Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шофьорски изпит - безобразие

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Шофьорски изпит - безобразие

    Колеги ще споделя нещо налудничево, което се е случило с мой приятел вчера на шофьорския му изпит пред ДАИ, с което за сетен път се доказва, че шофьорски изпит се взима не с добро каране и възможности, а с чакане на изпитващия да му се плати ...Значи тръгва П (ще го наричам П == приятел съкратено) с учебния автомобил и до него изпитващият, който е бил първообраз на заклет член на партията + инструктора и още двама курсанти на задната седалка ... по думите на П, по думите на инструктора и двамата курсанти, П е карал перфектно до момента в който изпитващият е видял това и е решил, че трябва да скъса П точно заради това, че карал като вече опитен шофьор. За случая си е избрал следната ситуация и преценете Вие дали е трябвало да го скъса:Както виждате на картинката това е кръстовище със светофари, имаме пътна лента за наляво и съответно още една за надясно и направо ... червеният автомобил е учебният, пред него имаме син автомобил, който се движи направо, от ляво има два автомобила, от които предния син се е престроил правилно, да завива наляво, но зад него има черен автомобил, който не се е престроил в правилната лента и който ще продължи движението си направо ... до тук 2 грешки на черния автомобил (то е било всъщност микорбус) и това е само началото ...Така, стигаме до момента в който светва зелено и автомобилите започват да се изнасят от кръстовището, при което се получава следната ситуация причинена от малоумието на черния микробус, ето и картинка:Както виждате, черния автомобил навлиза ГРЕШНО (грешка 3) в платното на учебния автомобил, засича го, изпитващият набива спирачките на П и го къса веднага след завоя надясно ... по думите на инструктора, който ми е познат каза, че дори двата автомобила е нямало да се ударят и ако ипитващият е отчел това, без да се води от мотивацията, че трябва да скъса П защото е карал отлично, е предпочел на секундата да набие спирачките при което автоматично П отпада от играта ... и ето че следва най-голямото малоумие, РАЗГОВОРА между П и изпитващия веднага след случката ...Изпитващият казва, колега Вие имате отлична техника на каране, Вие сте карал някъде без книжка, П веднага се защитава като казва, че не е карал без книжка и че учебният автомобил е първата и единствена кола, която е управлявал (което е истина и мога да го потвърдя) ... от там изпитващият казва, абе момченце, не ме лъжи, аз съм 17 години инструктор преди да стана изпитващ, начина ти на каране не може да се усъвършенства до такова ниво на което си в момента, ти караш като опитен шофьор, който има от дълго време книжка ... След цялата случка, когато изпитващият е трябвало да предаде изпитния протокол пред комисията в ДАИ не е могъл да каже нищо спрямо карането на П и се е извинил, че го е скъсал ... е кажете ми какво е това безобразие, сега момчето трябва да даде още близо 100 лева за нов изпит + опреснителни 4 часа кормуване ...ЗАБРАВИХ ДА СПОМЕНА, че П е взел листовките с 0 грешки и ги е решил точно за 6 мин. ... по негови думи, изпитващият си го е "харесал" още на листовките след като е свършил и предал първи работата си ...Относно качествата на момчето, моето мнение също е че кара перфектно ...Колеги, докато продължава тази система в България, мога само да кажа, че плюя на това, че съм се родил тук ... трябва да правиш нещо зле за да може да просперирираш, това е логиката на този глупак изпитващият ... къса момче, защото кара добре ... В момента имаме черен микробус на пътя, който на едно кръстовище допуска по минимум 3 грешки, става причина за ПТП и едно момче, перфектен шофьор за 3 месеца каране, което ближе рани вкъщи и което трябва да плаща допълнително заради малоумието на един човек ... нека този човек спи спокойно като допуска по пътищата хора като този с черния микробус и реже главите на курсанти с възможности ...Нямам какво повече да кажа, просто съм възмутен от случилото се и реших да го споделя с Вас ...

