Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътешественик във времето...?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #61
    "Поради това, че наблюдател от земната повърхност вижда сателитите в релативно движение спрямо него, Специалната Теория на Относителността (СТО)предсказва че трябва да виждаме техните (на сателитите) часовници да вървят по-бавно. СТО предсказва, че атомните часовници на борда на сателитите трябва да изостават спрямо часовниците на земята с около 7 микросекунди на ден поради по-бавния ход, породен от ефекта на забавяне на времето от тяхното релативно движение.Освен това, сателитите са в орбита високо над Земята, където изкривяването на време-пространството породено от масата на Земята е по-малко отколкото на земната повърхност. Общата теория на относителността предсказва, че часовниците по-близки до масивни обекти ще изглежда че вървят по-бавно от тези, разположени по-надалеч (виж лекцията за черните дупки). Така, когато се гледат от повърхността на Земята, часовниците на сателитите изглежда че се движат по-бързо от идентичните часовници на земята. Изчисленията, направени съгласно Общата Теория на Относителността показват, че часовниците на всеки GPS сателит би трябвало да избързват спрямо тези на повърхността с 45 микросекунди на ден.Комбинацията от тези два релативистични ефекти означава, че часовниците на борда на сателитите трябва да вървят по-бързо от тези на повърхността с около 38 микросекунди на ден (45-7=38 )Инженерите, които проектират GPS системите включват тези релативистични ефекти когато проектират и разработват системите...."Забележка: Навсякъде в статията, под "тиктакане" или "ход на часовника" се разбира "ход на времето". В смисъл, че часовниците не изостават/изпреварват поради някаква тяхна механична особеност, а поради факта, че самото време се забавя/забързва. Това идва от факта, че няма значение какъв ще е часовникът на борда - с махало, с пружина, електронен, атомен или пясъчен.Като се има предвид, че съм завършил МГ с профил Физика, и после ТУ с профил близък до физиката, мисля, че превода е професионален Тук става въпрос за натрупване на два различни ефекта. Единият, за който по същество е темата, е този на забавянето на времето при увеличаване на скоростта. При скорости от няколко хиляди км/ч този ефект започва да се усеща - както е и написано в статията - по 7 микросекунди на ден.Другият ефект за близостта на масивно тяло е съвсем различен. В случая действат и двата ефекта, и затова всъщност часовниците избързват, а не изостават.

    Коментар


      #62
      Браво колега, по-добро обяснение и превод от това няма.
      Bravo 1.6 16v 97г. + АГУ

      Коментар


        #63
        А какво е "Релативно", "Релативистично", все пак не забравяйте, че нямам висше образование. И като гледам - всичко е "ще", "трябва" и аха да има "може би" @Immortal: Аз си го преведох много точно - няма промяна в хода на времето, има промяна в работата на часовниците. Щото нали се сещаш, че ако часовниците в сателитите избързваха (т.е. спътниците се движат напред във времето) скоро ще останем без GPS Но пък кой съм аз, че да споря с висшисти Все пак някои от вас забравят и любовният момент със изгрева на слънцето и реалното "виждане" на същия - това си е чисто пътуване във времето. Слънцето изгрява, а ние го виждаме с 4 ли 8 ли секунди закъснение А като се сетя, че най-ярката звезда (не планета) е светила преди поне 10 години
        Steliyan's Life!
        FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

        Коментар


          #64
          Те затова всеки ден си сверяват часовниците, че наистина има опасност да ги загубим тези сателити, само че не във времето, а в пространството. :D А слънчевата светлина пътува до земята приблизително 8 минути.
          Bravo 1.6 16v 97г. + АГУ

          Коментар


            #65
            през 1878 година Дейвид Хюз забелязва пукания в разработвания от него телефонен приемник и след някои подобрения успява да използва този ефект за предаване на сигнал от разстояние няколкостотин метра. - wikipediaта моето мнение е защо да не е имало изобретено нещо като безжичен телефон! - като се замисли човек преди колко много години наса са използвали компютри като тези които ние използваме днес. Може тази жена да е някое лице от такова общество.Дори това което въпросната жена държи до ухото си може да е просто едно радио и да слиша .
            Fiat Bravo 1.6 16V

