Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Промяна на Закона за Движение по Пътищата 2010 г.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Промяна на Закона за Движение по Пътищата 2010 г.

    Уважаеми приятели, Български автомобилен съюз открива дискусия за предложения относно промяна на Закона за движение по пътищата.Целта на дискусията е да се обсъдят най-наболелите проблеми и да се акцентира върху тях при внасяне на предложение в Народното събрание за извършване на законодателни промени.Закона за движение по пътищата е един от най-лошо написаните и закърпени закони. През годините в него са добавени преписани текстове от редица чужди законодателства. В сегашния си вид, закона изглежда като съчинение писано от първокласници, като дава изключително предимство на контролните органи дори когато същите лъжат при отразяване на нарушения и написване на актове.Нашето първо предложение за промяна е:Да се заличи в сегашния си вид алинея 5, член 189 ЗДВП, която е в пълно противоречие с Конституцията на България,както и с Конвенция за защита правата на човека и основните свободи.(5) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)Не подлежат на обжалване наказателни постановления, с които е наложена глоба до 50 лв. включително.Тази алинея бе променена през 2007 година, като с въвеждането и се увеличи дребната корупция на пътя и принуди водачите на МПС да плащат на ръка малки рушвети /10лв, 20лв, 30 и повече лева/ на контролните органи за да избегнат глобата чрез Наказателни постановления, която освен паричните санкции носи допълнителни наказания - отнемане на контролни точки. Чрез отмяната на тази алинея от закона ще се даде шанс на всички потърпевши да потърсят правата си в съда и ще се пресече до голяма степен корупцията.Предлагаме да бъде заменен / върнат в действие текста на алинея 3 , член 59 ЗАНН3) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1992 г., бр. 110 от 1996 г., бр. 11 от 1998 г., изм. - ДВ, бр.25 от 2002 г.) Не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложенаглоба в размер до 10 лева включително, постановено е в полза на държавата отнемане навещи на стойност до 10 лв. включително или е присъдено обезщетение за причиненивреди на същата стойност освен ако в специален закон е предвидено друго.За 2008 година има написани 1 000 000 акта за нарушения по ЗДВП. Въпроса е колко акта не са били написани с цел прибиране на пари на ръка. Особенно страшно е ако цифрата на ненаписаните актове превишава няколко пъти написаните. Тогава говорим за прибиране на няколко десетки милиона лева рушвети от недобросъвестни служители на Пътна Полиция.Това излага цялата институция МВР !Надяваме се на активност от ваша страна, както и на гласуване в анкетата към темата.Благодарим ви за участието !
    ШОФИРАЙ ЖАДЕН, ОСТАВИ ЕДИН ПОЛИЦАЙ ГЛАДЕН !!!

    #3
    Според мен е много тъпо да се върне този текст, още повече, че никой няма за 10 лева да тръгне да конфискува имущество - може би дъвки... едно време 10 лева бяха много пари - сега колко са глобите от 10 лева - почти не се налага такова наказание. Т.е. връщането на този текст реално няма да има никакво практическо значение. Този член от закона може да се разглежда от две посоки - от една страна натоварването с неоснователни жалби за малки суми, чието разглеждане практически струва на данъкоплатеца много повече пари и от друга страна правото на всеки да докаже невиността си. истината е някъде поредата, но в момента нямам време да я мисля, че имам много работа, като се освободя по-късно ще си напиша подробно мнението. За мен отговорът е НЕ в този си вид.
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    Коментар


      #4
      В анкетата липсва отговор - "Не ме интересува, става дума за дребни суми". Това е моят отговор.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #5
        Аз съм много загрижен виновните да получават наказанието си, но попитайте онези "блюстители на реда", които толкова много тръбят как няма корупция съгласни ли са така: Нека им вдигнат заплатите, за сметка на това обаче за всяко взето левче на пътя - година затвор за служителя. Убеден съм, че ще предпочетат 200 лв заплата и рушвети, отколото 1500 и без. Бе с две думи вие слабичък катаджия видяли ли сте?! То метъра на живота им ( шкембетата ) достатъчно показват колкото взимат. Само ревът мишките мръсни...
        www.CarProfi-BG.com
        Самонастройващ се газов инжекцион по OBD II.
        Зареждане и ремонт на автоклиматици.
        Най-атрактивните цени в София!

