Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВиК - водомер - чисто нов, или чистене на стария?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    ВиК - водомер - чисто нов, или чистене на стария?

    Колеги, някой наскоро ако е минавал по този път - нека сподели, моля.Проблемът се състои в мръсната вода. Водомерите ми са "водни", или "мокри", или не знам как се наричат, пълни са с вода. Когато спират водата, после като потече калната вода, калта се утаява във водомера, и в един момент той не се вижда по никакъв начин, за отчитане. Чудя се дали: * да сваля текущият водомер, да го нося за почистване и проверка (услуга, която се плаща, и не знам колко време отнема - време през което банята ми става неизползваема), и после да чакам за пломбиране, или * да се обадя на Соф. вода, и да се запиша за комплексна услуга "Монтаж и пломбиране", при което ще ми бъде доставен чисто нов водомер, веднага пломбиран, което също се заплаща.Някой знае ли как точно се процедира и в двата случая, особено първия - трябва ли да викам хора за съставяне на протокол и отчитане. Колко струват двата варианта като крайна цена?Търсенето в гугъл ме довежда все до резултати отпреди 2-3 години, та затова се допитвам и до вас. В допълнение - най-вероятно пролетта ще правя основен ремонт на банята, и ще сменям всички водомери, затова може би клоня към вариант 2 - комплексната услуга с доставка и пломбиране.

    #2
    Оги, тук ме уцели в десятката. С това се занимавам и отговарям за тези уреди в Бургас и региона. Всяко ВИК си има специфики, но що се касае за уреди - нещата са аналогични. Предпочитам да ти пиша на Лични, а ако не ти е проблем може да ми дадеш телефон на лични - ще те набера аз. В офиса съм си.ПС: Дължа ти го, заради съветите преди година. :D
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    Коментар


      #3
      Баси... какво толкова има секретно с тези водомери, та не може и ние да го узнаем...
      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
      Нека Силата на бъде с Нас...

      Коментар


        #4
        kiro_of_the_day написа:
        Баси... какво толкова има секретно с тези водомери, та не може и ние да го узнаем...
        Съжалявам колега, че с моя пост съм ти дал подобен повод за мисли, но изборът на водомер не е, като да си го купиш от магазина ей така по красота. (както се и търгуват същите ). Иначе си прав, не е редно да пренебрегвам другите, но не мислех, че някой друг ще прояви интерес.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #5
          Поправям се. Извинявайте съфорумници.Оги ще се опитам да съм кратък: В Бургас извършваме ремонт, профилактика, почистване - както искаш го назови до сума по-ниска от 50% от стойноста на новия уред от същия клас и тип. Ако ремонта надхвърли 50% ( спукване на корпус от замръз, попарване от топла вода )уведомяваме клиента и той си преценя. Много от нашите клиенти предпочитат да си възстановят старите уреди. Аз съм въвел практика - да подменяме цялата капсула ( отчетен механизъм с редукция, турбина, камера за уреди с такава, ос винтове и прочие). Работим с части на Завода производител. В Бургас и региона съм се борил и продължавам да отстоявам за Българското. Над 90% от уредите ни са на Беласица Петрич АД. Никой не можем да задължим, какви уреди да си закупи, но в повечето случаи клиентите ни биват заблуждавани от търговци. На пазара има много неутвърдени по БДС и ИСО уреди, които ощетяват...само клиента ( говоря за отчет, фактическо доказване при спорове за изразходвана вода и други). Натъквали сме се на новозакупени уреди, които изкривяват метрологичните си стойности до ( забележи ) + 20, +25%. За марки и произход не искам да говоря. Друга тънка линия е класът им на точност, условия(водна среда) пригодени за тях. Само три-четири уреда от внос са Оценени за съответствие с БДС, повечето са внесени с някакви сертификати будещи недоумения и идват с щампи на известни марки от близък Китай. А тук говорим за Средства за измерване. В твоя случай: Разбирам, че водомерите ти са мокри ( отчетния механизъм е във водна среда). Ако са български такива: Те са устроени само за хоризонтален монтаж и проблемите свързани със замърсяване на циферблата ще продължат. Другите уреди, които аз ти препоръчвам са пак български, но сухи ( механизма им няма допир с водна среда, редукцията им се осъществява с магнит). Те са с цифров брояч - лесен за отчитане и с възможност за вертикален и хоризонтален монтаж. Така, че ако правиш ремонти и сменяш местоположението им това е твоя избор. Друго- ако си закупиш нови уреди - прецизирай с какви тръби ще бъдеш в последствие за да знаеш какви уреди с какви условни диаметри и съответни присъединители да си закупиш (за 1/2" или за 3/4"). Има още много, много условности с, които трябва да се съобразиш. Що се касае за БГ водомерите ни: Работят в средния клас на точност В...и са последните, които могат да те ощетят. Доколкото знам Софийска вода работят с уреди от внос. Сигурно ще ти покажат сертификати, ще ти дадат гаранции и толкоз, но и те знаят за какво иде реч. Не искам да се впускам в подробности, но характеристиките на един водомер са толкова много, че не мога и недоумявам как нашата Държавица допуска свободния пазар на уреди чрез, които се извършват търговски плащания.
          A17DTС/S
          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

