Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Правен съвет за покрив

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Правен съвет за покрив

    Живеем на последния етаж в панелка. При нас не тече, но на комшиите от години тече. Тази година вече сериозно почнаха да се набират пари за да се направи покрива, от-до, никакви временни ремонти и кърпежи.Въпроса ми е дали ремонта на покрива би трябвало да включва и ремонта на покривите на терасите. Терасите не са отделни, а всеки таван е под на горната. Може би само една две не са остъклени. Нашата е последна и покрива и остава на около метър под основния покрив. Подхвърлих въпроса на събранието и домоуправителя намусено ме отряза. Човека е разбран и в разговор АКО имам основание може да се разберем, но трябва да съм сигурен как стои въпроса.

    #2
    Правно не мога да ти отговоря, но се сблъсквам всеки ден с подобни проблеми с обща етажна собственост. Покрива, стълбището,входа и съотвените им стени вътрешни и външни са етажна собственост и при ремонт на общото сабрание трябва да саберете всички пари. Ако някой откаже да даде разправите са хиляди. Покрива на терасата не би трябвало да влиза в общата собственост и би трябвало да се спасяваш сам. Разбира се, винаги има вариант да доплатиш на майсторите дето ще слагат покривната изолация да плеснат 2-3 квадрата и на твоята тераса, финансово не мисля че ще бъде скъпо.

    Коментар


      #3
      nightlord написа:
      Правно не мога да ти отговоря, но се сблъсквам всеки ден с подобни проблеми с обща етажна собственост. Покрива, стълбището,входа и съотвените им стени вътрешни и външни са етажна собственост и при ремонт на общото сабрание трябва да саберете всички пари. Ако някой откаже да даде разправите са хиляди. Покрива на терасата не би трябвало да влиза в общата собственост и би трябвало да се спасяваш сам. Разбира се, винаги има вариант да доплатиш на майсторите дето ще слагат покривната изолация да плеснат 2-3 квадрата и на твоята тераса, финансово не мисля че ще бъде скъпо.
      Подкрепям.
      Не всичко което има две бузи ......... е лице.

      Коментар


        #4
        Е добре де, не е ли както етаж над етаж над етаж - покрив, така и тераса над тераса над тераса - покрив? В края на краищата всеки от блока има достъп до покривчето на терасата, не е ли обща част? Какво като е метър по-надолу и издадено от блока? Не мисля че ще е някаква космическа сума да доплатя, особено като е покрай ремонта на целия покрив, но все пак - хубаво е да зная.

        Коментар


          #5
          Терасите НЕ СА общи части. Оттук нататък - всичко е въпрос на човещина, не че с общите части в някои случаи не е ....
          VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
          VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
          VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
          VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
          Нека Силата на бъде с Нас...

          Коментар


            #6
            kiro_of_the_day написа:
            Терасите НЕ СА общи части. Оттук нататък - всичко е въпрос на човещина, не че с общите части в някои случаи не е ....
            Говорим за покрив на терасите, не за терасите, а след като е покрив, разбира се, че е обща част-покрива всички тераси. Ъъъъ... Нямаше да е обща част, ако си бе направил стълба, за да ползва и покрива над терасата си Това първо, а второто е добре познато, кога ще му обясниш на ганьо какво е редно да заплати, винаги е трудно като е до общи плащания, така, че макар да си в правото си, ще се наложи сам да си доплатиш, доброто е, че са малко квадрати.
            Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

            Коментар


              #7
              Щом ти казваш...
              VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
              VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
              VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
              VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
              Нека Силата на бъде с Нас...

              Коментар


                #8
                kiro_of_the_day написа:
                Щом ти казваш...
                Какво точно означава тоя отговор? Никой не знае повече от модератора? Не е вярно това, което казвам? Ако е така можеш да посочиш какво е основанието покрива на терасата да не е обща част. "Отговори" като твоя уронват престижа на форума и страничният наблюдател лесно ще реши, че тук е сборище на шегобийци...
                Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

                Коментар


                  #9
                  Не зависи ли това от типът на терасите и покрива?Аз лично се сещам за два типа тераси,едните са долепени за плочата и са издадени от общия профил на блока и покриваА другия тип са вкопани в самия блок и погледнати отгоре не над стърчат от общия изглед на покрива. Мисля че от там идва и спора за общите части.Реално погледнато ако е издадена едва ли някой би се съгласил да заплати за ремонта и.
                  Прикачени файлове
                  FIAT FORUM BULGARIA
                  Ракията е над политиката

