Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Седемте рилски езера

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Седемте рилски езера

    Колеги, пиша този пост в момент, когато безкрайно ненавиждам човешката простотия. Не разбирам много неща, но най-вече не разбирам защо е необходимо да се напиеш в планината и да си оставиш там боклуците след като същото това нещо достатъчно успешно го правиш и в кочинката си в града?Може би повечето хора не обичат да чистят след себе си и сега са решили да превърнат в кочина и малкото останали чисти места? И колко е удобно, когато това става почти без усилие.Просто се качват на N годишната си кочина, качват се на лифта и няма никакъв проблем - стъпват на чистичко високо в планината.К’ъв кеф, а? И сега се почва: 1.Изпушват си поредната миризлива цигара и си хвърлят фаса...защо не? 2.Изпиват поредната кутиика или бутилка бира и си я хвърлят...защо не? 3.Изяждат си поредния гаден готов сандвич от Била или който и да е друг супермаркет и си захвърлят опаковката...защо не? . . .Можете да си добавите още колкото си искате надолу. Основният проблем е това, че в планината няма кой да ходи след тези да ги наречем хора и да чисти.Лесният достъп до такива прекрасни места прави лесен достъпа на мързеливи и безотогворни хора, които не биха отишли там, ако се налагаше да положат усилия и не разбират необходимостта планината да остане чиста.С действията си те не само загрозяват природата, но пречат и на естествените й процеси. Който е ходил в Рила и е посетил езерата знае, че това е богатство и не бива да се пропилява с лека ръка.За съжаление ние сме на път да го унищожим при това за много кратко време.Който не знае ще изясня накои неща: 1.На Рилските езера вече не е чисто 2.На Рилските езера вече няма трева, а където има то е защото още не са минали с мотор или бъги по нея 3.На Рилските езера вече няма спокойствие.Има само тълпи от хора, които не искат да се любуват на красотата на планината, а просто се радват че са намерили още едно различно място, на което могат да се напият Чара на планината е в това, че само хората, които имат най-голямо желание и няй-голяма привързаност към нея са готови да положат усилия и да се изморят, за да се докоснат до нейната красота.Човек, който не е готов да го направи не цени достатъчно това, което отива да види.Най-лошото е, че даже не му прави впечатление, че го съсипва. Това са снимки от езерата, когато все още бяха чисти: http://picasaweb.google.com/ninahama...3Szv_lo4yVxgE# Не искам да съм многословен и затова просто ще пусна няколко линка, които говорят достатъчно: http://www.ecocatalog.eu/index.php?o...rsi&Itemid=124 Ето и един, който ясно показва каква ще е съдбата и на Витоша: http://www.ecocatalog.eu/index.php?o...ews&Itemid=122 А тук едни "много мили" хора са се погрижили за изчезващите видове: http://panda.org/bg/news_facts/?1712...rpirinpoaching Време е да се замислим дали имаме желание да оставим малко чисти места и здрава природа, за да могат и децата ни да видят колко прекрасна е земята?А колко ли хубаво ще е да има повече такива места? ...
    == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

    На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

    #2
    Лошото е, че проблема е повсеместен! Дали го правят от простотия , незаинтересованост, напук на другите "нормалните" хора или пък на смата природа незнам. Навсякъде е така. А също се изумявам и съм си задавал въпроса: като как може да си толкова тъп да се качиш някъде си и след толкова "зор" да се оакаш? После да се биеш в гърдите: аз бях там и там ,виж къде се снимах,къде се качих и тн. Мисля си, че всеки ,който е тръгнал на разходка в дивото и сред природата го прави съзнателно, е ... хубаво де що трябва да хвърлят боклуци НАВСЯКДЕ? Незнам какви са правилата в другите държави, но при нас трябва да се изчегърта гадния просташки инат , да бъдеш по-велик от другия.
    Пежо 207 1.6 турбо, на Ф60 и Pipercross PK002F, но с дупка в буталото ...
    Пунто Ево 1.6 multijet ... да видим кво ще излезе ?!
    http://www.keepfighting.ms

