Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Страна, в която да остарееш

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #91
    jenshen73 написа:
    @ls1: Ти очакваш някой дето е в Австралия да кара FIAT ли? В интерес на истината - заминаването НЕЙДЕ по света е свързано с тотална промяна на житейските навици. За хора на възраст, с изградени навици, с рутина в ежедневието - една промяна изобщо на мирогледа е свързана с осезаеми депресии. Аз лично много трудно бих се преместил в Нова Зеландия (харесвам зеленината, а и идеята, че е на Юг) и бих свикнал на тамошния ритъм (доста близък до нашия, но въпреки това - различен)...... едно семейство англичани, пенсионери, имаха къща в Калиманци - от ноември до февруари изкарваха в Индия, после Калиманци, а през Юни - за месец обратно в Англия. Да, но англичанинът взима средно 4000 паунда пенсия - бил е военен летец и е взел добра пенсия. Сега продаде къщата в Калиманци МНОГО Изгодно и заминават кажи речи за постоянно в Индия.
    Съгласен съм, затова казвам че Австралия е много труден вариант. Аз за Нова Зеландия чувам лоши неща. По-скъпо от Австралия, в същото време по-ниски заплати от Австралия. Кивитата масово се изнасят при Озитата. Престъпността може и да е ниска, но си имат местно маорско население което прави много зулуми. И стават разни нелепи престъпления без причина, вървял си младеж през нощта, срещнал туристка и я пребил до смърт, ей тъй, без причина. Полицаите им нямат право да носят оръжие, един българин разправяше как гледал в някаква гимназия как полицаи овладяват младежи с молби и едва ли не сълзи в очите. Голям процент полицайки. Иначе мен много ме кефи за там че цялата бюрокрация са я вкарали в интернет. Всичко правиш от компютъра, документи, разрешителни, продажби...няма такова нещо ’опашка’. А и, разбира се, природата дето сме гледали във ’Властелина...’, спира дъха. Но наааааай много не ми харесва там че даже на 16 градуса можеш да получиш сериозни слънчеви изгаряния. Много мразя да се плескам с кремове. Има хора които ползват Нова Зеландия като врата към Австралия. Изкарваш няколко години да ти дадат киви гражданство и беж към континента.

    Коментар


      #92
      jenshen73 написа:
      @ls1: 1. Ти очакваш някой дето е в Австралия да кара FIAT ли? 2. Сега продаде къщата в Калиманци МНОГО Изгодно и заминават кажи речи за постоянно в Индия.
      По изречение 1 - може и да е рядко, но все пак карат и ФИАТ в Австралия:http://www.fiat500.com.au/default.as...e&ID=21580По изречение 2 - Значи англичанинът между България и Индия е предпочел Индия. Това е огромен комплимент за нашата родина

      Коментар


        #93
        Immortal написа:
        ...По изречение 2 - Значи англичанинът между България и Индия е предпочел Индия. Това е огромен комплимент за нашата родина
        Знаех си, че няма да издържиш Значи - англичанинът избра Индия, щото там се говори И на английски, там е бил пилот и ... жена му не даяни на българският студ - все пак там са изкарали не малка част от живота си и прибирайки се в Англия - решават да променят нещо - чуват за България, колко чисто и красиво и хубаво е, но бабата не понася температури под 18* В Калиманци през зимата (особено тази) имаше и минус 22*... За това - Индия ...
        Steliyan's Life!
        FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

        Коментар


          #94
          Малко материал за размисъл, оттук:http://www.dnes.bg//obshtestvo/2010/...02-5-mln.96825За година БГ имигрантите пратили у нас ^702,5 млн...........

