Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

?Забрана за теглене на МПС с въже по пътната мрежа?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    ?Забрана за теглене на МПС с въже по пътната мрежа?

    Преди малко майсторът, който ще ми оправя фиата, ми изтърси, че имало наредба, според която вече е забранено тегленето на мпс по първокласните пътища с въже. Нищо не намерих в нета за подобна наредба, нито съм чувала да има такива предложения. Човекът няма причина да ме лъже, защото и без това вече съм уредила да ми закарат колата до там и няма финансова изгода от това, освен ако не го казва на всеки, пък който клъвне. Някой да е чувал или чел въпросната наредба?
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    #2
    Re: ?Забрана за теглене на МПС с въже по пътната мрежа?

    ele написа:
    Преди малко майсторът, който ще ми оправя фиата, ми изтърси, че имало наредба, според която вече е забранено тегленето на мпс по първокласните пътища с въже. Нищо не намерих в нета за подобна наредба, нито съм чувала да има такива предложения. Човекът няма причина да ме лъже, защото и без това вече съм уредила да ми закарат колата до там и няма финансова изгода от това, освен ако не го казва на всеки, пък който клъвне. Някой да е чувал или чел въпросната наредба?
    Няма такова нещо. Движението по пътищата се регулира със закон, а не с наредба.

    Коментар


      #3
      ЗДП : Чл. 83. (1) Тегленето на повредено моторно превозно средство се извършва сгъвкава връзка, с твърда връзка или от автомобил със специално приспособление.(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Тегленето на повреденомоторно превозно средство с допустима максимална маса над 5 тона се извършва само ствърда връзка или от специален автомобил.(3) Водачите на теглещото и на тегленото моторно превозно средство са длъжнида съгласуват предварително помежду си сигнали за взаимно разбиране по време надвижение и по-специално - сигнала за спиране.Чл. 84. При теглене разрешената максимална скорост на движение е 40 км/ч, апри теглене с твърда връзка по автомагистрала - 70 км/ч.Чл. 85. (1) При теглене с твърда връзка тегличът трябва да е с дължина от 2 до 4метра и да е оцветен напречно с червени и бели ивици. Тегленото моторно превозносредство трябва да бъде с изправна кормилна уредба.(2) При теглене с гъвкава връзка дължината й трябва да бъде от 4 до 6 метра ипоне на две места да бъде сигнализирана с червен флаг. Тегленото с гъвкава връзкамоторно превозно средство трябва да има изправна кормилна и спирачна уредба.Чл. 86. По време на движение теглещото моторно превозно средство трябва дабъде с включени къси светлини, а тегленото - с включен авариен сигнал или с поставенотзад предупредителен светлоотразителен триъгълник. При движение през нощта или вусловията на намалена видимост и при неизправна осветителна уредба тегленотомоторно превозно средство трябва да има отзад в лявата страна червена светлина.Чл. 87. Забранено е:1. превозването на пътници в тегленото моторно превозно средство;2. тегленето на двуколесни пътни превозни средства и на мотоциклети с кош иизползването им за теглене;3. тегленето на моторно превозно средство от моторно превозно средство сремарке или обратното;4. тегленето при намалена видимост под 50 метра;5. тегленето с гъвкава връзка по хлъзгав път.ППЗДП: Теглене на моторни превозни средстваЧл. 146. Теглене на моторно превозно средство е придвижването му с използванена теглителната сила на друго моторно превозно средство.Чл. 147. (1) Механичното свързване на моторните превозни средства при теглене сеизвършва с твърда връзка (теглич) или с гъвкава връзка.(2) Тегленето на моторно превозно средство с максимално допустима маса над 5 т и наседлови влекач с полуремарке се извършва само с твърда връзка или със специаленавтомобил.Чл. 148. (1) Водачите на теглещото и на тегленото моторно превозно средствотрябва да притежават свидетелство за управление за категорията на превозното средство,което управляват.(2) Водачите на теглещото и на тегленото моторно превозно средство са длъжни дасъгласуват предварително помежду си сигнали за взаимно разбиране по време надвижение и по-специално - сигнал за спиране.