    Коментар


      #3
      Така е за огромно съжаление! Имам вила в стара планина, няма да ви казвам на какво прилича вече гората. То не са консерви, то не са шишета, пликчета.......................................... .................................................. .................................................. ..................Голям кеф е да хвърляш безотговорно. Ако обаче там имаше двама въоръжени горски, с две големи кучета и глобяваха по 1000лв. за несъбран боклук, принуждавайки безотговорните да си го съберат щеше да е друга картинката. Как ще израстне например едно дете с чуство да пази и съхранява природата, след като още от бебе вижда майка си да му заравя памперса в плажния пясък!!! Просто трябва
      Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

      Коментар


        #4
        Това е в резултат на простотията на народа и липсата на контрол. Такова е шофирането, такова е поведението на пешеходците, на някои индивиди в киното, на селяка, който си хвърля боклука през балкона, или фаса през прозореца на колата... Картинката е тъжна и грозна, но не виждам, как ще се промени...
        Frontera Sport, X20SE март 1998

        Коментар


          #5
          Vladim написа:
          Това е в резултат на простотията на народа и липсата на контрол. Такова е шофирането, такова е поведението на пешеходците, на някои индивиди в киното, на селяка, който си хвърля боклука през балкона, или фаса през прозореца на колата... Картинката е тъжна и грозна, но не виждам, как ще се промени...
          Това е реалността.Хората изпростяват със всеки изминал ден Мога да дам хиляди примери,но няма никой да се учуди.

          Коментар


            #6
            Тотална забрана за достъп до планините и толкоз. По-добре да не се любуваме, отколкото "любувайки" се да унищожаваме.Иначе - няма начин.Тотална простотия. Навсякъде. Безнадеждна ситуация.П.П. Иначе някои от снимките на "еколозите" изглеждат доста нагласени. Боклуците на снимката изглеждат като току-що изсипани от някоя торба. Дано поне после пак да са ги събрали, след като са ги снимали.

            Коментар


              #7
              Наистина снимката с боклуците изглежда нагласена.Запален планинар съм и ходя на седмични преходи когато имам възможност.Направи ми впечатление и снимките в Пикаса са не са особено планинарски, а са на хора които са се качили с лифта или джиповете от х.Пионерска.С облеклото с което са се облекли и без никаква екипировка.Винаги ме е боляло когато видя разпиляни боклуци из планината,най-лесното решение е да ги събереш и да ги изхвърлиш на определените за това места до хижите.За голямо съжеление и хижите са в окаяно състояние и едва ли някога ще се подобрят.Малко са местата с елементарни удобства като течаща вода и тоалетна.За баня няма да мечтая,това е супер лукс в хижите.
              FIAT FORUM BULGARIA
              Ракията е над политиката

              Видео от Италфест 2011

              Коментар


                #8
                Ходил съм 6 пъти на езерата. Последният път - след пускането на лифта и съм се зарекъл да не ходя повече.Като запален планинар естественно, че пренебрегнахме лифта и се качихме по видимо занемарените пътеки.При цялата обиколка не видяхме никъде боклуци в интерес на истината, което е похвално.Отвратихме се от огромната тълпатот пишман туристи, тръгнали абсолютно неподготвени, от каките с токчетата, возени от чичковците с джиповете и прочеее... да не изброявам, че пак ще се нервирам. Част от старата пътека от х. Пионерска нагоре до езерата и то точно тази част дето ми харесваше най - много просто я НЯМА!Няма я! Има голосек! Сърцето ме заболя хора като видях! Писта ще правят там хората сигурно! Няма да стъпа там дълго време. Има все още девствени места - труднодостъпните. Засега...
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #9
                  Много са хората които даже не се замислят а направо хвърлят боклука си , ей така . За жалост не е единственото място кадето с извинение е посрано от псевдо туристи. Трябват закони на тази държава ....примерно: Като багаж до самите езера можеш да носиш само шише с вода в раницата , тъпо е но щом има говеда така трябва да бъде. Отиват горе разполагат се правят софра "осират" района и се връщат долу в града в своята кочинка.......
                  Фиат Мареа Уикенд 1.6 16В спортни валове , оригинален италиански софтуер,всмукателни колектори ф52, дросел ф68, генерация ф60,инжектори незнайни. Резултат - 16.670 сек 400м.