          Коментар


            #95
            Да драсна и аз някой ред в тази интересна тема. Не я прочетох цялата, може би спрях след поредното мнение на колежката ele. Не знам защо. Тя е докосвала живота ’навън’, но явно не е видяла или разбрала това, което в докоснала там. Имам много близки хора, които живеят в САЩ, в Канада, във Франция, в Монако... Аз все още обислям как и кога да отида там, някъде там, някога... Не дали, а кога. Имам хубава и добре платена работа, коректен работодател, който цени моите умения и възможности и ми плаща спрямо тях. Но това не винаги е всичко, нали? Патриотизмът ми трябва ли да бъде обезличен с безличното съгласие невероятни ново/старобогаташи като г-н Банев да ми искат 50 лв., за да отида на плаж? Не на техния, а на нашия, изключително държавната собственост плаж на Русалка? Макар и това да е частен случай. На два пъти щях да си изпотроша колата по пътя Велинград-Благоевград, което не ме хвърля в размисли, но ме кара просто да се запитам - какво се случва? Не Фиат, Бентли да карах, в тия ями и танк ще се размаже. А през няколко километра има дори не само знак, а надпис върху асфалта - ВИНЕТКА. Т.е. ПЛАЩАЙ, БЪЛГАРИНО. Излиза, че и за дупките си плащам. Ами не, писна ми, не ща така. Вижте няколко реда от написаното от един приятел на баща ми, от едното време. Той се казва Данчо и е минал през много неща от почти 20 години в САЩ. И нека пак ele да си плещи нейните дивотии, има право. Да го прави. "Не мога да свикна тук. Защо трябва един човек да чака 4 часа да си плати сметките? За това време могат да се изкарват пари. Ако се направи равносметка колко губи обществото от една недомислица, че не е разработена системата. Вместо да си платиш сметките за същото време, за което си купуваш вестник. Вместо да чакаш - отиваш да работиш или да почиваш - това пак носи задоволство, защото задоволеният човек е богатство на обществото. В Америка за една дневна смяна 400 души получават шофьорски книжки с полагането на изпита, кормуването и направата на снимка. И чиновниците не са повече от това, което видях в България. Сигурен съм, че при сегашната компютризация, направата на една нормална система, не струва повече от рекламната кампания на някое министерство.Още със стъпването ми направи впечатление колко е чист терминалът в София, а то се отказа, че е открит преди месец и още не са успели да го изцапат. После пък се оказа, че не могат да ме открият в компютъра. Казвам им, заминах преди 15 години и половина. Появи се някакъв мениджър и ми вика:

            Коментар


              #96
              Orcinus: Аз много добре съм разбрала, ти си чел между редовете... върни се пак прочети какво съм написала, след това коментирай. Казаните думи от приятеля на баща ти напълно потвърждават моето изказване. Но въпреки това, всеки сам избира къде иска да живее и не можеш да лепваш етикета "пълен кретен" на хората, които искат да останат тук (макар че някои си го залужават)Между другото - в БГ си плащам сметките за по-малко време, отколкото си купувам вестник... това, че един човек прави нещата по един начин и недоволства, не значи, че няма други, по-добри начини - на българина му е в кръвта да недоволства, независимо къде живее. Тък като съм била и в САЩ, ще можем да поспорим къде е по-добре, като остарееш... Да не говорим, че ако внесат полицаи от там, всички ще ревнете за полицейско насилие... И да внеса едно уточнение - данъците от 25% са за самоосигуряващо се лице, свободна професия. Когато човек избира формата на осигуряване е хубаво да сметне коя ще му е по-изгодна...
              Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

              Коментар


                #97
                Като нямах деца и морето беше до колене, и чакахме "прехода" имах надежди за семейство и деца и много теории за живота и това как ще си гледам децата. СЕга имам ТРИ деца и нито една теория за това какво ще се случи със семейството ми И КАК да ги отгледам. Смея да твърдя, че съм камък който тежи на мястото си. Имам добра, хуманна професия с която в цивилизована държава ще издържам още три деца. А в страна като Франция с моята специалност бих взимала около 2500 - 3000 Е на фона на 500 лв тук?? в "реномирана " болница. Да не говорим, за многодетните тук и Там. Имам време да си платя сметките, но нямам пари за това. Искам децата ми да имат образование, но нямам достатъчно пари за това. Искам да имам по-голямо жилище, но нямам пари за това. Искам да си купя нов ФИАТ, но нямам пари за това. Искам да излизам по-често в чужбина, но нямам пари за това. Да, здраве не се купува с пари, но лекарства ДА. И пред очите ми са умирали хора само защото не са имали ПАРИ. Така че пари не е мръсна дума, а прекрасно средство за по-лек живот не по-щастлив..Бих живяла във всяка друга страна, където ежедневните ми, скромни нужди няма да имат нужда от мисъл - "мога ли да си го позволя?!", където се чувствам спокойна за бъдещето на децата ми, трудът ми ще бъде оценен...и няма да ми бъде унизително, че съм работничка в бяла престилка Ако мога да се махна, никога не бих се върнала тук. Америка - КанадаЕвропа - ГерманияПП В момента ЖЕСТОК шум от бормашина...Не само че не ме дразни, БЛАГОДАРНА съм че не е канго......[/b]съжалявам за липсата на запетайки, но го написах на един дъх...
                Независима! Белисима... с BRAVisima
                ТД100, 1.9

