Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Страна, в която да остарееш

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Страна, в която да остарееш

    Жегаааа, жега...и в жегата до климатика - мисли.Абе хора, какво ще правим ’нататък’? Седя и си мисля - сега сме млади, работим, вземаме пари, колкото-толкова. Добре сме. Как ще изглеждаме след 30 години? Аз ще съм на 65, занаята ми сигурно ще е залязъл, наследствата изядени, къде от инфлация, къде дадени на децата, къде ’свити’ някак от държавата. Пенсия още няма да вземам, щото дотогава ще се пенсионираме на 80 сигурно. С организъм изтощен от лоша храна, лош въздух, лоша вода, лошо медицинско обслужване. Гледам днешните пенсионери и ми е много тъжно. В един момент си дадох сметка обаче че аз ще съм на тяхно място след 30 години. Много е лесно д акажеш ’Абееее, ще се оправим беее, дотогава ехееееее’. Ами ако не се? Двайсет години минаха ей така, като мигване, а сме все надолу. Има огромен шанс и следващите 30 да са така.Та въпроса е - какво може да се направи? Единия вариант е да останем тука и да се борим да променяме системата, таейки надежда че тези дето днеска две изречения не могат да вържат в училище ще ни лекуват, обслужват, хранят. Да кажем че ей на, сега бат Бойко като се развърти и след, айде не 800, ама след 8000 дни ще сме ок.Другия вариант е емиграцията.Преди да го поразчепкам искам да помоля да оставим патриотизма за момент на страна и да помислим чисто прагматично и трезво. Мисля си, че за да е патриот човек няма нужда да е на територията на държавата си. Всъщност много от хората навън са по-патриоти от нас, събират пари и си строят църкви, читалища, правят училища за българчета, може няколко часа в седмицата, но с много сърце и душа. Та - в коя страна бихте искали да остареете? Моля направете разлика - не в коя държава да идеш сега да работиш, а в коя държава искаш да си след 30 години, да се обърнеш назад и да кажеш ’Ех, поживях добре и спокойно, и сега съм добре, ще си изкарам времето дето ми остава щастлив, добре че дойдох тук’. Има разлика.Аз имам две държави предвид, но ще ги споделя по-нататък, да се понатрупат мнения нови. Отново моля, нека не завиваме темата към патриотизма, това няма общо в случая.

    #2
    В момента съм на работа и нямам възможност да пиша много, но моя отговор на въпроса " в коя страна бихте искали да остареете?"e: Швеция. По-късно ще се опитам да обесня, защо точно съм избрал тази страна.
    SEAT Leon Cupra 300
    Triumph Street Triple 765 R

    Коментар


      #3
      Аз не искам да остарявам другаде. Искам да си стоя тук. Да мога да помагам с каквото мога на децата ми. Ще си кретам някак си както мога и както съм го правел до сега.Камъка си тежи на мястото. Искам като ми домъчнее за майка ми и баща ми, да отида и да им запаля една свещичка на гроба им, а не да го карам на спомени. Парите не са всичко, а понякога излиза дори и по-скъпо, за да ги имаш. Според мен, спокойствието и вътрешния мир не се гарантира само от финансовото благополучие. Както казва един приятел, "оцета стои в шкафа под мивката, а не във фризера"....

      Коментар


        #4
        Явор Митев написа:
        Аз не искам да остарявам другаде. Искам да си стоя тук. Да мога да помагам с каквото мога на децата ми. Ще си кретам някак си както мога и както съм го правел до сега.Камъка си тежи на мястото. Искам като ми домъчнее за майка ми и баща ми, да отида и да им запаля една свещичка на гроба им, а не да го карам на спомени. Парите не са всичко, а понякога излиза дори и по-скъпо, за да ги имаш. Според мен, спокойствието и вътрешния мир не се гарантира само от финансовото благополучие. Както казва един приятел, "оцета стои в шкафа под мивката, а не във фризера"....
        1+п.п. 2010 - Начало на Третата Световна война. Войната ще започне през 2010 година и ще завърши през 2014. Войната ще започне като конвенционален конфликт, по-късно ще прерастне в ядрен, а после в химически.2011 - В резултат от радиоактивни отлагания в Северното полукълбо ще изчезнат всички растителни и животински видове. В последствие мюсюлманите ще воюват срещу европейците, преживели химическите отравяния.2014 - Повечето хора по планетата ще страдат от рак на кожата и други кожни заболявания
        Fiat Punto 1.1-Синята птица
        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