        Коментар


          #6
          ele написа:
          Според мен е много тъпо да се върне този текст, още повече, че никой няма за 10 лева да тръгне да конфискува имущество - може би дъвки... едно време 10 лева бяха много пари - сега колко са глобите от 10 лева - почти не се налага такова наказание. Т.е. връщането на този текст реално няма да има никакво практическо значение. Този член от закона може да се разглежда от две посоки - от една страна натоварването с неоснователни жалби за малки суми, чието разглеждане практически струва на данъкоплатеца много повече пари и от друга страна правото на всеки да докаже невиността си. истината е някъде поредата, но в момента нямам време да я мисля, че имам много работа, като се освободя по-късно ще си напиша подробно мнението. За мен отговорът е НЕ в този си вид.
          В този случай абсолютно права.За мен поне.
          FIAT BRAVO 1.6
          FIAT COUPE 1.8-POWER OF LOVE-EX
          LANCIA LYBRA 1.8 SW-NOW

          Коментар


            #7
            Когато прочетеш заглавието на темата си мислиш, че ще прочетеш неща, които ще доведът до наистина необходимата реформа в този закон.А то какво - някакви глоби и тяхното обжалване.Как може сериозна институция като тази на която сте служител да се занимава с такива глупости, а не например с движението на тежкотоварни автомобили по републиканската пътна мрежа през почивните дни. Направете статистика за загиналите в ПТП между т.нар. ТИР-ове и леки автомобили и предложете забрана за движение на тежкотоварни автомобили по републиканската пътна мрежа през почивните дни.Само като си помисля, че преди десетина години Ви плащах членски внос, даже агитирах роднини и приятели.
            Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

            Коментар


              #8

              Коментар


                #9
                ДА за отмяната, НЕ за замяната. Няма никакъв смисъл от този текст.
                Ex Fiat 126P
                Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                Alfa Romeo 147 1.6 TS
                Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                Коментар


                  #10
                  Стефанаки, нищо не си плащал.Този съюз преди десет години дори е нямал намерение да съществува.Питай господин Гаврилов [bau].Относно ползата от инициативите на БАУ, справка ТУКЛично за мен ... без значение.Ако съм виновен, не обжалвам. Ако не съм, намирам начин.
                  .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
                  www.cyxap.com

                  Коментар


                    #11
                    Malone написа:
                    Стефанаки, нищо не си плащал.Този съюз преди десет години дори е нямал намерение да съществува.Питай господин Гаврилов [bau].
                    Да, така е.Олащал съм, ама на други :D .В този случай "Български автомобилен съюз" е поредното недоразумение в тази държава.
                    Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                    Коментар


                      #12
                      Точно тия глоби по 50лв. са НАЙ-наболелите проблеми Уважаеми господин БАУ - кажете на всемогъщите ви адвокати да се образоват малко, че вече сериозно започвате да се излагате с вашия съюз....."[i:ab5a72c2aa][b:ab5a72c2aa]Съдия Велимир Атанасов от Софийски районен съд в свое решение от началото на юли м. 2007 се произнесе по жалба срещу глоба под 50 лева, наложена по Закона за движение по пътищата (ЗДП) и уредена с този закон като необжалваема. Съдът приложи пряко Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕСПЧ). Според разпоредбата на чл. 189, ал. 5 от ЗДП ,,Не подлежат на обжалване наказателни постановления, с които е наложена глоба до 50 лв. включително.

                      Коментар


                        #13
                        Ама какви са тези глупости ....... и аз като колегата очаквах подобрение ама то какво .... глупости !!! Какво обжалване ?!?! Да може тези които имат връзки тук там при първото обжалване да спечелят Айде не мерси ! И тези глупости за по 10 лева... Еле е права.... какво ще ми вземат ... нямам нищо в мене което струва 10 лева :D :D :D :D Може би връзките на обувките само ?!?! Няма смисъл да се връща този текст П.П Докато не се сложи видео наблюдение в патрулките с звук и всичко и да се записва 24/7 както е в US никога няма да се оправят нещата..... ако това стане ще се учудите колко любезни и коректни могат да бъдат "органите" ... и също така трябва да се променят нещата за да може тези актове да имат 100% събираемост както и данъците и т.н и тогава всички ще ах-нем от намаляването на простащината на пътя... защото ако знаеш , че те чакат неизбежни санкций ще си внимателен и ще спазваш закона , но докато знаеш , че 20-50 лева в джоба оправят всичко ще си правиш каквото си искаш.... !

                        Коментар

                        Working...
                        X