                Коментар


                  #98
                  Орциниус да спориш с еле-то е все едно да спориш с радио - не можеш да го надвикаш. Ако знаеш само на колко хора е изкара предупреждения (вкл. и на мен)... :D
                  N.Y. State of Mind

                  Коментар


                    #99
                    http://www.dnes.bg//world/2010/08/21...-trygnat.97056[i:b9c1f48f43]Ами, ако всички потенциални емигранти си тръгнат?Сингапур, Нова Зеландия и Саудитска Арабия ще утроят населението си, а други държави като Канада и Швейцария почти биха го удвоили, ако всички желаещи да имигрират в съответните страни успеят да изпълнят намеренията си.Това става ясно от проучване на Gallup, в което са взели участие 347 хил. пълнолетни граждани на 148 държави по света между 2007 и 2010 г.,,Ако всички хора по света, които искат да емигрират за постоянно и отидат там, където искат, всички тези държави

                    Коментар


                      Защо всички са луднали срещу ЕЛЕ немога да разбера. Мненията и/му (незнам мъж ли е жена ли е) са изключително добре обосновани и само хора, които наистина са живяли извън България, а не само чували как техни приятели били "добре", биха разбрали точно за какво говори. Много правилни разсъждения. Естествено хората, които я оборват са прави също, но затова не виждам смисъла така да се насъскват срещу ЕЛЕ. Нали сме в "демократична държава", където двете страни на една позиция са позволени или все още бичуваме мнението, което е противно на нашето. Тази тема е за това къде искаме да остареем. Съдейки по това къде анлгичанитие искат да остареят се оказва, че България не е толкова лоша държава за остаряване. Масово си купуват къщи и нямат търпение да станат пенсионери у нас. Да си пият евтината бира гледайки морето и т.н. Май тяхната идея ми допада, но за целта трябва да си работил 30 години на запад независимо къде, (то навсякъде е SHIT) а това вече не ми допада. Ами май хубаво положение няма за нас. За колегата започнал тази тема мога да кажа, че Норвегия и Нова Зеландия отговарят на неговите изисквания. Нали колега искаш спокойствие и спокойствие. В някоя дивна гора на Норвегия ще умреш от спокойствие. Няма да има хора, които да ти досаждат. Изобщо даже няма да има хора. Даже и да ги търсиш няма да ги намериш. Понякога ми се е налагало спешно да търся някой, който и да е, да го питам за път или нещо. Дворовете отворени, инструментите му изкарани отвън, къщата отворена, може да се самообслужиш със всичко, но не и да намериш жив човек. Като от някой филм на ужасите дето само ти си останал да населяваш тази планета. Здравната им система - супер , ако питаш тях, но за целта трябва да си Норвежец. На мен ми се наложи два пъти да ходя до бърза помощ, не ме питай какво стана. Не ме приеха, само защото момчето от регистрацията, накакъв си 20 годишен пикльо не ме хареса. Но това дълга история за друга тема. Каза няма да стане защото много трябва да чакаш. Гледам към пациентите - само 4рима. Викам добре ще чакам. Тогава той вика абе няма да стане, защото трябва да чакаш 4-5 часа. Викам си тоя иска да ме откаже и викам нищо де ще чакам, тогава той ми вика, абе няма да стане, защото сега имаме само 3-4- доктора, а през деня имаме 3 пъти повече. Гледам 4 пациента с 4 доктора и си викам ще чакам до 6 сутринта , ако трябва и той ми вика абе няма да стане защото не си толкова болен, апък аз три дни с температура и точно тогава беше плъзнал свинския грип и викам ти как разбра, че не съм болен измери ли ми температурата? той вика не, Ами може от свински грип да съм болен, хората умират от това му викам, а той а, няма да умреш, не се тревожи. Ами честито, ако можете да живеете в такива държави ви пожелавам успех.Норвегия скоро гледах една смешна статистика е на първо място по качествен живот. Как и кой кретен прави такива статистики. Как е възможно държава с 75% самоубийства, държава без храна и слънце да е на първо място по качествен живот.А на колегата дето мечтае да живее във Швеция искам да му кажа , че от там бягат тука. ПЪлно е със шведи тука. Успех и на него. Аз лично чуя ли за скандинавия и бягам с 300. И не е вярно, че няма много Българи заради трудния им език. Езика им е елементарен и селски, като Норвежкия, но там имат здрави синдикати, които не допускат как да е работното място да се заеме от Българин, ако за него е кандидатствал Швед.Едно е да си чувал, че някой бил добре там, друго е ти да пробваш. Пари верно има, но парите се оказват най-малкия проблем в живота особено ако имаш деца и изкаш да ги гледаш тука. И верно е, и тука има приятели и барбекюта, но само на снимки. Всъщност няма приятели, а на барбекютата кремвирши. Това е деликатеса, на всички празници - кремвирши. И ако ходиш на гости ти викат ще ядеш това, което си донесеш. Богати, а нямат пари за праскови. В кръчмата си наливат вода в каните от тоалетната и цяла вечер се плюнчат на нея, без да преовеличавам, виждал съм го с очите си, карат лъскави коли, а на края на месеца нямат какво да сложат на масата.Да ви таковам на приятелите и стандарта. Успех на всички емигранти!
                      Фиат Брава 1.9 JTD 105 99'

