Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВиК - водомер - чисто нов, или чистене на стария?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    sclera_bg написа:
    А пък аз мисля че, който иска да измерва водата точно (ВиК фирмите) трябва да си се грижи за водомерите. На мене ми е през оная работа дали водомера показва точно. Ама е по-лесно да се бръкне в джоба на потребителя на услугата и да има хляб за много хора по веригата. Наясно съм, че когато преди години от електроснабдяване подмениха таблото във входа и сложиха нови електромери за тяхна сметка, които се водят тяхна собственост -- всичко това е калкулирано в цената на тока и сме си ги платили двойно и тройно. Така би трябвало да направят и от ВиК (Софийска вода и вся осталная сволоч), а не да ми губят времето, да ми късат нервите и да ме занимават с глупости. Поговорката казва, че болният (ВиК) търси лекаря, ама друго си е да стовариш грижите от болната на здравата глава.
    Така е, но по Наредба всеки подотчетен водомер, намиращ се след главния такъв монтиран на водопроводното отклонение се подържа от собственика му, т.е. потребителя...Впрочем тази Наредба бръкна повече в здравето на ВиК -тата, които се задължиха да отчитат подотчетните уреди ( от етажната собственост). Тази Наредба помогна на обикновенните потребители, защото преди нея ВиК отчиташе централния водомер и даваше показанията за събиране на парите от живеещите в съответния вход или блок...Тогава ставаше мътна и кървава - един плаща, друг не, а ВиК отива до спирателния кран - спира го, пломбира го или най - страшното - режеше отклонението. До часове се събираха парите и се плащаха глобите и лихвите. Сега ВиК няма тези права, защото стана юридически невъзможно да прекъснеш водата на коректен платец, заради некоректен такъв. Иначе ВиК подържа централните водомери за своя сметка. Аз лично в Бургас съм въвел система с, която ощетените да бъдат по-малко засегнати от някои абсурдни бюрократични инструменти, определящи отношенията между оператор и потребител...
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    Коментар


      #17
      ntodorov написа:
      ravi написа:
      За всички ползващи услугите на Соф. вода мога да кажа ,че май е най-разумно да си купувате нови водемери. Проверката им е 20 лв. и ако се окажат негодни...пак се стига до закупуване на нов водомер. През времето на проверката плащате водата на база И малко извън темата - за всички , които не са в къщи в дните на отчет в сайта на соф. вода има възможност с/у регистрация в сайта да се подава самоотчет на уредите. Винаги , когато отчета е в работен ден си подавам самоотчет.
      И ако се окаже негоден - пак ли заплащате 20 лв. При нас се заплаща винаги само при експертизна проверка. Ако уреда не е годен уведомяваме клиента и в повечето случаи го възстановяваме. Говоря за водомерите на "Беласица" Петрич. Повечето уреди от внос не подлежат на ремонт, защото никой търговски представител или вносител не се занимава с внасянето на части за последващата им подръжка. За тях е важна бързата печалба, а след това - потоп...За съжаление Софийска вода не прави изключение явно.
      Да, пак си плащаш и тогава ти излиза двойно по-скъпо. Друг обаче не ми е ясно като личните ни водомери подлежат на проверка..или смяна на 5 години, защо общият водомер не е проверяван нито един път, откакто е монтиран.

      Коментар


        #18
        Ravi, централния ( общия ) водомер трябва и е задължително да се проверява на всеки 2 ( две ) години, за разлика от подотчетните( на 5 год). Този уред е собственост на ВиК ( или клонингите му :D ). Именно ТЕ са собственици на този водомер и по смисъла на Закона за измерване трябва да го заявяват за проверка в независима лаборатория оторизирана от ДАМТН. В противен случай вие може да изявите претенции и никой от ВиК копче не може да ви каже. Пак казвам, срока за проверка на тези "общи водомери" е две години, а датата на последната му проверка е щампована на Държавната пломба на самия уред. Ако датата е с давност над 2 години вие имате основание да оспорвате показанията му.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #19
          Аз живея в блокче с 4 етажа и 8 апаратамента. Имам един огромен общ водомер в моята изба, защото от там минава щранга за водата от към улицата. Та въпросният водомер никога никой не го е поглеждал от поне 10-15 години. Кво правим сега?

          Коментар


            #20
            Airfan написа:
            Аз живея в блокче с 4 етажа и 8 апаратамента. Имам един огромен общ водомер в моята изба, защото от там минава щранга за водата от към улицата. Та въпросният водомер никога никой не го е поглеждал от поне 10-15 години. Кво правим сега?
            Щом сте 8 апартамента и водомера ви е огромен - наистина не е поглеждан много време. Отдавна ВиК -тата заменихи големите дебитни водомери с по-малки ( адекватни на общото потребление такива )с цел обхващане на водата в ниските дебитни диапазони. Така, че във вашия случай актуалния общ водомер не би трябвало да се различава много по габарити от подотчетните ви такива ( Q max = 7 m3/ч или 10 м3/ч )...Така, че Жоро трайте си - по-голям уред от описаните в скобите ми няма да обхваща реално изразходваната ви вода, но вашето ВиК да му мисли. Вие сте в добра позиция.
            A17DTС/S
            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

