Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътешественик във времето...?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    Mupo написа:
    Ти виждаш ли светлината,а какъв цвят е ? Виждаш ли вятъра, а той какъв цвят е? Виждаш ли кванти, а те какви са? Виждаш ли чашата с бира например пред теб? А знаеш ли, че образът и е обърнат наобратно и е абсолютно плоска (безобемна)? Всъщност какво виждаш? Това което виждаш с очите си ли?
    Виж сега, както по-горе писах - парадоксите, които ще се получат, ако се пътува назад във времето пречат за такова пътуване. По същата причина - пътуване във времето би могло да има само в права посока, което означава, че това е безсмислено пътешествие от гледна точка на пътуващия - да тръгнеш за място от което не можеш да се върнеш -все едно да идеш на екскурзия и да не можеш да разкажеш са нея. Та дори само съвременния прочит на "Машината на времето" ти стига...П.П. Колеги, хайде малко по-сериозно го давайте, като ще го давате сериозно. Какви са тия смешни източници "википедия"? Хиляда пъти съм казвал, че щом и сульо може да се регне и да редактира там - значи не е надежден източник.
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар


      #47
      Конкретно по и за темата: интересна е, една от малкото интересни теми от много време насам. Сега нека не обсъждаме чак Айнщайн, не сме дорасли още за това . Че човекът (на мен продължава повече да ми прилича на мъж) от клипчето не е пътешественик във времето, не е. Дори да допуснем, че е и си носи мобилния телефон, няма как да го използва, тъй като по това време няма мобилна мрежа и съответно мобилен телефон, пренесен назад във времето, би бил само една безполезна играчка.Но отново ще отбележа, че много неща не са ни ясни и не можем да сме сигурни дали пътуването във времето е невъзможно. Пример: никой не може да си представи какво представляват безкрайността или пък началото и края във времето и пространството. Денят X е началото на съществуване на вселената. Е да де, но нали е имало и вчера преди X. Краят на вселената (галактиката) е еди къде/кога си. Но нали има и нещо след този край. Може би ни липсват необходимите сетива, а може би тези сетива дремят и ще се пробудят някога. Една мравка, която се разхожда по лист хартия, вероятно не разбира, че освен дължината и ширината на плоскостта има и трето измерение - височината.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #48
        jenshen73 просто се хванах за дума която написа iuly_vn в своя пост "виждам". Това което е опитвах да кажа е, че човек вижда, обърках, човешкото око вижда абсолютно плоски обърнати образи. Много правилно се спомена "Матрицата", където най-вече е застъпено това си явление - това което виждаш, не е това което е. Т.е. мозъка обработва информацията добита от очите и предава на съзнанието готовата обработена обемна обърната картина. Просто съм си такъв човек, все се ровя и си задавам въпроси ...

        Коментар


          #49
          jenshen73 написа:
          П.П. Колеги, хайде малко по-сериозно го давайте, като ще го давате сериозно. Какви са тия смешни източници "википедия"? Хиляда пъти съм казвал, че щом и сульо може да се регне и да редактира там - значи не е надежден източник.
          Колега щом не вярваш на википедия напиши в гугъл "gps and relativity" и чети, ако разбираш от математика даже можеш да си го сметнеш сам. Ако пак не вярваш отиди до най-близкото училище и попитай даскала по физика. Ако пак не вярваш трябва да се разходиш до някой университет, а най-сигурно е да направиш запитване до БАН. Личи си че си човек който си няма никаква представа от тази материя, но въпреки всичко се опитваш да докажеш по някакъв твой си начин обратното.
          Bravo 1.6 16v 97г. + АГУ

          Коментар


            #50
            http://www.astronomy.ohio-state.edu/...mlСчитам, че това изчерпва въпроса с "GPS relativity". Прочети го ако желаеш.
            Steliyan's Life!
            FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

