Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

въпрос за пътната маркировка

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    въпрос за пътната маркировка

    Колеги, предполагам че въпроса ми е изключително глупав, но все пак :Има ли някакво значение какъв е цвета на временната маркировка ? Предимно синя съм виждал, но тук-таме виждам и червена. Опитвам се да преценя има ли някаква разлика, но...
    Fiat Bravo 1.8 16V
    Fiat Bravo II 1.9 Multijet

    #2
    Re: въпрос за пътната маркировка

    NIK_THE_FLASH написа:
    Колеги, предполагам че въпроса ми е изключително глупав, но все пак :Има ли някакво значение какъв е цвета на временната маркировка ? Предимно синя съм виждал, но тук-таме виждам и червена. Опитвам се да преценя има ли някаква разлика, но...
    ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПОПЪТИЩАТАВ сила от 01.06.1996 г.Приет с ПМС№ 36 от 05.03.1996 г.Обн. ДВ. бр.25 от 22 Март 1996г., попр. ДВ. бр.72 от 23 Август1996г., изм. ДВ. бр.32 от 18 Април 2006г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни2007г., изм. ДВ. бр.34 от 1 Април 2008г., изм. ДВ. бр.44 от 9 Май 2008г.,изм. ДВ. бр.53 от 10 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.45 от 16 Юни 2009г.Глава десета.ПЪТНА МАРКИРОВКАЧл. 62. (1) Пътната маркировка се състои от линии, стрелки, символи инадписи, нанесени с боя или по друг ефикасен начин върху пътното платно и пътнитесъоръжения. Тя бива:1. надлъжна;2. напречна;3. друга.(2) Пътната маркировка има бял или жълт цвят.И понеже нищо не пише за временна маркировка - Левски или ЦСКА:D

    Коментар


      #3
      В последно време слагат каквото намерят за по малко пари, друг е въпроса че маркировката не изкарва и 1 седмица....
      Fiat punto 2001г. 1.9DS 60hp 4.9/100 , 4.4/100

      Коментар


        #4
        "(2) Пътната маркировка има бял или жълт цвят. "Това означава ли, че ако ме спрят и се опитат да ме глобят за нарушаване на маркировката, то ще бъде неостователно?Говоря за нарушаване на маркировка нанесена със син цвят.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #5
          BO написа:
          "(2) Пътната маркировка има бял или жълт цвят. "Това означава ли, че ако ме спрят и се опитат да ме глобят за нарушаване на маркировката, то ще бъде неостователно?Говоря за нарушаване на маркировка нанесена със син цвят.
          Добър въпрос :D Да, би следвало да е неоснователно, но верятно ще се опитат да се мотивират с това: "...нанесени с боя ИЛИ ПО ДРУГ ЕФИКАСЕН НАЧИН върху пътното платно и пътните съоръжения".

          Коментар


            #6
            FEN TEMPRA BG написа:
            BO написа:
            "(2) Пътната маркировка има бял или жълт цвят. "Това означава ли, че ако ме спрят и се опитат да ме глобят за нарушаване на маркировката, то ще бъде неостователно?Говоря за нарушаване на маркировка нанесена със син цвят.
            Добър въпрос :D Да, би следвало да е неоснователно, но верятно ще се опитат да се мотивират с това: "...нанесени с боя ИЛИ ПО ДРУГ ЕФИКАСЕН НАЧИН върху пътното платно и пътните съоръжения".
            Е тя синята маркировка все пак си се отнася за "нанесени с боя", а не за "друг ефикасен начин".

            Коментар


              #7
              [quote="CHILIEV"][quote="FEN TEMPRA BG"]
              BO написа:
              "(2) Пътната маркировка има бял или жълт цвят. "Е тя синята маркировка все пак си се отнася за "нанесени с боя", а не за "друг ефикасен начин".
              Точно заради това казавам, че би следвало да е неоснователно !

