Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблеми с НАП.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблеми с НАП.

    Malone: Не си отчел следното - ако аз имам задължения и отида в НАП да искам някакъв документ, там ще ми покажат среден пръст и ще ми кажат да си платя глобите първо. Докато всеки работящ в НАП може да си вземе докумета без да е платил. Не виждам защо да не ги гонят, трябва 2 пъти годишно да им правят изпити. snake: Има причина народът да мрази администрацията. Мога да ти дам много примери, най-пресният е: дали доходи от друга европейска страна са доходи от чужбина или доходи от България? Този въпрос ми зададе служител на НАП по повод друг мой въпрос. Аз зададох същия въпрос на други служители на НАП и никой не можа да ми даде отговор, а ме пращат при методиците от НАП, защото те знаели и те тълкували закона. За мен отговорът е ясен без да претендирам за магистърска степен по икониомика или право.... за НАП дали е?Редактирано заглавие!Модераторски екип fiat-bg.org
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    #2
    ele ти пак не четеш, имаш слабост към мен.Утре ще ти се обясня в любов, а ти ще ме пропуснеш. :D Не съм написал да не ги гонят, а да не гонят САМО ТЯХ.
    .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
    www.cyxap.com

    Коментар


      #3
      snake написа:
      Примери за некомпетентност могат да се дават стотици и хиляди и се отнасят за абсолютно всички сфери на обществото. Това не означава, че трябва да се слагат под общ знаменател всички, работещи в дадена организация или администрация.
      Ако служителите в най-долните нива са некомпетентни - какво да говорим за останалите. В НАП се влиза след тест и за мен е абсолютно недопустимо да не се знаят елементарни неща, както и да се губи времето на хората, като ги пращат в най-големия сняг и поледица да пътуват 100-200 км, за да се срещнат с някой, който случайно може да им разясни елементарни (за тези, които се занимават0 нещата. Ще добавя, че миналата година подадох ГДД онлайн почти в последния ден и в нея имаше грешки. Тази година реших да го направя по-рано, за да не си разменяме с НАП една седмица имейли - пак има грешка. Но те не могат да я видят, трябва ти да им кажеш, че и скийншот да им пратиш, пък те ще благоволят евентуално, като стигне скрийншота по веригата, да го оправят. В същото време мога да се изкажа доста ласкаво за служителите на дирекция СИДДО в София, които никога не са забавяли отговор по имейл повече от 2 часа. За сметка на това служителите в НАП Варна преди 4 години ме разкарваха цял ден от стая в стая, защото никой не знае кой формуляр е ОКД111, защото е много трудно да се направи един word файл с формулярите.... И най-накрая да ти изръсят - за безплатна помощ - толкова. Сори ако лично се чувстваш засегнат, но това е положението. За съжаление толкова и са им заплатите, затова съкращение на 50%, за да може тези, които останат, да получават прилична заплата и да има за какво да работят.
      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

      Коментар


        #4
        ele написа:
        Ако служителите в най-долните нива са некомпетентни - какво да говорим за останалите. В НАП се влиза след тест и за мен е абсолютно недопустимо да не се знаят елементарни неща, както и да се губи времето на хората, като ги пращат в най-големия сняг и поледица да пътуват 100-200 км, за да се срещнат с някой, който случайно може да им разясни елементарни (за тези, които се занимават0 нещата... Сори ако лично се чувстваш засегнат, но това е положението. За съжаление толкова и са им заплатите, затова съкращение на 50%, за да може тези, които останат, да получават прилична заплата и да има за какво да работят.
        Това да пътуваш 100-200 км., за да се срещнеш очи в очи с компетентен методолог, е следствие от реформата, която започна още предишното правителство, но замрази в един момент, и която след това г-на Дянкова със замах "финализира" в рамките на няколко дни. Абе във Варна сте добре, там си имате Дирекция. Какво да кажем за русенци, които си имат само офис и чиято компетентна дирекция е във Велико Търново ? И никак не се чувствам засегнат, просто няма за какво. Централизация, така е по-ефективно за държавата. Когато всички се набутат у София, ще стане най-ефективно и ефектно .И съвсем сериозно, в момента е много по-ефективно да се отправят каквито и да е запитвания до администрацията по електронен път, подписани с електронен подпис. При това положение са длъжни да ти отговорят, пак подписано с електронен подпис. А подписаното с електронен подпис има характер на официален документ и може да се използва там, където е необходимо.
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #5
          snake написа:
          И съвсем сериозно, в момента е много по-ефективно да се отправят каквито и да е запитвания до администрацията по електронен път, подписани с електронен подпис. При това положение са длъжни да ти отговорят, пак подписано с електронен подпис. А подписаното с електронен подпис има характер на официален документ и може да се използва там, където е необходимо.
          А ся ако ми обясниш и как точно става, защото аз не само се рових из сайта на нап за информация, но и питах по имейл и телефон - никой не дава информация за това. Вместо това вода половин часови разговори със служители на НАП, за да ми кажат, че моите въпроси нямат отговор.
          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

