бащини неволи....

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #61
    Вдигам темата, защото наскоро излезе една книга, която би могла да даде отговор на много от въпросите, поставени тук: "Твоето компетентно дете" на Йеспер Юл.http://books.janet45.com/books/670Книгата има огромен успех в Европа, и много хора я считат за факторът, който ще постави семейните взаимоотношения на нова плоскост. Основната теза на автора е, че детето от самото си раждане е личност с определен характер, и опитите ни да го вкараме в наш калъп унищожават неговата идентичност и себеуважение. Освен това, то инстинктивно е "програмирано" да е съпричастно на нашите нужди, и започва да "не слуша" чак тогава, когато, водени от догматични правила, родителска амбиция, или страх да не се изложим пред другите, зорлем успеем да разрушим връзката си с него. И тъй като тя не засяга само въпросите за възпитанието на децата, а прави много дълбок анализ на отношенията между възрастните помежду им, от една страна, и между възрастните и децата, от друга, цитирането на части, извадени от контекста е безсмислено, все пак ще си позволя да поместя няколко изречения:Горе-долу на двегодишна възраст децата постепенно започват да се отърсват от пълната си зависимост от родителите. Иска им се да разсъждават, да чувстват, и да действат самостоятелно. Настъпването на възрастта на независимостта рядко остава незабелязано. Една сутрин, докато обличате двегодишната си дъщеря, тя ще ви дръпне за ръката, и ще заяви: "Аз мога!" или "Аз сама!".А как реагират повечето родители? "Престани! Не можеш сама! Дай на мен! Нямаме време за игри!" С други думи, когато децата започват да проявяват желание за независимост, много родители се бунтуват!Тази кратка случка онагледява и находчивостта, която проявяват децата в старанието си да съдействат на възрастните! Ако родителят реагира на настъпващата независимост на двегодишното си дете с неохота и незачитане, то в рамките на броени месеци детето ще започне или да проявява непокорство - тоест, ще отговори на незачитането с незачитане (както е станало при колегата Явор Митев), - или напълно ще загуби инициативност и още повече ще задълбочи зависимостта си. (както, може би, е станало при внучетата на Коцев (неградските, имам предвид)).Много от случаите, разгледани тук, съм усещал интуитивно във взаимоотношенията със сина ми, но чак сега успях да си ги обясня. Тоест, тази теория наистина работи. (Например, забелязвал съм, че когато съм изнервен и бързам, малкия често се инати, но сега разбрах защо се получава така, и че решението е много просто). Книгата е преведена страхотно, няма терминология, и е много приятна за четене.

    Коментар


      #62
      Явка.....не, че е от значение, ама май името има значение И нашата е съвсем същата. Няма още 2 години, а се разпорежда здраво Не се вълнувай толкова. Аз мисля, че е по-добре детето да си има собствено мнение нищо, че на нас не ни харесва в повечето случаи. Нали за това са си отделни индивиди........много ме ядосва понякога и я шляпвам, обаче и съм доволен, че е с характер. След време точно този характер ще я води напред
      Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
      Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
      Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
      Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
      BMW X3 3.0D Aut

      Коментар


        #63
        iee написа:
        Явка.....не, че е от значение, ама май името има значение И нашата е съвсем същата. Няма още 2 години, а се разпорежда здраво Не се вълнувай толкова. Аз мисля, че е по-добре детето да си има собствено мнение нищо, че на нас не ни харесва в повечето случаи. Нали за това са си отделни индивиди........много ме ядосва понякога и я шляпвам, обаче и съм доволен, че е с характер. След време точно този характер ще я води напред
        Абе не е много така ама айде.Около мен има една 11 годишна и една 5.Няма да ти кажа че 11 годишната е оставена да си има собствено мнение и сега майка си блъска главата.

        Коментар


          #64
          nai7 написа:
          ...Около мен има една 11 годишна и една 5.Няма да ти кажа че 11 годишната е оставена да си има собствено мнение и сега майка си блъска главата.
          Почакай малко 5 годишната да стане на 11 Разликата между двете е, че малката ще е "малка" и като стане на 20, а голяма е "голяма" още като е на 7 Няма да си плескате децата ей! Мъже сте и им изкарвате акъла само като ги сръмжите, не им причинявайте това. Имат си майки, те да ги бият, майчиния бой е съвсем други нещо.
          Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

          Коментар


            #65
            Бащини неволи....