Чл. 149. При теглене максимално допустимата скорост на движение е 40 км/ч, а притеглене с твърда връзка по автомагистрала - 70 км/ч.Чл. 150. (1) При теглене с твърда връзка тегличът трябва да е с дължина от 2 до 4 ми да е оцветен напречно с червени и бели ивици. Тегленото моторно превозно средствотрябва да бъде с изправна кормилна уредба.(2) При теглене с гъвкава връзка дължината й трябва да бъде от 4 до 6 м и поне на едномясто да бъде сигнализирана с червен флаг. Тегленото с гъвкава връзка моторно превозносредство трябва да има изправни кормилна и спирачна уредба.Чл. 151. По време на движение теглещото моторно превозно средство трябва дабъде с включени къси светлини, а тегленото - с включен авариен сигнал или с поставенотзад предупредителен светлоотразителен триъгълник.Чл. 152. При движение през нощта или в условията на намалена видимост и принеизправна осветителна уредба тегленото моторно превозно средство трябва да има отзадв лявата страна червена светлина.Чл. 153. При неизправна кормилна уредба или при друга повреда, която непозволява теглене с твърда или гъвкава връзка, моторните превозни средства могат да сепреместват само със специален автомобил.Чл. 154. Забранено е:1. превозването на пътници в теглено моторно превозно средство;2. превозването на пътници в автобус и в каросерията на товарен автомобил, когато те сеизползват за теглене;3. тегленето на мотоциклет без кош и на мотопед;4. тегленето на повече от едно моторно превозно средство;5. тегленето на моторно превозно средство от моторно превозно средство с ремарке илиобратното;6. използването на мотоциклет за теглене;7. тегленето при намалена видимост под 50 м;8. тегленето с гъвкава връзка по хлъзгав път..Чл. 100. (1) (Предишен текст на чл. 100 - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Водачът намоторно превозно средство е длъжен да носи:1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за управление на моторно превозносредство от съответната категория и контролния талон към него;2. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за регистрация на моторнотопревозно средство, което управлява и за тегленото от него ремарке;3. (изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 51 от 2007г.) документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" наавтомобилистите за моторното превозно средство, което управлява и за тегленото отнего ремарке;4. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007г.) превозните документи, определени от министъра на транспорта;5. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) при напускане на територията на страната -валиден международен сертификат за "Гражданска отговорност" на автомобилистите зачужбина - "Зелена карта".(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачът на моторнопътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетнатакса съгласно чл. 10, ал. 2 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на преднотостъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканскитепътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговатавалидност.(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачът на моторно превозно средство, коетоне е било спряно от движение, е длъжен да залепи в долния ляв ъгъл на предното стъклона моторното превозно средство валиден стикер на знак за сключена задължителназастраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и да носи контролен талонкъм знака. Когато моторното превозно средство технологично не разполага с предностъкло и е невъзможно стикерът на знака да бъде залепен на указаното място, същиятстикер на знака се залепва на застрахователната полица, която се носи от водача намоторно превозно средство, и при проверка се представя заедно с контролния талон.
      2015 Renault Megane Expression GT
      2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
      Всичко за FIAT Bravo 2007

      Коментар


        #4
        То и аз това му казах, ама човекът беше абсолютно сигурен, че има изменение на закона... даже каза, че имало глоба от 400 лева.
        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

        Коментар


          #5
          И аз не съм чувал за подобно нещо, но така или иначе аз пък си имам твърд теглич в багажника.