              Коментар


                #8
                Вие ако това гледате, то половината знаци не отговарят на закона.Например всички указателни табели за посоки към дадено населено място БИ ТРЯБВАЛО да са в населените места на бял фон, извън населените на син фон, а на автомагистрала на зелен фон. Друг в въпроса, че на много места в населените места са си на син фон.Знаците в населените места трябва да са на минимум 2.30 м (от тротоара до долния ръб на знака). Ама мога да ви снимам поне 10 знака само около моя блок, които са на доста по-ниско.Изобщо, в България е една разпасана работа, Сульо и Пульо слагат пътни знаци и маркировка... Днес на пътя Казанлък - Карлово видях как няколко човека със светлоотразителни жилетки (поне това имаха), клекнали, замазваха с бояджийски четки и черна боя някаква стара маркировка, за да не се бърка с новата. Първобитна работа... Да не говорим, че в цивилизованите държави маркировката не е от боя, ама това вече са много подробности По принцип, няма как да ти напишат акт, или ако ти напишат, той би паднал, тъй като сини, червени, пембени, тюркоазени ленти по пътя нищо не значат. В закона пише - БЯЛ или ЖЪЛТ цвят. Другото може да е тебеширена рисунка на асфалт. Вие от къде да знаете, че е маркировка?!?

                Коментар


                  #9
                  Immortal написа:
                  Вие ако това гледате, то половината знаци не отговарят на закона.Например всички указателни табели за посоки към дадено населено място БИ ТРЯБВАЛО да са в населените места на бял фон, извън населените на син фон, а на автомагистрала на зелен фон. Друг в въпроса, че на много места в населените места са си на син фон.Знаците в населените места трябва да са на минимум 2.30 м (от тротоара до долния ръб на знака). Ама мога да ви снимам поне 10 знака само около моя блок, които са на доста по-ниско.Изобщо, в България е една разпасана работа, Сульо и Пульо слагат пътни знаци и маркировка... Днес на пътя Казанлък - Карлово видях как няколко човека със светлоотразителни жилетки (поне това имаха), клекнали, замазваха с бояджийски четки и черна боя някаква стара маркировка, за да не се бърка с новата. Първобитна работа... Да не говорим, че в цивилизованите държави маркировката не е от боя, ама това вече са много подробности По принцип, няма как да ти напишат акт, или ако ти напишат, той би паднал, тъй като сини, червени, пембени, тюркоазени ленти по пътя нищо не значат. В закона пише - БЯЛ или ЖЪЛТ цвят. Другото може да е тебеширена рисунка на асфалт. Вие от къде да знаете, че е маркировка?!?
                  Точно казано.И това за знаците съм се чудил.Ако знака не е точно на 2.30м а е на 2.28м означава ли, че ако подам възражение акта ще ми падне на 100%?
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    Едва ли...Все пак няма как да прецениш от колата, дали знакът е на височина 2,30 м или 2,28 м. А като не можеш да прецениш, ще се съобразиш със знака

                    Коментар


                      #11
                      Височината на знаците няма отношение към тяхното възприемане от водача, затова и едва ли ще е основателно.Слагат се на такава височина по съвсем друга причина - да не си удрят главите пешеходците по тротоарите, преминавайки под знака.

                      Коментар


                        #12
                        Immortal написа:
                        Височината на знаците няма отношение към тяхното възприемане от водача, затова и едва ли ще е основателно.
                        Вчера, точно по този повод едвам се размина смачканите ламарини. От 6 години карам в тоя град, всеки ден минавам по 50 пъти през това кръстовище и никога не съм се замислял какво ще стане ако спрат светофарите, съответно не съм гледал и знаците за предимство. Да ама светофарите спряха и аз минавам на принципа "моя път в по голям аз съм с предимство". Да ама не и другата кола по същата логика. Спирачки, леко чукване с броните, колите здрави отбихме в страни и пушим и коментираме ситуацията, кой десен, кой ляв. Никой от нас не беше видял знаците. А тях ги има. И са сложени на поне 5 метра над платното, отгоре на светофара в малко клонки на близкото дърво. Никога няма да се сетя да погледна в небесата за тоя знак.Та въпрос. Няма ли наредба в която са уредени начините за поставяне на знаци. Имам някакви спомени ,че ако е еднопосочен или двупосочен път с едно платно в посока трябва да се монтират в дясно на посоката на движение. Ако са 2 или повече платна в посока, може да се монтират и отгоре, стил магистрала.

                        Коментар


                          #13
                          nightlord написа:
                          Та въпрос. Няма ли наредба в която са уредени начините за поставяне на знаци. Имам някакви спомени ,че ако е еднопосочен или двупосочен път с едно платно в посока трябва да се монтират в дясно на посоката на движение. Ако са 2 или повече платна в посока, може да се монтират и отгоре, стил магистрала.
                          Не знам дали има някаква Наредба, но има ЗДвП и Правилник за прилгането му, в който (не го знам на дословно) тези неша са регламентирани.А водачите на всяккви МПС и пешеходците имат очи, за да гледат с тях

                          Коментар

                          Working...
                          X