Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос към компютърджиите

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос към компютърджиите

    Здравейте, колеги! Влезе ми една муха в главата и искам да се допитам до разбиращите тук.На едни приятел му изгоря дъното и видеокартата на PC-то и сега ми предлага да му откупя компютъра, като има работещи процесор, захранване 400W, 2х2GB RAM, ЛАН карта, 5.1 саунд карта, ДВД записвачка, както и кутията. Компютърчето е на около две годинки, тоест компонентите не са много актуални. От известно време насам съм се запалил по модинг и овърклок и се замислих дали не може да си спретна една съвсем бюджетна конфигурацийка, която ще се използва за въпросния модинг, както и за игри. Идеята е да си намеря сносни дъно и графична карта втора ръка и да започна да се занимавам с модификациите. В този ред на мисли имам няколко въпроса към разбиращите компютърджии:1) Процесорът е Intel Dual Core E5200 2.5 Ghz. Какво дъно трябва да търся за него?2) Някой имал ли е вземане даване с този процесор? Четох, че държи на овърклок до 3.8 Ghz с въздушно охлаждане. Аз не търся максимума, 3.0 Ghz ще са ми достатъчни. 3) Цена от 100 лева много ли е за нещата, които ми предлага, като вземем предвид и възрастта им и факта, че компютърът е ползван основно за гейминг?Сигурно има и други неща, за които не съм се сетил още, но ще питам. Идеята е да постигне що годе нормална конфигурация, с минимум средства, като ще я поосвежа с овърклок-а.
    Fiat Bravo 1.6 16V '99
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    ------------------------------------------------------------
    Безсмъртен съм до доказване на противното, а след това няма да ме засяга!

    #2
    По третия въпрос съм сигурен - цената е добра, взимай смело. По т.2 мисля, че на 3GHz ще работи без проблем и с box охлаждането, но за по-сигурно се разрови по специализираните форуми. От друга страна, от 2.5 на 3 няма да усетиш кой знае каква разлика според мен, не е като да вдигнеш мощността на колата с 20%.
    Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
    ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

    Коментар


      #3
      1) Процесора е на сокет LGA775, значи търсиш дъно с такъв сокет (ново около 100 лв).2) Нямам представа, овърклока зависи и от дъното и паметта, не само от процесора, но ако тръгнеш да слагаш някакви специални охлаждания със сигурност ще е скъпо и не си заслужава за стар процесор.3) Тези части ако ги купиш по отделно ще излязат повече от 100 лв.Можеш да разгледаш обявите в дата.бг за някакви компоненти втора ръка, ще ти трябва и видеокарта. Компютърът има доста памет и ще стане за интернет и видео, но като цяло сигурно ще излезе над 200 лв.
      Fiat - Stilo 1.9 JTD

      Коментар


        #4
        Не се замисляй колега, оферта си е за 100-на лева, до 3 с боксовото не мисля че ще има проблеми с охлаждането, за игри вече ще се зори на по-новите, но не мисля че си заклет геймър : ) В тоя ред на мисли си приготви още 100лв и си мисля че ще се получи нещо сносно: Дъно: MSI-ката подлежи на ъпг до core 2 quad .... 50 лв Видео: 9500 gt мисля че за тея пари, по-добра ... трудно .... 48 лв http://www.jarcomputers.com/flinks/razprodajba.pdf
        Fiat Brava 1.4/12v (96).... ммм бордо !
        Citroen Berlingo 1.4/8v (04)

        Коментар


          #5
          svetli4a написа:
          Не се замисляй колега, оферта си е за 100-на лева, до 3 с боксовото не мисля че ще има проблеми с охлаждането, за игри вече ще се зори на по-новите, но не мисля че си заклет геймър : ) В тоя ред на мисли си приготви още 100лв и си мисля че ще се получи нещо сносно: Дъно: MSI-ката подлежи на ъпг до core 2 quad .... 50 лв Видео: 9500 gt мисля че за тея пари, по-добра ... трудно .... 48 лв http://www.jarcomputers.com/flinks/razprodajba.pdf
          Изобщо даже не съм геймър. Игрите, които играя са на доста годинки вече, така че няма проблем. Мерси за линк-а, ще разгледам
          Fiat Bravo 1.6 16V '99
          Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09
          Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
          ------------------------------------------------------------
          Безсмъртен съм до доказване на противното, а след това няма да ме засяга!