                      Коментар


                        Сега се сетих още нещо, за тоя колега върнал се от Щатите и всичко в България му се сторило абсурдно и 50 години назад. Така е. Но нека да дойде в Норвегия. Държава дето се бият в гърдите и викат, че били 3та ли 4та по богатства в света. Искам да видя лицето му тука, когато ще се натъкне на още по-драматични събития. Винаги ми е много забавно, когато видя Германски или Американски туристи в тая държава. Направо немога да се сдържа. Голям смях пада.
                        Фиат Брава 1.9 JTD 105 99'

                        Коментар


                          tsanibaytchev написа:
                          ............
                          Малка стружка попадна в окото ми докато работех и се наложи да отида на лекар. Въпреки,че нямам шведска здравна осигуровка ме приеха в спешното и ме прегледаха. Да, наложи се да чакам почти 3 часа, но лекарката и медицинската сестра бяха много внимателни и учтиви. Останах много доволен от отношението им към мен. Вярно ще се наложи вероятно да платя доста за медицинската услуга, но няма как-вината беше моя, че работих без предпазни очила. Но това,че аз съм останал доволен от оказаната ми мед. помощ не ми дава право да правя цялостно обобщение за цялото шведско здравеопазване. Мисълта ми е,че не може човек през призмата на свойто положение и впечетления да дава цялостна оценка за една страна. Живота е труден на всякъде и никъде не е лестно- особено да си емигрант. Лично аз имам отлични впечетления от Швеция. Един път по моя вина изпуснах влак от Kopenhagen за Göteborg . Ядосах се , защото глупаво изгубих 75-80 евро,но служителката от касата ми го смени без никакви проблеми за следващия влак. Life’s good!
                          SEAT Leon Cupra 300
                          Triumph Street Triple 765 R

                          Коментар


                            Байчев, нали се сещаш какво ще попита целокупния форумски народ? Що като е така зле си там?

                            Коментар


                              Ами не съм. Бях 5 години и ми стига. Мерси! Сега съм си в Добрич и се кефя на фиатката си. Не изпитвам нужда да карам чисто нов джип за да съм щастлив.
                              Фиат Брава 1.9 JTD 105 99'

                              Коментар


                                Е, щом си решил къде да остарееш - поздравявам те.

                                Коментар

                                Working...
                                X