            Коментар


              #66
              Todor_Gagovski написа:
              Zarini написа:
              И за мен беше интересно филмчето, но уви - колкото и да ни се иска, обяснението е всичко друго, но не и пътуване във времето.Тук колеги засегнаха и теорията на относителността, и квантовата, та даже май и най-модерната напоследък - струнната.С една дума - невъзможно, или възможно, но само в една посока - напред, в бъдещето!
              Не съм много съгласен с теб.цитирам ти директно : Пространство-време е физически и математически модел, който комбинира пространството и времето в единен пространствено-временен континиум.Така че неможеш да се върнеш във времето назад без да се преместиш и назад в пространството.Общо взето учените са на мнение че пътуването във времето е възможно и във двете посоки,при наличието на дупка-червей която да е в състояние да огъне пространството.jenshen73 Приятелю виждам че си на прав път. :D
              Да, съгласен съм, добре казано - не можеш да се върнеш назад във времето! Единствената причина, поради която съществува Вселената, е необратимото време, кво ли би станало, ако всеки жалък разум, подобен на нашия, вземе да се бъзика с него? А и какви ли колосални енергии биха били необходими? Фактът, че сега с теб съществуваме и си пишем глупости, е доказателство, че никой още в обозримия космос не е извършил такава щуротия! П.с: Всъщност, дали наистина съществуваме, или просто сме програмки в някоя Матрица?
              Fiat Croma 2.4 Mjet 200hp
              Fiat Croma 1.9 Mjet 150hp
              Alfa Romeo 147 JTD - бивша

              Коментар


                #67
                Zarini написа:
                П.с: Всъщност, дали наистина съществуваме, или просто сме програмки в някоя Матрица?
                :D Ще се хвана само за последното ти изречение. Защото, ако сме програмки ще може да връщаме времето и събитията. Аз като се състезавам в NFS Shift - при някой от стартовете ме изхвърлят от пистата още в началото. Ако е в "живия" живот отпадам - и толкоз. Обаче в програмата - рестартирам и правя перфектно състезание. :D

                Коментар


                  #68
                  Време-пространството, само че в две измерения, можете да си го представите така:Представете си един идеално опънат чаршаф във въздуха. На него поставяме топки с различен размер и маса. Те ще имитират небесните тела. Всяка топка се движи по определена траектория по повърхността на чаршафа. Всяка топка, деформира гладката повърхност на чаршафа различно, като в чаршафа се появява трето измерение. Около най-тежките топки, чаршафът е най-деформиран. Ако пуснем едно малко топче да се търкаля по чаршафа, то в зависимост от скоростта си и масата си, ще бъде привлечено от най-близката и най-тежка топка. Ако скоростта му е по-висока, то ще успее да премине покрай по-леките топки, но ще попадне в образуваната "фуния" на някоя по-голяма. Дотук обяснихме пространството и гравитацията.Сега си представете, че целият чаршаф (който представлява цялата вселена) също се движи и в различен момент се намира на различно място. Това представлява времето.Представете си сега, че "някой" може да преминава от точка до точка не като пълзи по повърхността на чаршафа, а като го пробива на точно определени места и при правилно пресметнати "ходове" ще се озовава на различно "време-място", т.е. ще може да се премести на същото или друго място на чаршафа във положение на чаршава по-напред, или по-назад във времето. (тук излиза, че премествания назад във времето може да има само около по-масивните обекти, там където естественото просранство е по-деформирано. Колкото е по-масивен обекта, толкова по-назад във времето можем да се преместим, но това е друга тема )А сега си представете всичко това, само че не за двумерен чаршаф, а за тримерен. Аз лично не мога да си го представя, защото сетивата ми (вкл. и мозъка) не могат да възприемат четиримерно пространство, каквото се получава около тежките обекти, но това не значи, че такова не съществува @ Женшен - нали сме си говорили, че висшето не е мерило? Познавам десетки хора с "вишу", които не могат да си обяснят най-прости неща, и също така много хора без "вишу", които могат спокойно да вземат 2 дипломи

                  Коментар


                    #69
                    Immortal написа:
                    А сега си представете всичко това, само че не за двумерен чаршаф, а за тримерен. Аз лично не мога да си го представя, защото сетивата ми (вкл. и мозъка) не могат да възприемат четиримерно пространство, каквото се получава около тежките обекти, но това не значи, че такова не съществува
                    Това като любимото ми - обем на обърнат сфера .

