Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Премахване на котлен камък от пералня?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Премахване на котлен камък от пералня?

    Колеги,мисля че в пералнята има доста котлен камък и се чудя как да го махна.Знам за Калгон,но не знам колко време ще му е необходим на него,за да се премахне напълно котленият камък,а и дали няма да ми направи дрехите във варовик.Мисля,че по-скоро ролята на калгона е да не допуска образуването на котлен камък.Та въпросът ми е как да премахна наличният котлен камък?Дали да не пусна една "празна"пералня ,в която да сложа 1 бутилка препарат за миене на плочки (почистване на котлен камък)?
    Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
    Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

    #2
    Re: Премахване на котлен камък от пералня?

    dudulia написа:
    Дали да не пусна една "празна"пералня ,в която да сложа 1 бутилка препарат за миене на плочки (почистване на котлен камък)?
    Може и да опиташ с оцет.
    Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
    Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

    Коментар


      #3
      Оцет от личен опит, чувал съм и за сода бикарбонат.Имаше една тема за калгон...Едит: "Колеги, мисля че в пералнята..." мислиш, или наистина имаш котлен камък?

      Коментар


        #4
        Re: Премахване на котлен камък от пералня?

        dudulia написа:
        Колеги,мисля че в пералнята има доста котлен камък и се чудя как да го махна.Знам за Калгон,но не знам колко време ще му е необходим на него,за да се премахне напълно котленият камък,а и дали няма да ми направи дрехите във варовик.Мисля,че по-скоро ролята на калгона е да не допуска образуването на котлен камък.Та въпросът ми е как да премахна наличният котлен камък?Дали да не пусна една "празна"пералня ,в която да сложа 1 бутилка препарат за миене на плочки (почистване на котлен камък)?
        Израелски препарат за почистване на фаянс и арматура от варовиковите натрупвания. Не си спомням марката че му падна етикета но го дават че могат да се чистят и кафе машини от котлен камък. Това с кафе машините съм го ползвал няколко пъти и стават като нови. А жената вече неще и да чуе за друг, Малко скъпичък е защото се намира само в 5 литрови туби за 20-на лева но е изключителен. Всичко пада после само с изплакване с вода. С една такава туба вече 3 година жената мие банята а съвсен не е от пестеливите.
        BRAVA 1.4 12v - 1998г.


        http://vbox7.com/play:124bedab

        Коментар


          #5
          Е, как се казва този препарат?

          Коментар


            #6
            Humppa написа:
            Оцет от личен опит, чувал съм и за сода бикарбонат.Имаше една тема за калгон...Едит: "Колеги, мисля че в пералнята..." мислиш, или наистина имаш котлен камък?
            Ако бях сигурен,че има, щях да напиша в пералнята имам котлен камък.Просто в чекмеджето,където се слага праха има натрупан такъв,както и на дюзичките ,от които тече водата,което ме навежда на мисълта ,че и вътре има доста,но не съм разглобявал пералнята за да проверя.
            Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
            Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

            Коментар


              #7
              Препарата да не се казва SANO?
              Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
              Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

              Коментар


                #8
                И аз съм за оцета - така чистя каната за вода, каната Брита и кафе машината - хем евтино - 1л ми стига за 5-6 чистения, хем по-безопасно от препаратите, които продават (тъй мисля).
                Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                Коментар


                  #9
                  ами сега ако и някой каже колко е съотношението на оцет и вода грешка няма да имаи колко слага в пералнята пак няма да има грeшка

                  Коментар


                    #10
                    lubomm написа:
                    ами сега ако и някой каже колко е съотношението на оцет и вода грешка няма да имаи колко слага в пералнята пак няма да има грашка
                    Слагам в съотношение 1:5 или 1:6 - не знам точно - пускам обикновено на око, но и с по-малко става. В Бритата слагам гореща вода (без да е вряща) и оставям за около час (или когато се сетя). В другите две - веднага след завиране или преминаване на цялата вода през кафемашината е готово за изплакване. За пералня - не знам, там не съм пробвала. Но ако трябва да пробвам, бих изсипала един литър. dudulia: защо не отвориш пералнята да видиш какво е положението? АКо не знаеш колко котлен камък има сега и колко след почистването, каква е ползата да пробваш на сляпо?
                    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                    Коментар