            Коментар


              #51
              А я си помислете ,ако говори по мобилен телефон ,дали само той е необходим за провеждане на разговор?То са клетки кодери ,декодери и един куп глупости ,с които ми пълниха главата 3 години... Та си мисля ,че е невъзможно да говори по телефон без всичките тези работи в средата ,в която живее...А за това щеше да има доказателства и до днес...А тази женица може да е луднала покрай Чаплин и да си говори сама...:D
              Fiat Stilo Multi Wagon 1.9JTD 85KW/115к.с. '03 powered by emzo
              Fiat Punto SX mk2 1.2 44KW/60к.с. '00
              EX : Fiat Tipo 1.6 i.e DOHC 149C2.046 1585cc. 66KW/90к.с -6250об./мин. - Изповядващ религията FIAT

              Коментар


                #52
                jenshen73 написа:
                http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast162/Unit5/gps.htmlСчитам, че това изчерпва въпроса с "GPS relativity". Прочети го ако желаеш.
                Прочел си правилната статия.
                Bravo 1.6 16v 97г. + АГУ

                Коментар


                  #53
                  И за мен беше интересно филмчето, но уви - колкото и да ни се иска, обяснението е всичко друго, но не и пътуване във времето.Тук колеги засегнаха и теорията на относителността, и квантовата, та даже май и най-модерната напоследък - струнната.Но има една много проста и очевидна пречка за целево пътуване във времето - и това е връзката му с пространството, щото всичко в нашата "разширяваща се" вселена се движи - земята около оста си и около слънцето, то пък около центъра на Млечния път, нашата галактика пък се отдалечава от другите и т.н. Елементарно е - да се върнеш дори една година назад в миналото и то на повърхността на земята изисква и да изминеш милиарди километри в космоса до мястото, където тя се е намирала преди година, и то с немислима точност, щото и най-малката грешка може да те "телепортира" както в орбита, така и дълбоко под повърхността.... С една дума - невъзможно, или възможно, но само в една посока - напред, в бъдещето!
                  Fiat Croma 2.4 Mjet 200hp
                  Fiat Croma 1.9 Mjet 150hp
                  Alfa Romeo 147 JTD - бивша

                  Коментар


                    #54
                    Всички се хващат за това, че ако е пътешественик във времето, нямало с кой да си говори...ами ако са двама пътешественици и си говорят...или пък си слуша музика от gsm-a?

                    Коментар


                      #55
                      Painfall написа:
                      Всички се хващат за това, че ако е пътешественик във времето, нямало с кой да си говори...ами ако са двама пътешественици и си говорят...или пък си слуша музика от gsm-a?
                      Аз писах по-горе, че е персонален огъвач на пространство-времето и си хваща сигнал от домашната мрежа, но никой не ме прочете.@maskarata: Та викаш - хем съм прочел правилната статия, хем щото сателитите се движат бързо им изоставали часовниците. Или аз не съм разбрал защо е така или ти.И дали една ябълка ще остарее по-бързо от близначката си ако е на борда на сателита или по-бавно? Щото аз друго разбрах от статията, но може да е от непрофесионалния ми английски език...
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #56
                        jenshen73 написа:
                        @maskarata: Та викаш - хем съм прочел правилната статия, хем щото сателитите се движат бързо им изоставали часовниците. Или аз не съм разбрал защо е така или ти....Щото аз друго разбрах от статията, но може да е от непрофесионалния ми английски език...
                        Явно ти е необходим опресняващ курс, Стелиане И аз потвърждавам, че статията е Правилната Изкушавам се да я цитирам:"Because an observer on the ground sees the satellites in motion relative to them, Special Relativity predicts that we should see their clocks ticking more slowly (see the Special Relativity lecture). Special Relativity predicts that the on-board atomic clocks on the satellites should fall behind clocks on the ground by about 7 microseconds per day because of the slower ticking rate due to the time dilation effect of their relative motion.Further, the satellites are in orbits high above the Earth, where the curvature of spacetime due to the Earth’s mass is less than it is at the Earth’s surface. A prediction of General Relativity is that clocks closer to a massive object will seem to tick more slowly than those located further away (see the Black Holes lecture). As such, when viewed from the surface of the Earth, the clocks on the satellites appear to be ticking faster than identical clocks on the ground. A calculation using General Relativity predicts that the clocks in each GPS satellite should get ahead of ground-based clocks by 45 microseconds per day.The combination of these two relativitic effects means that the clocks on-board each satellite should tick faster than identical clocks on the ground by about 38 microseconds per day (45-7=3! The engineers who designed the GPS system included these relativistic effects when they designed and deployed the system. For example, to counteract the General Relativistic effect once on orbit, they slowed down the ticking frequency of the atomic clocks before they were launched so that once they were in their proper orbit stations their clocks would appear to tick at the correct rate as compared to the reference atomic clocks at the GPS ground stations. Further, each GPS receiver has built into it a microcomputer that (among other things) performs the necessary relativistic calculations when determining the user’s location."

