Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем с лаптоп батерия...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Ей голямо спорване и надспорване. При средностатистическият живот на един лаптоп от 3 години - шанса да си съсипете батерията струваща 240-360лв. е 50%. Практиката ми до днес (вчера, оня ден, утре) е показала, че 99% от хората си ползват лаптопите САМО на ток, че да не земе да "спре". Някои хора тук имат нещо лично срещу мен, добре, че не знаят къде живея и надявам се, че нямат оръжие, че както им е писнало... Това нервичките са кофти нещо - ако не ги лекувате - ще ви пратят при червеите преждевременно.По темата - в София има фирма, която КОМЕРСИАЛНО се справя МНОГО добре с рециклирането на батериите (Юли, стига го писа това множествено число с Й) и ресета на чиповете им. Не всички подлежат на ресет, но ... както Юли каза - има начини. И за да успокоя страстите - няма значение как се ползва батерията дали ще я зареждаш и ползваш, дали изобщо няма да я разреждаш - стигне ли до фабрично зададеният праг цикли на заряд - спира да работи. Това важи за LI-Ion батериите...
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар


      #32
      jenshen73 написа:
      Ей голямо спорване и надспорване.
      И аз се чудя защо на прости въпроси не се дават прости отговори. Обикновено това е възможно. И в крайна сметка какво е твоето мнение-как е най-разумно от гледна точка дълготрайност на батерята да се ползва един лаптоп, който почти през цялото време е включен в мрежата? Хубаво има цикли, но при постоянно включен лаптоп не би трябвало да се разрежда/зарежда батерията, т.е циклите не се "хабят". Или не е така? Защото, ако е така, излиза, че няма значение дали батерията е в лаптопа, стига да е включен в мрежата.

      Коментар


        #33
        Аз да попитам мастерите на батериите.Ако една батерия не седи в лаптопа, а си е заредена на 80% и се съхранява някъде в домашни условия.Спазва се там да се разрежда и зарежда до 80% 2-3 пъти в годината.След 3 години ще има ли възможност да се замени вече умрялата батерия с тази, която сме я съхранявали според по-горните условия.Демек след 3 години съхранение след датата на производство ще имаме ли дефакто нова батерия?Цялата идея на това упражнение, че в момента се намира оригинална батерия за лаптоп за под 100лв, а след 3+ години със сигурност ще е по-скъпа от тогавашната цена на лаптопа.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #34
          @cheruna: Наблюденията ми върху начинът на "зареждане-разреждане" на лаптоп батериите показват, че ако не се изключва от електрическата мрежа - батерията е на псотоянна дозарядка 99%>100% и съответното увеличаване на циклите заряд в брояча. Химията на елементите също се скапва от това зареждане-дозареждане и самите елементи понякога изпреварват брояча в посока вечните ловни полета.@BO: Ако правиш редовни профилактики на посочената "резервна" батерия и ако елементите и са изправни - правилното съхранение е такова или подобно:- веднъж в месеца я изразходваш на 100% и я зареждаш на 100%. Съответно електрониката в нея ще я разрежда постепенно докато дойде следващият месец. Не знам що за праг е това 80%, но вече го срещам на няколко места...Гениите из разните форуми специализирани по компютри и електроника със сигурност ще посочат какво се крие зад идеята 80%. Според мен и моята логика е - ползвайте си мобилните компютри като такива...
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #35
            @BOБатерията се запазва най-дълго ако стои заредена до около 40%. В момента тази на лаптопа ми (ibm t60p), от който пиша е на над 3г. и държи 4-6 часа в зависимост от това какво върша с него. @paralesaВ батерията има предпазител, който се случва да гори при неясни причини. Защо не си занесеш компютъра в някой сервиз да видят какво става ?Тук http://batteryuniversity.com има интересни неща за батериите :D
            Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93

            Коментар

            Working...
            X