Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Духалка или конвектор?

Collapse
Заключена тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Духалка или конвектор?

    Такааа, започна отоплителният сезон, а при нас това е болна тема. Миналата година изкарахме на "духалки", но плащахме луди сметки за ток.Приятел ни каза, че конвекторите горели по-малко ток и били по-безшумни. За последното няма нужда да ме убеждавате, голям "джангър" вдигат тия печки. Та дилемата е - дали си заслужава да си купим конвектор, защото все пак трябва да инвестираме 100-на лева, а и "гуми на изплащане" трябва да се купуват...
    "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
    Ванга

    #2
    От конвектора ще спечелиш единствено тишина.И 2-те устройства работят с прост нагревател.Ефективността им е еднаква, така че си е една излишна набутвация конвектора.Лично аз бих се прежалил и инвестирал в климатик ( ако живеете постоянно там)Вярно е че има дни в които климатика не е много ефективен, но винаги можеш да му помогнеш с духалката ако е толкова студено
    Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

    Коментар


      #3
      Ами това е, че сме на квартира и няма как да се сложи климатик. Хазяите посмъртно няма да се съгласят, освен, ако не е за наша сметка!
      "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
      Ванга

      Коментар


        #4
        pr_00f написа:
        Лично аз бих се прежалил и инвестирал в климатик ( ако живеете постоянно там)
        климатика след -7, -8 градуса може да му помагаш като го гушнеш ти да го топлиш! знам, че сега 1000 човека ще кажат, че са с климатик и умират от жега зимата, ама няма как да повярвам, като знам, (от личен опит ), че климатик Sharp 12-ка (напулно достатъчен за една стая или хол ) духа хладко и през 5 минути се включва да се размразява.аз ЗА (Ирка и Иван знаят защо) конвектор защото съм от 5 години с два такива (в двете стаи) и това единствения уред, който като започне да си харчи тока има защо!
        Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD, 16V m-jet '04
        Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD '04; Ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD '01; Ex Fiat Coupe 2.0 '95; Ex Fiat Tipo 1.6 i.e. '93; Ex Fiat 131 Mirafiori 1.4 i.e. '82; Ex Opel Vectra C 1.9 CDTI '05 Elegance, Automatic

        Коментар


          #5
          Както и колегата каза няма разлика в разхода на ток. Прост и чист нагревател.Единствено печелиш от гробната тишина, което никак не е малко.Ето за пример.До мен стои въпросната конвекторна печка - 2000 вата.Има 3 степени:1 - 800 вата2 - 1200 вата3 - общо 2000 вата.Току що направения експеримент:1 - харчи 769 вата2 - 1118 вата3 - 1862 ватаИма и някакъв вентилатор в случай, че искаш да ползваш принудителна конвекция.С него на общо харчи 1883 вата.Демек ако имате духалки и шума не ви пречи е все тая кое ще използвате.п.п. И една чиста и проста сметка:Ако кажем, че въпросната конвекторна печка работи денонощно на 2 - демек имаме 1118 вата.За 1 месец тя ще изразходи около 805КВч електроенергия.Средната цена на електроенергията към момента е 15ст за киловат час.Демек за 1 месец непрекъсната работа ще изхарчите около 120лв.
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            #6
            Не знам колко харчи акумулиращата печка, но според мен има огромен плюс - пускаш я на нощна и после цял ден ти е топло. Това няма с какво да се постигне.Също вариант според мен е и маслен радиатор. Задържа температурата час-два след като е изключен.

            Коментар


              #7
              kosta написа:
              pr_00f написа:
              Лично аз бих се прежалил и инвестирал в климатик ( ако живеете постоянно там)
              климатика след -7, -8 градуса може да му помагаш като го гушнеш ти да го топлиш! знам, че сега 1000 човека ще кажат, че са с климатик и умират от жега зимата, ама няма как да повярвам, като знам, (от личен опит ), че климатик Sharp 12-ка (напулно достатъчен за една стая или хол ) духа хладко и през 5 минути се включва да се размразява.аз ЗА (Ирка и Иван знаят защо) конвектор защото съм от 5 години с два такива (в двете стаи) и това единствения уред, който като започне да си харчи тока има защо!
              Щом казваш сигурно си прав.Аз преди 3 години инвестирах във фуджицу 9-ка и си топли без абсолютно никакъв проблем стая 20 кв. метра. КПД на модела е 4.4 при оптимални условия. Пределно ми е ясно че със сериозен спад на температурите кпд-то спада, но не е имало случай да не топли като хората.А последните зими в София са едни топли-топли...В другите 2 стаи съм на парно и там е по хладно като цяло.Апартамента в вътрешен с нови дограми и 5 сантиметра външна изолация от фибран на малкото открити части.Само в детската си държа старата дограма за да не затварям изцяло стаята, но тя гледа към остъклена тераса.Ако ще търся алтернатива на духалката - определено бих заложил на масленият радиатор. Акумулиращите печки са много големи за съжаление.
              Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
              ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

              Коментар


                #8
                Аз също съм с Климатик ,никога до сега не съм имал проблем! Но и тук в Стара Загора не става много студено!За мен това е Универсалното отопление и охлаждане .