        Коментар


          #5
          ls1. - В развитите държави не се пенсионират рано, а ако това стане се взема много по-малка пенсия. Да си пенсионер там не винаги е нещо хубаво и не всички пенсионери живеят добре. В по-голямата си част хората имат пари от допълнител.ни здравни осигуровки, а не от държавната пенсия. - ЗДравното обслужване е на много по-добро ниво, но... ако не си плащаш получаваш само спешна помощ или току завършили медици, които се учат (легално, все пак са дипломирани лекари) на теб без да ти вземат пари. В почти всички западни държави здравното обслужване, рзвносилно на нашата здравна каса, е на доста ниско ниво - разликата е в развитата система, при която можеш да сключваш допълнителни застраховки, и наличието на контрол (което пък важи за всички сектори)- за храната не си прав, в България храната е на доста добро ниво - това ще ти го каже всеки чужденец. А в чужбина ако искаш хубава храна си плащаш. В норвегия килограм кисело мляко струваше преди 5 години над 10 лева в зависимост от производителя.- образованието не е кой знае на какво ниво. В Германия има различни образователни системи в различните области. АКо решиш да се преместиш, детто ти може да има проблем в това отношение. - детските градини почти навсякъде са кът и няма места за всички деца. - лоша вода.... ама евтина... мои приятели в Ирландия се отказаха тази година да гледат цветя в градината си, защото миналата година около 20 саксии, трева около декар и отделни цветни кътове са им косвали колосалната сума от 200 евро на месец.- много хора тук приказват колко им е кеф да нарушават закона и как го правят напълно съзнателно - в момента не мога да си спомня в коя държава беше (но ако намеря материала, ще пусна линк) един господим е глобен с над милион евро за скорост над 130 км/ч (говоря по спомени) над лимита.... - криенето на данъци и осигуровки в чужбина директно те вкарва в затвора, ако се направиш на ударен. - престъпност - малко са държавите, в които можеш да си оставиш колата отключена без да ти я пипнат. В Англия хората нарочно си оставяха колите отключени, за да не им чупят стъклата за радиото. Не си мислете, че в чужбина се живее лесно. Интересен е фактът, че българите в чужбина са работни, спазват законите и се съобразяват с другите. В България - не мога да кажа същото. Факт е, че всички мои познати, които отидоха да живеят в чужбина, се промениха до неузнаваемост в буквалния смисъл на думата. Ще дам пример с брата на чичо ми ( не знам какъв ми е, май никакъв). Човекът беше полицай, голямата работа - като вали си слагаше чадър на носа да не се удави - номерът на телефона, колата и цифрите от адресът му съвпадаха - абе... типичен милиционер-използваш-рушветлия - като минавахме край него само ни поглеждаше без да каже нищо (все пак бяхме още деца) - да не говорим, че беше направил няколко тежки катастрофи в Ямбол без последствия за него разбира се. Спечели зелена карта и отиде в САЩ - сега не можеш да го познаеш - мил, скромен, отзивчив - дойде ни на гости, донесоха цветя на майка ми... абе друг човек - като е тук все пита как сме - не както преди - аз такова, аз онакова... Наскоро четох една статия за модата, силикона и тенденциите в България. Авторът много точно беше хванал стадния комплекс на българина и манията му да гледа в чуждата чиния и да копира сляпо... Явно проблемът не е в държавата, а в хората в нея. Успех, ако си решил да ходиш в чужбина. Мое мнение е, че човек, ако е кадърен, може да успее и в България.
          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

          Коментар


            #6
            Брееее, че в страхотна държава сме живеели. :D Тука, тука, само тука :D Не съм взел решение за емиграция, просто явно ми е дошла възрастта да помисля над някои неща. В интерес на истината, еле, половината неща които си изброила мен ме отвращават, не знам всичко ли си казала като предимства. Между другото примерите които си дала не са коректни. Винаги можеш да намериш къде е по-зле. Ти взимаш водата на Ирландия, кражбите в Англия, изобщо правиш гювеч от това къде какво е зле. Ами аз мога да ти кажа - в Тасмания я водят най-чистата вода на света, ето че на запад не е зле. В Канада им е добро здравеопазването, ето че на запад не е зле. И няма да съм прав разбира се, не искам ей така избирателно да кълвем факти оттук оттам.Много ми се ще да избягаме от емоционалното и ’тежащите камъни’ и да говорим по-прагматично. Да го решим прагматично въпроса, па после ще го прекараме и през емоционалното, преди решението.Мисля че съм разбран малко погрешно. Аз изобщо не говоря за това как мога да ида на запад (да съм казал че имам предвид само запад?!) и да ме заринат с пари па аз да си живея като цар. Смешки са това. Говорим за място където да живееш спокойно, хората да не ти лаят като бесни кучета насреща за едно място за паркиране, да не се превръща в борба и най-малкото документче което трябва да изкараш от държавата, в болницата детската консултация да не е до кабинета за грипави и бебета на по три месеца да седят на метър от кашлящи и хремави, храната да не е пълна с да се чудиш какво и да не смееш да питаш, в детската градина дето работи до 19ч да не правят физиономии като си прибираш детето в 17.30 (щото те бързали) и после да си го изкарват на детето, да не се налага да вися по 5 минути пред пешеходна пътека с количката (онзи ден отново тествах ръкомахане пред пешеходната пътека, 5 минути НИКОЙ не спря), да плащам данъци, а пътищата да не са трапове. Мога да продължа до безкрай, сигурен съм и всеки от вас. Такова място може и да е най-обикновено село в чужбина, никой не говори за мегаполиси и икономически гиганти. Приключвам с мнението, че от токови удари го пиша за трети път.

