Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо "Кауфланд" събира лични данни?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Защо "Кауфланд" събира лични данни?

    Наскоро пуснах едно талонче за томболата на "Кауфланд" за шкода октавия и ваучери за пазаруване. За да е валидно участието в томболата, трябва да се попълнят всички лични данни. Е, попълних ги. Миналата седмица ми се обажда един познат, че ми видял името в списъка на печалившите, залепен зад едно мътно фолио в магазина. Отидох, взех си ваучера за пазаруване и попитах за какво ми искат телефона, след като никой от магазина не ми се е обадил, че печеля. Отговориха ми: "О, ако започнем да се обаждаме на всички печаливши, ще направим много излишни разходи."Защо тогава й трябват на бакалията личните ни данни - трите имена, ЕГН, точен адрес, телефон?П.П. Наскоро леко се опарих поради това, че някой е мишкувал с личните ми данни и затова вече съм с известни подозрения към всеки, който ми ги иска. Давах обяснения в полицията, изписах за графологична експертиза цяла страница с текстове и подписи, за да доказвам, че не съм камила. Оказа се, че някой ме е "записал" за член на ВМРО и дори от мое име е участвал в подписка за свикване на извънреден конгрес. Аз си направих собствено "разследване" с помощта на Гугъл и разбрах как е станало всичко: извлечения от секционните избирателни комисии с всички лични данни на членовете на комисиите са били преснимани и събирани за подобни цели от застъпници. Поне не са теглили кредит на мое име...
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    И на мен ми ги събраха, ама нищо не съм спечелил.Радвай се! Наистина странно защо искат телефон, като не се обаждат ако спечелиш... и точен адрес искат... за да могат после да видят колко често пазаруваш при тях (по броя талончета) и да те зарибяват с промоции, включително и с СМС-и (един познат точно такава система разработваше - за промоции на магазини чрез СМС кампания)...

    Коментар


      #3
      А и не са само те. Замислете се на колко места си предоставяме личните данни без да знаем дали после някой няма да злоупотреби с тях. Предполагам сте чували за бързи кредити по телефона?!, от които вече изгоряха доста хора. Някой тегли пари (одобрение в рамките на часове срещу SMS с лични данни - в случая чужди), а кредитната институция не изисква почти никакво потвърждение за идентичност. Но после със съдия изпълнител погва нищо неподозиращи "длъжници"... В игрите от рода на SMS за милиони, както и новата, която се рекламира от Н.Кънчев, регистрацията за участие е с ЕГН. Колко лесно и удобно - с едно мръдване на пръста, както се казва в рекламата, някой вече разполага със съответствие между ЕГН и мобилен телефон...
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #4
        Намалете параноята, живее се по-леко.

        Коментар


          #5
          snake написа:
          А и не са само те. Замислете се на колко места си предоставяме личните данни без да знаем дали после някой няма да злоупотреби с тях. Предполагам сте чували за бързи кредити по телефона?!, от които вече изгоряха доста хора. Някой тегли пари (одобрение в рамките на часове срещу SMS с лични данни - в случая чужди), а кредитната институция не изисква почти никакво потвърждение за идентичност. Но после със съдия изпълнител погва нищо неподозиращи "длъжници"... В игрите от рода на SMS за милиони, както и новата, която се рекламира от Н.Кънчев, регистрацията за участие е с ЕГН. Колко лесно и удобно - с едно мръдване на пръста, както се казва в рекламата, някой вече разполага със съответствие между ЕГН и мобилен телефон...
          Томболата да разбирам е била пожелателна, а не задължителна? И как ще те разпознаят освен по трите имена? Също и СМС-а за играта на Кънчев е пожелателен, а не задължителен... Не мога да схвана едно - как така ще ми откуснат кредит със смс???
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #6
            jenshen73 написа:
            Томболата да разбирам е била пожелателна, а не задължителна? И как ще те разпознаят освен по трите имена? Също и СМС-а за играта на Кънчев е пожелателен, а не задължителен... Не мога да схвана едно - как така ще ми откуснат кредит със смс???
            Само със СМС или по интернет, или по друг начин, без да са виждали документите ти, без да се подписваш - ето как: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=910666 . А за разпознаването - учудва ме въпроса ти: талон с два отрязъка с еднакъв номер. Късаш и запазваш твоя, пускаш в кутията другия и съответствието е готово. Няма имена, няма ЕГН-та, само телефон.
            Airfan написа:
            Намалете параноята, живее се по-леко.
            Ако някога случайно, без да си параноичен, се наложи да даваш половин ден обяснения в полицията, както аз давах, или пък на вратата ти потропа ЧСИ... не знам дали ще останеш на същото мнение.
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #7
              Хм, явно единственият начин да се предпазиш да не ти припишат кредит, дето не си го искал лично ти - е да имаш да даваш пари нейде Примерно на някоя банка 100-200лв. или на данъчните. Защото ако е възможно отпускането на кредит от дистанция - все пак те проверяват някак си - примерно дали има задължния, дали се осигуряваш...
              Steliyan's Life!
              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