                        Коментар


                          #57
                          Zarini написа:
                          И за мен беше интересно филмчето, но уви - колкото и да ни се иска, обяснението е всичко друго, но не и пътуване във времето.Тук колеги засегнаха и теорията на относителността, и квантовата, та даже май и най-модерната напоследък - струнната.С една дума - невъзможно, или възможно, но само в една посока - напред, в бъдещето!
                          Не съм много съгласен с теб.цитирам ти директно : Пространство-време е физически и математически модел, който комбинира пространството и времето в единен пространствено-временен континиум.Така че неможеш да се върнеш във времето назад без да се преместиш и назад в пространството.Общо взето учените са на мнение че пътуването във времето е възможно и във двете посоки,при наличието на дупка-червей която да е в състояние да огъне пространството.jenshen73 Приятелю виждам че си на прав път. :D
                          HONDA I-VTEC

                          Коментар


                            #58
                            Todor_Gagovski написа:
                            Не съм много съгласен с теб.цитирам ти директно : Пространство-време е физически и математически модел, който комбинира пространството и времето в единен пространствено-временен континиум.Така че неможеш да се върнеш във времето назад без да се преместиш и назад в пространството.Общо взето учените са на мнение че пътуването във времето е възможно и във двете посоки,при наличието на дупка-червей която да е в състояние да огъне пространството.
                            Това е тъй наречената "чревоядина" и тук вече май наистина изпадаме в сферата на научната фантастика, не че е невъзможно, но все пак световните физици търсят усилено теорията за всичко и след ката я намерят (ако я намерят) вече може да се отдадат на екзотични страсти. :D Имам чувството че научният свят все още не е опознал четвъртото измерение (времето), в смисъл пространството има 3 измерения и е лесно придвижването напред-назад, нагоре-надолу, а дали и времето не е съставено от няколко измерения, при които също спокойно може да се придвижваме в желаната посока??
                            Bravo 1.6 16v 97г. + АГУ

                            Коментар


                              #59
                              @maskarata: Ако се замислиш за секунда - времето и то има 3 измерения: минало, настояще, бъдеще... Пътешествието във времето, ако можеше да го бъде - щеше да е придружено с наистина сериозни изчисления. @Immortal: Аз английския го прочетох, но искам професионален превод, защото до колкото ми става ясно - атомния часовник не изостава щото се движи по-бързо от времето, а изостава заради разликата в гравитацията..., но какво пък - край слънцето времето тече явно по-бавно, винаги съм се чудил защо лятото минава по-бързо от зимата... и като ще цитираш превода, надявам се да преведеш и това, че то обяснява кажи речи всичко:A prediction of General Relativity is that clocks closer to a massive object will seem to tick more slowly than those located further away (see the Black Holes lecture). As such, when viewed from the surface of the Earth, the clocks on the satellites appear to be ticking faster than identical clocks on the ground. A calculation using General Relativity predicts that the clocks in each GPS satellite should get ahead of ground-based clocks by 45 microseconds per day. Май излиза, че времето не се променя, а се променя само тиктакането на часовниците
                              Steliyan's Life!
                              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                              Коментар


                                #60
                                Не можеш да приемеш, че не си прав и това е. Обяснявам за последно - разликата в гравитацията и скоростта на земята и на спътника довеждат до различно изкривяване на време пространството. Часовнците си работят напълно нормално разликата е че единия прескача повече времеви интервали заради същите тези гравитация и скорост. В статията е обяснено просто за да го разберат хората - часовниците на земята тиктакат по-бавно от колкото на саталита, виж колко просто звучи и точно тук се хващаш, можеха да ти изтряскат един куп формули от които нищо не се разбира.
                                Bravo 1.6 16v 97г. + АГУ

                                Коментар

                                Working...
                                X