            Plastex написа:
            nai7 написа:
            ...Около мен има една 11 годишна и една 5.Няма да ти кажа че 11 годишната е оставена да си има собствено мнение и сега майка си блъска главата.
            Почакай малко 5 годишната да стане на 11 Разликата между двете е, че малката ще е "малка" и като стане на 20, а голяма е "голяма" още като е на 7 Няма да си плескате децата ей! Мъже сте и им изкарвате акъла само като ги сръмжите, не им причинявайте това. Имат си майки, те да ги бият, майчиния бой е съвсем други нещо.
            Аха ....майките бият , а след пет минутки гушкат ...детето недоумява , тате също
            FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
            FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

            Коментар


              #66
              Re: Бащини неволи....

              Румен_Хинчев написа:
              Аха ....майките бият , а след пет минутки гушкат ...детето недоумява , тате също
              Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
              Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
              Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
              Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
              BMW X3 3.0D Aut

              Коментар


                #67
                На мен ми се роди второ дете наскоро - син, обаче щерката (на 5г) я пере луда ревност в момента, направо незнам какво да правя вече.

                Коментар


                  #68
                  iee написа:
                  Явка.....не, че е от значение, ама май името има значение И нашата е съвсем същата. Няма още 2 години, а се разпорежда здраво Не се вълнувай толкова. Аз мисля, че е по-добре детето да си има собствено мнение нищо, че на нас не ни харесва в повечето случаи. Нали за това са си отделни индивиди........много ме ядосва понякога и я шляпвам, обаче и съм доволен, че е с характер. След време точно този характер ще я води напред
                  Сменяйте ги докато е време...имената де. Не знаехте ли, че Елите са с иглички и са бодливи като кръщавахте, а?

                  Коментар


                    #69
                    Airfan написа:
                    На мен ми се роди второ дете наскоро - син, обаче щерката (на 5г) я пере луда ревност в момента, направо незнам какво да правя вече.
                    Мислил съм си какво ли ще се случи ако имаме второ дете.Моя е на почти на 8 в момента.Сигурно ще е трудно.Но съм убеден че за въпроса ти има един отговор - гушкайте я, целувайте я и й казвайте че я обичате - това със сигурност. Но го казвайте! Макар и неопитен в този аспект съм сигурен че ще помогне, поне малко.
                    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                    Коментар


                      #70
                      Говорим тука с жената, обсъждаме пускането на детето на ясла, после детска градина. Вярно ли е че детските градини във Варна работят до 19 часа, но до 17.30ч трябвало да се прибере детето щото се мусели лелите и си го изкарвали после на него?

                      Коментар


                        #71
                        това е така навсякъде, но чак пък и на детето да си го изкарват не ми се вярва. за съжаление, единични случаи винаги може да има.
                        браво 1,6/90 - 09 г.

                        Коментар


                          #72
                          ls1 написа:
                          Говорим тука с жената, обсъждаме пускането на детето на ясла, после детска градина. Вярно ли е че детските градини във Варна работят до 19 часа, но до 17.30ч трябвало да се прибере детето щото се мусели лелите и си го изкарвали после на него?
                          Като ги респектираш един - два пъти и говориш с директорката ще го гледат като писано яйце, не се тревожи. Иначе първите пъти винаги мрънкат.

                          Коментар


                            #73
                            Airfan написа:
                            ls1 написа:
                            Говорим тука с жената, обсъждаме пускането на детето на ясла, после детска градина. Вярно ли е че детските градини във Варна работят до 19 часа, но до 17.30ч трябвало да се прибере детето щото се мусели лелите и си го изкарвали после на него?
                            Като ги респектираш един - два пъти и говориш с директорката ще го гледат като писано яйце, не се тревожи. Иначе първите пъти винаги мрънкат.
                            Пробвано лично от мен поне два пъти,за големия и сега за малкия.Те да си мрънкат лелите,но като не мога по рано да го взема какво да направя.

                            Коментар

                            Working...
                            X