    #2
    made in BGбез коментаризбива комплески
    2015 Renault Megane Expression GT
    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
    Всичко за FIAT Bravo 2007

    Коментар


      #3
      Няма страшно, нито е за първи, нито ще е за последен път. На една приятелка в прав текст и казаха, че докато не си плати няколко дапълнителни часа, няма никакъв шанс да вземе книжка, а мен преди вече 14 години ме късаха два пъти именно защото отказах да вземам допълнителни часове. Третия път взех изпита просто защото изпитващия беше друг. Няма да коментирам тъжната действителност, просто ще отбележа, че е по-лесно да си купиш книжката, отколкото да си я изкараш честно. По-евтино е също.В такива случаи с тъга се сещам за един цитат от Вазов: "Българио, за тебе те умряха..."
      Shit happens, sometimes...
      Tipo 1.4i.e. '92 - вече смъртно ранено
      Marea 1.8 HLX - червена като аватара

      Коментар


        #4
        ... то за това някои хора дават по 400лв. и си взимат книжки без курсо и подобни глупости :D друг е разбира се въпроса доколко е коректна тази практика!
        "То, правото, е като хубава кобила на пазара. Който има повече пари, той я купува..." Йордан Радичков.

        Коментар


          #5
          toko написа:
          ... то за това някои хора дават по 400лв. и си взимат книжки без курсо и подобни глупости :D друг е разбира се въпроса доколко е коректна тази практика!
          След като няма реално оценяване на един шофьор, ДА, мисля че трябва да се наложи тази практика да си купуваш книжка ... не мисля, че е редно да си коректен към държава, която не е коректна към теб ... след вчерашния ден все повече се мразя, че съм българин и не съм мислил, че нещата могат да станат толкова зле ...Да те скъсат заради това, че караш добре, просто ум не ми го побира и все още не мога да повярвам, че се е случило ... ако бях на мястото на това момче, просто щях да му откъсна главата на този ... да му налага мнението си, че е карал без книжка, дебилен глупак мръсен ... първо не може да докаже подобно твърдение, и отгоре на всичкото го къса заради това, не мога да повярвам ...

          Коментар


            #6
            Случва се.. човек да сбърка А това да кара перфектно само от учебния курс е невъзможно!!! Няма такова животно което за 20 часа кормуване да се справи безпроблемо с нашата любима София Който иска да ме обори Тъй, че твоя приятел.. вярно ще се изръси още някой лев, НО ще получи повече опит. Ако е карал с голямо самочувствие, това че са го скъсали ще е само в негова полза и ще има едно на ум Прекомерното самочувствие, че е карал "перфектно" и е "страшен" шофьор, при това само след един курс е много опасно за един млад шофьор. Ако ме разбираш правилно.. по-добре не обвинявайте инструктора (въпреки, че е сбъркал)... сигурен съм, че след тази случка с неправилно (но типично за града) престрояване на микробуса ще му е едно на ум и ще му е в полза...
            FIAT Marea 1.9 JTD HLX

            Коментар


              #7
              perlsite написа:
              Случва се.. човек да сбърка А това да кара перфектно само от учебния курс е невъзможно!!! Няма такова животно което за 20 часа кормуване да се справи безпроблемо с нашата любима София Който иска да ме обори Тъй, че твоя приятел.. вярно ще се изръси още някой лев, НО ще получи повече опит. Ако е карал с голямо самочувствие, това че са го скъсали ще е само в негова полза и ще има едно на ум Прекомерното самочувствие, че е карал "перфектно" и е "страшен" шофьор, при това само след един курс е много опасно за един млад шофьор. Ако ме разбираш правилно.. по-добре не обвинявайте инструктора (въпреки, че е сбъркал)... сигурен съм, че след тази случка с неправилно (но типично за града) престрояване на микробуса ще му е едно на ум и ще му е в полза...
              Ха, защо мислиш, че е невъзможно, не можеш ли да приемеш факта, че има хора, на които определени неща им се отдават ...Ясно ми е, че понякога късат момчета, които сядат с повече самочувствие пред волана за да ги свалят от небето, но тук нещата не стоят по този начин, не може да скъсаш курсант заради това, че кара добре, едно е да караш със самочувствие, друго е да караш добре ... имало е 3-ма човека на задната седалка измежду които и инструктора, и 3-мата са се хванали за главите след като го е скъсал този, а и пред комисията е взел да се извинява, че го е скъсал, значи признава, че е сгрешил ...При ситуацията показана горе е очевадно, че момчето няма никаква грешка ... просто изпитващият си е намерил повод да го скъса по някакъв начин ... няма точка от правилника, която да забранява да караш добре на пътя ... и най-лесното на този му е било да му набие спирачките на П и да го обвини в ПТП, мисля, че трябва да си малоумен за да кажеш, че при горната ситуация нашият човек е виновен ...Колега, изпита на момчето е бил в Благоевград, а не в София. В София не трябва да си шофьор, а космонавт за да се движиш както трябва ...