          Коментар


            #6
            Aбе и аз мислех да кажа 2 думи, ама в сравнение с колегата горе съм некомпетентен :DСамо ще кажа, че имах и аз дилемата и преди 3-4 месеца сложих един беласица и заспа всичко ... лошото е, че на 2 пъти ме няма като отчитат и още не е пломбиран ... ама ега ли го ... кат дойдат другия път ще се биеме тука, ще се бориме и така ... :D
            Fiat Forum Bulgaria

            Прекаленият светец и богу не е драг !

            Коментар


              #7
              Само искам да вметна и още нещо: И понеже сме автомобилен форум ще кажа: Когато си купуваме автомобил искаме той да е акуратен и бърз, когато си купуваме уред по който ще плащаме е достатъчно той да бъде акуратен и не толкова бърз. Нали?...Има такива автомобили - има и такива уреди...Останалото са тайни и секрети.
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар


                #8
                Миналата седмица ми дойде 6ележка, в която пишеше, че водомера ми подлежи на метрологичнапроверка (която се прави на 5 години). Вариантите са два - нося моя да го проверят или ми монтират нов.Аз из6рах да ми сложат нов, тъй като нямам време да се занимавам с глупости. Услугата + нов водомер струва52лв.Все пак питах и какво да правя, ако реша да нося стария водомер на проверка. Казаха, че няма никакъвпро6лем да си сложа тръ6а на негово място и да си ползвам вода. То е ясно, че няма как да останеш 6ез вода.
                Ex Fiat 126P
                Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                Alfa Romeo 147 1.6 TS
                Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                Коментар


                  #9
                  trace написа:
                  Миналата седмица ми дойде 6ележка, в която пишеше, че водомера ми подлежи на метрологичнапроверка (която се прави на 5 години). Вариантите са два - нося моя да го проверят или ми монтират нов.Аз из6рах да ми сложат нов, тъй като нямам време да се занимавам с глупости. Услугата + нов водомер струва52лв.Все пак питах и какво да правя, ако реша да нося стария водомер на проверка. Казаха, че няма никакъвпро6лем да си сложа тръ6а на негово място и да си ползвам вода. То е ясно, че няма как да останеш 6ез вода.
                  Порочна е практиката в София. Нямате ме там :D В Бургас съм улеснил и опростил нещата. Демонтираме водомера, поставяме оборотен или тръбичка. От там нататък си е наша работа предвижването му до оторизираната фирма за Държавна проверка. Цялата тази услуга не надхвърля 18 лв., като в нея включвам и замяна на цялата капсула на уреда и въвеждането му в заводски стойности. Явно от Софийска вода не са запознати със стандарта на редовия българин, който е " принуждаван" чрез Нардба 4 и Закона за измерванията сам да стопанисва Средството си за измерване и в упоменатите от теб срокове да го заявява за проверка... Все пак имам глава на раменете си и не позволих тези малоумщини в Бургас.
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    #10
                    Взимай си нов За предпочитане сух, препоръчвам ти Зендгер немски 3 кубиков.Цифров е, все едно си гледаш километража на колата Червен за топла вода, че частите му са метални и са издържливи все пак е пригоден за гореща вода.Може да се монтира в вертикално и хоризонтално положение и цените им са 36лв 1/2" и 39лв 3/4" Поздрави
                    [URL=http://kachi-snimka.info/viewer.php?id=viu1250518520f.jpg