          Коментар


            #6
            Виж сега ele, струва ми се, че пак изпадаш в някакви социално-граждански истерии.Отчети, че ти не си задала правилно въпроса си или не на правилния човек. И в НАП си имат сектори и отдели и всеки си е компетентен в своята си област.По описанието на ситуацията ми се струва, че сте седнали някъде на бира с картофи, зачесали сте някоя абсолютно ирелевантна тема, и изведнъж, на ... служителя не може еднозначно да ти отговори на въпроса.
            ele написа:
            най-пресният е: дали доходи от друга европейска страна са доходи от чужбина или доходи от България? Този въпрос ми зададе служител на НАП по повод друг мой въпрос. Аз зададох същия въпрос на други служители на НАП и никой не можа да ми даде отговор, а ме пращат при методиците от НАП, защото те знаели и те тълкували закона. За мен отговорът е ясен без да претендирам за магистърска степен по икониомика или право.... за НАП дали е?
            Твой въпрос, после служителя ти задал този, пък ти на трети ...Все ми се струва, че ако беше обяснила правилно казуса на правилния човек, а не на леля Пепа, която отговаря за регистрацията на касовите апарати щеше да получиш отговор веднага.Още повече пък, ти твърдиш, че отговора ти е ясен и без да питаш.Защо питаш тогава? Намираш се на приказка или искаш да кажеш, че кака Пепа, която отговаря за касовите апарати не знае какъв е дохода от Италия? Доход от България или доход от чужбина.Не беше ли по правилно да питаш декларират ли се и облагаеми ли са доходите с източник извън територията на Република България, но от територията на ЕС.Така като си питала е все едно ... България и Италия са членки на ЕС, една митническа и данъчна територия.Следва ли от това, че Италия е България?.:: EDIT ::.Ха, така ли ти казаха от НАП? :D Замисли се как задаваш въпроси, може там да ти е грешката.Я си напиши казуса тук, може пък да го решим ...
            .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
            www.cyxap.com

            Коментар


              #7
              Malone написа:
              Виж сега ele, струва ми се, че пак изпадаш в някакви социално-граждански истерии.Отчети, че ти не си задала правилно въпроса си или не на правилния човек. И в НАП си имат сектори и отдели и всеки си е компетентен в своята си област.По описанието на ситуацията ми се струва, че сте седнали някъде на бира с картофи, зачесали сте някоя абсолютно ирелевантна тема, и изведнъж, на ... служителя не може еднозначно да ти отговори на въпроса.
              ele написа:
              най-пресният е: дали доходи от друга европейска страна са доходи от чужбина или доходи от България? Този въпрос ми зададе служител на НАП по повод друг мой въпрос. Аз зададох същия въпрос на други служители на НАП и никой не можа да ми даде отговор, а ме пращат при методиците от НАП, защото те знаели и те тълкували закона. За мен отговорът е ясен без да претендирам за магистърска степен по икониомика или право.... за НАП дали е?
              Твой въпрос, после служителя ти задал този, пък ти на трети ...Все ми се струва, че ако беше обяснила правилно казуса на правилния човек, а не на леля Пепа, която отговаря за регистрацията на касовите апарати щеше да получиш отговор веднага.Още повече пък, ти твърдиш, че отговора ти е ясен и без да питаш.Защо питаш тогава? Намираш се на приказка или искаш да кажеш, че кака Пепа, която отговаря за касовите апарати не знае какъв е дохода от Италия? Доход от България или доход от чужбина.Не беше ли по правилно да питаш декларират ли се и облагаеми ли са доходите с източник извън територията на Република България, но от територията на ЕС.Така като си питала е все едно ... България и Италия са членки на ЕС, една митническа и данъчна територия.Следва ли от това, че Италия е България?.:: EDIT ::.Ха, така ли ти казаха от НАП? :D Замисли се как задаваш въпроси, може там да ти е грешката.Я си напиши казуса тук, може пък да го решим ...
              Виж ся Maloneкато не знаеш, не се обаждай, нито си измисляй неща, които не съм казала. Въпросите, които исках да задам, изобщо не са тези, които ти се опитваш да ми вмениш - за пореден път ти казвам, недей да се пробваш да остроумничиш за чужда сметка, опитвайки се да изкарваш другите абсолютни идиоти. Информацията съм я дала не само на един служител, а на всички, които чинно ми се обадиха, за да ми разяснят този казус. Междувременно възникна и въпрсният въпрос, след което пак чинно ми заявиха, че не могат да ми отговорят, защото не знаят дали доходи от друга страна в ЕС са доходи от чужбина. Казусът няма да го напиша - нямам намерение да правя лична информация достояние на цял свят. Благодаря за предложението.
              Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