            Коментар


              #21
              ntodorov написа:
              Airfan написа:
              Аз живея в блокче с 4 етажа и 8 апаратамента. Имам един огромен общ водомер в моята изба, защото от там минава щранга за водата от към улицата. Та въпросният водомер никога никой не го е поглеждал от поне 10-15 години. Кво правим сега?
              Щом сте 8 апартамента и водомера ви е огромен - наистина не е поглеждан много време. Отдавна ВиК -тата заменихи големите дебитни водомери с по-малки ( адекватни на общото потребление такива )с цел обхващане на водата в ниските дебитни диапазони. Така, че във вашия случай актуалния общ водомер не би трябвало да се различава много по габарити от подотчетните ви такива ( Q max = 7 m3/ч или 10 м3/ч )...Така, че Жоро трайте си - по-голям уред от описаните в скобите ми няма да обхваща реално изразходваната ви вода, но вашето ВиК да му мисли. Вие сте в добра позиция.
              Ами друг общ водомер - няма. Проследил съм щранга и пред вратата на моята изба се разделя на две за двете страни на входа и толкоз... ама щом няма проблеми казваш... бива.

              Коментар


                #22
                Airfan написа:
                ntodorov написа:
                Airfan написа:
                Аз живея в блокче с 4 етажа и 8 апаратамента. Имам един огромен общ водомер в моята изба, защото от там минава щранга за водата от към улицата. Та въпросният водомер никога никой не го е поглеждал от поне 10-15 години. Кво правим сега?
                Щом сте 8 апартамента и водомера ви е огромен - наистина не е поглеждан много време. Отдавна ВиК -тата заменихи големите дебитни водомери с по-малки ( адекватни на общото потребление такива )с цел обхващане на водата в ниските дебитни диапазони. Така, че във вашия случай актуалния общ водомер не би трябвало да се различава много по габарити от подотчетните ви такива ( Q max = 7 m3/ч или 10 м3/ч )...Така, че Жоро трайте си - по-голям уред от описаните в скобите ми няма да обхваща реално изразходваната ви вода, но вашето ВиК да му мисли. Вие сте в добра позиция.
                Ами друг общ водомер - няма. Проследил съм щранга и пред вратата на моята изба се разделя на две за двете страни на входа и толкоз... ама щом няма проблеми казваш... бива.
                Надявам се и вярвам, че не плащате големи разлики. Ако е така - във вашия случай ощетения е ВиК. Ако плащате големи разлики, значи нещо куца и в Индия е тъмно. Абсурдите от пренебрегване на оценките за консумация и избор на водомер са големи...Впрочем преди години всеки блок беше захранван с водомери Ф50 мм - Q max 30 м3/ч - с цел запас от дебит при евентуален пожар, но тогава водата беше евтина и никой не го беше еня, че на всеки 10 м3/ч тези уреди "спестяваха" поне 1,5 м3/ч. на потребителите В Бургас отдавна ги заменихме и разликите ( т.н. загуби) между водоподаването и потреблението се стопиха в пъти.
                A17DTС/S
                Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                Коментар


                  #23
                  ntodorov написа:
                  Airfan написа:
                  ntodorov написа:
                  Airfan написа:
                  Аз живея в блокче с 4 етажа и 8 апаратамента. Имам един огромен общ водомер в моята изба, защото от там минава щранга за водата от към улицата. Та въпросният водомер никога никой не го е поглеждал от поне 10-15 години. Кво правим сега?
                  Щом сте 8 апартамента и водомера ви е огромен - наистина не е поглеждан много време. Отдавна ВиК -тата заменихи големите дебитни водомери с по-малки ( адекватни на общото потребление такива )с цел обхващане на водата в ниските дебитни диапазони. Така, че във вашия случай актуалния общ водомер не би трябвало да се различава много по габарити от подотчетните ви такива ( Q max = 7 m3/ч или 10 м3/ч )...Така, че Жоро трайте си - по-голям уред от описаните в скобите ми няма да обхваща реално изразходваната ви вода, но вашето ВиК да му мисли. Вие сте в добра позиция.
                  Ами друг общ водомер - няма. Проследил съм щранга и пред вратата на моята изба се разделя на две за двете страни на входа и толкоз... ама щом няма проблеми казваш... бива.
                  Надявам се и вярвам, че не плащате големи разлики. Ако е така - във вашия случай ощетения е ВиК. Ако плащате големи разлики, значи нещо куца и в Индия е тъмно. Абсурдите от пренебрегване на оценките за консумация и избор на водомер са големи...Впрочем преди години всеки блок беше захранван с водомери Ф50 мм - Q max 30 м3/ч - с цел запас от дебит при евентуален пожар, но тогава водата беше евтина и никой не го беше еня, че на всеки 10 м3/ч тези уреди "спестяваха" поне 1,5 м3/ч. на потребителите В Бургас отдавна ги заменихме и разликите ( т.н. загуби) между водоподаването и потреблението се стопиха в пъти.
                  Не съм видял по сметките някъде да пише "зравняване" или нещо такова.

