Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Упътване как се подновява шофьорска книжка(сумпс)

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Упътване как се подновява шофьорска книжка(сумпс)

    Здравейте колеги. Пиша го това, защото ми изтича шофьорската книжка и трябваше да я поднова. Търсих инфо какво точно трябва, за да не чакам излизшно на опашките, но пак имаше мнгоо неяснотии. Затова ще ви кажа процедурата, за да не се лутате и вие като мен1.Правите си снимки, по принцип пише, че ви трябват 2 снимки паспортен формат, но на мен ми взеха само 1. 2.Изваждате си медицинско - купувате бланка за медицинско за шофьорска книжка. Отивате на очен лекар да ви направи той заверка и преглед(5лв.). След това или си отивате при личния лекар да ви го довърши или в близката поликлиника при специалист вътрешни болести, който с/у 10лв.(толкова е и при личния) ви го заверява и подпечатва. Тези медицински си се водят в специална книга, която после се завежда в КАТ, тъй че не се опитвайте да хитрувате. то и без това преглидите са фиктивни3.Купувате си заявление за лични документи и го попълвате според указанията на гърба му.4.Отивате в КАТ, а не в службата за издаване на лична карта, теглите си номерче от серия "С" и сте готовиСега идват тънките съвети: Не плащайте таксата за вадене на сумпс по електронен път - не ги признават. Най-лесно и бързо става, като се платят на място в КАТ, е вярно взимат ви 5лв. повече, ама няма разправии и става бързо. Може и да отидете в банка и с вносна бележка да ги платите парите, там мисля е 2лв., но не плащайте по електронен път!!! Не ходете в КАТ след 14.00-15.00. Почти сигурно е, че номерата са изчерпани и няма да може нищо да свършите. По принцип, ако всичко е наред се минава за около час. Два са вариантите за време за издаване на сумпс - стандартна процедура 18лв. и 30 календарни дни. Другата е бърза/експресна процедура - 36лв. и 10 календарни дни.Поздрави на всички.
    Tipo 1.4 i.e. 92g. 160A1.046 -ex
    Chevrolet Tacuma 1.4 - ex
    Fiat Bravo 1.4 120k.с.

    #2
    За Варна няма проблем с плащането по електронен път, но това е двойна работа - да ида до КАТ да си взема заявления и след това да се прибера, да наредя плащането и пак до КАТ за да подам същото...При мен протече по следния начин, че бях с изтекла "книжка" от февруари:1. В районното да ми напишат АКТ, че не съм върнал в тримесечен срок изтеклият личен документ.2. В КАТ да подам заявленията - там платих и в банката, като сметките на КАТ са в SG Expressbank, а банката в КАТ е СИ БАНК - т.е. различна банка и дере 2 кожи3. След месец - да си взема НП-то, да го платя и след това - на опашката да си взема СУМПС4. Разходиха ме да си платя "новия" талон5. Пише, че за получаване на СУМПС се изисква документ за платени всички задължения към КАТ - никой не ми го потърси, но се оказа, че имам само 35лв...
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар

    Working...
    X