              Коментар


                #8
                Пцелютно е прав Малоне - чужбина вече има друго значение.Така както при доставка на стоки в рамките на ЕС се говори за "вътреобщностни доставки" или "вътреобщностни придобивания". Въпросът с облагането на каквото и да е при търговски отношения със страни от ЕС не са лека материя - доста е хлъзгава дори. Проблемът Еле понякога е, че питаме хората за неща, които не са им в компетенциите. Някои казуси изискват задълбочени познания в повече от една сфера и не можеш да очакваш хората там да са енциклопедисти.Може би си задала на хората въпрос, който е от компетенцията на данъчен консултант?Аз често съм си говорил с НАП за Интарстат например, в началото бяха пообъркани, но сравнително бързо влязоха в час. Не ги съди прекалено строго.Освен това така както си го написала - "доходи от чужбина" нищо не значи. Или имаш "приходи" по услуги оказани в чужбина например, или получаваш заплата там, което означава, че подлежиш на данъчно облагане там.П.С.Доходи от чужбина ми звучи като онова: Доходи от нетрудова дейност
                like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                Коментар


                  #9
                  ele написа:
                  А ся ако ми обясниш и как точно става, защото аз не само се рових из сайта на нап за информация, но и питах по имейл и телефон - никой не дава информация за това. Вместо това вода половин часови разговори със служители на НАП, за да ми кажат, че моите въпроси нямат отговор.
                  Ако по принцип смяташ редовно да си контактуваш с администрацията по електронен път и да не посещаваш офисите и дирекциите, първо трябва да си закупиш универсален електронен подпис (УЕП). Както казах, с него можеш да подписваш запитванията си и са длъжни да ти отговорят, също подписано с ЕП. Но да си купиш ЕП само за коресподненция, не е много оправдано, защото все пак струва и пари, а мисля, че всяка година трябва да го подновяваш. Ако често ти се налага да подаваш декларации и др. в НАП, подаваш заявление в най-близкия офис, в което описваш кои електронни услуги на НАП ще ползваш и в общи линии това е, забравяш за личните посещения в администрацията и чакането на опашки.Това са двете стъпки: 1. Закупуваш си УЕП от някой от лицензираните издателите: Банксервиз, Инфонотари, ИО и др.2. Подаваш заявление за ползване на електронните услуги на НАП.И започваш активно да ги ползваш.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #10
                    @eleЕ добре де, в какъв смисъл питаш дали доходите извън България са доходи от чужбина?Да, това са доходи от източник извън територията на Република България.Питаш дали се декларират ли?Дали се облагат?Какъв точно е въпроса?Не ти искам автобиографията, нито пък тази "на един приятел", зададох ти прост въпрос. Каква е същината на твоя?С две думи. Личните данни си ги запази.
                    .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
                    www.cyxap.com

                    Коментар


                      #11
                      Може ли леко така да ви замоля да смекчите тона. Усещам напрежение, нездравословно за бистрия въздух във форума. Чини ми се, че съвсем скоро ще се счепкате, поради което ви моля за смирение и укротяване на страстите христови.....