                  Коментар


                    #10
                    Atanas71 написа:
                    Много са хората които даже не се замислят а направо хвърлят боклука си , ей така . За жалост не е единственото място кадето с извинение е посрано от псевдо туристи. Трябват закони на тази държава ....примерно: Като багаж до самите езера можеш да носиш само шише с вода в раницата , тъпо е но щом има говеда така трябва да бъде. Отиват горе разполагат се правят софра "осират" района и се връщат долу в града в своята кочинка.......
                    Малко пресилено ми се вижда да се пускат туристи с по едно шише с вода.Ако си като мене за една седмица преходи и те спрат да минеш от там защото съм с 30-40 кила раница и храна за ден-два.Знаеш ли колко е скъпа храната по хижите и че се приготвя само за групи?Ние си ходим по двама и трябва да умрем от глад ако въведат такова ограничение.Доста е несправедливо за сметка на "свинете’’ да се ограничават хората които са тръгнали да се полюбуват на планината.
                    FIAT FORUM BULGARIA
                    Ракията е над политиката

                    Видео от Италфест 2011

                    Коментар


                      #11
                      krasio_79bs написа:
                      Atanas71 написа:
                      Много са хората които даже не се замислят а направо хвърлят боклука си , ей така . За жалост не е единственото място кадето с извинение е посрано от псевдо туристи. Трябват закони на тази държава ....примерно: Като багаж до самите езера можеш да носиш само шише с вода в раницата , тъпо е но щом има говеда така трябва да бъде. Отиват горе разполагат се правят софра "осират" района и се връщат долу в града в своята кочинка.......
                      Малко пресилено ми се вижда да се пускат туристи с по едно шише с вода.Ако си като мене за една седмица преходи и те спрат да минеш от там защото съм с 30-40 кила раница и храна за ден-два.Знаеш ли колко е скъпа храната по хижите и че се приготвя само за групи?Ние си ходим по двама и трябва да умрем от глад ако въведат такова ограничение.Доста е несправедливо за сметка на "свинете’’ да се ограничават хората които са тръгнали да се полюбуват на планината.
                      Така е колега , но всичко си има цена. Това което унищожаваме сега ще ни се "отплати" след време. Мерките въобще не са пресилени . Ако не такива мерки то поне да се плаща екотакса с която да се плати на хора които да почистват след Свинете.
                      Фиат Мареа Уикенд 1.6 16В спортни валове , оригинален италиански софтуер,всмукателни колектори ф52, дросел ф68, генерация ф60,инжектори незнайни. Резултат - 16.670 сек 400м.