                Коментар


                  #9
                  Re: Духалка или конвектор?

                  Само и единствено маслени радиатори! Духалките са по 1500 вата минимум, със същата мощност има и маслени радиатори, а ефекта е различен в пъти! Духалките само ток хабят, а не топлят. Грешно е схващането, че като са малки, и харчат малко.

                  Коментар


                    #10
                    Конвектор,остави духалката!Имай предвид,че мощноста на конвектора се съобразява с отопляемия обем,като при климатика.Когато е подбран точно,работи много ефективно.Аз смятах да слагам във всички стаи конвектори/с електонни терморегулатори и т.н./ но сметките показаха,че е по-добре две 12-ски....лятото ме охлаждат.Та те така,както решиш...
                    MAREA WEEKEND 1.8 16V`98
                    ex:R19 CHAMADE 1.7`92г.

                    Коментар


                      #11
                      Irka_fihi написа:
                      Ами това е, че сме на квартира и няма как да се сложи климатик. Хазяите посмъртно няма да се съгласят, освен, ако не е за наша сметка!
                      Много странно изказване... А за чия сметка искате да е климатика?!? Когато напускате квартирата, просто си го сваляте и си отивате с него.И аз съм живял на квартира, но дори и през ум не ми е идвало да искам хазяите да ми плащат климатика. Единствено им исках разрешение, защото все пак се дупчи стената. После като се изнасях си извиках фирмата, която го монтира, те го свалиха и го монтираха на другото място, срещу 100 кинта, разбира се...Иначе в някои мнения има доста неточности:"мощноста на конвектора се съобразява с отопляемия обем,като при климатика." - първо, мощността на климатиците, както и на който и да е отоплителен уред, не се съобразява с обема на помещението (така правят неграмотните търговци, но не е правилно), а се съобразяват с изчислените топлинни потребности на помещението, които за помещения с еднакъв обем могат да се различават в пъти.Второ - няма значение, дали мощността на уреда е равна, или по-голяма от топлинните потребности на помещението. Ако е по-голяма, ще стопля по-бързо и после ще стои по-дълго време изключен. И в двата случая ще се изгори едно и също количество енергия на едни за едни и същи пари.Дори и КПД-тата на двата уреда да са различни, топлината постъпила в помещението пак ще е една и съща, тъй като загубите в уреда в крайна сметка пак се превръщат в топлина. Тъй като уредът е в помещението - то и тази топлина остава вътре.Ако искате да плащате по-малко енергия, отколкото ползвате за отопление, единственото правилно решение е климатик. Това, което ще платите евентуално при преместване на климатика, многократно ще си го изкарате от разликата в сметките.COP коефициентът на всеки климатик показва отношението на получената топлинна енергия спрямо използваната за пренасянето й (от по-студеното място към по-топлото). Дори и най-фалшивите климатици имат COP по-голям от 2.5 -3, т.е. ще плащате толкова пъти по-малко, отколкото получавате.Ако изборът ви наистина е между духалка или конвектор - то аз лично предпочитам конвектор - по-тих, не вдига толкова прах.Но ако духалка вече имате, а конвектор тепърва ще си купувате - стойте си с духалката, не се занимавайте с глупости. Икономия на ток с конвектора няма да направите.

                      Коментар


                        #12
                        Добре, а къде се намира акумулиращата в тези сравнения? Интересувам се, тъй като и ние сме на ток - имаме и климатици, и радиатор, и духалка, и акумулираща?