                      Коментар


                        #12
                        snake написа:
                        ele написа:
                        А ся ако ми обясниш и как точно става, защото аз не само се рових из сайта на нап за информация, но и питах по имейл и телефон - никой не дава информация за това. Вместо това вода половин часови разговори със служители на НАП, за да ми кажат, че моите въпроси нямат отговор.
                        Ако по принцип смяташ редовно да си контактуваш с администрацията по електронен път и да не посещаваш офисите и дирекциите, първо трябва да си закупиш универсален електронен подпис (УЕП). Както казах, с него можеш да подписваш запитванията си и са длъжни да ти отговорят, също подписано с ЕП. Но да си купиш ЕП само за коресподненция, не е много оправдано, защото все пак струва и пари, а мисля, че всяка година трябва да го подновяваш. Ако често ти се налага да подаваш декларации и др. в НАП, подаваш заявление в най-близкия офис, в което описваш кои електронни услуги на НАП ще ползваш и в общи линии това е, забравяш за личните посещения в администрацията и чакането на опашки.Това са двете стъпки: 1. Закупуваш си УЕП от някой от лицензираните издателите: Банксервиз, Инфонотари, ИО и др.2. Подаваш заявление за ползване на електронните услуги на НАП.И започваш активно да ги ползваш.
                        Е аз имам, че и два даже , ама как да пратя запитване, подписано с електронен подпис ме интересува.
                        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                        Коментар


                          #13
                          Lane Staley, Malone: Въпросът изобщо не е това, за което си мислите, а е съвсем технически и обхваща данъчната декларация и различните приложения. Ако може да не правите коментари, защото няма да го налучкате. Мисля, че всеки служител, поставен на телефонната линия (защото, ако не знаете, вече натискаме 1,2,3,4 и се предполага, че зад въпрсния номер стои компетентен служител) би могъл да ми отговори дали са въвела правилните стойности за въпросните полета. Имах 3 въпроса, единият за приложение 10 като за него ми се отговаря: Дрекларацията няма приложение 10. А аз казвам - има. Тя ми вика - аз що го нямам? Сори, но това е НЕкомпетентност и вина за това нямам аз, защото, видите ли, не съм си била задала въпроса правилно и че даже не съм го адресирала до правилния служител.... Не гадайте за неща, за които си нямате и понятие.
                          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                          Коментар


                            #14
                            УКАЗАНИЯза попълване на приложението за доходи от източник в чужбина (приложение към приложението за доходи от източник в чужбина към данъчната декларация по Заповед No 672 на МФ от 2000 г.)По втория въпрос, има E-mail, който не е неоткриваем.Иначе:
                            Всички запитвания, които са анонимни или не са подписани, не се разглеждат.Всички неясно формулирани въпроси се връщат на клиента, за изясняване.Отговорът на запитвания по електронната поща, когато са спазени всички изисквания за електронна кореспонденция и са подписани с електронен подпис, се изпраща по електронен път.Независимо от начина, по който постъпват всички запитвания се регистрират.В зависимост от предмета и обхвата на въпросите, се изготвя отговор или запитването се препраща по компетентност на съответните нива, определени със заповед на изпълнителния директор на НАП.След като бъде подписан и изведен, отговорът/становището се изпраща на лицето по начин, посочен от него.
                            Подробности: Предоставяне на отговори и становища от НАП при писмени запитвания...
                            .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
                            www.cyxap.com

                            Коментар


                              #15
                              ele написа:
                              Е аз имам, че и два даже , ама как да пратя запитване, подписано с електронен подпис ме интересува.
                              Сещам се за два начина. След успешно инсталиране на електронния подпис, при кликване с десен бутон върху даден файл, трябва да се появи меню: e-doc signer или нещо подобно. И просто подписваш файла и го изпращаш по електронна поща.Другият начин е: електронният подпис е обвързан с конкретна електронна поща. Когато изпращаш нещо през тази поща и искаш да е подписано с УЕП, трябва да натиснеш бутона SIGN, да въведеш пин кода и по този начин подписваш електронното съобщение (виж прикачения файл).П.П. Няма нищо по-сигурно от писмения отговор на зададен въпрос. Ако го зададеш по електронен път, по-бързо ще получиш отговор. Но дори и зададен по старомодния начин с писмо на хартия в деловодството на съответната институция, със сигурност ще ти бъде отговорено. Устните отговори на служителите могат да ти свършат и вероятно в повечето случаи вършат работа, тъй като и много работливи пчелички и наистина компетентни хора работят в администрацията. Но нямат никаква юридическа стойност, ако са те подвели... Затова: официално запитване, с писмо (електронно или на хартия), това е сигурният начин.
                              Прикачени файлове
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар

                              Working...
                              X