          Коментар


            #6
            Погледни и какво е захранването...ако е кучемарково и просто пише 400W на него със сигурност ще трябва да смениш и него щом ще правиш модове и оверклокинг.Там отиваме на съвсем други пари които ме съмнява че ще ти се дават.... аз дадах около 100 само за него и не съжалявам за всяка стотинка обртазно казано после идват кутии, неони кабели и какво ли не още по модването... това акопод модване разбираш на кутията. УСПЕХ !
            Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
            182A4.000 IAW49F
            LPG - Lovato EasyFast
            ----------------------------
            "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

            Коментар


              #7
              Ewing написа:
              Погледни и какво е захранването...ако е кучемарково и просто пише 400W на него със сигурност ще трябва да смениш и него щом ще правиш модове и оверклокинг.Там отиваме на съвсем други пари които ме съмнява че ще ти се дават.... аз дадах около 100 само за него и не съжалявам за всяка стотинка обртазно казано после идват кутии, неони кабели и какво ли не още по модването... това акопод модване разбираш на кутията. УСПЕХ !
              Изглеждаше добро захранването, аз даже му сменях вентилатора. Ще го огледам все пак хубаво. Иначе точно за модинг на кутията става въпрос, ама ще става лека полека, пък и самата кутия е подходяща за целта
              Fiat Bravo 1.6 16V '99
              Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09
              Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
              ------------------------------------------------------------
              Безсмъртен съм до доказване на противното, а след това няма да ме засяга!

              Коментар


                #8
                T-Jet написа:
                Ewing написа:
                Погледни и какво е захранването...ако е кучемарково и просто пише 400W на него със сигурност ще трябва да смениш и него щом ще правиш модове и оверклокинг.Там отиваме на съвсем други пари които ме съмнява че ще ти се дават.... аз дадах около 100 само за него и не съжалявам за всяка стотинка обртазно казано после идват кутии, неони кабели и какво ли не още по модването... това акопод модване разбираш на кутията. УСПЕХ !
                Изглеждаше добро захранването, аз даже му сменях вентилатора. Ще го огледам все пак хубаво. Иначе точно за модинг на кутията става въпрос, ама ще става лека полека, пък и самата кутия е подходяща за целта
                Това последното ме озадачи. по принцип вентилатори само се чистят...подменят се ако са много зле което сам се сещаш към какъв извод води надявам се да бъркам!!!За да добие човек груба представа дали едно захранване е читаво се влиза в БИОСа в подсекцията за мониторинг и там гледаш стойноститие на напреженията. Първото е да не играят много и в големи граници, и второто важно е като е на линията за 12В да е 12В а не 12,3-12,5 и на линията за 5В да не е 4,8 или 5,2 допустимите стойности са в порядъка на максимум +-0.1ВДругите линии 3.3В и 1.5В и там които са производните от тях за процесота не трябва да играят изобщо и да са абсолютно точни. Тука допуските са в порядъка на +-0.01ВТова ако искаш стабилен оверклок и дълъг живот на скъпите си компоненти ако решиш да инвестираш в такива. Ако ше си взимаш дъно за 50 кинта all-in-one или видео за 80 там няма значение захранването каквото и да е все ще работи.Но както се знае много добре от всички винаги има изключения.п.с.вече съм малко назад с по съвремените технологии (нещо което трябва да коригирам ако стане време ) така че може да са почнали да правят читави дъна за около 50лв но се съмнявам
                Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
                182A4.000 IAW49F
                LPG - Lovato EasyFast
                ----------------------------
                "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