          Коментар


            #6
            Re: ?Забрана за теглене на МПС с въже по пътната мрежа?

            ele написа:
            Преди малко майсторът, който ще ми оправя фиата, ми изтърси, че имало наредба, според която вече е забранено тегленето на мпс по първокласните пътища с въже. Нищо не намерих в нета за подобна наредба, нито съм чувала да има такива предложения. Човекът няма причина да ме лъже, защото и без това вече съм уредила да ми закарат колата до там и няма финансова изгода от това, освен ако не го казва на всеки, пък който клъвне. Някой да е чувал или чел въпросната наредба?
            Виж си подписа.
            VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
            VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
            VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
            VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
            Нека Силата на бъде с Нас...

            Коментар


              #7
              Може би естеството на повредата не позволява тегленето с гъвкава връзка(2) При теглене с гъвкава връзка дължината й трябва да бъде от 4 до 6 м и поне на едномясто да бъде сигнализирана с червен флаг. Тегленото с гъвкава връзка моторно превозносредство трябва да има изправни кормилна и спирачна уредба. А може и да се притеснява да тегли автомобили,ако някой му е влязъл отзад.
              FIAT FORUM BULGARIA
              Ракията е над политиката

              Видео от Италфест 2011

              Коментар


                #8
                ele написа:
                То и аз това му казах, ама човекът беше абсолютно сигурен, че има изменение на закона... даже каза, че имало глоба от 400 лева.
                А случайно някъде в сервиза да има визитки или голяма табела с надпис репатрак............................. тел. номер и голяма отстъпка за клиенти на сервиза :D

                Коментар


                  #9
                  chaveto написа:
                  ele написа:
                  То и аз това му казах, ама човекът беше абсолютно сигурен, че има изменение на закона... даже каза, че имало глоба от 400 лева.
                  А случайно някъде в сервиза да има визитки или голяма табела с надпис репатрак............................. тел. номер и голяма отстъпка за клиенти на сервиза :D
                  Няма. :D
                  Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                  Коментар


                    #10
                    Чл. 59.(2) Пътно превозно средство, получило повреда при движение по автомагистрала, може да бъде теглено с гъвкава връзка само до най-близкия изход на автомагистралата.С гъвкава връзка по автомагистрала нямаш право да теглиш автомобил, не знам дали е 400 лв. глобата. Важи само там, където има поставен знак, че е магистрала, може това да е имал предвид майстора...източник: http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_13
                    Fiat Bravo 1.6 16V '97г.

                    Коментар


                      #11
                      Благодаря, че ми цитирате закона, знам го - но човекът беше толкова убеден в каквото казва, без дори да ми е споменал или дори намекнал да ми уреди превоз на колата, всъщност това стана чак след като се разбрахме кога да закарам колата и след като му споменах, че имам превоз, че чак се "притесних", че съм изтървала някоя поправка в закона. Ако го беше споменал в началото, веднага щях да го сложа в графата: Опитват се да ме метнат. До колкото знам сервизът няма автомобил за репатриране нито има някакви визитки на такъв. Освен това не за първи път ходя и съм сравнително доволна от обслужването, така че може да са се заблудили .
                      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                      Коментар


                        #12
                        Ele, аз съм силно убеден, че тоз майстор от коли разбира, ама от закони - никак.Колегите по-горе са казали кога и къде е забранено тегленето с гъвкава връзка. Ако си попадала в един от тези случаи - може, но в противен случай, майсторът ти се е заблудил. Пък може и да е бил убеден в заблудата си, няма лошо

                        Коментар


                          #13
                          Може да е имал познат с репатрак и да е на процент..

                          Коментар


                            #14
                            Колеги нали знаете колко хора разбират от всичко и винаги са 100% сигурни. Аз също не знам да има такова нещо, дори попитах риятел който ката пътна помощ. Той също не знае за подобно нещо.
                            FIAT Punto 1.6ELX 90hp. 94 г.

                            Коментар


                              #15
                              Единственото ограничение дето знам да е въвеждано наскоро е да не се тегли по тъмно , или след еди колко си часа.Спомням си го ,че миналата година дърпах един приятел точно преди да влезне в сила.
                              Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
                              Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
                              Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

                              Коментар

                              Working...
                              X