                  Коментар


                    #24
                    Трайте си тогава. Проблема си е на ВиК.
                    A17DTС/S
                    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                    Коментар


                      #25
                      ntodorov:Искам да питам нещо за водомери. Имам няколко 6роя чисто нови, в кутийки, водомери, не са монтираниникога. Купувани са 2002, така пише и на тях. Модела е този на снимката. Въпроса ми е могат ли да се ползват итря6ва ли да ги нося за проверка, преди да се монтират? Някъде ми казаха, че можело да се монтират само водомери произведени същата година,което ми е малко съмнително.И друго - понеже ми подмениха тръ6ите с полипропиленови, майсторите скъсаха плом6ата (пластмасовата).Знам, че тря6ва да се о6адя в Соф. вода да сложат нова, но дали ще има про6лем?И ако си подменя сегашния водомер, стария предполагам тря6ва да се пази, за да се вземат показанията от него.Така ли е?Благодаря предварително.
                      Ex Fiat 126P
                      Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                      Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                      Alfa Romeo 147 1.6 TS
                      Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                      Коментар


                        #26
                        Водомерите ти са на " Беласица" Петрич. Точно тях препоръчвам и имам обективно мнение за тях. Що се касае за пломбата: Щом за закупени от магазина те са със Държавен знак от завода производител, означаващ, че водомерите са минали първоначална проверка...Едно безумие с, което в Бургас аз не се съобразявам, но в София - може и да се съобразяват е: Съгласно ( не те обременявам с чл., т и др.) Закона за измерванията е, че пломбите - съответно метрологичната им годност важи до края на следващата календарна година ако уреда не е влязал в експлоатация в годината на закупуването му , т.е. една глава с "капаци" не би ти уважила пломбите към този момент на монтиране.Що се касае за замяната на стар с нов водомер: Процедира се както казваш ти. Идва инкасатора записва разликата м/у старите и новите показания на стария водомер + новите показания ( ако има такива ) на новия уред. След тези си действия вече те води на нова база.
                        A17DTС/S
                        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                        Коментар


                          #27
                          Леле, колега, ти си бил ценна находка И аз имам един ВиК въпрос - четиричленно семейство сме с малко дете. Отчитат ни средно по 11м3/месец потребена вода, водомера определено не е метрологизиран последните 9 години. Препоръчваш ли евентуалната му замяна с такъв от новия тип??? Защото според мен 11000л няма как да хабим месечно - това е твърде много вода за 4ма възрастни, които по цял ден не са си у дома. А и аз вода не пия?
                          Steliyan's Life!
                          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                          Коментар


                            #28
                            jenshen73 - ние у дома сме двама. Аз и мама. Аз и мама ползваме общо по около 6 кубика месечно, на всички водомери, понякога и по 7-8. По цял ден не сме си у дома. И ние не пием вода от чешмата. За 4-ма - не е невъзможно да използват общо 11 кубика, това си е по 100 литра на ден, на човек. А само за да се изкъпеш - отиват 60-70-80 литра, и като си изакаш вееднъж, и пишкаш 2 пъти... и като си изпереш дрешките....

                            Коментар


                              #29
                              jenshen73 написа:
                              Леле, колега, ти си бил ценна находка И аз имам един ВиК въпрос - четиричленно семейство сме с малко дете. Отчитат ни средно по 11м3/месец потребена вода, водомера определено не е метрологизиран последните 9 години. Препоръчваш ли евентуалната му замяна с такъв от новия тип??? Защото според мен 11000л няма как да хабим месечно - това е твърде много вода за 4ма възрастни, които по цял ден не са си у дома. А и аз вода не пия?
                              jenshen73. Няма закономерности в изразходване на водата. Ние сме тричленно семейство - изразходваме 10 м3 средно на месец. Навремето ( преди 15 г.)имахме едно статистическо ръководство на фирма "Честертон" - САЩ. В него пишеше, че физиологичните нужди от вода на човек за месец са минимум 5м3. Въз основа на тези изследвания и влязлата след време Наредба 9 ( вече не функционираща )се вземаше база 5м3 разход на вода за член от семейство, което няма водомер, като на всеки следващ месец тази база се завишаваше с 1м3 и така хората се принудиха да слагат водомери.Преди 5 години правихме един експеримент с една жилищна кооперация в, която поставихме високо класови уреди ( 1 бр. централен и 24 бр. подотчетни) - оказа се, че средния разход ( тримесечен летен период ) на член от живеещите там хора - е близо 6 м3, но разбираш, че всичко е субективно. ( целта на нашия експеримент беше друга).Обективната истина е, че технологично един БГ(забележи български) водомер клас В не може да даде отклонение в + диапазон над 30%, но може да се отклони в период на експлоатация и до най-ниските си минусови стойности докато в един момент спира и да отчита, или с две думи прекомерната експлоатация ( без времеви ремонти, корекции, проверки или профилактики )на уреда в 90% от случаите го довежда в положение на метрологична несъстоятелност - ощетяваща ВиК - фирмите или техните "трансформери".
                              A17DTС/S
                              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                              Коментар

                              Working...
                              X