                    Коментар


                      #70
                      @Immortal: Честно казано, сега, в момента, а и в обозримото бъдеще предпочитам да си представям този чаршаф обитаван от две страхотни стройни мацки + моя милост... може и N+1 Мацки Но сфери - никва работа не ми вършат. Проблем напоследък е, че в моя чаршаф сферите са твърде често явление, а бързо преминаващият обект - мисля, че го познаваш За мен - това "представете си" е живата реалност. Черната дупка - също Считам, че иронията ми е разгадаема?
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #71
                        bronza написа:
                        та моето мнение е защо да не е имало изобретено нещо като безжичен телефон! - като се замисли човек преди колко много години наса са използвали компютри като тези които ние използваме днес. Може тази жена да е някое лице от такова общество.Дори това което въпросната жена държи до ухото си може да е просто едно радио и да слиша .
                        и тая теория с радиото не върви, щото тогава радиоапаратите са били с радиолампи и са с големи размери :D
                        Lancia Delta 1.6 i.e.

                        Коментар


                          #72
                          Immortal написа:
                          Време-пространството, само че в две измерения, можете да си го представите така:Представете си един идеално опънат чаршаф във въздуха. На него поставяме топки с различен размер и маса. Те ще имитират небесните тела. Всяка топка се движи по определена траектория по повърхността на чаршафа. Всяка топка, деформира гладката повърхност на чаршафа различно, като в чаршафа се появява трето измерение. Около най-тежките топки, чаршафът е най-деформиран. Ако пуснем едно малко топче да се търкаля по чаршафа, то в зависимост от скоростта си и масата си, ще бъде привлечено от най-близката и най-тежка топка. Ако скоростта му е по-висока, то ще успее да премине покрай по-леките топки, но ще попадне в образуваната "фуния" на някоя по-голяма. Дотук обяснихме пространството и гравитацията.Сега си представете, че целият чаршаф (който представлява цялата вселена) също се движи и в различен момент се намира на различно място. Това представлява времето.Представете си сега, че "някой" може да преминава от точка до точка не като пълзи по повърхността на чаршафа, а като го пробива на точно определени места и при правилно пресметнати "ходове" ще се озовава на различно "време-място", т.е. ще може да се премести на същото или друго място на чаршафа във положение на чаршава по-напред, или по-назад във времето. (тук излиза, че премествания назад във времето може да има само около по-масивните обекти, там където естественото просранство е по-деформирано. Колкото е по-масивен обекта, толкова по-назад във времето можем да се преместим, но това е друга тема )А сега си представете всичко това, само че не за двумерен чаршаф, а за тримерен. Аз лично не мога да си го представя, защото сетивата ми (вкл. и мозъка) не могат да възприемат четиримерно пространство, каквото се получава около тежките обекти, но това не значи, че такова не съществува @ Женшен - нали сме си говорили, че висшето не е мерило? Познавам десетки хора с "вишу", които не могат да си обяснят най-прости неща, и също така много хора без "вишу", които могат спокойно да вземат 2 дипломи
                          Eто нещо интересно, към написаното от колегата:"Аналогията, която обикновено се прави, за да се обясни кривината на пространството, е да се опитаме да си представим някого от вселена с плоски повърхности, който никога не е виждал сфера, да бъде доведен на Земята. Колкото и да обикаля из пространството на планетата, той никога няма да намери края. Накрая може да се върне в мястото, откъдето е започнал, и, разбира се, ще бъде абсолютно объркан при опита си да обясни как е станало това. Ами че ние сме в същото положение в космоса като нашия озадачен плоскопространствен гостенин, само дето сме объркани от по-големи размери."
                          Fiat Marea TD100

                          Коментар

                          Working...
                          X