                    Коментар


                      #11
                      Denev86 написа:
                      Взимай си нов За предпочитане сух, препоръчвам ти Зендгер немски 3 кубиков.Цифров е, все едно си гледаш километража на колата Червен за топла вода, че частите му са метални и са издържливи все пак е пригоден за гореща вода.Може да се монтира в вертикално и хоризонтално положение и цените им са 36лв 1/2" и 39лв 3/4" Поздрави
                      Немски е, колкото аз съм космонавт. Частите му са метални също толкова, колкото и аз съм метален. Впрочем това е марка, която пък никога не съм срещал из регистрите на ДАМТН. Сигурен ли си, че така се назовава. Да не е Ценер ( той е утвърден тип ) всичко останало е плява...Виж първия и втория ми пост . Впрочем последния водомер в световен мащаб с метални зъбни колела ( месинг )е произведен през 1936 година ( имам такъв уникат). Сега представяш ли си някой да влага в уред такъв ресурс и да го продава за 36 лв. Неръждаемите сплави като осите на зъбните колела са най-скъпите чаркове в капсулата на водомера и точно водещите немски фирми : Верле, Ценер, Майнике, АБЦ и други ги премахнаха преди 10-15 години.ПС: Колега връщаш ме преди да пиша първия си пост. Точно от това искам да предпазя колегите.
                      A17DTС/S
                      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                      Коментар


                        #12
                        Denev86 написа:
                        Взимай си нов - Защо? - За предпочитане сух - Защо? - , препоръчвам ти Зендгер немски 3 кубиков - Защо? - .Цифров е, все едно си гледаш километража на колата - Какво от това - другите да не би да са буквени ? Всички показват цифри, мисля. Червен за топла вода, че частите му са метални и са издържливи все пак е пригоден за гореща вода.Може да се монтира в вертикално и хоризонтално положение и цените им са 36лв 1/2" и 39лв 3/4" Поздрави
                        Колега, ето точно такъв пост като твоя - НИКАК не ми помага Засега всичко се отлага, защото тъй като вече бях спрял компютъра, като излизах, но преди това погледнах отново водомера, и видях че част от тинята се е отмила, и успях да видя - 346 куб. м. Записах си показанието, и всеки месец ще си добавям по 2 кубика, както винаги досега, дори и да не се вижда вече отново. То като отчитат - или влизат да видят, или им оставям листчЕ. Та използвам методът на листчЕто. Иначе благодаря на всички за съветите и постовете, изчел съм ги до 1

                        Коментар


                          #13
                          За всички ползващи услугите на Соф. вода мога да кажа ,че май е най-разумно да си купувате нови водемери. Проверката им е 20 лв. и ако се окажат негодни...пак се стига до закупуване на нов водомер. През времето на проверката плащате водата на база И малко извън темата - за всички , които не са в къщи в дните на отчет в сайта на соф. вода има възможност с/у регистрация в сайта да се подава самоотчет на уредите. Винаги , когато отчета е в работен ден си подавам самоотчет.

                          Коментар


                            #14
                            ravi написа:
                            За всички ползващи услугите на Соф. вода мога да кажа ,че май е най-разумно да си купувате нови водемери. Проверката им е 20 лв. и ако се окажат негодни...пак се стига до закупуване на нов водомер. През времето на проверката плащате водата на база И малко извън темата - за всички , които не са в къщи в дните на отчет в сайта на соф. вода има възможност с/у регистрация в сайта да се подава самоотчет на уредите. Винаги , когато отчета е в работен ден си подавам самоотчет.
                            И ако се окаже негоден - пак ли заплащате 20 лв. При нас се заплаща винаги само при експертизна проверка. Ако уреда не е годен уведомяваме клиента и в повечето случаи го възстановяваме. Говоря за водомерите на "Беласица" Петрич. Повечето уреди от внос не подлежат на ремонт, защото никой търговски представител или вносител не се занимава с внасянето на части за последващата им подръжка. За тях е важна бързата печалба, а след това - потоп...За съжаление Софийска вода не прави изключение явно.
                            A17DTС/S
                            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                            Коментар


                              #15
                              А пък аз мисля че, който иска да измерва водата точно (ВиК фирмите) трябва да си се грижи за водомерите. На мене ми е през оная работа дали водомера показва точно. Ама е по-лесно да се бръкне в джоба на потребителя на услугата и да има хляб за много хора по веригата. Наясно съм, че когато преди години от електроснабдяване подмениха таблото във входа и сложиха нови електромери за тяхна сметка, които се водят тяхна собственост -- всичко това е калкулирано в цената на тока и сме си ги платили двойно и тройно. Така би трябвало да направят и от ВиК (Софийска вода и вся осталная сволоч), а не да ми губят времето, да ми късат нервите и да ме занимават с глупости. Поговорката казва, че болният (ВиК) търси лекаря, ама друго си е да стовариш грижите от болната на здравата глава.
                              ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
                              ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
                              ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::

                              Коментар

                              Working...
                              X