                Коментар


                  #9
                  Ewing написа:
                  T-Jet написа:
                  Ewing написа:
                  Погледни и какво е захранването...ако е кучемарково и просто пише 400W на него със сигурност ще трябва да смениш и него щом ще правиш модове и оверклокинг.Там отиваме на съвсем други пари които ме съмнява че ще ти се дават.... аз дадах около 100 само за него и не съжалявам за всяка стотинка обртазно казано после идват кутии, неони кабели и какво ли не още по модването... това акопод модване разбираш на кутията. УСПЕХ !
                  Изглеждаше добро захранването, аз даже му сменях вентилатора. Ще го огледам все пак хубаво. Иначе точно за модинг на кутията става въпрос, ама ще става лека полека, пък и самата кутия е подходяща за целта
                  Това последното ме озадачи. по принцип вентилатори само се чистят...подменят се ако са много зле което сам се сещаш към какъв извод води надявам се да бъркам!!!За да добие човек груба представа дали едно захранване е читаво се влиза в БИОСа в подсекцията за мониторинг и там гледаш стойноститие на напреженията. Първото е да не играят много и в големи граници, и второто важно е като е на линията за 12В да е 12В а не 12,3-12,5 и на линията за 5В да не е 4,8 или 5,2 допустимите стойности са в порядъка на максимум +-0.1ВДругите линии 3.3В и 1.5В и там които са производните от тях за процесота не трябва да играят изобщо и да са абсолютно точни. Тука допуските са в порядъка на +-0.01ВТова ако искаш стабилен оверклок и дълъг живот на скъпите си компоненти ако решиш да инвестираш в такива. Ако ше си взимаш дъно за 50 кинта all-in-one или видео за 80 там няма значение захранването каквото и да е все ще работи.Но както се знае много добре от всички винаги има изключения.п.с.вече съм малко назад с по съвремените технологии (нещо което трябва да коригирам ако стане време ) така че може да са почнали да правят читави дъна за около 50лв но се съмнявам
                  Много благодаря за инструкцията, ще прегледам задължително стойностите. Знам, че само се чистят, ама този си беше за смяна, определено. Надявам се да е останало в добро състояние захраването. Иначе, не мисля да инвестирам в скъпи части, идеята е бюджетно PC. Имам мощен лаптоп и това ще е само да имам с какво да си играя през свободното време и да експериментирам с някои неща
                  Fiat Bravo 1.6 16V '99
                  Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09
                  Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
                  ------------------------------------------------------------
                  Безсмъртен съм до доказване на противното, а след това няма да ме засяга!

                  Коментар


                    #10
                    Компютъра е повече от перфектен за тази си пари.Гледам колегите са написали какво дъно трябва да търсиш.Моя съвет е части 2-ра ръка,НО забазени (да не са клоквани!!!!).И за още 100-на лева ще имаш доста добър компютър.И още нещо,не се хвърляй на пирвите излезли части,рови из нета,исчакай малко,защото излизат доста добри оферти за добри части.Не се щади от към дъно защото тое основата,върху него можеш да сложиш по-мощен процеср повече рам и т.н.,ако то е калпаво каквито и други чати да слагаш компютъра ще е спънат.
                    Fiat Punto`04 1.2 60hp.
                    Renault Kangoo 1.9 DTI 80hp.
                    ex: FIAT Marea Weekend 1.8 16v ELX; FIAT Brava TD100 SX.

                    Коментар


                      #11
                      До автора на темата.Незнам какъв комп. смяташ да сглобяваш и за какво ще го ползваш,но нищо не казваш за видеокарта.С този процесор 3,8гх трудно ще постигнеш с боксовото охлаждане.Пък и овърклока на процесор си е до бройка.Може да се клокне може не.Но и какво като се клокне? Какво ще постигнеш, малко по бързо зареждане на ОС .Невиждам да има и хард диск системата ти.А от неговата бързина зависи доста.За мен лично 100 лв части и 100лв видео и дъно и още пари за хард не е оправдано но ти си знаеш.
                      HONDA I-VTEC