                  Видео от Италфест 2011

                  Коментар


                    #10
                    аз имам мнеение по темата и мога да ти дам два три съвета1-дори да е в общите части,не се занимавай с глупави хора,не си струва нервите ,които ще потришиш,вярвай ми,че на глава с комшиите си няяма да излезеш. Опитвал съм се,в България хората толкова са се озлобили уединили в черупките си и собствения си свят,че няма накъде повече...инъче човешки погледнато,ако всички дадат по 2 лева повече за ремонта и ще стигнат,за да се направи изолация и на частта на терасата.2-внимателно изберете майстора си-не избирайте най-евтиното,особено го правят мангали,знам после какво става-едно нищо3- плащайте капаро,а цялата сума след обстойна проверка на няколко души от блока,с няколко кофи вода,да видите дали не се събира водата не където трябва!!! Ако не се съгласят на такъв вид плащане,да си ходят!!! И предварително се свържете с фирмите доставчици на и-нет и каблена тв,че ако имат нещо на покрива,вие ще останете без НЕТ и ТВ
                    ex.Мареа ТД100

                    Коментар


                      #11
                      Plastex написа:
                      kiro_of_the_day написа:
                      Щом ти казваш...
                      Какво точно означава тоя отговор? Никой не знае повече от модератора? Не е вярно това, което казвам? Ако е така можеш да посочиш какво е основанието покрива на терасата да не е обща част. "Отговори" като твоя уронват престижа на форума и страничният наблюдател лесно ще реши, че тук е сборище на шегобийци...
                      Не защото модератора го казва, а защото Закона го казва.Преди да се репчиш и да даваш квалификации за целия форум си направи елементарна справка в чичко Гугъл.А някои хора са учили за това. Включително и аз - и макар да не съм гениален юрист - това е от А-Б-то на правото. Съгласно §5 от Допълнителните разпоредби на ЗУТ57. (предишна т. 54 - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) "Балкон" е открита използваема площ върху конзолна конструкция, издадена пред фасадата на сградата.58. (предишна т. 55 - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) "Лоджия" е използваема площ, открита от външната си страна и включена в общия обем на сградата.59. (предишна т. 56 - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) "Тераса" е открита използваема площ, разположена върху помещения, върху колони или върху терена.Съгласно Чл. 38. от Закона за собствеността: "При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.Общите части не може да се делят".Тъй, като терасите, балконите и лоджиите не са изрично избоени в легалната дефиниция само текста който съм удебелил евентуално може да ги касае. Да го разгледаме: всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.по естеството си - терасата служи само на собственика и с основното си предназначение - това че терасите са една над друга и "пода" на горната е "таван" на долната е случаен и страничен признак.по предназначение служи за общо ползуване - означава да се ползва от всички, а не от 2-ма. ТНе ми се рови сега и в съдебната практика за да се аргументирам допълнително, но в тази която ми се е налагало да ползвам - никъде терасите, балконите и лоджиите не се третират като обща част.Само пода/тавана на лоджията може да се приеме за обща част, защото е част от плочата между етажите.
                      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                      Нека Силата на бъде с Нас...

                      Коментар


                        #12
                        kiro_of_the_day написа:
                        Щом ти казваш...
                        Киро, що се месиш там, дет не разбираш.....ааааааа

                        Коментар


                          #13
                          @Plastex: Пич, то по твоята логика целия ти апартамент е етажна собственост, щото пода ти е таван на комшията отдолу,а таванът ти е под на комшията отгоре.Да съберат пари да ти направят и ремонта в къщи, а?

                          Коментар


                            #14
                            Immortal написа:
                            @Plastex: Пич, то по твоята логика целия ти апартамент е етажна собственост, щото пода ти е таван на комшията отдолу,а таванът ти е под на комшията отгоре.Да съберат пари да ти направят и ремонта в къщи, а?
                            Пич... Чети с разбиране:
                            Plastex написа:
                            Говорим за покрив на терасите, не за терасите, а след като е покрив, разбира се, че е обща част-покрива всички тераси.
                            Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

                            Коментар


                              #15
                              Извинявам се, "твоята" логика всъщност е на ls1.Значи към него ми е отправен горния пост.Всъщност, като се замисля, (и като загледах нашите тераси), всъщност Краси е постнал две снимки. Нашите тераси са от първия тип, и на практика покрива покрива и терасите.ls1 най-вероятно говори за тераси от втория тип. Има известна логика да се счита, че покрива на най-горната тераса е обща собственост. Щото като протече той, ще протече и на долния, и на по-долния и т.н. Щом терасите са остъклени, вероятно се ползват за кухни или нещо подобно...От друга страна съм виждал доста блокове, които са като от втория тип, показани от Краси, и над последната тераса НЯМА покрив... Варианти много.

                              Коментар

                              Working...
                              X