              Коментар


                #8
                Аз също мислех да участвам, но като видях какво искат, се отказах. Дори пуснах една жалба до КЗЛД - не им трябва моето ЕГН, за да си провеждат играта.
                Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                Коментар


                  #9
                  ele написа:
                  Аз също мислех да участвам, но като видях какво искат, се отказах. Дори пуснах една жалба до КЗЛД - не им трябва моето ЕГН, за да си провеждат играта.
                  Предполагам, че конкретните организатори са регистратор на лични данни според ЗЗЛД. И им дреме за жалбата ти към КЗЛД...
                  Steliyan's Life!
                  FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                  Коментар


                    #10
                    Добре е, че има хора, които си правят труда да сигнализират на съответните институции, когато забележат нередност. Западняците правят точно това и живеят в добре уредени държави. Сигнализират и за най-дребното нещо, което ги усъмни. Но ние сме пичове и сме над тези неща, ние им се надсмиваме. И си живеем в калта.
                    jenshen73 написа:
                    ele написа:
                    Аз също мислех да участвам, но като видях какво искат, се отказах. Дори пуснах една жалба до КЗЛД - не им трябва моето ЕГН, за да си провеждат играта.
                    Предполагам, че конкретните организатори са регистратор на лични данни според ЗЗЛД. И им дреме за жалбата ти към КЗЛД...
                    Може пък да се окаже, че не са. Добре е да се сигнализира, нека малко да се разшават държавните чиновници, дори да се окаже, че е излишно. А не само по форумите да пишат . В случая томболата, както ти каза, не е задължителна, но пък ти я предлагат доста агресивно. Бутат ти талончето и химикал да го попълниш след всяка покупка. Явно целта е да трупат база с лични данни. За какво им е, те си знаят. Аз също като ele мисля, че не е редно.
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      #11
                      Защо "Кауфланд" ни събира личните данни?

                      jenshen73 написа:
                      ele написа:
                      Аз също мислех да участвам, но като видях какво искат, се отказах. Дори пуснах една жалба до КЗЛД - не им трябва моето ЕГН, за да си провеждат играта.
                      Предполагам, че конкретните организатори са регистратор на лични данни според ЗЗЛД. И им дреме за жалбата ти към КЗЛД...
                      Мдааа...така е за жалост.
                      FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                      FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                      Коментар


                        #12
                        Не знам кой е момъка, но това е интересно : http://momakat.net/2011/06/01/tombola-kaufland/
                        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                        Коментар


                          #13
                          jenshen73 написа:
                          ele написа:
                          Аз също мислех да участвам, но като видях какво искат, се отказах. Дори пуснах една жалба до КЗЛД - не им трябва моето ЕГН, за да си провеждат играта.
                          Предполагам, че конкретните организатори са регистратор на лични данни според ЗЗЛД. И им дреме за жалбата ти към КЗЛД...
                          Е, и??? Дочети закона - има едни други текстове за това до колко могат да се събират лични данни с цел да се избегне ненужно събиране на лични данни, както е в случая. Това, че някой е регистриран в КЗЛД като оператор на лични данни (а те всички фирми са), не му дава право да събира всякакви данни, щото така му било кеф.
                          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                          Коментар


                            #14
                            Добре де, нещо не схващам. В началото доброволно си оставяте данните, а после мрънкате, или всичко зависи от наградата и кой печели. Аз съм убеден, че единствената цел на тези томболи награди и т.н подобни дивотии е събиране на данни за клиенти, а какъв по евтин начин от това. От една страна доброволно си продаваме данните, примерно на цената на 2 буци сирене, а после купувача ни виновен. Не съм параноик, къде ли не оставяме копия от документи, вече му загубих края, но подобни колекционери на данни, видя ли някой да иска повече от две имена и телефон за томбола, директно у лево. Бахти хитреците!!!!!!!!!!!!!!!!
                            Lupo - The Monster
                            Е83 3D

                            Коментар


                              #15
                              Да, доброволно ги оставих. И не ме потърсиха по телефона след като спечелих ваучер. Значи телефоните не им трябват за целите на томболата. Точно това ме ядоса.През зимата МОЛ-ът в Пловдив организираше томбола с доста примамливи награди, включително и лека кола. Културка - участва се с картонен талон от две части. Едната остава в теб, другата я пускаш в кутията. И записваш на талона единствено телефон за връзка, нищо друго. Значи едните могат да направят томбола, а другите колекционират лични данни.
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар

                              Working...
                              X