                      Коментар


                        #12
                        kal0yanch40 написа:
                        Компютъра е повече от перфектен за тази си пари.Гледам колегите са написали какво дъно трябва да търсиш.Моя съвет е части 2-ра ръка,НО забазени (да не са клоквани!!!!).И за още 100-на лева ще имаш доста добър компютър.И още нещо,не се хвърляй на пирвите излезли части,рови из нета,исчакай малко,защото излизат доста добри оферти за добри части.Не се щади от към дъно защото тое основата,върху него можеш да сложиш по-мощен процеср повече рам и т.н.,ако то е калпаво каквито и други чати да слагаш компютъра ще е спънат.
                        Мерси за съвета, колега. Ще гледам внимателно
                        Fiat Bravo 1.6 16V '99
                        Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09
                        Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
                        ------------------------------------------------------------
                        Безсмъртен съм до доказване на противното, а след това няма да ме засяга!

                        Коментар


                          #13
                          Todor_Gagovski написа:
                          До автора на темата.Незнам какъв комп. смяташ да сглобяваш и за какво ще го ползваш,но нищо не казваш за видеокарта.С този процесор 3,8гх трудно ще постигнеш с боксовото охлаждане.Пък и овърклока на процесор си е до бройка.Може да се клокне може не.Но и какво като се клокне? Какво ще постигнеш, малко по бързо зареждане на ОС .Невиждам да има и хард диск системата ти.А от неговата бързина зависи доста.За мен лично 100 лв части и 100лв видео и дъно и още пари за хард не е оправдано но ти си знаеш.
                          С боксово охлаждане апсурд е просто да се стигне 3,8гхц,но представиси Залман за поне 50лв с вентилатор 10-ка или 12-ка.А за харда намирад се под път и над път,едно 120гб с 8мб кеш е добре на 7200рпм са евтини 2-ра ръка,а и нови също.А пък е възможно и да си има хард просто да не го е написал.
                          Fiat Punto`04 1.2 60hp.
                          Renault Kangoo 1.9 DTI 80hp.
                          ex: FIAT Marea Weekend 1.8 16v ELX; FIAT Brava TD100 SX.

                          Коментар


                            #14
                            Todor_Gagovski написа:
                            До автора на темата.Незнам какъв комп. смяташ да сглобяваш и за какво ще го ползваш,но нищо не казваш за видеокарта.С този процесор 3,8гх трудно ще постигнеш с боксовото охлаждане.Пък и овърклока на процесор си е до бройка.Може да се клокне може не.Но и какво като се клокне? Какво ще постигнеш, малко по бързо зареждане на ОС .Невиждам да има и хард диск системата ти.А от неговата бързина зависи доста.За мен лично 100 лв части и 100лв видео и дъно и още пари за хард не е оправдано но ти си знаеш.
                            За хард диска съм се разбрал с момчето, което ми продава компа да ми го даде след месец, тъй като последния изгоря миналата седмица и харда му трябва, за да си прехвърли инфото. А относно клокването, споменах и по - горе, че не смятам да поставям рекорди, далеч съм от мисълта да стигам до 3,8 Ghz, идеята ми беше да го клокна малко - до 3,0 - 3,2 макс. Дори и без клокването е достатъчно мощен за целите, за които обмислям да го ползвам. Също така се придържам към първоначалната идея да не се оскъпява особено, все пак няма смисъл да налива суми в 2 - годишен комп. А колкото до видео картата мисля да бъде нещо от рода на предложеното по - горе от колегата 9400 GT. Не мисля да бъде повече от 512 РАМ
                            Fiat Bravo 1.6 16V '99
                            Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Q-Tronic '09
                            Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
                            ------------------------------------------------------------
                            Безсмъртен съм до доказване на противното, а след това няма да ме засяга!

                            Коментар


                              #15
                              9400 е слаба,9500гт е по-добре.А аз лично предпочитам АТИ/АМД.
                              Fiat Punto`04 1.2 60hp.
                              Renault Kangoo 1.9 DTI 80hp.
                              ex: FIAT Marea Weekend 1.8 16v ELX; FIAT Brava TD100 SX.

                              Коментар

                              Working...
                              X