                      #11
                      ele написа:
                      lubomm написа:
                      ами сега ако и някой каже колко е съотношението на оцет и вода грешка няма да имаи колко слага в пералнята пак няма да има грашка
                      Слагам в съотношение 1:5 или 1:6 - не знам точно - пускам обикновено на око, но и с по-малко става. В Бритата слагам гореща вода (без да е вряща) и оставям за около час (или когато се сетя). В другите две - веднага след завиране или преминаване на цялата вода през кафемашината е готово за изплакване. За пералня - не знам, там не съм пробвала. Но ако трябва да пробвам, бих изсипала един литър. dudulia: защо не отвориш пералнята да видиш какво е положението? АКо не знаеш колко котлен камък има сега и колко след почистването, каква е ползата да пробваш на сляпо?
                      1.КОлежке,ти отваряла ли си пералня?А после уплътнения и кичета,само за да видя...Аз ако я отворя,ще я почистя отворена,но искам по мързеливата процедура.2.Как да разбирам каната Брита?Предполагам си запозната,че при тези филтрите се сменят на 1 месец или 100 литра?Какво и чистиш на каната с оцет?
                      Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
                      Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

                      Коментар


                        #12
                        dudulia написа:
                        1.КОлежке,ти отваряла ли си пералня?А после уплътнения и кичета,само за да видя...Аз ако я отворя,ще я почистя отворена,но искам по мързеливата процедура.2.Как да разбирам каната Брита?Предполагам си запозната,че при тези филтрите се сменят на 1 месец или 100 литра?Какво и чистиш на каната с оцет?
                        1. Не съм, но слагам калгон или подобни препарати, затова ще чакам докато изгори нагревателя и дойдат да я отворят.2. Запозната съм да на колко време се сменят. Това не пречи да се образуват налепи вътре (за мен е котлен камък, ама нали в една друга тема ме убеждавахте, че такъв не се образува под някаква температура, за което, от собствен опит, съм абсолютно несъгласна). Като я взех не я чистих една година и долните 7-8 см, до където най-често е пълна, бяха почти непрозрачни. С оцет чистя и купичката на кучето, защото и в нея се натрупва.
                        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                        Коментар


                          #13
                          Незнам как ще се държи на температура и какво количество ще ти трябва, но ако ти стиска може да пробваш с "Medix", има една разновидност в синя бутилка за премахване на котлен камък специално. Ползвал съм го по 1-2 квартири при населването да чистя тоалетни чинии, котлен камък който с длето сигурно само можеше да падне след една нощ накиснато с това падна само с търкане с четката и 2-3 пускания на водата. Стари душчета - запужени дупчици, аератори на мивки, зацапани метални и пластасови орнамети по банята, петна и други такива ги оправя за около час киснене и само изтъркване с гъбка... А по Варна вярвай ми има мноооого котлен камък

                          Коментар


                            #14
                            Виж сега щом не си я отварял значи не е сигурно вообще дали имаш котлен камък. Основния признак в начално натрупване е когато загрява се чува шум от нагревателя. Живея в град с доста твърда вода а две години бях шеф на обществена пералня. Повярвай ми няма такива натрупвания както ги показват по рекламите за препарати против котления камък. Всичко е рекламен трик. А това във ваничката е съвсем нормално има го и в перални където водата не е твърда. Там няма как да не се отложи при условие че има постоянно капеща вода. Друг е въпроса че в перилните препарати се изпозват калцинирана сода и сода бикарбонат. А в повечето ментета даже това е основното съдържание на праха плюс добавка от някакъв си миещ препарат. От такива калпави препарати може да се натрупат и в пералнята но като се премине на качествен прах след няколко пранета всичко се оправя.
                            BRAVA 1.4 12v - 1998г.


                            http://vbox7.com/play:124bedab

                            Коментар


                              #15
                              Абе незнам какво има и какво няма, но аз съм с пералня на година и нещо и наскоро отворих ей така профилактично филтъра и беше пълен с големи парчета котлен камък, който се е отчупил от някъде.... направо се плаша какво има вътре.

                              Коментар

                              Working...
                              X