Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за даряване на органи

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Irka_fihi написа:
    bubachko написа:
    Погледни на края на здравната книжка. Имам спомен, че там или на някаъв дръг подобен документ имаше страничка за този случай. Ако не се лъжа, за момента има декларация ЗА СЪГЛАСИЕ за дарение в българия, но поради факта, че много хора не си правят тръга да я подпишат приживе и органите им отиват зян, преди време мислеха (незнам, дано са го приели) да променят закона да е за дарение по подразбиране или да подпишеш декларация за отказ от подобен акт. Парадокса обаче е следния. Скоро спорихме с майка ми на тази тема и всъщност роднините имат последната дума... Каквото и да си писал или желал, ако те кажели не - нямат право да те пипнат на когото и "колкото" да трябваш...
    Mдааа, точно това спорехме с fihi снощи - аз твърдя,че след като устно съм заявила пред него своята воля и ако се гътна - той се "разпорежда" с "дреболиите и карантиите" ми. Той пък твърди, че понеже не ми е никъв (щото нямаме брак), нямал това право.Значи кво, единственият ми близък, жив роднина, е майка ми - тя ли има думата?Ама не си мислете,че тая тема съм я пуснала просто ей така, да се намирам на приказка. Наистина искам да дарят органите ми, ако са читави де. П.П. А пък за отклонението от темата...въобще не съм изненадана!
    Черния дроб го хвърляй отсега!
    I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

    Коментар


      #17
      Вярно!
      "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
      Ванга

      Коментар


        #18
        coolboby написа:
        За къде си се разбързала бе, Ирке
        Боби,то за там ред няма....колкото и да си мислим,че нас не може да ни се случи,не е така...Ей сега минавам по родните пътища по 300-400 км на ден и се чудя как оцеляваме изобщо с толкова идиотия по пътищата.
        ex.Мареа ТД100

        Коментар


          #19
          Irka_fihi написа:
          bubachko написа:
          Погледни на края на здравната книжка. Имам спомен, че там или на някаъв дръг подобен документ имаше страничка за този случай. Ако не се лъжа, за момента има декларация ЗА СЪГЛАСИЕ за дарение в българия, но поради факта, че много хора не си правят тръга да я подпишат приживе и органите им отиват зян, преди време мислеха (незнам, дано са го приели) да променят закона да е за дарение по подразбиране или да подпишеш декларация за отказ от подобен акт. Парадокса обаче е следния. Скоро спорихме с майка ми на тази тема и всъщност роднините имат последната дума... Каквото и да си писал или желал, ако те кажели не - нямат право да те пипнат на когото и "колкото" да трябваш...
          Mдааа, точно това спорехме с fihi снощи - аз твърдя,че след като устно съм заявила пред него своята воля и ако се гътна - той се "разпорежда" с "дреболиите и карантиите" ми. Той пък твърди, че понеже не ми е никъв (щото нямаме брак), нямал това право.Значи кво, единственият ми близък, жив роднина, е майка ми - тя ли има думата?Ама не си мислете,че тая тема съм я пуснала просто ей така, да се намирам на приказка. Наистина искам да дарят органите ми, ако са читави де. П.П. А пък за отклонението от темата...въобще не съм изненадана!
          Ами попринцип, зависи колко са се заинатили роднните... на практика - няма ама никакво значение какво ще заровят в земята Което се засича и с една друга тема мислена от мен... Когато му дойде времето - кремация и по вятъра. никакви там изнасяния не ща, паметници, панахиди... Всичко това обаче е за успокоение на роднините, както казваше вуйчото на баща ми (хирург с голяма практика), умрелия си е умрял. Ако роднините погледнат от друг ъгъл, не като поруаване на тялото, а като ново начало, да не бъдат егоисти - мисля, че нещата ще станат много по иначе

          Коментар


            #20
            Immortal написа:
            Аз лично бих коригирал поста на колегата така: Живеем в скапана държава, населявана от идиоти !
            И още едно допълнение - и съответно и закономерно управлявана от такива Иначе по темата си мисля, че не може да ти ползват органите без разрешение от теб приживе, а не обратното - т.е. трябва писмено да си се съгласил.

            Коментар


              #21
              Да де, и аз така си мисля, ама така и не разбрах как и по-скоро къде мога да подам такава декларация?Искат ли се някакви изследвания, ала-бала?П.П. И аз слушах преди време, че е по подразбиране и трябва да подпишеш отказ, но така ли си остана или го промениха?
              "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
              Ванга

              Коментар


                #22
                По подразбиране, всеки гражданин на България е донор, стига той да не е заявил своето несъгласие за дарение на своите органи. При настъпване на смърт, се иска съгласието и на роднините, дали органите да се вземат. Заявление за несъгласие за дарение на органите става, като се отиде при личния лекар със здравно осигурителната си книжка - оная синята, която рядко пипаме. При заявяване на отказ за донорство, поставяме своя подпис пред лекаря, той поставя своя, както поставя дата и печат. Това става на предпоследната страница в здравно осигурителната книжка.

                Коментар


                  #23
                  Дам.Другото интересно е, че ако декларираме отказ от даряването на органите си, попадаме в друга графа. А именно: - На нас няма да бъдат трансплантирани органи от случаен, макар и съвместим, трупен донор. Хората от списъка с чакащи са с предимство (тези които не са подавали декларация за отказ от донорство). Всъщност изобщо ни няма в този списък. Дори да няма подходящ рецепиент в България, то органът ще замине към Европа.За мен това е изключително справедливо!Ако не дай си боже се наложи трансплантация на такъв човек - Единственият вариант е даряване от жив роднина. (или на черно)
                  Lancia Lybra 5.20 V.I.S. Automatic
                  Lancia Lybra SW 1,9JTD

                  Коментар

                  Working...
                  X