                        Коментар


                          #13
                          Ако трябва да се избира между духалка и конвектор естествено конвектора е за предпочитане. Ние се топлихме с такъв 4 години и сме много доволни но тази година заложих на климатик заради разхода на електроенергия. Въпреки че съм доволен от топлината и комфорта с конвектора ще те посъветвам някои неща които трябва да имате в предвид преди това:1. Не можеш да отопляваш качествено помещение по-голямо от 20 квадрата (не слушай какво ти казват в магазина) 2. Винаги взимай малко по мощтния от този които дават за твоето помещение.3. Избери панелен конвектор които е без вентилатор, безшумен е и има по добро топлоотдаване (виж на снимките)Ако помещението е спалня (както в моя случай) или детска ще ти върши работа, ако е всекидневна и се отваря постояно ще плащаш повечко за ток.
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                            #14
                            vital написа:
                            Добре, а къде се намира акумулиращата в тези сравнения? Интересувам се, тъй като и ние сме на ток - имаме и климатици, и радиатор, и духалка, и акумулираща?
                            Ами, къде да се намира акумулиращата печка... Всичко, различно от климатик, е як смукач на електроенергия, така че акумулиращи, духалки, радиатори и всякакви подобни - в мазето и единствено климатикът е спасението, ако си на ток. За тази зима сложих трети климатик, понеже, както писах и в друга тема, очакваме увеличение на семейството около Нова Година и отоплението, смятам, съм го обезпечил.
                            Fiat Marea Weekend 1,6 16V

                            Коментар


                              #15
                              vital написа:
                              Добре, а къде се намира акумулиращата в тези сравнения? Интересувам се, тъй като и ние сме на ток - имаме и климатици, и радиатор, и духалка, и акумулираща?
                              Радиатор, духалка, акумулираща печка - всичко това е електрически отоплителен уред. На всички крайната сметка ще е една и съща като киловат-часи електроенергия.Изключение тук прави акумулиращата печка, която няма да ви изхарчи по-малко ток като количество, но ще го изхарчи през нощта, когато тока е по-евтин. Икономията на акумулиращата печка идва единствено от разликата в цената през нощта и през деня. Ползва ток през нощта, нагрява помещението И един билюк тухли, които през деня отдават топлината в помещението без да е включена печката.Климатикът е съвсем друг уред. Той не произвежда топлина, а само я пренася от по-студено място към по топло.Правилното му наименование е термо-помпа въздух-въздух. Въз основа на термодинамичен кръгов процес, климатикът отнема топлина от студения въздух вън, като го прави още по-студен, и внася тая топлина вътре в помещението. (през лятото цикълът се обръща и тогава изнася топлината от помещението навън).Електроенергията, която ползва е единствено за осъществяване на този процес и се ползва за задвижването на един компресор и два вентилатора (отвън и вътре). Затова и енергията, която хаби е няколко пъти по-малко от топлината, която пренася. Всяко помещение за да се отоплява през зимата има нужда от определено количество топлина. Какво е това количество зависи от много фактори, като обемът на помещението дори не е сред тях (не и пряко). Те са:- площите на ограждащите повърхнини - стени, врати, прозорци, под, таван и др.;- структурата и видът на всяка една от ограждащите повърхнини - дебелина, слоеве, материал на всеки слой;- дали ограждащите елементи са външни или граничат с други помещения;- дали граничещите помещения се отопляват или не;- посоката на всеки ограждащ елемент (север, юг и т.н.);- температурата, която ще се поддържа в помещението;- географският район на населеното място; посока и скорост на преобладаващите зимни ветрове;- разположението на самата сграда спрямо терена и околните сгради.- режимът на отопление на помещението - дали се отоплява денонощно, дали само в определени часове- не на последно място - средната външна температура за отопляемия сезон.При тези условия, помещението ви ще има нужда от дадено количество топлинна енергия, която вие трябва да вкарате в него.Топлинната енергия не е само тази, която вкарвате с отоплителния уред. Топлина вкарва всеки друг електрически уред, работещ и намиращ се в помещението, дори електрическите крушки. Топлина вкарва и всеки присъстващ в помещението човек, и то не малко, така че има значение дали в една и съща стая постоянно седят 1, 2 или 5 човека.В зависимост от горните условия е и кличеството топлинна енергия, която отоплителният уред ще трябва да достави в помещението.Имайте предвид, че всички електрически отоплителни уреди имат КПД много близки до 100%, да кажем 97-99%. Бе значение какъв е уреда, то той ще изгори точно толкова ток през сезона, колкото са топлинните ви потребности, изчислени в зависимост от горните фактори.Различните уреди ще доставят тази енергия по различен начин, но тя ще е все толкова. Така че няма по-икономичен или по-неикономичен електрически уред. Каквото и да ви лъжат търговските реклами, в крайна сметка ще платите едно и също. Или ще стоите на по-студено и ще платите по-малко Дори да ползвате отоплителен уред на друг вид гориво - газ, нафта, кюмюр, дърва - количеството топлина, което ще ви трябва пак ще е същото.

                              Коментар

                              Working...
                              X