                      Коментар


                        #12
                        Atanas71 написа:
                        krasio_79bs написа:
                        Atanas71 написа:
                        Много са хората които даже не се замислят а направо хвърлят боклука си , ей така . За жалост не е единственото място кадето с извинение е посрано от псевдо туристи. Трябват закони на тази държава ....примерно: Като багаж до самите езера можеш да носиш само шише с вода в раницата , тъпо е но щом има говеда така трябва да бъде. Отиват горе разполагат се правят софра "осират" района и се връщат долу в града в своята кочинка.......
                        Малко пресилено ми се вижда да се пускат туристи с по едно шише с вода.Ако си като мене за една седмица преходи и те спрат да минеш от там защото съм с 30-40 кила раница и храна за ден-два.Знаеш ли колко е скъпа храната по хижите и че се приготвя само за групи?Ние си ходим по двама и трябва да умрем от глад ако въведат такова ограничение.Доста е несправедливо за сметка на "свинете’’ да се ограничават хората които са тръгнали да се полюбуват на планината.
                        Така е колега , но всичко си има цена. Това което унищожаваме сега ще ни се "отплати" след време. Мерките въобще не са пресилени . Ако не такива мерки то поне да се плаща екотакса с която да се плати на хора които да почистват след Свинете.
                        Идеята за таксата също е нож с две остриета.От една страна не е добре за съвестните туристи които имат "планинска култура’’ и не оставят боклук след себе си,а даже и събират хорския.От друга страна ’’Свинята’’ като даде 2 лева и си мисли че едва ли не си е платил за да цапа и не му дреме на шапката, че не е така.А дали парите събрани от такси ще се ползват по предназначение?По добре е от дирекциите на националните паркове да поставят свои служители на входните точки на планинските маршрути и да се постараят да запознаят туристите с начините за държане в планината.До сега не съм видял никъде охрана на парк която да си върши работата както трябва.
                        FIAT FORUM BULGARIA
                        Ракията е над политиката

                        Видео от Италфест 2011

                        Коментар


                          #13
                          Колега krasio_79bs идеи има много , аз съм дал доста драконовски мерки като опит да се спре замърсяването , но това е само идеа. Безсмислено е да се цитираме няма да решим проблема със спор в нашия форум , но трябва да се вземат някакви мерки и замърсяването ако не се спре поне да бъде намалено .
                          Фиат Мареа Уикенд 1.6 16В спортни валове , оригинален италиански софтуер,всмукателни колектори ф52, дросел ф68, генерация ф60,инжектори незнайни. Резултат - 16.670 сек 400м.

                          Коментар


                            #14
                            Голям проблем е това. Ние като ходим с кемпера и в 90% от случаите ни се налага да правим оборка сериозна преди да се настаним. Миналата година на Шуменското плато жена ми след половин час събиране на чужди боклуци дойде и ми каза ’Е, презервативите няма да им събирам, отказвам се...’. Разчистихме си 20-30 квадрата и изкарахме уикенда в боклук обсада. Честно казано ако нямахме среща там с приятел за барбекю сигурно щяхме да си тръгнем нанякъде. Няма да стане с глоби. Не може да закачиш до всяка компания стражар. А някои са и доста люти. За съжаление общинарите подхождат по сталински, справка община Шабла която забрани къмпингуването извън къмпинги.

                            Коментар


                              #15
                              krasio_79bs написа:
                              Наистина снимката с боклуците изглежда нагласена.Запален планинар съм и ходя на седмични преходи когато имам възможност.Направи ми впечатление и снимките в Пикаса са не са особено планинарски, а са на хора които са се качили с лифта или джиповете от х.Пионерска.С облеклото с което са се облекли и без никаква екипировка.Винаги ме е боляло когато видя разпиляни боклуци из планината,най-лесното решение е да ги събереш и да ги изхвърлиш на определените за това места до хижите.За голямо съжеление и хижите са в окаяно състояние и едва ли някога ще се подобрят.Малко са местата с елементарни удобства като течаща вода и тоалетна.За баня няма да мечтая,това е супер лукс в хижите.
                              Хората от снимките в Пикаса са от моята група.Облечени сме така, защото беше Юни месец и ти гарантирам, че лифт не сме ползвали.Имаше една малка част от по-възрастни хора, които се качиха, но това бяха 4-ма човека.Освен това никой не е цапал, защото се върнахме с повече багаж, отколкото се качихме.Аз даже бях и с мокри крака, защото газих в Бъбрека, за да вадя найлонови шишета...яко а?Оценявам загрижеността ти, но недей да правиш прибързани заключения.Снимките са дадени заради красотата на природата, а не за свободен анализ.Идеята на тази тема е по-скоро да се намери начин да се сигнализира за проблема и евентуално след подкрепата на достатъчно хора да се премине към действия.Иначе можете да си разсъждавате на воля.Приятен ден
                              == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                              На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                              Коментар

                              Working...
                              X