Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Здравни осигуровки - спиране за 6 месеца?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Здравни осигуровки - спиране за 6 месеца?

    Здравейте колеги, в България съм безработен и се самоосигурявам здравно. Обаче за следващите 6 месеца няма да съм в Бг и ме интересува, дали и как мога да си спра осигуровките за този срок.
    SKODA 105L '78
    PUNTO 1.2 MPI ELX '94
    FIAT 126p '89
    TEMPRA 1.6 i.e.SX '91
    GRANDE PUNTO 1.2 '06

    #2
    Българите, които живеят в чужбина могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас при спазването на няколко условия - да са български граждани, да са били в чужбина най-малко 183 дни през една календарна година и да са подали заявление в офиса на НАП по постоянен адрес преди напускането на страната.Това се посочва в съобщение на приходната агенция.Най-важното условие за освобождаване от плащане на вноски за здраве е подаване на заявление в офиса на НАП по постоянен адрес. Представянето на документа в приходната агенция трябва да стане задължително преди напускането на България.Заявлението може да се подаде лично или чрез упълномощено лице, като упълномощаването трябва да е станало преди деня на напускане на страната. Заявлението може да бъде изпратено до НАП и по пощата, с обратна разписка.Задължителното условие е датата на пощенското клеймо да предхожда излизането от България. За възстановяване на здравноосигурителните права при връщане в България, в НАП трябва да се подаде друго заявление - за завръщане.Освен него трябва да се представят и документи, доказващи престой в чужбина повече от 183 дни през годината. Това могат да бъдат копие от задграничен паспорт, удостоверение от областна дирекция на полицията или документ, издаден от компетентен орган на съответната държава, придружен с точен превод на български.Повече информация и консултации могат да бъдат получени между 9.00 и 17.30 ч. на телефон 0700 18 700, на цената на един градски разговор.
    източник: http://news.expert.bg/n305947/p7/Това мисля, че отговаря на въпроса ти
    Lancia Lybra 2,4JTD '03
    Фиат Браво 1.9TD75 '97
    Фиат Брава 1.4 Бензин и Метан '97 -ex
    Фиат Купе 1.8 Бензин '97 - ex

    Коментар


      #3
      Не искам да отварям нова тема, защото според мен е редно да ползвам тази.Ако не съм бил над 183 дни в годината извън България и все пак спра да си плащам вноските, то какви ще бъдат последствията?Ясно е, че няма да мога да ползвам здравни услуги...то при тази ситуация в БГ с тях и без тях все тая...поне за мен. Въпросът ми конкретно е ще има ли други последствия освен прекратяването на правото ми да ползвам "безплатни" здравни услуги ?
      == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

      На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

      Коментар


        #4
        Слав написа:
        Не искам да отварям нова тема, защото според мен е редно да ползвам тази.Ако не съм бил над 183 дни в годината извън България и все пак спра да си плащам вноските, то какви ще бъдат последствията?Ясно е, че няма да мога да ползвам здравни услуги...то при тази ситуация в БГ с тях и без тях все тая...поне за мен. Въпросът ми конкретно е ще има ли други последствия освен прекратяването на правото ми да ползвам "безплатни" здравни услуги ?
        Можеш да ползваш здравни услуги ако си плащал здравни осигуровки през последните три години като само за три месеца от тях можеш да пропуснеш плащането . Последствията са си за теб . Ако ти се наложи все пак да ползваш здравните услуги за по сериозно заболяване , то ще плащаш по дебелата тарифа . Не че има много тънка :D Единственото , което се сещам е , че няма да ти издадат здравка карта за пътуване в чужбина .
        Fiat Punto Mk1 & Alfa Romeo 147 JTD

        Коментар


          #5
          И след това ако искаш да възстановиш здравната си осигуровка, трябва да заплатиш за предходните месеци, в които не си плащал.
          Fiat Forum Bulgaria

          Прекаленият светец и богу не е драг !

          Коментар


            #6
            Ichkin написа:
            И след това ако искаш да възстановиш здравната си осигуровка, трябва да заплатиш за предходните месеци, в които не си плащал.
            + лихвите
            Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
            Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

            Коментар

            Working...
            X