            Коментар


              #7
              Ето тук: http://maps.google.com/maps?client=o...EwAAЖивял съм 10 месеца там,зимата не пада под -4 (заради Гълфстрийм),лятото над 22 не се качва.Страшна природа,много възможности за лов на риба,и в морето и във фиордите.Никаква престъпност.Къщата има 5 входа нито един не се заключва.Данъците са около 50%.Някой пътища,мостове и тунели са платени.И всичките фериботи.Цените са малко над нашите за хранителните стоки,но не съществуват мляко от соя,сирене от еди какво си и други такива .Алкохола и цигарите са безбожно скъпи.Ходи се до Финландия,Дания или отсреща в Нюкясъл за уйкенда и се разпуска по-евтинко.Еми това е !
              FIAT MULTIPLA 1.6 16v BIPOWER 2001

              Коментар


                #8
                ls1В никакъв случай не казвам, че тук е най-добре, нито че тук е най-зле. Всеки сам решава къде иска да живее - всяка държава има предимства и недостатъци. А тези неща, дето си ги изброил, ги има в почти всички държави от ЕС без някои, вкл. и България. Мога да раздуя и да направя сравнения... но това само ще породи ненужни спорове и грешно разбрани думи (както между другото става обикновено), затова ще си го запазя за себе си. За мен лично: нямам претенции в момента къде ще живея. Спокойно ми е тук, като ми писне - ще сменя мястото
                Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                Коментар


                  #9
                  В България.Ако изключим нея,най-много бих желал да остарея в Нова Зеландия.Това е невероятна страна
                  Не карайте колата си по-бързо, отколкото лети вашия ангел-спасител!!!

                  Фиат Браво:1,6V 103hp 1996

                  Коментар


                    #10
                    ele написа:
                    в момента не мога да си спомня в коя държава беше (но ако намеря материала, ще пусна линк) един господим е глобен с над милион евро за скорост над 130 км/ч (говоря по спомени) над лимита....
                    http://news.automedia.bg/read/10310.html

                    Коментар


                      #11
                      Всеки има правото да си пропилее живота стоейки си тук!

                      Коментар


                        #12
                        Казах че ще посоча двете държави, които са ми хрумнали. Аз разделих нещата на две. Мислих вариант който да е абсолютно осъществим, казвам утре - и хоп тръгвам. И втори вариант който ако е не неосъществим - то аааадски труден, отнемащ години, много пари, усилия.Лесния вариант ми е Словения. Живеят славяни, които 1200 години са ги управлявали австрийци . Чисто, подредено, окосено, законно. Държавата реагира адекватно, последните 20 години не са спали (разбирай крали) като нас. Цените не чак толкова високи. Имотния пазар според мен е като нашия откъм цени. На един ден път по магистрали от България (в случай че ми се допалят свещи). Езика им казват е труден, но аз като им гледам сайтовете - разбирам, много сходни думи имаме. Всъщност в началото ми привлече вниманието това че много хора които са били там казват ’Ей тука искам да живея един ден’. Благодаря на колегата ни който живее и работи в Словения че сподели впечатления и от здравеопазването им, от това което чух - доволен съм. Циганите им са нормални хора, където не са бързо ги вкарват в пътя. Много добро разположение като отправна точка за пътешествия из стария континент. Общо взето вземаш България, махаш негативите - получаваш Словения. Е, опростено казано разбира се.Ето това имам предвид като говоря за примери. Словения никой не впечатлява. Не е Щатите, Канада, Швеция, Норвегия. Обаче на, звучи като добро място да остарееш.

                        Коментар


                          #13
                          forza написа:
                          Всеки има правото да си пропилее живота стоейки си тук!
                          Аз колкото повече седя тука толкова повече ми иде да се махна ако не в друга държава то поне в град като Варна щот в малките грдове е пълна гробница с интриги...
                          Ти какво направи за страната си,че искаш нещо от нея?!?!?

                          Коментар


                            #14
                            coolboby написа:
                            ele написа:
                            в момента не мога да си спомня в коя държава беше (но ако намеря материала, ще пусна линк) един господим е глобен с над милион евро за скорост над 130 км/ч (говоря по спомени) над лимита....
                            http://news.automedia.bg/read/10310.html
                            Тънка подробност за разлика от България там глобяват според доходите. С новите промени в правилника ще направят така - имаш пари - караш бързо, да не говорим за индексиране на доходите на служителите на КАТ без да се харчи от бюджета, остава да го направят и като в белите държави където персонала в заведенията си дели бакшиша и всички в МВР ще са доволни.

                            Коментар


                              #15
                              ele написа:
                              Ще дам пример с брата на чичо ми ( не знам какъв ми е, май никакъв).
                              Брата на чичо ти, ти се пада баща. Ако не ти е баща, то той е брат на баща ти и на чичо ти, което автоматично ще рече, че е също твой чичо.Аз съм си си мислил за Англия на времето. В по-късен етап за Финландия. Но всичко това е останало в историята след като вече имам дете. Не мисля че е лесно да грабнеш чукалата си и да заминеш неканен където и да е било. Ако имаш предварително договорена работа е друго.

                              Коментар

                              Working...
                              X