              Коментар


                #8
                wwweb, на кое кръстовище са го скъсали?

                Коментар


                  #9
                  @wwweb: Споко де колега.. казвам само, че ще му е от полза това, че са го скъсали! Иначе не съм забелязал, че става дума за Благоевград... лошото е само, че ще трябва да се бръкне със 100-на лева...Също така останах с впечатлението, че кара "перфектно".. ако е карал просто "добре" е нещо различно Пак ще кажа.. перфектно никой неможе да се научи от 20 часа ако ще да е вундеркин Казвам го без лоши чувства!
                  FIAT Marea 1.9 JTD HLX

                  Коментар


                    #10
                    ivjordan написа:
                    Няма страшно, нито е за първи, нито ще е за последен път...
                    Първия път, когато се явих на изпит през 1981 г. (яаа, този месец стават 25 години!), ме скъсаха на градското, защото ... съм карал бавно. Когато след изпита наивно попитах инструктора нещо от сорта
                    ex FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                    Коментар


                      #11
                      Само не разбрах... какво лошо има в това че е карал (ако е карал) и преди това???
                      FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

                      Коментар


                        #12
                        Mazgarev написа:
                        Само не разбрах... какво лошо има в това че е карал (ако е карал) и преди това???
                        Т.е. изпитващия се е "ядосал", че го лъже, че не е карал.. а ако е карал то това е било незаконо (без книжка)... не че има нещо общо с изпита де..
                        FIAT Marea 1.9 JTD HLX

                        Коментар


                          #13
                          perlsite написа:
                          Mazgarev написа:
                          Само не разбрах... какво лошо има в това че е карал (ако е карал) и преди това???
                          Т.е. изпитващия се е "ядосал", че го лъже, че не е карал.. а ако е карал то това е било незаконо (без книжка)... не че има нещо общо с изпита де..
                          аз мисля ,че няма какво да се ядосва ,всеки носи глава на раменете си и решава какво ще прави нали ?преди да взема книжка ходех на курсовете със старият си москвич ,паркирвах и се качвах в учебната ,инструктора се ядосваше ама какво от това .И на изпита ми беше супер трудно да си карам кротко в дясно и да не включа касетофона .а и според мене това ,че си карал преди това повече би ти навредило от колкото помогнало ,и най-важен би бил резултата от това как гледаш (като отговорсност ) поведението си като шофьор ,а не толкова самите умения на курмуване .Мисля ,че в София поне доста се напатиха от "нахакани"новобранци с бързи коли.
                          фиатче Браво 2.0

                          Коментар


                            #14
                            Не мисля, че съм казал нещо различно от теб Когато аз карах шофьорския курс имаше едно момче дето казваше "аз само да си взема листовките и никакъв проблем няма да имам на кормуването". Докато чакахме резултатите се хвалеше, че колата го чакала в тях.. Карал непрекъснато без книжка...Взе си изпита с 5 грешки ако не се лъжа.. голям кеф Отишъл пича след това на кормуване, а в колата е имало още 2ма кандидат шофьори (т.е. аз не съм бил там, а чаках в следващата групичка да се кача), като в последствие го късат на кормуването. Другите 2ма в колата след това разказваха: Караше пича много уверено и точно - никакви забележки... обаче на едно кръстовище минал на червено (т.е. светофара му светнал жълто, а когато баш навлиза в кръстовището вече било червено). Изпитващия набил спирачки в момента в който подминал светофара, т.е. когато навлизал в кръстовището! Изчел му едно здраво конско и айде по живо, по здраво Няма да синтезирам поуките... всеки да си помисли сам за домашно
                            FIAT Marea 1.9 JTD HLX

                            Коментар


                              #15
                              Правилното поведение в случая е било да натисне спирачките преди изпитващия. Това че микробуса го е засякъл и е нарушавал правилата не е причина да се бута напред. Това е основа за безопасно поведение на пътя - предимството не винаги трябва да се използва. На моя изпит имах точно обратната случка - изпитващият се мъчеше да повдигне педала на спирачката в средата на кръгово движение :D защото един пред мене реши да ми отнема предимсвото и се наложи да спра малко по-рязко. Но за това не ме скъсаха, а само ми се накараха малко.
                              Fiat Ritmo 105TC
                              1600cc 105к.с.

                              Коментар

                              Working...
                              X